Congres van Volksonderwijs Vrijdagmiddag is in „Bellevue" te Amsterdam het eerste na-oorlog- sche congres van de vereeniging „Volksonderwijs" geopend. Talrijke afgevaardigden uit alle deelen van het land waren aanwezig. Na zijn welkomstwoord herdacht de algemeene voorzitter, Mr. W. C. Wendeiaar, den man, die „Volks onderwijs" tot bloei bracht, den oniangs overleden pionier, Klaas de Vries. Vervolgens schetste hij de groei en ontwikkeling van de vereeniging, die thans 98.000 leden telt. Ondanks de groei van het leden tal moest echter tusschen 1937 en 1945 een teruggang van vier pro cent van het leerlingenaantal der openbare scholen worden geconsta teerd. Van het totaal aantal leerlingen in het Rijk bezochtan in 1945, 27.9 pet. de openbare school (31.9 pet. in 1937) 27.3 pet. bezooht protes- tantsciie, 43.2 pet. rooms-katholie- ke scholen. Tegen deze teruggang moet gevochten worden. Zij, die tegen de openbare scho ten bezwaar hebben op geloofs-v gronden, zijn stellig ten volste ge rechtigd, hun kinderen een bijzon dere school te laten bezoeken. Be zwaren als de afstand van huis naar school mogen hiertoe echter geen aanleiding zijn. Voor hein, die buiten de eerstgenoemde groep val len, dient de openbare school regel te zijn. Als te behandelen proble men noemde spreker het gebrek aan leerkrachten, het herstel van) beschadigde schoolgebouwen en de noodzakelijkheid van de verbete ring der leerplichtwet. Leuke familie De directie van de confectiefa briek J. Horst te Enschede heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van ruim honderd overhemden. Zij veronderstelde, dat ze bij een inbraak ontvreemd waren. De politie was echter een andere meening toegedaan en achtte termen aanwezig, om een familielid vaneen der firmanten, dat geregeld in de fabriek een kijlkje kwam nemen, te arresteeren Hij legde een volledige bekentenis af en de overhemden konden in zijn woning in beslag worden genomen. Twee SS'ers bij ontvluchting gedood Vorige week probeerden des des nachts eenige S.S.-ers uit het bewarings- en verblijfkamp te Hoensbroek te ontvluchten. De be wakers bemerkten dit vrijwel di rect en zagen zich genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik tema ken, met het gevolg, dat een twee tal S.S.-ers doodelijk werd getrof fen- In dit kamp, dat ondergebracht is in een bekend kasteel te Hoens broek, bevinden zich hoofdzakelijk die politieke delinquenten, diie niet geschikt of ongenegen voor tewerk stelling in de mijnen zijn. Zij wor den hier uit de andere kampen in de mijnstreek ondergebracht om van hieruit verder naar amdere in- terneeringskampen Ln den lande ge transporteerd te worden. VAN HF.T EILAND ZIERIKZEE- Dinsdag werd alhier op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den heer A. J. van Schel ven. Nadat de kist iin het familie graf was bijgezet, schetste Ds. Pijnacker Hordijk den overledene ais een vriendelijk en eenvoudig man, die een lange reeks van jaren litting had an den kerkeraad en het classicaal bestuur. Dc heerPa-i- ny dankte voor al het goede dat de overledene had gedaan in zijn functie als bestuurslid der Boeren leenbank, terwijl de heer G. M. bij de Vaate, namens het bestuur van V.Z.O.S. den overledene dank bracht voor het waarnemen gedu rende 50 jaren van het secretari aat der landbouwvereeniging, die hem tot eerelid had benoemd. Ds. Knijff sloot de plechtigheid met het lezen van een Schriftgedeelte, waarop het „Onze Vader" gebeden werd. Een familielid dankte voor de laatste eer den overledene be wezen. Geslaagd voor het Practijk-Di- ploma Boekhouden van de Nederl. Associatie voor Practijk Examens de heeren M- Overbeeke te Anna- Jacobapolder en D. P. van der Werf te Oosterland, opgeleid door Mej. M. J. A. Fermin, alhier. De Landbouwhuishouidschool is wegens gebrek aan kolen tot nader bericht gesloten. BURGH-HAAMSTEDE. Door de gladheid der wegen is dit jaar het karakteristieke deel van het fol kloristische strS feest niet doorgegaan, daar geen enkele ruiter het waagde aan de traditioneele rijtoer deel te nemen. Men had de toer al verscho ven naar den middag doch toen ging het onk nog niet en moest de harmonie „Witte van Haemstede" het feest maar alleen voor zijn re kening nemen. Er werden op beide dorpen, voorafgegaan door de tam boers enkele pittige marschen ten brste gegeven. Ondanks de koude bracht dit nogal wat publiek op de been. DREISCHOR. De nationale feest dag is ook hier, zij het op beschei den wijze en voorzoover de koude het toeliet gevierd, 's Morgens 9 uur werd de klok geluid en om 2 uur maakte „Crescendo" een muzi kale marsch, begeleid door de schooljeugd. In café de Keijzer zorg-t de 's avonds een uit leden van „Crescendo" gerecruteerde band voor dansmuziek, die er nog een opgewekte stemming wist in te brengen. NIEUWERKERK. Dinsdagmorgen klokslag 7 uur loeide de sirene over het dorp, waardoor den ingezetenen ter kennis werd gebracht, dat de blijde gebeurtenis had plaats gehad. Allerwege zag men dadelijk daarop de driekleur te voorschijn komen. Spoedig werd door de Padvinders aan het clubgebouw de vlag ge- heschen. Het Oranje-comité trac- teerde de 75 jarigen en ouderen op een half pond speculaas. Voor de schoolkinderen werden door hulp vaardige meisjeshanden beschuit met muisjes klaar gemaakt. Onderwijl maakte h»t fanfarecorps een rond gang door het dorp. Na den raiddag werden door het Oranje-comité de schoolkinderen getracteerd. waarna met de muziek nogmaals ren optocht door het dorp werd gemaakt. Aan de ouders van een dezer dagen ge boren baby werd een pracht'ge oranje kleurige kinderdeken uitgereikt. De avond werd besloten met een groot vreugdevuur nabij ..deWereld In de caté's duurde de feestvreugde nog langen tijd voort. Niet vergeten mag worden dat de gemeentewerkman direct om 7 uur 's morgens ondanks de fe le koude een kwartier lang de torenklok luidde. OOSTERLAND. Geïnspireerd door de Elfstedentocht organiseerde de IJsvereeliging „Winterleven" alhier een wedstrijd op de lange baan. De start, welke uiteraard ook het eindpunt was, lag bij de Stoof- dreef, terwijl bij het Stoomgemaal te Viane (het verste punt) een con trolepost was ingericht waar de deelnemers hun handtee'-ening moes ten plaatsen. Van de 12 deelnemers bereikte Piet van Dijke Mz. als eerste de finish. Hij legde het tra ject, dat 7.2 km. lang was in 26.5 minuut af. De 2e was Jacob Bouw man Nz. in 27 m'nuten, 3e Teeuw Steenpoortc Lz. en 35 m'nuten. G<£ zien de slechte toestand van het ijs, zoodat de deelnemers telkens einden loopen moesten, terwijl er bij de verschillende dammen over de watergang overgestapt moest worden, kan hier van een flinke prestatie gesproken wórden- Zaterdag organiseerde winterle ven opnieuw de volgende ^dstrij- den. Schoonrijden voor paren: le prijs M. Steenpoorte—Sien de La ter, 2e pr. M. Dorst en echtgenoote, „3e pr. M. Zeijler—J. de Vin, 4e pr_ A. de Bruine Az.—M. de Jonge, 5e pr. Jac. BouwmanA. de Graaf, 6e pr. K. v. d. Werf—Jac. de Jonge. Schoonrijden Dames: le pr. Jacoba de Jonge, 2e pr. Sien de Later, 3e pr. Mina de Jonge, 4e pr. Janna Hoek. Schoonrijden Heeren: le pr. M. Zeijler, 2e pr. M. Dorst, 3e pr. M. Steenpoorte Lz., 4e pr. K. v. d. Werf, 5e pr. M. Bolle Lz., 6e pr. Jan v. d. Maas Wz. Behendig heidsrijden: le pr. M. Steenpooirte M- Zeijler, 2e pr. L. Meerman— Chr. Yzelenberg, 3e pr. L. van Dijk® —Jac. Bouwman Nz., 4e pr. J. v. d. MaasL. v. d. Berge. Tribunaal le Zierikzee Uitspraken van Dinsdag 18 Febr. W. Lokker te Zierikzee, nader onderzoek; Joh. Boot te Zierikzee. Interneering tot twee jaar en zes maanden, van 19 Mei 1945 tot 19 November 1947; met bevel tot in- bewaringhouding en ontzetting rech ten; T. L. D. L a b e e te Renesse. Zes maanden interneering, met bevel tot inbewaringstelling en ont zetting rechten. GEBOORTE FEESTVIERING ZIERIKZEE Ook hier waren enkelingen die het blijde nieuws van de geboorte voor 7 uur des morgens reeds wis ten, maar zij vormden uitzonderingen. Eerst de radio bracht in het eerste nieuwsbulletin de Zierikzeesche be volking op de hoogte. Tegelijk beierde toen reeds de zware klok van den stadhuistoren, aldus de blijde mare tot in de verste hoeken van de stad verspreidend. Bij Zuid-Havenpoort. Nobelpoort en Westbrug weerklonken hoornsigna len. en op de pui van het stadhuis deed hierna de burgemeester officieel kond dat het oranje-klaverblad van vier voltallig was geworden. De felle koude, die op het Havenplein heer en meester was, vormde voor de pad- vindsters geen beletsel om 9 uur de nationale driekleur te hijschen. Dat het geboortefeest bij uitstek kinder feest is, was reeds des morgens te bemerken, toen de leerlingen van de onderscheidene scholen door „Kunst en Eer" werden afgehaald en in triomftocht door de straten, die door de bevlagde gevels, reeds een fees telijke aanblik hadden gekregen, zich naar de Concertzaal begaven, waar zij werden getracteerd op de lekkernij die bij een geb orte pleegt te worden genuttigd. b»schuit met muisjes Als de mond verzadigd is. wil het oog ook wat en daarom werden er enkele films gedraaid, waarvan wij met uitz ndetlijke wardee ing ver melden de film ..L'ttle Lord Faunthle- roy", die wellicht nog meer indruk op de enkele ouderen, dan op de kinderen maakte. Voor de singelloop bestond ondanks de intense koude voldoende belang stelling om door te kunnen gaan. H er nder volg n de uitslagen JUNIORES. Gestart 5 deelnemers, uitgevallen 2 1. A. SchotiK tijd 2 min. 20 sec. 2. C. v. H. Ma <s tijd 2 min. 23 sec. 3. N. Kouwenberg Pzn., tijd 2 min. 40 sec. SENIORES. Gestart 9 deelnemers, uitgevallen 2 1. A. Rillus, tijd 5 minuten 2. R. G. M'^ermond. tijd. 5 m. 12 s. 3. C. Douw, tijd 5 min. 12.5 sec. 4. H. Verschuur, tijd 5 m. 28 sec. 5. L. A. Schouls. tijd 5 m. 38 sec. 6. W. K Schot, tijd 5 m. 48 sec. 7. Joh. Schouls.jTlji 7 min. 5 sec. Hiervan waren de no.s 2, 5 en 7 veteranen. De prijsuitreiking vond onmiddellijk na afloop plaats in „CoDCordia"' waar de heer P. Ver beek namens de Z. O. V. de prijzen uitreikte. Spr. dankte de loopers voor hun medewerking en hoopte een volgende maal weer op hun medewerking te mogen rekenen. Namens de A.V. „Zeelandla" dankte de heer Verschuur voor de prijzen en wenschte alten een „tot weer ziens" op de volgende singelloop (31 Augustus) toe, Van twee tot vier vond in de Concertzaal de tweede kindervoor stelling plaats. De deskundige figuren uit de Zierikzeesche sportwereld waren van mrening, dat een korfbalwed strijd niet voor uitvoering in aan merking kon komen, ook al zou hij dan gecostumeerd zijn Daarom ver viel dit punt van het feestprogramma. Jammer alleen dat er niet gespecu leerd is op de mogelijkheid een schaatswedstrijd op het Havenplein te houden. Dat zou een stijlvol unicum geweest zijn. Helaas heeft evenwel het gemeentelijVe zand, voor dit flan bij velen rijpte in de dagen toen de spanning steeg, een betrfurenswaardlpe streep door deze rekening gehaald. Blijkbaar had de koude ook kop en staart van de optocht afgekneprn, die maar poover bleek uitgevallen. De brand weer behoefde niet actief te worden om het enthousiaste vuur om deel te nemen, binnen redelijke perken te houden. Hoe het zij. de goede wil was er bij hen die de koude trotseerden, De feestelijkheden, die 's avonds door de verschillende buurtvereeni- glngen in diverse lokaliteiten v erden voortgezet, droegen een weliswaar bescheiden, maar daarom toch een niet minder intiem karakter. De buurtverenigingen „De Steenen Brug" en Oude Haven gaven op zichtbare wijze uiting aan hun vreugde door de oprichting in het stads- plantsoen van een zeer artistieke „geboorteruil", die een wieg in de top voert en versietd is met ver schillende wapenborden. Het ligt ln de bedoeling het aantal dezer schil den steeds giooter te maken en in de toekomst bij eventueele festivi teiten ter opluistering van het stads centrum (e gebruiken. Met ingang van 20 Februari wordt het broodrantsoen in Italië van 250 tot 200 gram per dag ver laagd. Wel wordt per dag 35 gram Turksch tarwemeel verstrekt. Het stoffelijk overschot van Gra ce Moore, die bij het vliegtuigonge luk bij Kastrup om het leven kwam, is aan boord gebracht van het Ame- rikaansche schip „Amerika" te Cher bourg. Haar echtgenoot, Valentin Parera, zal op hetzelfde schip scheep gaan om de begrafenis in de Ver. Staten bij te wonen. Volgens radio Rome heeft Her- bert Hoover, die een onderzoek in stelt naar de voedselpositie in Euro pa, ongeveer een half uur in audi ëntie bij den paus doorgebracht. De Hamburgsche politie heeft bij" een overval op een hotel te Ham burg het hoofdkwartier ontdekt van een van de grootste zwarthandela- renbenden in de Britsche zóne. Groote hoeveelheden voedingsmid delen, juweelen en rookartikelen zijn in beslag genomen. Het Canadeesche huis van af. gevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amendement op de nieuwe wet inzake militairen dienst, waardoor het Canadeesche leger in vredestijd wordt beperkt tot der tigduizend officieren en manschap pen. Aanvankelijk was een minimum van vijf-en-twintig duizend man voorgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3