VAN ZWAARD- EN SPILLELEEN Van ons grafelijk leenstelsel we ten wij gewoonlijk niet meer, dan dat er moeilijkheden over de op volging ontstonden, als de oudste of eenige nakomeling een vrouw was. Namen als Ada van Holland, Margareta van Henegouwen en Ja- coba van Beieren duiken in onze herinnering op en termen als Hoek- sche en Kabeljauwsehe Twisten als mede zwaard- en spilleleen krijgen weer klank. In onze dagen, nu in ons vorstenhuis de vrouw al zoo lang een overwegende plaats heeft ingenomen, is het merkwaardig te zien hoe groot de verschillen met vroeger zijn en hoe de verhoudin gen zijn vereenvoudigd. Oorspronkelijk kon de leenheer zijn goed aan zijn vazal of leenman naar verkiezing tijdelijk dan wel voor het leven of erfelijk in leen geven. i Beneficiën (beneficium wel daad) waren aanvankelijk goede ren, die tijdelijk in leen werden gegeven aan den leenman, hetzij hertog of graaf. Dergelijke vor stelijke ambtenaren, die geen vaste jaarwedde hadden, genoten daar van het vruchtgebruik. Diende de leenman zijn heer bijzonder goed, dan konden de beneficiën op den duur voor het leven, erfelijk en zelfs in volle eigendom worden, gegeven. Van huis uit meer per manent waren de regaliën en de domeinen (rex koning, dominus heer), waarvan de heer, koning of keizer de opbrengst door den hertog of den graaf voor zich liet inzamelen, waarbij er voor dezen vorstelijken ambtenaar natuurlijk het noodige aan den strijkstok bleef hangen. Voorts onderscheidde men rechte, kwade of zwaardleenen van goede of spilleleenen. Een kwaad leen1 werd door den leenheer in leen gegeven aan den leenman om de opbrengst te innen. Een goed leen werd door den leenman aan een leenheer opgedragen, meestal om in ruil dienst bescherming te ver krijgen. Het kwade leen daalde dus uit de handen van de hoogste in stantie aan een lagere; het goede leen verhief zich uit de handen van de lagere aan de hoogste in stantie. Het kon heel goed zijn, dat een leenman eerst zijn leen van den keizer ontving, om het ver volgens nog eens aan een anderen leenheer op te dragen. Ten op zichte van s den keizer bleef dit dan een kwaad leen, terwijl het voor den nieuwen leenheer een goed leen werd. Een tweede onderscheid was echter, dat een kwaad leen normaliter slechts in de mannelijke lijn kon overerven, terwijl een goed leen bovendien aan vrouwen kon overgaan. Hieraan zijn de bekende termen zwaardleen en spilleleen (spil van spinnewiel) gehecht. Holland een goed of!kwaad leen? De strijd met pennen en zwaar den om de vraag of Holland, een, goed of een kwaad leen wai, hing er van af of men meer om eera chauvinistisch eervertoon dan om een practised staatsbeleid gaf. Tot de eenvoudigste proporties terug gebracht luidde de vraag: Hebben de vrije, stoere Batavieren tenslotte hun eigen graven gekozen en heb ben deze zich onder zelf-gekozen leenheeren geschaard, of zijn onze graven als leenmannen door den keizer aangesteld? In de 18e eeuw is er een uitvoerige polemiek ge voerd over de kwestie of Holland ai dan niet leenroerig was geweest aan den Duitschen keizer. De ar gumenten van de bestrijders van deze veronderstelling schenen even steekhoudend a's die der voor standers. Imposante documentat.es met diep onder het stof opgedol ven perkamenten bullen uit verge ten monnikenkloosters zetten aan de betogen van beide partijen de noodige kracht bij en namen de aandacht zoozeer in beslag, dat de kern der zaak, die uiteindelijk toch de oplossing zou brengen, meer en' meer uit het oog werd verloren Wat was deze kern? Holland zelf! Wat was Holland? Dat ons tegenwoordig begrip Heiland onmo gelijk gelijk kan zijn aan het oude vroeg Middeleeuwsehe blijkt al over duidelijk uit het feit, dat men tot het einde der stadhouderlijke re geering gesproken heeft over Hol land en West-Friesland. Holland was toon dus al minder dan Noord- plus Zuid-Holland te rekenen naar onze huidige provincies. West- Friesland stond er los van. Maar een gebied als het graafschap Eg- mond oudtijds evenzeer. En nog vele gebieden en gebiedjes meer. Dat behoefden heelemaal geen groote uitgestrektheden te zijn. Als we bedenken, dat Leerdam vroeger ook een graafschap is geweest, dan is het duidelijk, hoe klein die ter ritoriale eenheden toen waren. Het graafschap Holland nu, dat als kwaad leen onder den Duitschen keizer stond, schijnt in omvang niet veel te hebben afge weken van ons tegenwoordige Zuid- Holland. Of Delfland er echter ook toe heeft behoord, staat overigens volgens sommige oude historici niet vast. Daarentegen schijnt Kermemer- lend er wel toe behoord te heb-' ben, want als Noord-grens wordt in de vroegste perkamenten wel de beek Kinheim of. Keenhem, vermoe delijk bij Alkmaar, genoemd, waar naar Kennemerland genaamd zou zijn. Als men evenwel bedenkt, dat het als Zuid-grens genoemde For- trape volgens sommigen het dorp Veur en volgens anderen eert plaatsje op Zuid-Beveland was, dan is het duidelijk, hoe vaag niet al leen de grenzen in ons oude gra felijke leenstelsel, maar ook die van ens graafschap Holland in vroeger dagen waren. Maar: andere tijden andere zeden en zoolang de samen leving nog zoo weinig intensief was, waren scherpe grenzen nog niet noodig en wie weet voeren onze voorvaderen daar beter bij, dan wij bij onze hermetisch afsluitbare af bakeningen, die soms in zoo tal- looze bochten zijn gewrongen, dat het recht trekken ervan met veel moeite en pijn gepaard schijnt te moeten gaan HET WAPEN VAN ONS PRINSENKIND Nu de blijde gebeurtenis in ons Prinselijk Gezin een feit is, rijst de vraag, hoe het wapen van ons jongste prinsekind zal zijn. Eerlang zal dit natuurlijk officieel worden bekend gemaakt, maar voorloopig kunnen wij nu reeds afgaan op het Kon. Besluit van 18 Februari 1938, waarbij al het een en ander bepaald is ter gelegenheid van Je geboorte van Prinses Beatrix betref fende het Wapen voor de manne lijke en vrouwelijke afstammelingen van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Van de vier kwartieren van dit prinselijk wapen vertoon en twee den Nassausichen leeuw en twee de hoorn der Oranjes, terwijl het in het centrum staande zoogenaamde hartschild de roos der Lippes draagt. Bij de mannelijke nakome lingen is dit wapan gedekt door twee helmen, hij de vrouwelijke na komelingen echter door de konink lijke kroon, „alles geplaatst op een mantel van purper, gevoerd met hermelijn, opgebonden met koorden en gedekt met bovengenoemde krooa". U LfJtfi Sterrit naar Soestdijk Een motorclub uit Meppel was de oerate, die een fel icit at ieregis ter op het Paleis Soestdijk bracht, dat door baron Baud in ontvangst werd genomen. De motorrijders had den een koiuden rit gehad, maar smaakten het genoegen toch de eersten te zijn geweest om de i'e_ licitaties met de geboorte aan te bieden. Een zestal babies werd ongeveer tezelfder tijd geboren als het Prin sesje. Ook in Zie rik zee heeft een baby Dinsdagnacht tas ach en 2.092.39 het levenslicht aan schouwd in het gezin van de fa milie Legemaate—van der Welle, Scheepstimmnerdijk A 482. RADIO PROGRAMMA Donderdag 20 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 mor gengebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 Jo Vin cent; 11 De Zonnebloem; 11.45 fam. berichten uit Indië: 12.03 zang en piano; 12.30 Klaas van Beek; 1.00 nieuws; 1.15 orkest; 1.50 vrouwen varia; 2 The Travellers; 2.40 voor de vrouw; 3 Philh. orkest; 4 'bijbel lezing; 4.45 concert; 6 orgel; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.25 vaart der volken; 7.45 oorlogsdocu mentatie; 8 nieuws; 8.08 steravond; 9.30 gram.; 10 nieuws; 10.15 gr 10.45 overdenking; 11 gewijde mu ziek; 11.3012 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gramL; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 mor genwijding; 9.50 gram.; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 11 piano; 11.30 uit de wereldpers; 11.45 kamerorkest; 12.35 pianoduo; 1.00 nieuws;'1.15 Jodelgroep; 1.30 Vir tuoso sextet; 2 voor de vrouw; 2.20 Fransc'he melodieën; 3 voor zie ken en gezonden; 3.20 reprises; 4.30 Spaanse'he muziek; 5 kaleidoscoop; 5.20 welk dier?; 5.30 dansorkest; 5.50 Rijk overzee; 6 nieuws; 6,15 musette orkest; 6.45 sportpraatje; 7.05 gram.; 7.30 volksmuziekschool; 8 nieuws; 8.15 concertgebouworkest; 9.25 hoorspel; 10.15 confetti; 10.45 Nederland in de wereld; 11 nieuws; 11.15 reportage; 11.45—12 vervolg reportage. WEERBERICHT Verwachting tot den avond vaa 19 Febr.: In den nacht en vroegen ochtend over het algemeen stren ge vorst, in den namiddag mati ge tot lichte vorst, over het alge meen weinig bewolking, matige tij delijk krachtige Oostelijke wind. 19. Zon op 7.10; onder 17.20 Maan op 7.05; onder 15.15 Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 19. 2.39 vjn. 15.01 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Tabak en versnapering Met den natianalen feestdag zijn de bannen T 72 van de Tabakskaart V 72 en X 72 van de versnapering|s~ kaart gé'dig verklaard. VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. In de etalage van den heer H. v. d. Wolf, hoek Ap pelmarktDam staan drie blauwe borden, welke de gemeente Kerk- werve schenkt aan de gemeenten Mijnsheerenland, Westmaas en Hei- nenoord, uit dankbaarheid voor do adoptie van deze gemeente voor die drie gemeenten. DREISCH'OR. Maandagmorgen brak onverwachts brand uit in een lokaai van de Openbare lagere school. Doordat het lokaal bezet was ontdekte een der leerlingen een begin van brand in het plafond. Direct werd de brandweer gewaar schuwd en de school ontruimd. Door het krachtdadig optreden van de brandweer, Welke direct aan wezig Was, is het geliukt met een brandbluschapparaat en een paar emmers water erger te voorkomen. De oorzaak is waarschijnlijk ont staan doordat de bescherming aan het plafond de warmte van de pijp niet heeft tegen kunnen houden, waardoor het plafond vlam gevat heeft- Een afschuwelijke ontdekking heeft men in Den Haag gedaan. Op het ijs van den Zuid-Buiten singel vond men nl. een doos, waarin zich de lijkjes van twee pasgeboren kinderen bevonden, meldt het Binnenhof. De lijkjes wa ren zonder eenige bedekking. Toen Prinses Margriet ten doop w rd gehouden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2