ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Zecuwsche eigenaard ZATERDAG 22 FEBRUARI 1947 No. 15523 101© Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i.t Zierikzee f 2.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'.n.: Schuithaveti B 94. Tel. 32. Giro 137877 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Ullg.t N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN f 12 cent per m.m. Bij contrast speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Te spreken over het volksche ka rakter, in den zuiveren zin des woords en ontdaan van alle extra vagante bijvoegsels, die wij aan de „Bloed- en Bodem-'itheorie van de Nazi's danken, heeft zeker ook voor de Zeeuwsche bevolking zin. Immers de vloedgolf van den oor log deed veel van het karakteris tieke verdwijnen, speciaal hetgeen reeds door het gelijkschakelingb- proces dezer eeuw, op nadeelige wijze was beïnvloed, of reeds op het punt stond geheel te verdwijnen. In de overtuiging dat er toch iets tegen het rational, isatleproeeg gedaan moet worden, in zoover het volksche karaikter nog meer daar door wordt aangetast, zijn er wel verschillende groepen, die het ty pisch Zeeuwsche zooveel moge lijk trachten te bewaren, maar uni verseel is' diit streven nog niet. Wil er in de toekomst inderdaad kaïns zijn op gunstige resultaten, dan moet de gedachte, die uitdrukking geeft aan deze gevoelens, gemeen goed voor de massa worden. Alle arbeid die wordt verricht en elk pogen dat wordt aangewend, moet gedragen worden door de liefde van het volk, anders wordt het meest elementaire geweld aange daan. Hoe nu op dit punt iets te be reiken? Deze vraag in al zijn onder deden te beantwoorden is niet een voudig. Er zijn ook eilandelijk, de eilanden toch vormen de samen stellende deelen der provincie, slechts ideeën aan de hand te doen, die wachten op het oogenblik, dat een deskundige belangstellende de koe bij de hoorns vat. Bespreken wij drie uitingen van volksche kunst wat nader, de literatuur, de schil derkunst en de volksdans. ■^ergens beter dan in de Zeeuw- •*- sche literatuur kan het Zeeuw sche taale'gen worden bewaard. Merkwaardig toch is het dat vele jon geren, typisch Zeeuwsei.e uituruk- kingen,of als wij nog dichter bij huis blijven, typisch Schouwsche uitdrukkingen, niet meer gebruiken. De oudexen gaan de weg van alle vleesch en zeldzaam karakteristie ke woorden en zinswendingen ge raken in het vergeetboek. Voort bouwend op het werk dat enkelin gen reeds vaak met succes hebben verricht, zouden vereenigingen van jongeren en ook ouderen, zeer goed werk kunnen verrichten. Het aan leggen van woordenlijsten, de ver volmaking van de phonetica, het gezamenlijk en individueel vertalen van hoog-Nederlandsch proza in het populaire dialect om tenslotte tot eigen werk te geraken. Beslist minder moeilijk zou het zijn de volksche schilderkunst door nieuwe impulsen tot leven te wek ken. Hier ligt terrein braak voor de vakmenscben, die de hoofden bij elkaar kunnen staken en geza menlijk op zoek moeten gaan naar typisch Zeeuwsche motieven, die aangewend op dagelijksche ge bruiksvoorwerpen, botertonnen, boe renwagens enz., een stilzwijgende propaganda maken voor de Zeeuw- •che schilder- en versieringskunst- Wie zal ontkennen dat bij konse- kwente toepassing tenslotte de boer en de arbeider zelf op lange win teravonden niet een aarzelende po ging met het penseel gaat begin nen. Hat begin is dan gemaakt, talenten worden openbaar en aan de volksche schilderkunst is de ste riliteit ontnomen. Wat de beoefening van de volks dans betreft is op onis eiland reeds een gunstige uitzondering te ver melden. Wij denken hierbij aan de jongeremgemeenschap der Z.L.M., die op itoogdagen de boerendans beoefent- Maar laten wij niet te optimistisch zijn. Een propaganda- vergadering van landarbeiders werd nog onlangs mat aan „jazzmanifes- tatie" besloten. Ook hier is pro paganda het aanvankelijk eenig juis te middel om de ziekte te stuiten. Op nationale feestdagen, op padyin- dersbijeenkomsten, ruiterfeesten moet d'e volksdans worden beoefend Misschien dat de volksdans dan la ter op de boerenbruiloft andermaal op het feestprogramma staat ver meld. In de wetenschap slechts enkele algemeene opmerkingen over dit moeilijke thema gemaakt te kunnen hebben, blijven wij volharden in de overtuiging dat er in Zeeland en ook op Schouwen en Duivel and nog zeer veel te redden en te bereiken valt. De Britten kenden Hitler's geheimen Proefssor Jones, de voormalige directeur van den inlichtingendienst der afdeeling wetenschappelijk on derzoek van het Britsche ministe rie van luchtvaart heeft onthuld, dat men in Engeland reeds in de tweede maand van den oorlog op de hoogte was van de Duitsche plannen voor de vervaardiging van geheime wapenen. In October 1939 kreeg de Britsche marine attaché te Oslo een brief, waarin de anonieme schrijver be weerde belangrijke mededeelingen te kunnen doen omtrent de nieu we Duitsche uitvindingen op het gebied van oorlogvoering. Indien men nadere inlichtingen wensehte moest in de voor Duitschland be stemde Britsche radio-uizendingen op een bepaalden avond de inlei ding van het nieuwsbulletin gewij zigd worden. Dit geschiedde en kort daarna ontving men een lijvig en, zogals later zou blijken, nauwkeurig rap port. Het waren onder meer inlich tingen over twee soorten radar, waarvan er een reeds in gebruik was, de ontwikkeling van raket en zweefbommen en andere vin dingen, alsmede de plaatsen waar de Duitsche proefstations gevestigd waren. Hevige ontploffing in Los Angeles Met een geweldige steekvlam en een rumoer, dat op con aardbe ving leek, is een galvanisecr-inrich- ting te Los Angeles in de lucht gevlogen. Tenminste 42 personen zijn gedood en 300 gewond cn men verwacht dat het aantal slachtof fers tot 75 zal stijgen. Tientallen meters van de plaats van -de ramp trof men doodeml en gewonden aan, terwijl zwoegen de brandweerlieden de puinhoopen van de gebouwen doorzochten, in de hoop nog levenden te kunnen redden. Terwijl men pogingen deed gewonden onder het puin weg te sloopem, kermden deze dikwijls zoo erbarmelijk, dat talrijken, die het reddingswerk van nabij volgden, zich ontsteld afwendden. Mannen en vrouw an klommen over de puinhoopen, in een wilde haast om vermisten op te sporen. Als verminkte lichamen op een brancard uit het puin werden gedragen, legde men ze op straat, om te trachten hen te identificeeren. Door de ontploffing zijn vier hui zenblokken verwoest. Hongersnood in Rumenië Een verschrikkelijke hongersnood zooals Europa in eeuwen niet heeft gekend, teistert op het oogenblik Moldavië (Roemenië). Merkwaardig genoeg wordt dit gebied wel „een van de graanschuren van Europa" genoemd. Door een ongekende droogte is de oogst echter reeds twee jaar achter elkaar mislukt. Duizenden zijn reeds van hanger omgekomen en honderdduizenden zijn den dood nabij. Srie tot vijf milliner menscheu hebben hun voedselvoorraden, die na den oorlog sterk waren geslon ken, voor het laatst aangesproken. Britsche wapens voor Nederl. strijdkrachten Op een vraag van het Britsche Labour-lid Longden, of de minister van oorlog hoeveelheid en soort van wapens kan noemen, die door de Britten voor de Nederlanders in Indonesië werden achtergelaten en welke wapens momenteel door Groot-Brittannië verschaft werden, heeft de Britsche minister van oor- leg geantwoord', dat „geschikte" Britsche wapens op normale basis verstrekt werden aan ongeveer 62.000 man Nederlandsc'he troepen in Indonesië. 19.000 man Nederland- sche strijdkrachten werden voorts nog door Groot-Brittannië van dergelijke wapens voorzien, zoo voegde hij eraan toe. Bollenger achtte het ondoenlijk om precies te zeggen hoeveel wapens uit voor raden in het Verre Oosten en hoe veel uit voorraden in Engeland zelf werden afgestaan. De publicatie der geheime notulen Toen fragmenten van de geheime notulen van Linggadjati in een Ne- derlandsch weekblad waren gepu bliceerd, heeft de minister van jus titie onmiddellijk een onderzoek doen in stellen naar de omstandig heden, die zulks mogelijk hebben gemaakt; dit onderzoek is nog niet geëindigd. Intusschen is op vordering van den officier van justitie te Amster dam (waar het betrokken week blad wordt uitgegeven) tot een ge rechtelijk vooronderzoek tegen den onbekenden dader overgegaan. In dit voor-onderzoek heeft de rcch- ter-commissaris dengene, d'e voor de publicatie verantwoordelijk moet NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 23 Februari 1 Maart Zondag Johannes 7 vs. 1—9 Maandag 7«vs. 10—24 Dinsdag 7 vs. 25 -3é Woensdag 7 vs. 37—8 vs. 1 Donderdag I vs. 2—U Vrijdag 8 vs. 1220 Zaterdag 8 vs. 2129 SPREUK VAN DEN DAG Volhardtvaak is het de laat ste sleutel die gij probeert en wel ke de deur opent- WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 22 Februari: Voor het Zuiden matige tijdelijk krachtige Oostelijke wind, zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw, later overgaande in regen met plaatselijk nevel of mist. Tempera tuur om het vriespunt. 22. Zon op 7.03, onder 17.25. Maan op 8.06, onder 19.00. 23. Zon op 7.01, onder 17.27. Maan op 8.21, onder 20.16. Hoogwater te Zierlhzee 22. 4.31 vjm. 16.58 n.m. 23. 5.04 v.m. 17.30 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. worden geacht, als getuige gedag vaard. Veel ijs in de Noordzee Ta Antwerpen zijn Noorsche sche pen binnengeloopen, waarvan de kapiteins verklaarden, dat zij 100 km. uit de Nederlandsche kust moesten blijven, teneinde de ijs- schotsen te ontwijken. Reuter meldt dat een groot ijsveld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Westelijke richting drijft, zich op 64 kilometer afstand van de haven Great Yarmouth bevindt. Volgens Elngelsche schippers be vindt het ijsveld zich thans onge veer 50 kilometer van de visschende schepen. De familie Eeuwen—Beekmans te Haarsteeg (N.B.) heeft op hetzelfde tijdstip dat prinses Marijke is ge boren, n.l. 18 Februari 2.24 uur, een zoon gekregen. De oudste doch ter van dit gezin is op denzelfden dag als prinses Beatrix geboren. Het Amerikaansche departement van. buitenlandsche zaken treft voor bereidingen voor onderhandelingen met 15 landen met het doel Ameri kaansche studenten in het buiten land te laten studeeren. Meer dan 900 studenten hebben zich reeds voor uitzending opgegeven. De Japamsche politie meldt, dat op 6 Febr. te Tokio door vijf Amerikaansche solda'eo vijf Japan- neezen werden gedood en twintig gewond. Het nieuws is bekend ge maakt na de arrestatie der schuldi gen. Dit incident is het ernstigste sedert de bezetting. Japansche po- lilie-agonton getuigen, dat de sol daten niet dronken waren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1