Waardeering voor de mijnwerkers De minister van economische za ken heeft bij een bezoek aan Heer len een persoonlijk door de Ko ningin geteekende boodschap mee gebracht, waarin zij haar dank be tuigt aan de mijnwerkers voor den Zondagsarbeid, die zij in het lands belang hebben verricht- De secretaris van de mijnwerkers unie schreef aan het A.N.P. o.m.: „De mijnwerkers stellen de blij ken van waardeerimg op zeer hoo- gen prijs, tn de overtuiging dat deze bestemd zijn voor allen, die medewerkten, met name ook voor het spoorwegpersoneel. Met volle dig begrip voor de goede bedoeling verzoeken alle mijnwerkersben dan echter na te laten deze gevoelig, held tot uitdrukking te brengen door het zenden of verzamelen van stoffelijke bewijzen van waardee ring. Als de mijnwerkers hebben kunnen meewerken den nood ta lenigen is dit de beste belooning. Nogmaals dus: onzen dank voor uw waardeering; zoo is het goal geweest- Qexins- en gezondheidszorg Minister Drees verklaarde in de Eerste Kamer, bij de beantwoording der verschillende sprekers die vra gen en opmerkingen hadden over de begrooting van Sociale Zaken, dat een gezond gezinsleven een staatsbelang is. In dit verband meende hij, dat plaatselijk de ge zinszorg beter gesubsidieerd kan worden. De regeering is bereid iets te doen en de minister was het er mee eens, dat het op de be grooting gebrachte bedrag niet kan volstaan. In voorbereiding is een reorgani satie van de gezondheidszorg. De bedoeling is zoo spoedig mogelijk over te gaan tot invoering van de 48-urige arbeidsweek voor verple gend personeel. Dat zal echter eerst kunnen geschieden wanrecr er vol doende verpleegsters zijn. Bij wijze van overgang is er thans de 51- tirige arbeidsweek. De minister hoopte, dat als een doe'treffende publiekrechtelijke be drijfsorganisatie is tot stand geko men een deel der sociale regelin gen op organen ervan zal over gaan. Men zal de handen moeten af houden van a'les wat alleen de bedrijven betreft. Dit wordt eerst anders, wanneer het algemeen be lang of het belang van anderen buiten het bedrijf aan de orde komen. Ziekenbonnen 14 dagen geldig In de op 13 Februari gepubli ceerde bonnenlijst zijn voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummers der teil behoeve van zieken uitgereikte kaarten ME, MF en MG opgenomen. Zooals be kend is ontvingen zieken tot dus verre rantsoenbennen, welke een betrekkelijk langen geldigheids duur hadden. Men moet er reke ning mee houden, dat de om de andere week van bovengenoemde kaarten aan te wijzen bonnen ook 6lechts veertien dagen geldig blijven. Verbetering van wegen gaat langzaam De gezamenlijke wegverkeers- en vervoersorganisaties hebben zich in een adres tot de ministers van verkeer en openbare werken ge richt, waarin zij naar voren bren gen niet de overtuiging te hebben, dat sedert de bevrijdng het werk van herstel en vem'euwing van de gekiassiticeerde wegen is voldoende vlot tempo is uitgevoerd. Zij -preken de overtuiging uit, dal een behoorlijk en aan de ver- kecrshebo°ften aangepast wegen net noodzake'ijk is voor de ontwik keling van het economisch leven, en achten het dan ook onjuist, dat nog steeds een derde deel van de door het motorwegverkeer opge- brach'e mctorrijtui;;en'.elasting r.iet ten goede komt aan aanleg en ver beter ng van wegen, maar gebruikt wordt ten behoeve van andere ver voerstakken, d e verklaren, dat zij zichzelf kunnen bedruipen. Tante en nicht! Vrijdagavond heeeft te Delft de 33-jorige ongehuwde J. M. L., haar 73-jarige tante, waarmee zij een uur tevoren ruzie had, met een bijl op het achterhoofd geslagen, waardoor de tante levensgevaar lijk werd gewend. Kort na haar daad heeft de nicht de politie met het voorgevalene in kennis ge steld De vrouw is daarop ingeslo ten. De vrouw leefde op gespannen1 voet met haar tante, bij wie zij van hear tweede jaar af in huis was. Zij* is gedurende vier jaren ver pleegd geweest in de psychiatri sche inrichting Noordwijkerkout. Duizend stuks vee over de grens gesmokkeld Omtrent de ontdekking van een uitgebreid smokke* cour lot in Noord Brabant, meldt het A.N.P. nog het volgende: Wegens een verboden handel in koffie werd bij A. v.an P. te Hil- veranbeek door opsporingsambtena ren der prijsbeheersching een huis zoeking gedaan. Fr werd geen kof fie in de woning aangetrofffen, maar mem vond er een kasboekje, waarin de vrijwel complete boek houding van een veesmokkelaffaire was bijgehouden. De rijkspolitie te Hilvarenbeek heeft 13 persomen in arrest gesteld. Vier hunner kochten regelhnarig vee voor den smokkel naar. Belg'ë. De overige personen droegen zorg voor het transport Sinds eind 1945 ver dwenen in totaal 1000 stuks vee over de Belgische grens. De ge- midde'de ïnkooosom per stuk be draagt f 800, waarbij een winst van 45 pet. werd gemaakt, zoodat met dezen ve°smokkel een brutobedrag van fl.360.000 gemoeid was. Drie millioen belastingschuld Op een te Amsterdam belegjde verificatievergadering in het fail lissement van den kunstschilder Ham van Meegeren heeft de kunstschil der in het algemeen de vorderin gen der schuldeischers erkend. Ter zake van de vordering der belastin gen (groot f 3 000 000) zal de Raad van beroep, na onderzoek, -alsnog uitsnraak doen. Thans gaat de ve rificateur voort met het verdere! onderzoek en het samenstellen van de lijst der activa en passiva. Moordenaar berecht De rechtbank te Breda heeft den landbouwer P- te Roosendaal, die zijn dochter door wurging om het leven bracht, conform den eisch veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. RECHTSZAKEN Bijzonder Gerechtshof Zitting van 14 Februari. De volgende sententies werden uit gesproken J. Fe ij tel, geb. te Kruiningen, bankwerker, wonende te Dreischor, Zaak verwezen naar den Raadsheer- Commissaris vcor nader onderzoek. T. Ouist, geb. te Nieuwerkerk, landarbe'd°r, wone-de te Flkerzre, wece-s: .als Nederlnnd-r vrijw'llig in krijgsdienst treden bij cene bui- tcn'andsehe mofe^dhe'd, wetend? dat deze met Nederland in oorlog is", tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. met aftrek sedert 1 November 1945; D. van der Weele, dienstbode wonende te Noordgouwe, wegens; „gedurende den tijd van den huldi gen oor log opzettelijk een ander blootstellen aan eenige straf of eenigen maatregel door of van wege don vijand", tot 1 jaar gevan genisstraf, te ondergaan in een bij zondere strafgevangenis vcor jon gelieden, met ontzetting rechten voor den tijd van 10 jaar. A. M. van Dienst, los arbeider, wonende te Ziorikzee, wegens: ,,als Nederlander vrijwillig in krijgs dienst treden bij eene buitenland- sche moge~dhe'd, we'orde dat deze met Nederland in oorlog is", tot 3 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek sedert 12 Juli 1945, te ondergaan in een Rijks werkinrichting; I. Vroegop, manufacturer, wo erd" te St.-Anna'.ard. wegels: ,,als Ncd'riau-'ei- vrijwillig in krijgs- d'enst treden bij eene buitenland- schc mo«e"dUe'd, we'e"de dat deze met Nederland in oorlog is, tot 4 ja er en 6 maanden pe<'a.ngan:ss*raf met aftrek sed°rt 5 December 1945 J. M. A. T immers, tuinier, wonende te Tholen. wegens; ,.als Ncder'ander vrijwillig in krijgs- d:enst treden bij èene buiten'and- scbe move"dhe'd, we*e"d? dat deze met Nederland in oorlog is", tot 3 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek sedert 10 Mei 1945 VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. In tegenstelling met het oorspronkelijk bericht, dat opge maakt werd naar gegevens die de politie verstrekte, moet thans met betrekking tot het ongeluk, waar van de jeugdige F. Kloppert het slachtoffer werd, worden me degedeeld, dat bij nader onderzoek is gebleken dat van. een onverant woord demonteeren van een gra naat geen sprake is geweest. Naar de gegevens uitwijzen, is duidelijk gebleken dat de jongeman kenne lijk voor een onderhanden hebben de knutselarij, een stukje metaal noodig had, dat hij in onwetend heid van het gevaarlijke voorwerp afzaagde. Van deskundige zijde werd ons medegedeeld dat ongevaarlijk uit ziende metalen buisjes bij tijd en wijle ook op ons eiland zijn ge vonden. Van binnen bevatten deze voorwerpen evenwel een trotylla ding. BURGH- Naar wij vernemen zal onze burgemeester, Jhr. A. van Citters, Woensdag 19 Februari zijn 10-jarig ambt jubileum vieren. Het zal den jubilaris op dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. HAAMSTEDE. Terwijl de man naar zijn werk was en de vrouw eveneens afwezig wai4, is Vrijdag middag 14 Febr. brand uitgebro ken in de woning van den heer J. Tangeman aan de Hoogezoom Het geheele huisje met inboedel, waaronder geld en een varken in de ton, ging verloren. Het is dui delijk dat deze brand voor de be trokkenen niets minder dan een ramp beteekent. Van bevriende zij de werd ons daarom gevraagd het publiek te Haamstede te verzoeken kelder, keuken en kast na te zien, teneinde door eventueel af te stane goederen, de gedupeerden te hel pen, een verzoek dat wij hier gaar ne doorgeven. In de Tuinbouwschool haa Don derdagavond een vergadering plaats van de besturen van de Ver. van Oud-Leerlingen „V.Z.O.D." en „Po mona", ter bespreking van de plan nen voor de deze zomer te houden Land- en Tuinbouwten toonstelling. Na een kort openingswoord door den voorzitter van „Pomona", den heer H. Verton, werd de leiding overgenomen door den voorzitter van „V.Z.O.D.", de heer C. A. Hartog, die in groote lijnen uitstippelde wat er zooal ge daan moet worden. Er werd een RADIO PROORAMA1A HILVERSUM I (301 M.) Dinsdag 18 Februari. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 g.„m.; 8 neuws; 8.15 pluk den dag; 9 muziekkalender; 9.05 gram.; 9.45 lichtbaken; 10.15 muz ekkalender; 10.40 humoreske; 10.50 gram.; 1130 als de ziele luis tert; 11.40 gram.; U.45 fam. ber. uit Jnd.'ë; 12.03 piano; 12.30 amuse- mentser test; 1 nieuwsberichten; 1.15 Sweetness and; rhythm; 150 voor drecht; 2 gram.; 3 voor de vrouw; 3.30 gram.; 4 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram.; 515 kwin tet; 5.45 Rijk overzee; 6 Punch- kwartet; 6.20 sportpraatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15voor de jongeren; 7.30 zang en piano; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.08 de gewone man...; 815 carnavalscon cert; 9.05 orkest zonder naam; 9.15 vastenavondprogramma; 10.45 re portage; 11 nieuws; 11.20 avond gebed; 11.35—12 muzikale tombola. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 gram.; 8.45 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 berichten; 9.50 arbeidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.30 lezing; 11.45 philharmonisch orkest; 12.30 ons platteland; 12.40 orgel; 1 nieuws; 1.15 The Roman cers; 2 met naald en schaar; 2.20 Aeolian sextet; 3 de wondere we reld; 3.15 radio-matinée; 4.30 Hoï- landsche marsehen; 4.40 de school bel; 5 d,a,t kun jij ook; 5.30 repor tage; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 lezing; 7 <em nu naar bed; 7.15 Ned. Bond van gerepa tri eerden; 7.30 pi ano; 8 nieuws; 8.15 bonte Dinsdagu avondtrein; 9.30 contact; 10.15 bui- tenlandsch overzicht; 10.30 zang en piano; 11 nieuws; 11.15 dansorkest; 11.45—12 vioolspel. dagelijksch bestuur gekozen, be staande uit: Jhr. R. Röell, eere voorzitter; C. A. Hartog, voorzitter; H. P. Verton, le secretaris; Jac. Steur, 2e secretaris; W. Capelle, penningmeester. Met de bestuurs leden der beide ver. vormen dan het tentoonstellingsbestuur. Aan lit bestuur zullen verschillende com missies toegevoegd worden voorde verschillende onderdeden der ten toonstelling. Als voorloopige data voor de tentoonstelling werden vastgesteld 21, 22 en 23 Augustus. BRUINISSE. Voor een zoo goed als uitverkocht kerkgebouw gaf het Chr. Gem. Koor „Risorgimento" haar eerste uitvoering. Ds. Marsman opende met gebed, waarna de aan wezigen Ps. 150 zongen. Schrijver dezes prijst zich gelukkig R«or- gimento's eerste verjaardag te heb ben medegevierd, want de dag van de uitvoering was een jaar gelelea de oprichtingsdag. Er werd over het algemeen zeer goed gezongen en vooral het rhythmisch element viel te waardeeren. Het koor be schikt over goede stemmen en als ensemble klinkt alles gaaf. Het mannenkoor heeft dringend verster king noodig. Moge bij een volgende uitvoering daarin voorzien zijn. De „Vesjaer" van Beethoven en de „Kos mos" van Sweers konden mij het meest bekoren. Hier werden de bei de composities naar hun waarde geschat. Ondanks nog zangtechni- sche tekortkomingen, in het bijzon der ook de uitspraak, werd de „Kosmos" het gaafste vertolkt. Jam mer dat één van de sopranen al te veel op de keel zong en daardoor afbreuk deed. Het gebodene houdt overigens belofte voor de toekomst in. Bij het kiezen van een nieuw programma laat men werkjes als ..Het wonderklokje" achterwege. Heel begrijpelijk had de solist, de heer Kolkman, het meeste succes met zijn liederen na de pauze. Voor al „lm Abendrot" van Schubert ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2