ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Russische-Amerikaansche betrekkingen VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947 Na 15522 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Adm'.n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Qchtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract special# prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De president van den Amerikaan- schen Senaat en voorzitter van de commissie voor buitenlandsche be trekkingen, Vandenberg, heeft in 'n rede zijn vertrouwen uitgesproken dat de vrede kan worden bereikt door middel van de U.N.O. en ge duld gepaard aan standvastigheid in de Amerikaansch-Russische be trekkingen. De alles overheersohen- de kwestie, welke mede ten grond slag ligt aan elke andere kwestie welke zich voordoet in de we reld,is heden ten dage of de wed ijverende politieke en economische ideologieën van het Oostelijke com munisme en de Westelijke demo cratie vreedzaam op dezelfde aarde naast elkander kunnen blijven be staan. Rusland wenseht in dezelfde mate vrede als Amerika. Indien de Ver. Staten er angstvallig voor zorgen niets meer te vragen, dan recht vaardigheid en eerlijk spel als prijs voor den vrede, dan kan die vrede, onder de hoede van de U.N.O., de gemeenschappelijke bestemming van beide naties zijn. Elke poging dit doel te bereiken moet tot het uiter ste aangewend worden. Dit ver- eischt takt, en geduld. Het vraagt voorts maximum loyaliteit aan het Handvest en de procedures van de snel sterker wordende U.N.O.om dat zoolang geschillen in de raads kamer blijven, zij niet zullen uit groeien tot de slagvelden. De betrekkingen met Moskou zijn nog niet zooais ze zijn moeten, maar men hoopt dat de ontmoeting van de Groote Vier op 't Kremlin welke in Maart zal plaats vinden, tot een betere verstandhouding zal leiden. Rusland bleef tot nu toe nog steeds in gebreke antwoord te ge ven op de Amerikaansche diploma tieke verzoeken om te onderhan delen over een lend-lease regeling en de teruggave van 98 Ameri kaansche schepen, die de „sikkel en hamer" voeren. Bij drie afzon derlijke gelegenheden heeft Amerika nota's naar Moskou gezonden, waar in het suggereerde dat het tijd is om over de beschikking van de schepen te praten, maar alle drie de nota's heeft Rusland genegeerd. Lord Wavell Êngelsche regeering troept Lord Wavell terug De Êngelsche re geering heeft be sloten veldmaar schalk lord Wa vell, de onderko ning van Britseh- Indië, terug te roepen. Het Ên gelsche besluit, dat een gevolg is van een nieuwe con- stitutioneele crisis in Voor-Indië, zal vandaag in het Lagerhuis door Attlee bekend worden gemaakt. Het is nog niet bekend, of Wavell blij vend teruggeroepen zal worden of slechts voor overleg, zooals het vo rige jaar gebeurde. De verklaring van vandaag zou voor Britsch-Indië van beslissende beteekenis zijn. „Ên gelsche evacuatie binnen een be paalde periode behoort niet tot de onmogelijkheden", aldus een woord voerder van de regeering. Monarchistische betooging In Spanje De Spaansche troonpretendent Juan is Dinsdag op het vliegveld bij Madrid, op doorreis naar Bar celona en Rome, aangekomen. Op het vliegveld bevonden zich ver scheidene monarchisten, die hem begroetten met „lang leve de ko ning, lang leve Juan de derde". Terwijl het toestel boven het vlieg veld cirkelde, juichte de menigte het toe, en wuifde met zakdoeken. Toen het vliegtuig den grcnd raak te, doorbraken de aanwezigen het politiecordon en omringden den in fante en zifn gezelschap. Deze werden eerst begroet door prins Alfonso, een vollen neef van den vroegeren koning en den meest vooraanstaanden vertegenwoordiger van het koninklijke huis in Spanje. De menigte belette den overigen autoriteiten, onder wie den verte genwoordiger van generaal Franco, luitenant generaal Pablo Martin Alonso, bij het vliegtuig te komen. Marie José naar Zwitserland Uit Zwitsersche regeer in gskringen komt het bericht, dat de vroegere koningin Marie José varb Italië en haar vier minderjarige kinderen toestemming hebben gekregen zich in Zwitserland te vestigen op voor waarde, dat geen van de leden van haar hofhouding zich zou bezig houden met politieke werkzaam heden. Koning Umberto heeft geen ver zoek ingediend om zich in Zwitser land te mogen -vestigen, doch vol gens dezelfde bron zou hij toch geen toestemming hebben gekregen. 4000 M onder de zeespiegel Begin dezen zomer zullen de door hun ballonopstijgingen tot 16.000 me ter bekende geleerden, prof. Picarj en prof. Cosijns, opnieuw een der droomen van Jules Verne in werke lijkheid gaan omzetten. In een sta len duikklak met een inhoud van 4 m^ en weerstand biedend aaneen waterzuil van 15.000 m^ zullen zij zich namelijk tot 4000 meter diep te onder de zeespiegel laten zak ken, teneinde hier wetenschappelij ke onderzoekingen te verrichten- De stalen kogel zal voorzien zijn van een dubbel paar schijnwerpers, waarmede de zeebodem zal kun nen worden afgezocht, alsmede van een Blitzlichtinstallatie, waarmede momentopnamen mogelijk zullen zijn- De afdaling zal plaats hebben in de golf van Guinea. Barbara in alles perfect, behalve in koken De nieuwe wereldkampioene kunst rijden, de reeds als Europeesch kam pioene gekroonde 18-jarige Barbara Ann Scott uit Canada heeft haar beide titels na elf jaar harden ar beid weten te verwerven. Zij be gon namelijk reeds op haar 7de jaar schaats te rijden en won drie jaar later haar eerste gouden me daille. Op elfjarigen leeftijd was zij Canadeesch jeugdkampioene en als 15-jarige Canadeesch kampioene, won zij in 1945 het kampioenschap kunstrijden van Noord-Amerika te New York, terwijl zij in den herfst 1946 de Marshall trophee ontving. Barbara is vrijwel in alle takken van sport perfect: zwemmen, golf, paardrijden en wat niet ,al. Haar ambitie is te leeren zeilen en Bad- mington te spelen, terwijl zij zich tegenover een sportschrijver in Ca nada heeft uitgelaten, dat zij toch eigenlijk hetliefst goed zou leeren koken. Valsch geld In Frankrijk Een groote hoeveelheid valsch bankpapier alsmede zeer veel nage maakt leger - „scrip" - geld, waar voor Amerikaansche soldaten in ge heel Europa in legerwinkels terecht kunnen, blijkt den laats ten tijd in Frankrijk in omloop te zijn gebracht Het valsche bankpapier is soms pas na minutieuze onderzoekingen te onderscheiden van echt- De Fran- sche politie is in samenwerking met Amerikaansche militairen een uit gebreid onderzoek begonnen. De Fransehe politie heeft boven dien gedurende de laatste dagen goud ter waarde van twee en een half millioen francs op de zwarte markt ontdekt. Aanhouding van schepen door onze marine Met betrekking tot de aanhouding van schepen door de Koninklijke Marine deelt de Nederlandsc'h-Indi- sche regeeringsvooriichtingsdienst o.m. het volgende mede: Het is duidelijk, dat de bonafide handel door deze maatregelen niet zal lijden, daar de regeling juist bedoeld is om den zwarten handel te bestrijden en den reëeien handel bij zijn wederopkomst te steunen. Dat de belangen van den Overwal (Malaka) de Nederlandsch-Indische -regeering zeer na aan het hart liggen, wordt o.m. bewezen uit haar standpunt ten aanzien van den ko- 1 en nood te Singapore. Het is be kend, dat slechts met de uiterste inspanning de steenkolenvoorziening voor de groote steden en de be langrijkste industrieën in Indonesië kan worden gegarandeerd. Niette genstaande deze omstandigheid heeft men een open oog voor de nijpende kolenpositie op Malaka, welke door stakingen is veroor zaakt. 2.500 ton koien is uit Palem- bang reeds naar Malaka vervoerd en 1.300 ton is onderweg. Verdere steun is afhankelijk van de opvoe ring van de productie. Meer steenkool voor stikstof Nederland, België, Frankrijk, Ita lië on Zwitserland zullen wellicht een extra-toewijzing steenkool ont vangen voor de vervaardiging van stikstof voor kunstmest. De tijde lijke economische commissie voor Europa freeft de Europcesche or ganisatie voor steenkool doen we ten, dat deze landen naar haar WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 21 Febr.: Tijdelijk weer wat toenemen de wind uit Oostelijke richting, zwaar bewolkt met plaatselijk# sneeuwval. In het Zuiden eenig# stijging van temperatuur, overigen# meest matige vorst. 21. Zon op 7.05, onder 17.23. Maan op 7.50, onder 17.44. Nieuwe Maan 3.—. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 21. 3.58 v.m. 16.21 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.5ê uur na hoogwater. meening voor een extra toewijzing in aanmerking moeten komen. De toewijzing, welke de commis sie aanbeveelt, bedraagt in totaal 380.030 ton steenkool, voldoende om 46.000 ton stikstof te vervaardigen. Inlijving dienstplichtige^ De dienstplichtigen van de lich tingen 1941, 1942, 1943 en 1948 zul len worden geregistreerd. Het ligt niet in de bedoeling een algemee- ne keuring te houden. Slechts een kleine categorie dienstplichtigen zal worden opgeroepen. Deze groep omvat tandartsen, artsen, ingenieurs e.a. Nieuwe schoenenbonnen Sedert 17 Februari zijn schoe- nenboninen van nieuw model in ge bruik genomen. De oude bonnen blijven voorloopig nog geldig. In Februari zullen de distributie- diensten op nader bekend te ma ken dagen aan hen, wier stam- kaartnummer eindigt op 3, 6 of 9, voor zoover zij sedert 1 April van het vorige jaar tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel geen schoenenbon hebben ontvangen, des- gewenscht bij voorrang een schoe nenbon naar keuze van den aan vrager verstrekken. Men moet d# tweede distributiestamkaart met bij- behoorend inlegvel meebrengen. Voorts zal aan kinderen, geboren in Februari van een der jaren 1932 tot en met 1946 een schoenenbon worden verstrekt. Sinds de door den Poolschen president Bierut afgekondigde am nestie hebben zich 250 leden van de ondergrondsohe organisatie „vrij heid en onafhankelijkheid" gemeld, onder inlevering van hun wapens, De commissie van den senaat voor de rechtspleging heeft met 9 tegen 2 stemmen de voorgestelde grondwetswijziging, waarbij de ambtsperiode van een Amerikaan- schen president tot 2 volle ter mijnen van vier jaar wordt beperkt, goedgekeurd. Het Amerikaansche huis van ef- gevar rd gden is overeengekomen 500 koopvaardijschepen ter beschikking van dc regeering te laten ten bate van de voedsel- en steenkoolvcr- schepingen naar Europa. Bij een brand in een sicnkool- mijn te Kattowits werden 12 mijn werkers gedood en 12 ernstig ge wond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1