ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Mc Narney's meening over Duitschland MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 No. 15524 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maande» bij vooruitbetaling. i.i Zierikzee f 2.76, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 «t. Verschijnt iederen werkdag Admn.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakanman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Suoeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) 1,per stuk. WERELDNIEU WS 10 tot 15 jaar moet het bezet blijven Voor zijn vertrek uit Duitechland en het neerleggen van zijn functie als militair bevelhebber in de Ame- rikaansehe zóne van Duitschland, heeft generaal Mc Narney op een persconferentie medegedeeld, dat hij er nu meer dan ooit van over tuigd is, dat Duitschland beter door een hoogen commissaris, reasortee- rend onder het ministerie van bui- tenlandscha zaken, zou kunnen wor den bestuurd, omdat de organisatie en de opleiding van het leger niet op regeeren zijn ingesteld- De geallieerde bestuursraad te Berlijn heeft volgens hem zijn op dracht niet vervuld. „Be doelstel lingen zijn goed, maar de practijk „is niet bevredigend. Er hadden al lang centrale Duitsöhe instanties moeten zijn, maar tot het instellen daarvan zijn we niet in staat ge weest". De regeering door vier mo gendheden heeft de economische herleving vertraagd en heeft ook de verbreiding van de democratische ge dachten belemmerd. Duitschland zal tien tot vijftien jaar bezet moeten blijven, hetgeen echter niet inhoudt, dat de bezet ting al die jaren even sterk ais thans zal moeten zijn. Onze invloed in Oost-Azië In het Australische parlement heeft Archie Cameron, sprekende over een door de oppositie inge diende motie van wantrouwen in dej huidige regeering gezegd, dat de toekomst van de macht der Neder landers in het Verre Oosten afhan kelijk is. Zonder de Nederlanders en de Fransöhen in het gebied van den Stillen Oceaan, zou Australië wor den bedreigd door het ontwakende Azië. Hij betreurde de slappe hou ding van de regeering t.o.v. den toestand in Indonesië. Australische schepen, die gebruikt werden voor den overtocht van re'oelleerende In donesiërs naar NederlandsCh-Indië, hadden, voer voedselverschepingen naar Engeland gebruikt kunnen wor den. De Indonesische regeering werd door Japansche strijdkrachten, tegen wie de Nederlanders en Australiërs hebben gevochten om de Europee- sehe beschaving te behoeden, be wapend. Film over de atoom-energie De leden van het Kabinet van den President, buitenlandscne diploma ten en vrijwel het geheele Ame rikaansche Congres, hebben de we reld-première bijgewoond van een film over de ontwikkeling van de atoom-energie. De fiim was ver vaardigd door een van de groote studio's in Hollywood met goed keuring van den President en het Departement van Oorlog en zal la ter in do bioscopen door geheel Amerika en in andere landen wor den vertoond. De titel van de film „The Begin ning or the End" (het begin of het einde) is afkomstig van Pre sident Truman. Toen de maker van de film met Truman confereerde over de plannen voor de film moet de President gezegd hebben: „Maak een goede film. Een die den men- schen zal vertellen dat de beslis sing geheel bij hen ligt. Dit is het begin of het einde". De 212 spreekrollen in de film bevatten uitbeeldingen van vele in leven zijnde wereld-lei'ders en ge leerden en een her-opvoering van historische scenes van de laatste jarein. Albert Einstein wordt uitge beeld in conferentie met wijlen Pre sident Roosevelt, waarbij de Pre sident tot de ontwikkeling van atoom-energie besloot. De film be vat ook een enseeneering van een conferentie in Potsdam waarbij Pre sident Truman zijn bevel gaf tot het gebruik van de atoombom om het einde van den oorlog met Japan te verhaasten. Hulp aan Roemenië Functionarissen van bet Amert kaansohe Roode Kruis hebben met den Roemeemsehem Gezaint in Ame rika geconfereerd over de snelle verzending van Roode Kruis voe dingsmiddelen over land van de Zwarte Zee haven Constanza naar de Roemeensche provincie Molda vië waar 500.000 mensehen op het punt staan te verhongeren. De conferentie volgde op de me- dedeeling dat het Roode Kruis den aankoop zou 'financieren van 7.500 ton Amerikaansche leger-rantsoe- nen (10 in 1, d.w.z. rantsoenen voor 10 manschappen) en boonen van de Marine, en toezicht zou houden op de verdeeling in Moldavië. Het Roo de Kruis echter vroeg de verze kering dat de Roemeensche Regee ring de noodige transportmiddelen opslag en arbeidskrachten zou ver schaffen om de aanvoeren te ver werken wanneer zij Constanza per schip zouden bereiken. De vorenbedoelde levensmiddelen zijn voldoende om 1000 calorieën per dag te verschaffen aan 500.000 personen gedurende ongeveer 16 dagen. Zij zijn reeds zeilende en kunnen Constanza omstreeks 27 Fe bruari bereiken. Reeds zijn duizen den personen in de bedoelde noor delijke provincie van Roemenië om het leven gekomen, henderden ster ven er per dag en de toestand wordt steeds erger. Eenheidsfront tegen Franco Martinez Barrio, president van de Spaansche republike'nsche regee ring in ballingschap, heeft een in terview toegestaan aan een corres pondent van Reuter. Hij gaf daarin als zijn meen'.ng te kennen, dat cr geen mogelijkheid bestaat Franco ten val te brengen zonder nauwe samenwerking met de monarchis ten en sommige leiders van het leger. Hij verklaarde voort», dat herstel van de coinstituticiieele mo narchie onder het oog moet .warden gezien, omdat de anti-Franoo-bewe- ging zeer sterk moet steunen op Engeland en Amerika, indien ze haar doel verwezenlijkt wil zien. De Spaansche republikeinen willen alle minder belangrijke overwegin gen terzijde schuiven, teneinde ean hecht eenheidsfront te vormen met alle Spanjaarden, die het regiem van Franco moe zijn. Het ia ech ter niet onmogelijk, dat Franco zal trachten ons%vóór te zijn door een plebisciet uit te schrijven, waar door hij zich tot keizer van Spanje wil laten uitroepen. Hij zal in alle geval zijn uiterste best doen om op de één of andere wijze de ver overde macht een wettelijke basis te geven. Observaties van adm. Byrd Admiraal Byrd, leider van de Amerikaansche expeditie naar de Zuidpool, die Zondag over de Pool gevlogen heeft, heeft een gebied ontdekt van 75.000 vierkante mijl, dat nog nooit door een mensc'helijk wezen is aanschouwd. Ook 50 nieuwe bergen werden waargeno men. Byrd heeft foto's gemaakt van het gebied. Er is een vlucht gemaakt rond de Zuidpool, tijdens welke Byrd kleine vlaggetjes van elk der vereenigde naties heeft uitgeworpen. Volgens Byrd is er geen onderbreking van de groote ijskap op den bodem van de we reld waargenomen. De admiraal heeft het plan opgevat op een vol ledige expeditie naar „het land van de meeren" in het hartje vain Wil- kes-land te zenden. De vorige week heeft Byrd gesproken over de ont dekking van warmwatermecren. Op 24 Februari zal een aantal geleer den zich per vliegtuig daarheen be geven en een diepgaande studie van het gebied maken. Suriname een nieuw land van belofte Voor driehonderdduizend Oost- Europeesehe Joden, die twee jaar na het einde van den oorlog in voormalige concentratiekampen ver blijven, opent zich een nieuw land van belofte, n.l. Suriname. Deze noodlijdende Nedcrlandsche kolonie zal door hun werkkracht tot nieu wen bloei kunnen worden gewekt. De keuze van Suriname*is niet toevallig. Men mag met reden aan nemen dat Europa niet langer het Joodsche centrum bij uitnemendheid is, sinds de Duitschers daar zestien millioen hunner hebben vermoord. Nederland herbergt nog slechts een twintigduizend Joden. Over 50 jaar rekent men dat ons land er zelfs niet één meer zal hebben, daar het Jood sche bestanddeel zich dan in de rest der bevolking heeft opgelost. Het spreekt vanzelf dat óp de immigranten een strenge selectie zal worden toegepast en dat niet al leen Oosteuropeesche Joden voor de kolonisatie in aanmerking ko men. Daar de nieuwe rijksburgers zich biijvend in Suriname moeten vestigen en alle rechten en plich ten krijgen der geboren bevolking, kunnen dc winsten niet in het bui tonland worden verbruikt en zullen zij mede de welvaart van dit land verzekeren. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 24 Februari Wisselende be wc Ik in g met plaat- lijk lichte sneeuwbuien en zwakk» veranderlijke wind, vannacht en In den vroegen ochtend op enkel» plaatsen bij helderen hemel streng» vorst, overdag in het Zuid-Oosten matige tot Lichte vorst, in het ove rige deel van het land lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 24. Zon op 6.59, onder 17.29. Maan op 8.38, onder 21.33. Hoogwater te Zierikzee ovar de maand Februari 24. 5.34 vji*. 18.00 n.m. Hoogwater te BruLnisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwat»r Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Alles wel te Soestdijk Dr. de Groot heeft een be kendmaking het licht doen zien, waarin hij meedeelt, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle op zichten bevredigend is en ook de jonggeborene het uitste kend maakt. Aangezien epn schriftelijke beantwoording van de talloo- ze gelukwenschen, welke het Prinselijk Paar, ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Marijke mocht ont vangen niet mogelijk is, zal Prins Bernhard binnenkort, mede namens Prinses Juliana voor de radio zich tot het Nederlandsche volk richten. De wintersnood in Duitschland De Berlijnsche pers vermeldt da gelijks een lijst van menschen. di» door bevriezing om het leven zijn gekomen. De laatste dagen steeg het aantal slachtoffers tot acht per dag en volgens mededeelingen van Duitsche instanties zijn in de stad thans 175 slachtoffers gevallen. Ia Hamburg is het aantal sterfgevallen door de vorst sedert 1 Januari tot 65 gestegen. Volgens berichten uit de Oostelijke zóne treft de aanhou dende koudegolf ook daar de be volking zeer. In steden in Thürin- gen en Saksen zijn tot op heden 127 sterfgevallen voorgekomen. D» slachtoffers zijn overal bijna uit sluitend oude menschen en weinig zeer jonge kinderen. Ook uit de Sowjetzóne zijn thans berichten ontvangen over plunde ring van kolentreinen. In Hamburg worden dagelijks honderden plun deraars gearresteerd. Met ingang van 'Zaterdagavond zijn de Berlijnsche luxe bars en restaurants, waar men voor onge veer 100 mark een copieus diner met de beste Fransche likeurs kan krijgen, in verband met de kolen- schaarschte gesloten. Aan de boekenweek van 1 tot 8 Maart zal dit jaar voor het eerst na den oorlog wederom groot» aandacht besteed worden. 25 Menschen werden gedood bi) een treinramp in den Amerikaan- schen staat Pennsylvanifi- Het aan tal gewonden bedraagt 124.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1