ZIERIKZEESCHE Onverbiddelijk voorbehoud WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1847 No. 15517 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per S maanden bij vooruitbetaling Li Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse summers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adrr.'n.: Schuithaven 13 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Van het „geweldig tijdsgewricht", waarin wij leven, bestaat bij velen 6lechts niets meer dan een flauwe en zeer vage voorstelling. Speciaal als het gaat om de mogelijkheden die binnen het bereik van de men- 6chelijke hand zijn komen te lig gen, dan schiet cos voorstellings vermogen te kort. Het bericht dat ByTd, de leider van de Ameriik. Zuid poolexpeditie do wereld in stuurde en waarin melding werd gemaakt van de mogelijkheden, die er wellicht in de Zuidpool op be nutting liggen te wachten, is en- een voorbeeld van. De oorlog moge een achterstand in de ontwikke ling der wereld hebben te weeg gebracht, de techniek is desondanks af juist hierdoor op een trap van ontwikkeling gekomen, dat de toe komst een beeld kan opleveren, van eem samenleving, waarin alle na tuurlijke energiebronnen, op de meest perfecte wijze ten dienste van de manschheid staan. De koude der polen kan in de toekomst worden geëxploi teerd ten algemsenen nutte. Immers welk eer conserveerend vermogen ontstaat er door dezie in tense koude, die permanent over on metelijke uitgestrektheden heerscht. Het is dwaasheid om bij overpro ductie tot vernietiging van voed sel over te gaan- Straks toch daalt wellicht de conjunctuurlijn weer, een onnaspeurbare 6toring in het «economisch bestel, doet de knap ste koppen voor raadsels staan, er komt gebrek aan voedsel misschien. Voor al die eventualiteiten kunnen esorme hoeveelheden voedsel inde Zuidpool worden opgeslagen en als eve* zooveel appeltjes voor den dorst worden bewaaTd. Wij noemen dit plan om illustra tief aan te duiden dat er een mijl paal is gekomen in de menschelijke ontwikkeling, die inderdaad vele eeuwen onbereikbaar geacht werd. Wij gelooven nu ook dat al deze dingen, als de suggestie van admi raal Byrd, zoo goed als straioafeer- verkeer en atoomenergie als hulp bron voor de industrie, mogelijk zijn en in de toekomst feiten wor den, in tegenstelling met de tijd van Jules Verne, die deze geniale profeet, alleen maar erkende als eca boeiende verteller, maar hem tegelijk bleef zien als een wereld vreemde fantast. ir ij gelooven dat deze dingen komen, maar er moet een on verbiddelijk tenzij aan worden vastgemaakt, n.L tenzij de wereld tijd wordt gelaten om al deze plan nen ten uitvoer te leggen. Met de mogelijkheden ten goede immers houden de mogelijkheden ten kwa de gelijken tred. Alleen wanneer het „geestelijk potentieel" van ie menschheid wordt versterkt, kun nen de krachten der vernietiging en ontbinding worden ingeperkt. Dan eerst bestaat de waarboorg, dat wij naar een betore cn geluk kiger wereld koersen. In dit verband zijn de bespre kingen over de ccmtróle op de atoomenergie en de ontwapening van buitengewone betcehenis. Wan neer de wereld in twee kamoen zou worden verdeeld, die ieder drager zijn van tegengestelde ideo logieën, dan moet de menschheid zich op het ergste voorberedei. Met behoud van eigen karakter en cultuur moeten evenwel deze ideo logieën warden overbrugd. Dat kin, omdat er gelijkwaardige elementen in de behoeften zijn, of zooals Smuts het zei: „in wat werkelijk noodig is, zijn wij het allen eens. De mensch moet gevoed, behuisd en gekleed zijn en tegen werke loosheid, ziekte en alle andere el lende in het dagelijksche leven, zoo goed mogelijk beschermd zijn. In dit alles is er geen Oost of West en zijn er geen ideologieën. Op dat niveau zijn er geen tegen stellingen en kunnen wij wellicht eensgezind tot dien vrede geraken, waarop alle volkeren van alle lan den vurig wachten". Wordt het vuren in Indonesië gestaakt In een onderhoud met een cor respondent van de „United Press" heeft Sjahrir verklaard dat ditmaal da order „staakt het vuren" in Indonesië zal worden opgevolgd en wel binnen enkele dagen. De vo rige maai had een soortgelijk be vel gee.i uitwerking tengevclge van de meanings verschillen tussehen de Nederlanders en Indonesiërs t.o.v. de demarcatielijnen, d e niet dnide- lijk genoeg vastgesteld waren, zco betoogde Sjahr r. Ditmaal zijn ech ter de republikeinsche leiders zelf naar de fronten op Java en Su matra gegaan, waar 2ij persoonlijk het verloop der dernarcat elijnen asn de plaats'Tjke bevelhebbers hebben uiteengezet. De Indonesische prsmier ver'e'.de voorts dat men bij den strijd te gen de ongeregelde benden in het binnenland de hulp van de Neder- landsche troepen ontberen kan. Wat de onderteekening van het verdrag van Linggadjati betreft, verklaarde Sjahrir nog steeds op timistisch gestemd te zijn, hoewel men in Indië verwacht had dat men in Nederland het als een nati onaal en niet als een politiek vraag stuk zou beschouwen. Voedselvliegtuig neergestort Vliegtuigen van de Britsche lucht macht maken regelmatig vluchten boven de door sneeuw cn ijs ge- isoleerde dorpen in Staffordshire, waar zij levensmiddelen neerwer pen. Elk vliegtuig heeft ongeveer een ton brood, meel, vleesch, vet, boter en kaas aan boord. Bij een van deze vluchten is een ernstig ongeluk gebeurd. Een toe stel van de R.A.F. is op de heen reis neergestort. Zes leden van ie bemar.n'ng kwamen om het leven, terwijl er een werd gewond. Kor ten tijd nadat hij uit de wrakstuk ken was bevrijd is hij overleden. Een eindje op de fiets De „fietsende kapelaan,, zooals zijn binaam luidt, Allan Roch, assis tent in de kathedraal te Johannes burg heeft op de fiets geheel Euro pa bezocht. Hij maakte verder een reis van Burban naar Cairo, eeo afstand van 7003 km. Tij Jens dezen tocht had hij oen miniatuur-sirene aan zijn fiets bevestigd om zich tegen troepen olifanten te bescher men. Hij ontmoette slechts een; leeuw dien hij zonder ongelukken mot een snelheid van 21 km. per uur passeerde. Op het vasteland van "Europa reed de onverschrok ken wie rijder van Dieppe naar Con- stantlnopei, waarbij hij over da Alpen trok. De eerste officieele foto's Priins Bernhard zal zoo spoedig mogelijk na de geboerte de eerste foto's van zijn kind maken. Een van deze foto's, door Z.K.H. aan te wijzen, zal voor publicatie in de pers beschikbaar worden gesteld en als eerste officieele foto in den handel worden gebracht. De Neder andsohe vereeniging van f o t o j o urn a 'its t en, aan welke de Prins het copyric-ht zal overdragen, stelt zich voor de opbrengst ter beschikking te stellen van door Prinses Juliana aan te wijzen in-' stellingen. Vragen over den herbouw Dhr. Stommels (K.V.P.)), lid Tweede Kamer heeft den min. van Openbare Werken en. Wederopbouw gevraagd c° het juist is, dat in Januari geen enkele uitvoeriugsvergunnlng voor herbouw is verstrekt. Zou hier door het bouwprogramma voor 1947 niet moeten mislukken, waardoor het geheels programma zal mce- ten warden herzien? Tevens werd gevraagd of de minister niet ven oordeel was, dat het bouwprogram ma niet verwezenlijkt kan worden wegens gebrek aan materialen. Het kamerlid verzocht den minister zich te verstaan met zijn collega voor economische zaken teneinde een grooter kwantum bouwmaterialen ter beschikking te krijgen. Niet alle leerkrachten vrij van dienstplicht? Een regeling voor de vrijstelling van dienstplicht voer onderwijzers en leeraren is nog in onderzoek en vormt een punt van bespreking tussehen de minis' ers van Ocrjog cn NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 16-22 Februari Zondag Juhannes 5 va. 41 47 Maandag 6 vs. 5 Dinsdag 6 va. 16 2l Woensdag 6 va. 2.' 10 Donderdag 6 va. 41 47 Vrijdag 6 va. 4& -59 Zaterdag 6 v«. 67 71 WEERBERICHT Verwachting tot den avond vu* 16 Febr.: Weer iets toenemend» vorst, zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen; meest matig» Oostelijke wind. 15. Zon op 7.17, onder 17-12 Maan op 4.00, onder 11.3# 10. Zon op 7.15, ander 17.14 Maan op 5.00, onder 12.11 Hoogwater te Zierikzee 16. 10.39 v.m. 23.27 n.m. 10. 12.02 v.m. z.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatcr Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. O. H. en W. De minister van Oor log acht het niet mogelijk alle dienstplichtige leerkrachten vrij te stellen, in verband met de nog steeds bestaande kadernood- De toewijzingen voor versnaperingen Daar de toewijzingen voor ver snaperingen thans recht geven op 250 gram versnaperingen per rant soen, deelt het Centraal Distributie- Kan toor mede, dat dit niet geldt voor de toewijzingen X 051. Laatst genoemde toewijzingen geven recht op 100 gram versnaperingen per rantsoen. Het wereldtekort aan kunstmest voor 1947 bedraagt ruim twee en een kwart millioem ton, zoo is bij een onderzoek door een commissie uit den internationalen voedsel - raad gebleken. Aan boord tan de „Willem Barendsz". kort voor de aankomst in het Zuidpoolgel ied. Een bokswedstrijd tussehen twee leden van de be manning gif dé cineasten de Boer cn Slrybos gelegenheid w, t af wisseling in de dagjournalen te brengen. Ancfo P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1