ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE- COURANT 1797-1889 verloren welvaart Nederlandsch-Belgische samenwerking MARIA CHRISTINA DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 No. 15521 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per S maanden bij vooruitbetaling u Zierikzee f 2.75, daar buitoa f 8,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt ietieren werkdag Adm'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Langa Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij eoQtraot speciale prijzen. Suooesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Strijd om Nog steeds staan buitenlanders, die ons land bezoeken, verbaasd over de prestaties, die wordege leverd, om het zwaar getroffen Ne derland boven de door de oorlog ontstane misère uit te werken, het is goed bij tijd en wijle daaraf herinnerd te worden, al hebben wd overigens 2een vreemdelingen n0,o- dig, om op te merken dat er weer groote dingen in Nederland gebeu ren. De strijd tegen koude, sneeuw' en vooral het ijs dat de waterwe gen stremt, is er evenzeer een voor beeld van als de „kolenslaig" en de prestaties die de spoorvvegmen- sehen, de mannen van de binnen vaart, en de chauffeurs die over ijzel en sneeuwwegen kostbare la dingen naar afgesloten landsdae- len transporteeren, leveren. De win ter heeft zekere plannen in de war gestuurd, maar de koudemisère wordt als onontkoombaar „meege nomen" en ingeschakeld in het com plex van moeilijkheden, die over wonnen moeten worden, alvorens van economische welvaart sprake zal kunnen zijn. Het is dan ondanks alles toch zoo, dat de toestand in Nederland beter is dan in Engeland, waar drastischer rantsoeneeringen reeds langeren tijd worden toegepast om het hoofd boven water te houden. Engeland heeft weliswaar zich ge weldige opofferingen moeten ge troosten om den oorlog succesvol te beëindigen, maar het heeft tooli geen jarenlange systematische uit plundering gekend en daarom is een vergelijking met ons land des te frappeerender in den uitslag. De vele critiek ten spijt, mogen wij dus constateeren, dat de krachtan der progressiviteit in Nederland de overhand hebben. De oorlogsdege- neratie zich openbarend in corrup tie, zwendel, zwarte handel enz. blijft een incidenteel verschijnsel, en is niet symptomatisch voor o-is volk op haar plaats bezig uit ar. moede en ontreddering weer een betere positie op te bouwen. n at de wil om te overwinnen en de vooruitstrevendheid tenslotte domineeren, is te meer belangrijk, waar wij ook in de toekomst nog afhankelijk zullen blijven van finan- cieele hulp uit het buitenland. Wan neer finamcieele kringen in het bui tenland steeds meer overtuigd ge raken dat de Hollanders in staat zijn de vele en groote moeilijkhe den te boven te komen, dan is de juiste sfeer voor verdere geldelijke steun geschapen. Elke nationale krachtprestatie heeft dus een finan- cieele zijde, die naast de moreele kant, de blijvende belangstelling waard is. De jeugd verder kan alle onder- deelen van het „plan der nationale herrijzenis" gaan zien als even zoo vele idealen, waaraan zij hun mede werking kunnen geven. Niets toch is fnuikender voor jeugdig Neder land, dat door den oorlog toch reeds allerwege uit het lood is geslagen en slechts met moeite het evenwicht hervindt, dan het ge brek aan nationaal élan. Eigen ide alen moeten vastgekoppeld kunnen ■worden aan het algemeen belang. WERELDNIEU W5 België en Nederland hebben in den laatste.n wereldoorlog dezelfde bond gen oo ten gehad, maar wij mis sen bij deze mogendheden dikwijls hot juiste begrip voor onze offers voor onze nooden. Wanneer elk van ons zijn stem verheft, dan maakt zulks maar een zwak geluid. Dan pleit elk van ons voor een kleine ruimte met enkele millioenen menschem. Wij moeten de Groote Vier too- nen, dat twee verscheidene, maar aan elkaar grenzende staten, de- Zelfde levensbelangen, hebben en voor die belangen wensehen op te komen. Onderling zulien we dan probeeren het met elkaar eens te worden over onze eigen interne kwesties. "De Tolunie, en in de toekomst de Economische Unie, zul len aan deze betrekkingen den duurzamen, grondslag moeten schen ken. De Tollinie dient geenszins als iets volmaakts te worden be- Scbocwd. Zij zal dat wellicht kun- r.er orden, zoodra ook de Eco nomische Unie werkelijkheid zal zijn Men denke vooral niet, dat bij het totstandkomen van de Tolunie de douane- grenzen tusschen België- Luxemburg en Nederland zullen vervallen. Het aanvaarden van een gemeenschappelijk tarief beteekent niet, dat een land afstand doet van zijn systeem van conTingeinteerin- gon en vergunningen. Zoolang er varieerende accijnzen bestaan, kan evenmin van een afschaffing der tolgrenzen sprake zijn. Tolunie zal voor alle partijen voordeel bet eek enen. Zij zal voor de samenwerkende landen ver hoogd afzetgebied moeten vinden, zoowel binnen als buiten de gren zen der Unie. De productie in het gebied der Unie zal beter kunnen worden geregeld. En bovendien zal men, wanneer handelsverdragen met verdere staten zullen moeten wor den gesloten, veel sterker staan, wanneer de onderhandelingen spre ken in naam van de groote Unie, ;dan van elk der drie kleine landen 'afzonderlijk. De voorvechters der Unie zijn zóó overtuigd van de mogelijkheid van het welslagen de zer politiek, dat zij er reeds van droomen de Belgisch-Luxemburg- sc'he—Neder', andsche samenwer king uit te breiden tot verdere lan den. Maar voor het zoover is zal mén het eerst onderling eens moe ten werden, in nationaal en in eco nomisch belang. Het zal een moei zame Weg zijn, welke moet worden afgelegd. De oorlog heeft ons ech ter geleerd, dat alles kan, als het moet. STAAKT HET VUREN Zal de order effect sorteeren De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft het vol gende meegedeeld: Zondag om 1 uur 's ochtends is het belangrijke bevel van de repu- blikeinsehe legerleiding aan haar troepen om in alle zones het vuren te staken, van kracht geworden. Als gevolg van dit bevel zullen waar noodig, de besprekingen tus schen de plaatselijke commandan ten ten spoedigste worden hervat. Naar men hoopt, zal het aantal incidenten hierdoor aanstonds sterk verminderen- Aan Nederlandsche zij de geeft men er zich rekenschap van, dat de door beide partijen gewenschte ontspanning wellicht Dan vindt er uiteindelijk een con centratie van krachten plaats, waar door groote dingen mogelijk wor den. Als natie tenslotte moeten wij onszelf blijven zien als onderdeel in het groote geheel- De steen, die Hólland bijdraagt tot het wereldherstel is van groot, maar niet van uitsluitend belang. Al blijft tenslotte de lof, die den vreemdeling ons toezwaait, een op zichzelf niet onaangename vleierij, wij moeten ons hoeden voor dc.i bedwelmenden invloed. De vraag is of die lof in overeenstemming is met de werkelijkheid. Het kan ook ais een niets zeggende hoffelijkheid gebruikt zijn, die door ons maar al te gretig als graadmeter voor het nationaal herstel wordt ge bruikt- niet overal en onmiddellijk zal in treden. Zoo zijn in Medan en omge ving in den nacht van Zaterdag op Zondag verscheidene schermutse lingen op Nederlandsch gebied voor gekomen. Nadere bijzonderheden worden nog afgewacht. Naar aan leiding van gerezen vragen wordt er de aandacht op gevestigd, dat de wapenstilstand reeds sedert 14 October 1946 door de Nederland sche troepen wordt nagestreefd, hetgeen is vastgelegd in de destijds aan de locale commandanten gege ven bevelen en instructies, waarin de algemeene order tot het staken van het vuren ligt opgesloten. Kesselring staat in Venetië terecht Kesselring, ex-rijksveldmaarschalk voormalig opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Italië en Hitiers commandant van de lucht vloot in den strijd tegen Engeland, staat te Venetië terecht. Er is geen klacht ingebracht te gen K es®el rings gedrag tegenover de geallieerde troepen, die zijn leger bestreden, maar wel tegen zijn behandeling van Italiaansche burgers. Nadat in een straat in Rome 32 Duitsche politic-agenten door een bomontploffing waren gedood, liet Kesselring, bij wijze van repre saille, 335 Italianen doodschieten. Toen er een bevel ven het hoofdkwartier van den Führer kwam om voor iederen Duitscher, die werd gedood, 10 Italiaansche krijgsgevangenen dood te schieten, maakte Kesselring hiervan .,10 Ita lianen", zoodat arrestaties moes- SPREUK VAN DEN DAG Menigeen schittert op de tweed# rang, die op de eerste niet zou opvallen. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 20 Februari: Meest matige vorst, afgewisseld door perioden met wei nig bewolking, plaatselijk eenige sneeuw; matige afnemende wind tusschen Noordoost en Oost. 20. Zon op 7.07; onder 17.22 Maan op 7.30; onder 16.29 Hoogwater te Zierikzee 20. 3.20 v.m. 15.42 njn. Hoogwater te Bruinisse 15 inin. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. (Marijke) Woensdagmorgen 11 uur heeft Prins Bernhard op het Paleis Soestdijk aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de gemeente Baarn aan gifte gedaan van de geboorte van zijn jongste -dochter, die Dinsdag geboren werd. Zij kreeg de namen MARIA CHRISTINA. In de dagelijksche omgang zal de jongste telg uit het Prin selijk gezin „M a <r ij k e" ge noemd w ord en ten worden verricht om over vol doende slachtoffers te kunnen be schikken. De ten doode opgeschre ven burgers, wier leeftijd varieer de van 14 tot 70 jaar, werden zon der vorm van proces, en zonder tijd te krijgen tot bidden, in groe, pen van vijf in dan nek dood ge schoten. Bij een andere gelegenheid is de dood van 30 Duitschers met het vermoorden van 1078 Italianen be antwoord. Uit Oran vertrokken 20.000 sol daten uit het Fransehe vreemde lingenlegioen met bestemming Indo- China. De Fransehe troepen hebben de stad Hanoi (Indo-China) bezet. Bij een mijnbrand in Kattowitz kwamen tien personen om het leven De Zwitsersche regeering heeft uitstel van het vonnis tegen de „Zwarte Engel" uit Ravensbriick gevraagd. Twee ernstige treinongelukken hebben zich in Engeland voorgedaan waarbij 33 personen werden gedood en 80 gewand. Op de nieuwe bonnenlijst komt een ban voor die iedereen het recht heeft tot het koopen van drie eieren. Soekawati vertrekt Dinsdag naar Indonesië. De Duitsche koopvaardijvloot, die in 1933 4l/2 millioon ton groot was, telt op het oogenblik nog slechts 168.000 ton. Deze schepen zijn alle kleiner dan 1600 ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1