overdenking Nederland helpt Indië Onder auspicieën van de stich ting „Nederland helpt I n - d i e", welke organisatie, zooals be kend, zich o.m. het lot aantrekt van do uit Indië gerepatrieerd© landgenooten, en het Nederland- sche volksdeel dat nog in Indië vertoeft, is bij de uitgeversmaat schappij G. Kol ff en Co. te Am sterdam het boekje Vrouwen kamp op Java versohenen, door J. H. Hooykaas van Leeu wen Boomkamp, met teekenin- gen van Kick Hofer. Het boekje bezit niet direct een literaire pre tentie, maar juist door da een voud en waarachtigheid heeft de schrijfster een boeiend beeld ge- teekend van de schrijnende ellende die onze dappere vrouwe» in de Indische kampen hebben moeten doorstaan. Een der verdiensten van de schrijf ster dunkt ons dat zij nergens heeft gespeculeocrd op de sensatielust van het publiek, maar met een warm hart en onopgesmukt het relaas van een Javaansch kamp heeft ver teld. Het ergste moge intuaschen voor bij zijn, nog steeds heerscht er groote armoede bij velen, die slachtoffer van het Indische drama sijn geworden. Docr het koopen van dit boekje, dat alom in den boekhandel is te verkrijgen, kan men iets bijdragen in de pogingen om het leed te verzachten. Pootaardappelen brachten deviezen De uitvoer van pootaardappelen, welke van 1930 tot 1940 reeds zulk een groote vlucht had genomen, overtreft op het oogenblik in ge wicht en waarde reeds verre de topjaren van voor den oorlog. De gemiddelde export bedroeg van 1937 tot 1939 ongeveer 150 millioen kg. met eem topopbremgst van bijna regen millioen gulden. Uit den oogst 1946 was reeds voor 1 Januari 1947 ruim 200 millioen kg., waarbij zelfs nog niet gepro jecteerde export van dezen oogst bedraagt ongeveer 400 millioen kg., waarbij zelfs nog niet geheel aan de vraag kan worden voldaan. Dit zal ons dan een bedrag van bijna 100 miToen gulden aan buitenlandsche valuta opleveren. Met een deviezenopbrengst van ruim 50 millioen over 1946 staan de pootaardaopelen met de btoem- bo'len (50 millioen) boven aan in de rij van geëxporteerde Nederland- sche induatrieele en agrarische pro ducten. Dé grootste afnemers zijn Frank rijk, België en de Britsche besset- tfcigszóne irf rjuitsdiland Tijdelijke verhoogïn£ voor aardappelen De langdurige vorstperiode maakt de kosten van het leveren van aardappelen naar de comsumptiege- bieden voor teler en handelaar extra hoog. Om den aanvoer zoo goed mogelijk gaande te houden zal de overhed in deze extra kosten bijdragen. Aangezien de verreken ng daarvan achteraf zeer omslachtig ■ou zijn, zal dit geschieden in een tijdelijke verhooging van den be- «tnauden toeslag, zoodat deze thans twee gulden per 100 kg. zal bedra gen voor de week van 17 tot 22 FefTuari. Naast dezen toeslag wordt het tekort, dat voor den handel ontstaat tengevolge van hot ■te len van maximum-consumenten prijzen, eveneens vergoed met één gulden voor zand- en 50 cent voor kiei-aardappelon per 100 kg. Van den toeslag van twee guldon komt een gedeelte ten goede aan den teler en een gedeelte aan den han- öe'aar. Wegens de plaatselijk on derling sterk verschillende omstan digheden wordt de verdeeling over gelaten aan het overleg tusschcn teler en handelaar. Spaar postzegels voor t b.c -patiënten Den laatsten tijd zijn berichten verspreid, die den indruk wekken, dat de tuberculeuze patiënten ge durende een jaar in een sanatori um zouden kunnen warden opge nomen, indien zij een millioen go- stempelde postzegels hebben opge spaard. Dit is niet juist; wel wor den gestempelde postzegels, buiten lands che zegels, dan wel postzegels met bijzondere waarde, gaarne iii ontvangst genomen door de Post zegel Inzameling Tuberculoselijders van de Nederlandsche Centrale vereeniglng tot Bestrijding der Tu berculose, Riouwstr. 7, Den Haag. De opbrengst hiervan wordt gestort ln de verpleegfondsen van de ver- eenigimg, die in sorjmige gevallen financieele steun verleenen voor de uitzending van on- of minvermo gende tuberculose-patienien, wan neer op andere wijze de vereischte verpleeggelden niet bijeengebracht kunnen worden- Opgehelderd mysterie De oorzaak van de reeks geheiiri- zinniige brandjes in een boerderij te Dinteloord is bakend. Een spook of zwarte kunst zooals vele Dmteloordenaran stellig meenden komen er heelemaal niet aan te pas. Gebleken is, dat een dochtertje van den boer de brandjes heeft veroorzaakt, zonder bepaald de be doeling te hebben gehad brand te stichten. Zij heeft toegegeven aan een door omstandigheden ontstamen gemoedstoestand. De rust te Din teloord is nu weergekeerd. Groot smokkelcomplot ontmaskerd Te Hilvarenbeek, bij Tilburg, *s een uitgebreid smokkelcomplot ont dekt. De bende heeft groote hoe veelheden vee over de grens weten te smokkelen. Zij had de medewer king van enkele kommiezen, amb tenaren van den C.C.D. en leden van de Rijkspolitie. Reeds zijn 20 personen gearresteerd. Meer aan houdingen zijn nog te verwachten. Marcus 831—33 In Caesarea Philippi viel het har de woord. Daar voor het eerst sprak Jezus uit, dat hij moest lijden en Bterven. En wat als vage drei ging reeds lang om Hem gehangen had, heeft nu vorm gekregen. Want do haat der machtigen, die niet ronder uitwerking kan blijven, was ai lang om Jezus en de zijnen ge weest- En 't kan niet anders of een onbehaaglijk gevoel jnoet nu en dan de jongeren bekropen heb bes, Maar nu is het gezegd: lijden en sterven. In zoover zijn de jonge ren innerlijk voorbereid, dat ze we ten: dit is geen inbeelding, dit gaat gebeuren. En Petrus kan het niet dragen. In zijn ellende gooit hij er uit: „dit zal u nooit gebeu ren". En dan valt er een nog veel harder woord: „Satan". Satan te gen Petrus! Zoo is Judas nooit ge scholden geweest en Kajafas net en PLIatus niet. Alleen met de fa rizeeërs, die zich eens voor adde- rengebroedseis hoorden uitmaken, kan Petrus de droeve onderschei ding deelen door Jezus gescholden te zijn. Waarom scheldt Jezus? Hij scheldt uit afschuw en pijn. Af schuw van de verleiding die Hem toesist uit vriendenmond. Maarcok uit pijn. Pijn om eenzaamheid. Dat Petrus het lijden verwerpt, Petrus en al de jongeren, maakt Jezus eenzaam als in een woestijn. Zijn levenstaak, het middel, waardoor Hij de Zijnen redden moet, wordt PKEDIKUKUR I LN Zondag 16 Februari Nc-d. Herv. Kerk ZIERIKZEE: Kleine Kerk: 10 uur Ds. Pijnacker Hordijk, Ver-gebouw: 10 uur cand. v. Tui); 7 uur Ds. Knijff (Gen. 24 en 25:7-10). KERKWERVE: lOu. Ds. v. d. Grift. SEROOSKERKE: 2.30 uur Ds. v. d. Grift. BURGH: 10 uur Ds. Boschloo. HAAMSTEDE: 10 uur Dhr. Boiijn. NOORDWELLE: 10 uur Ds. Klenman. RENESSE: 7 uur Ds. Kleinman. Evangelisatie: 7 uur Ds. ten Cate. ELKERZEE: 2.30 uur cand. van Tuil. BROU WERSHAVEN: 2.30 uur Ds. ten Cate. ZONNEMAIRE: 10 uur Ds. Tons- beek. NOORDGOUWE: 10 uur Ds. ton Cate. DREISCHOR: 10 uur Ds. Kalmijn. Maandagavond 8.15 uur Bijbellezing. OUWERKERK: 10 uur Ds. v. d. Poel (Doopdienst) NIEU- WERKERK: 10 uur Ds. Westerhof. OOSTERLAND: In het Jeugdgeb. 10.30 en 6 uur Ds. van den Broeck. SIRJANSLAND: 10 uur Dr. Jacobs BRUINISSE: 1.30 en 6.30 uur Ds(. Marsman. Luth. Kerk. ZIERIKZEE: geen dienst. Geref. Kerk. ZIERIKZEE: 10 uirf leesdienst en 5 uur Ds. Greving. HAAMSTEDE: 10 uur Ds. L. Oranje van 's-Gravenhade-West (Bevest. Ds. D. v. Swighem), 3 uur Ds. D. v- Swighem (intrede)). SCHAREN- DIJKE: 10 en 2.30 uur Ds. D. Schee- Ie van Assen. BROUWERSHAVEN: 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Meester. ZONNEMAIRE: 10 en 2.30 uur dhr. Aalbersberg. NIEUWERKERK: 10 en 6 uur Ds. VeenStra van Colijna- plaat- OOSTERLAND: 10 uur Ds. Greving (H.A.), 2.30 uur idem. BRUINISSE: 9.30 en 3.30 uur Ds. Bremmer. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE: 10 en 3.30 uur Ds. Hoogendoom. Geref. Gemeente. ZIERIKZEE (St. Domusstraat): 10, 2 en 6 uur lees dienst. NIEUWERKERK: 10, 2.30 en leesdienst. OOSTERLAND: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. BRUINISSE: 11 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk. ZIERIKZEE (L. Nobe'straat): 10, 2 en 6 uur leesd.; OOSTERLAND: 9.30, 2 en 5.30 uur leesdienst. BRUINISSE: 1.30 en 6 uur leesdienst- door de zijnen omgewemscht ge acht- Zoo heeft Jezus gescholden uit afschuw en pijn. Maar Petrus Wist nu beter dan door een lange preek, dat hij een vreeselijke fout had gemaakt. Petrus heeft door een hard woord een les geleerd, neen dat is misschien niet goed gezegd, er is mogelijk toeef gebeurd. Petra» is misschien dor een fiard woord genezen. Hij had zich zoö vreesé- lijk vergist. Aan dit lijden, dat hij verwierp, moest voor hem all* goeds ontbloeien. Dat moest hij leeren. Hoe? Door een schok, «sa slag, een scheldwoord. Heeft Petras de les geleerd? Wie zal het zeggen? Dit weten we: Pe trus heeft nog vele domme dingen gezegd maar de dwaasheid van Caesarea Philippi heeft hij nooit herhaald. Ik denk: Jezus heeft dit alles niet overdacht, toen Hij Petrus schold. Zooals gezegd: hij sprak uit afschuw en pijn. Maar Hij was de Liefde, die ononderbroken uit gaat om te zoeken en zalig te ma ken, wat verloren is. En de lief da verloochent haar aard niet. Zelfs als zij een oogenblik bitter wordt in eenzaamheid en smart, dan is zij nog op weldoen uit- Zelfs har de woorden zijn in de mond dier liefde medicijn- O Liefde Gods in Jezus Christus, wonder op deza aarde: in Uw handen vallen is altijd goed! Beter door U geschol den te zijn dan door wie ook ge vleid; beter door U geslagen te zijn dan door wie ook gekoesterd. Rcnesse. F. C. KLE(NMAN. VOÜR SCHOOLTIJD Er moet toch iets van de grooto- menschenzorg over de langdurige koude, in de vein ijspret, gladde straten en isneeuwvisioenen volge pakte hersentjes van Jantje zijn doorgedrongen. Deze conclusie valt zonder veel psychologische ontleed kunde af te leiden uit de reactie op een gezegde van zijn speelkame raad, dat het „wat hem betreft tot Juli mag vriezen". Deze boezem vriend met bivakmuts over zijn hoofd, die practisch alleen de oeus met vochtig aanhangsel en een paar fanatiek glinsterende oogen vrijlaat, onderstreept deze mannelijke opmer king door met onverschillig bravour een glijbaan van enkele meters te nemen, ook al permittee ren zijn tot leeren rudimenten versleten schoe nen dit feitelijk niet meer. „Dae vrieze d'r wè duuzend doöd" zegt Jantje, die het Europeeeche winterlijden in deze kernachtige zin samenvat. „Duuzend" is kennelijk voor hem nog het meest massale wat op de wereld valt aan te tref fen. De bivakmuts kan deze bezon nen levenswijsheid en dit plotseling medegevoel met de kleumende mensehheid niet verwerken en geeft een commentaar, dat uit zooki jeug dige mond beslist onbehagelijke ge voelens wekt- Dit diepgaand verschil van in zicht vormt evenwel geen belets et voor voortgezette verbroedering. Als bewijs dat het niet zoo erg bedoeld is, geeft de bivakmuts een staal van vriendschap weg, door zijtf maat op het lijf te springen, 'dia prompt zijn evenwicht op de spek gladde Btraatsteenen verliest ea wordt gevloerd. Intusechen verschijnt de martiale figuur van de meester in de deur opening, die zonder handgeklap en belgerinkel het meêrendeel der krijsende jeugd tot zich trekt. Jaartje neemt een schuiver als een ijs hockeyspeler en overdondert zijn geestelijke leidsman met de enthou siaste vraag: ,,'t vriest dat' kraekt e meêster?" Meester zegt niets, maar trekt het bekende gezicht van de boer met tandmisère. Van de kou natuurlijk. Leger de* Heit», ZIERIKZEE, Zaterdagavond 7.30 Weeksluiting. Zondag 10 uur Heiligingsdienst; 7.30 uur Verlosiingssamenkomst. Don derdagavond 7.30 uur Hoiliglngsd. Leider»: Envoy en mevr. Bouwens KERKNIEUWS Ger. Kerk. Beroepen t* Bomseie- Driewegen: Ds. C. A. Vreugdeuhil t« Oud-Vossemeeï. RECHTSZAKEN Met twee maten Dezer dagaA heeft voor hst tribu naal terecht gestaan de 64-jarigs oud-zendeling M. Tuiten, die als N,S.B.'er «enigen tijd burgemoesf® vatl Weetkapelle en later val» Kloé- tinge is geweest. Vorig jaar wotJ hij door dé eerste kamer van hst tribunaal reed» veroordeeld tot 10 jaar Jntemeering. Bij de hernieuw de behandeling ontstond ocnig» malen conflict tusschcn den voor zitter van het tribunaal, nir. Loeft en den advocaat mr. Kuipers, welke laatste betoogde dat ten aanzien van N.S.B.-burgemeesters met twos maten wordt gemeten. Tenslotte liep de verdediger zelfs boos weg. Het tribunaal zal 20 Februari uit spraak doen. Radio Kootwijk werkt op ece golflengte van 1875 m- V8n 17—24 uur en zendt dan het programma uit van Hilversum II. Het station werkt met beperkt vermogen, zoo dat in hoofdzaak Oostelijk Neder land daarvan kan profiteereo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2