ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een PRINSES werd geboren EEN VIERDE PRINSES IN HET PRINSELIJK GEZIN Oranje klaverblad van vier voltallig 51 saluut schoten verkondigden het blijde nieuws Radio toespraak van minister deel P.C»J. zond het nieuws naar Amerika t"! a r r' 1 WOENSDAG 19 FEBRUARI No. 15520 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Li Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 16 et. Verschijnt iederen werkdag Adm'ji.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistiaat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h^Lakenman Qchtman Lango Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1EN 12 cent per m.m. Bij «entrant speciale prijzen. Sueee«je6 maximum 15 tn.ni. (4 regels) f 1,— per stuk. De beteekenie van onze kaniink- lijke familie, krijgt op de hoogtij dagen in het nationale leven een bijzonder accent- Opnieuw is de met vreugde geladen spanning ge broken en begroet ons volk in het aarzelend licht van het naderend voorjaar een prinses, die de blijd_ schap, ontsproten binnen de veili ge beslotenheid der paleismuren, doet voortplanten tot in de verste hoeken van het vaderland. De nieu we prinses, geboren in vrijheid. Haar wieg 6taande op den van ras senwaan en vreemde smetten ge- ruiverden grond. Dat is juist op dit heugelijke uur, de gedachte, die de vreugde dieper en breeder maakt- De geboorte van prinses Beatrix vormde een schoone bekroning van het koninklijtk huwelijk. Prinses Irene werd geboren in de zich ver donkerende schaduw van het na derend onheil. Haar naam zouden duizer.den dragen, geteekend op het groene veldumiform, duizenden, d.« in harden verbeten strijd schouder aan schouder met de bondgenooten optrokken ter bevrijding van den groenen vaderlandschen tuin, die door schendende handen was be roerd. in dien tijd der verdrukking, werd ver van de Nederlandsehe kus te» andermaal een prinses gebo ren, Margriet, kind der balling schap. En thans, bijna twee jaar nadat de bloedvlag van het Duit- sche terreuTregime werd neerge haald, een nieuwe loot aan dan stam van het Oranjehuis, een prinses, een kind der bevrijding- Opnieuw is het alsof een wijle gansch een volk een eenheid vormt, rend de ko ninklijke wieg, waarin het prille leven beschenen wordt door het licht van den eersten dag, en een dankgebed tot God rijst op uit ve le huizen en kerken. T mmers wij hebben gezien in de aigeloopen jaren hoe onze pri.i- esssen zich een warme plaats in ons volkleven hebben veroverd. Slechts met eerbied en respect sprekend over oude tradities, is er toch in de opvoeding van onze jonge prinsessen een element ge komen, dat meer nog dan de stren ge statigheid van vroeger, tot de verbeelding van ons volk spreekt. Reeds vanaf de vroegste jeugd, als beel doodgewone kinderen levend temidden van kinderen uit de meest verschillende groepeeringen, leeren rij het karakter van ons volk ken nen- Die kennis zal hen later, wan neer zij een actief aandeel krijgen in het openbare leven, goed van pas komen. Wij mogen hopen en met zeker heid verwachten dat ook het nieu we prinsenkind deze weg zal vol gen. In dagen van vreugde en smart zal ons volk beseffen dat er in het koninklijk paleis een gezin leeft, dat van alles wetende is. Aan dit wonder, dat wel naar den schijn tijdes den oorlog, maar nooit in werkelijkheid is gebroken geweest, worden wij op dezen bijzonderen Oranjedag, bij vernieuwing bepaald. Hoe zou het anders kunnen dan dat ook op dezen van blijdschap geladen dag, de ontroerende ge schiedenis van onze bevrijding, in 51 saluutschoten, gelost door de jongens van de „veld", verkondig den Dinsdagmorgen 7 uur het heu gelijke feit, dat een prinses ."in het Paleis Soestdijk was geboren. De vierde telg in het Prinselijk gezin, die het .Oranjeklaverblad van vier voltooit. Om 2.24 precies schonk Prinses Juliana het leven aan een welge schapen dochter, die 6 pond weegt- Tegen half drie kreeg ba ron Baud, de particulier secretaris van de prinses, een telefoontje van Prins Bernhard, waarbij deze me- dedeeling deed van het heugelijke nieuws. Onmiddellijk werd daarna de mi nisterpresident telefonisch gewaar schuwd, waarna „het" bericht naar de telexkamer in het Astoria Chalet ging, van waaruit het naar alle deeien van het laind werd uitge zonden. De P.C.J.-zender had het heugelijke nieuws reeds om 5 uur naar Amerika gebracht- Dinsdagmorgen zes uur gaf dr. de Groot een rapport uit, dat, om 2.24, Prinses Juliana aan een wel geschapen dochter van 6 pond het leven had geschonken. Moeder èn dochter maken het zeer wel. Als vanzelf gaan onze gedachten op deze blijde dag terug naar den datum van 19 Januari 1943 toen in de hoofdstad van het gastvrije C a- n a a a, Ottawa, Prinses Juliana ■het leven schonk aan prinses Mar griet. Hoe zorgvuldig Nederland ook van de buitenwereld was afgesoten, toch drong het bijde bericht met een verwonderlijke snelheid tot ons door. De kans bestond, wanneer ten minste geen bijzondere maatregelen werden getroffen, prinses Margriet, volgens de wetten van het land als Engelsche (Canadeesche) zou wor den geboren. Op 26 Dec. '42 werd dan ook een afdoende maatregel getroffen, in de vorm van een wet, die voorschreef, dat elke plaats in Canada, waar Prinses Juliana ver toefde als ex-territoriaal gebied werd bc-sebo 'wd. Toen dan ook 19 Jan. '43 's avonds 7 uur Margriet ons tot nieuwe realiteit wordt ge wekt- Deze dag immers vormt een nationaal accent op deze meest be- teekenisvolle gebeurtenis, die ons volk in deze eeuw wedervoer. In de sfeer der nationale vrijheid rij zen de gebeden voor dit prille le ven omhoog. Nog krachtiger zal het Nederlandsehe volk zich thans voor nemen, met onbluschbarc energie den strijd om de herrijzenis van onze geslagen natie, voort te zet ten. Wij kregen ern teeken dat de nationale Lente, die met de bevrij ding inluidde, zal rijpen tot den van zon doorschenen zomer in Ne- derlandsch groenen tuin. werd geboren, was zij volbloed Ne derlandsehe. De Koningin Moeder Mary van Engeland en de weduwe van een in Nederland gevallen ver_ zetsman waren de meters, terwijl als peetvader de koopvaardij fun geerde. Deze herinnering aan de geboorte van onze vorige prinses is wel zeer begrijpelijk, nu Nederland opnieuw de levenskracht van ons vorsten huis, zoo heel direct wedervaart en de nationale vreugde ten top stijgt. De geboorte wordt wereldkundig Reeds om half 3 belde baron Baud, de particulier-secretaris, de minister-president en de telexka- mer op. In minder dan geen tijd was het Astoria-chalet in rep en roer. Het had wel wat lang ge duurd, maar de journalisten had den zich nu goed voor kunnen be reiden op hun taak- Zij wisten dan ook raad met het nieuws en Ne_ derland, althans de pers, was kort daarna op de hoogte van het blij de gebeuren. Om vijf uur werd het officieel bulletin van Dr. de Groot, wereld kundig gemaakt. De minister-president spreekt Nadat om 7 uur de nieuwsdienst van Radioi Nederland het nieuws en de bijzonderheden had bekend gemaakt, sprak de minister-presi dent Br. Beel, om 8 uur voor de radio een rede uit, waaruit wij het volgende citeeren. Evenals de eerste prinses, ge boren uit het prinselijk huwelijk, prinses Beatrix, wordt ook dit nieuwe leven met onstuimige vreug de begroet. Ook Z.Ex. minister Beel, herin nerde aan de voor ons land e* volk zoo bange tijd, waarin prinses Margriet werd geboren. En toch, evenais thans, was er toen zij het in stilte, dezelfde vreugde om het geluk dat het Oranjehuis weder voer. Leze nieuwe telg, ontsproten aan den Oranjestam, wordt tot een symbool voor het vaderland. In deze geboorte toch zién wij een nieuw bewijs van volkskracht. De mLnis- ter-president sprak hierna namens het Nederlandsehe volk de geluk- wenschen uit, voor haar, die thans de gelukkigste is in Nederland. H.K.H. Prinses Juliana, voor Z.K H. Prins Bernhard, die in de achter ons liggende jaren, in den verwoe den strijd om de vrijheid, zijn ver bondenheid met de Nederlandsehe zaak krachtdadig bewees en ten slotte aam de prinsesjes, die als eersten van de Nederlandsehe jeugd, het kleine wicht zullen begroeien. Deze geboorte is van zulk een uit zonderlijke beteeksnis, daar ons volk, onder de dreigende verwor ding van den tijd, het geluk en den zegen van een krachtig gezinslev zichtbaar wordt voorgesteld Ln de kroonprinselijke familie, die ons tot aller voorbeeld wordt gesteid. Deze kleinste, maar waardevolste kern in de' Nederlandsehe samenieving wordt tot een voorbeeld voor alle andere moeders in Nederland. Aan het begin van het moeilijke leven staande, zij onze prinses bij deR voortduur tcegebeden dat God ook haar „schild ende betrouwen" mag zijn en blijven. In het Noorden van Chili heeft men zeer rijke koper-, steenkool- en voornamelijk tin- en nikkellagen aangetroffen. De 73-jarige mevrouw W. v. d. E. uit Delft, die Vrijdag het slacht offer is geworden van een moord aanslag, gepleegd door haar nichtje is Zaterdagavond aan de gevolgen overleden. Begin Maart zal een 15000 Am- bonneezen en Madoereezen, uit het binnenland van Java worden geë vacueerd. De manschippen der saluutbatterij uiten hun vreugde bij het vernemen van het heugelijk nieuws

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1