Von Koepenick redivivus Het Zwitsersche blad „Der Bund" maakt melding van een nieuw Koe- penick-geval. In de afgeloopen we ken werden in Lübeek geschetikpak- ketten uit Brazilië ontvangen, elk met een inhoud van vijf kilo kofffie, tot een totaal van achthonderdvijf tig kilo. Met aflevering van de pakketten aan de geadresseerde burgers werd gewacht op mach tiging uit Berlijn. Teneinde het in den zwarten handel van koffie te voorkomen werd bepaald, dat aan eiken geadresseerde slechts één kilo afgestaan zou worden. De rest zou dan vanwege het militaire bestuur worden verdeeld. Twee dagen na het afkomen van deze beslissing kwam bij het douane-bureau te Lubeek een vrachtauto voorrijden De in uniform gestoken Duitsche chauffeur van de auto legde een bewijs over, waarin de ontvangst van zeshonderdtachtig kilo koffie door de Hamburgsohe „Wohlrhrts- behoerden" werd bevestigd. De goedvertrouwende douanebeambten gaven de partij koffie aan dem chauffeur over. Men heeft er daar na niet meer van gehoord Wordt de „zwarte engel" gehangen Carmen Maria Mory, een der ter docd veroordeelde bewaaksters van het vrouwenkamp Ravensbriick, heeft een bewogen leven achter haar met bont omhangen rug- In 1938 werd de toen 31-jarige Zwiit- sersche journaliste bij de Maginot- linie in Frankrijk gearresteerd, ver dacht van spionnage. Zij werd na Frankrijks val door de Duitschers uit de gevangenis bevrijd, maar op nieuw gevangen genomen toen bleek dat zij weer aan het spionneeren was. maar nu ten nadeele vain Duitse hl and. In het concentratiekamp Ravens briick, waarin ze toen was terecht gekomen, wist zij al spoedig het vertrouwen van de Duitschers te herwinnen en kreeg zij een functie bij de leiding van het kamp en' moest zij de vrouwen aanwijzen, die voor de gaskamers in aanmer king kwamen. Toen in het Derde Rijk het ge tij verliep, verzette Carmen Motry de bakens en bood haar diensten aan bij de Britsche Inlichtingen Dienst. Deze gebruikte haar om een aantal oorlogsmisdadigers op te sporen en zette haar na het vol brengen van haar opdracht ook maar gevangen. Nu is ze veroor deeld tot de strop, maar heeft de interventie van de Zwitsersche Bondsregeering ingeroepen om gra tie te verkrijgen. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat haar .romanti sche carrière binnenkort aan de galg zal eindigen. Bewoonbare plaatsen aan de Zuidpool De piloten van admiraal Byrd's Zuidpool-expeditie hebben een merk waardige ontdekking gedaan. Tij dens een vlucht boven het bevroren vasteland van de Zuidpool zagen zij een soort oase, bestaande uit modderige groene meren en groobe donkerbruine heuvels, ©ogenschijn lijk bestaande uit aarde. Deze heuvels zijn kegelvormig en ongeveer 170 meter hoog. De „oase" beslaat een gebied van 60 kilo meter breed en is volkomen vrij van ijs. Onmiddellijk deed zich de vraag voor of het misschien mo gelijk zou zijn, dat er het geheele jaar door menschen zouden kunnm wonen, wat natuurlijk van het groot ste belang zou zijn voor waarne mers. Warmwaterbronnen zouden de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat dit gebied geheel ijsvrij 10. GROENTEN EN FRUIT voor veiling en tuinder Minister Mansholt heeft aan de ondervakgroep binnenl. groothandel in groenten en fruit, de ondervak- groep commissionnairs in groenten en fruit en de vakgroep détaiihan- del in aardappelen, groenten en fruit de verordenende bevoegdheid ontnomen, haar toegekend volgens het Organisatie-besluit voedselvoor ziening 1941. Hierbij heeft de ge dachte voorgezeten, dat publiek rechtelijke lichamen, die meenentot een zekeren vorm van staking mee- nen te moeten adviseeren en daar mee het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in het bezit dienen te worden gelaten van hun publiekrechtelijke bevoegdheden. Er zijn nu maatregelen genomen, dat ieder in de gelegenheid zal zijn zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen ver bruik, hetzij voor handelsdoelein den, een en ander met in achtne ming ven de maximumprijsregeling. De minister zal dan ook overgaan tol schorsing van de erkennings- reglementen voor den groentenhan- del en den veilplicht voor de tuin ders. Rijwielbanden De voorwaarden, waaraan men moet voldpen, om in aanmerking te komen voor fietsbanden zijn veranderd. De minimum-afstand, dien men van huis naar werk of school moet afleggen is verkleind van vijf tot drie kilometer en de afstand welke men per dag ten behoeve van zijn beroep moet afleggen is van 20 tot 12 kilometer verlaagd. Eerst dienen de woningen verwarmd te zijn Zaterdag-sluiting aanbevolen De regeering acht het met het ooig op de zeer moeilijke kolenpo- sitie van het oogenblik en de nood zaak tijdens de huidige kondeperi ode de bevolking zoo spoedig mo gelijk te voorzien van brandstof vootr verwarming dringend ;ge- wenscht, dat de levering van ko len aan die diensten en bedrijven, welke niet bepaald onmisbaar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. In verband hiermede deelt de re geering aan de betreffende over heidsorganen, zoomede aan de be voegde instanties in het bedrijfs leven, het volgende mee: le. inrichtingen voor publiek ver maak, waaronder schouwbur gen, bioscopen, dancings <an dergelijke zullen voorloopig geen brandstoffen ontvangen. 2e. de bibliotheken en inrichtingen voor onderwijs zullen eveneens voorloopig niet van brandstof worden voorzien. 3e. alle rijks-, provinciale en ge meentelijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienstgebou wen e.d. des Zaterdags te slui ten. Voor kantoren en maga zijnen van particuliere onderne mingen wordt dezelfde gedrags lijn hierbij in overweging ge geven. Op beperking van de straatverlichting wordt in ster ke mate aangedrongen. Prijzen akkerbouw producten 1947 In landbouwkringen bestaat groo- te verontrusting over blijkbaar bij de regeering bestaande plannen in zake de prijzen voor akkerbouwpro ducten van den oogst 1947. Ge vreesd wordt, dat do prijzen ver laagd zullen worden en dat de re- getring geen voldoende rekening zal houden met kostprijzen en on- dcrnemersloon. Het vraagstuk gaf in de laatste vergadering van het Kon. Ned. Lundb. Comité aanleiding tot een levendige gedaehtenwisseling. Het bestuur van de Geld. Mij. van Land bouw waarschuwt de regeering, geen kleinzi.Lge kruidenierspolitiek te voeren en vermoedt, dat bij doorvoering van de plannen de be reidheid der landbouwers voor een goede voedselvoorziening beneden het nulpunt zal dalen. Het Zeeuwsch Landbouwblad ziet in een even- tueelo prijsverlaging een kortzich tige politiek en begrijpt niet, hoe minister Mansholt daaraan kan me dewerken. Het Groninger Land bouwblad schrijft, dat het platteland inzake prijsverlaging niet voor de zooveelste maal het spits wil af-< bijten en zich als inzet laten ge bruiken. Boer en Tuinder van den Kath. Boerenbond, verwacht van lagere akkerbouwproducten-prijzen moeilijkheden voor de binnenland- sche broodvoorziening. De „Karei Doorman" In den namiddag van den 18 Februari wordt de „Karei Door man" in Amsterdam verwacht. Dit vliegkampschiip, dat oorspronke lijk onder den naam „Nariana" deel uitmaakte van de Engelsche vloot, is 160 m. lang, 42 m. breed en 7 m. diep, verplaatst 13000 ton wa ter. In Februari 1946 kwam het schip onder Nederlandsche vlag. Het brengt met een 450 koppige bemanning een groot aantal ex- krijgsgevangenein uit Indonesië naar het vaderland terug. Voorbereidin gen worden getroffen om de „Ka- rel Doorman" een feestelijke ont vangst in de hoofdstad te bereiden. Studentencongres Lage Landen De Nationale Studentengroepee- ring Gent heeft het initiatief geno men voor een congres iin Maart 1947 van de Nederlandsch spreken de universitaire gemeenschap van Nederland, Vlaanderen, Zuid-Afrika en Australië. Het kenmerk van dit congres zal in de eerste plaats zijn innige samenwerking van' de minis- terieele en rectorale overheden met de studentenvereenigingen. Zoo b.v. wordt de organisatie van het con gres zoowel materieel als moreel gesteund door den Minister van Openbaar Onderwijl in België. Rechterhand van Mussert krijgt zes jaar Het Utrechtsche Tribunaal ver oordeelde den N.S.B.-advocaat-op- perbaljuw en gemachtigde van den „leider", J. A. van Vessem, tot 6 jaar interneering, eindigende 15 Mei 1951. Voorts onzetting uit alle rechten voor den tijd van het leven en het recht om het ambt van advo caat-procureur uit te oefenen en verbeurdverklaring van zijn vermo gen tot een bedrag van 25.000 gul den. Felle brand te Amsterdam Een felle uitslaande brand heeft Woensdagavond gewoed aan de Hecrengracht te Amsterdam, waarin gevestigd de Leveosverzekerings- Maatschappij „De Oude Haagsehe", het consulaat van Haïti en de fa. Schermer. Tusschen 7 en 9 uur brandden de eerste 4 verdiepingen geheel uit. De brandweer rukte met 5 motorspuiten uit. Het blusschings- werk werd door de vorst zeer be moeilijkt, maar om 9 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De schade loopt in de tonnen. Ijsmassa's in volle zee De binnenkomende visscherssche- ptn hebben met zeer slecht weer te kampen en de vangsten zijn over het algemeen niet groot. Alle sche pen zijn met dikke ijslagen bedekt. De te Scheveningen binnengeko- RADIO PROGRAMMA Zaterdag 15 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 uit onzen muziekkalender 9.05 gram.; 9.45 piano; 10.15 gram. 10.45 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 fam.berichten uit Indië; 12.03 viool; 12.30 metropole-orkest1 Ned. strijdkrachten; 1.30 metropo le-orkest; 1.45 tooneel en film; 2 dansmuziek; 2.15 Engelsche les; 2.45 dansorkest; 3.15 debutantencon cert; 3.45 K.R.O.-kiosk; 4 Stichts kamerorkest; 4.30 causerie; 5 Wig wam; 6 piano; 6.15 journalistiek weekoverzicht; 6.30 Ned. strijdkr.; 7 nieuws; 7.15 Buffalo Bill; 7.45 voor de Nederlanders in Duitsch- land; 8 nieuws; 8.08 de gewone man; 8.15 gramofoonplatcnraadsel 8.30 lichtbaken; 9 operette; 9.45 muzikale tombola; 10.45 avondge bed; 11 nieuws; 11.20—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gran*.; 9 symphomie- orkest; 9.30 berichten; 9.50 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 radiofeuille ton; 10.35 zang en piano; 11 hoor spel; 12 gram.; 12.35 accordeon-or kest; 1 nieuws; 1.15 kwartet; 2 het Nederlandsche lied; 2.15 sport- praatje; 2.30 gram.; 3.30 boekbe spreking; 3.45 huismuziek; 4.10 fa- zing; 4.25 attentia; 5 artistieke Staalkaart; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.45 boekbespreking; 7 piano; 7.30 voor de rijpere jeugd; 7.45 bijbelvertel ling; 8 nieuws; 8.15 en nu oké; 9.30 socialistisch commentaar; 9.45 Jan Corduwener; 10.15 de kakatoe; 10.45 OTgelspel; 11 nieuws; 11.15 hobby-hoek; 11.30—12 sport van den dag. men trawllogger K Sch 39 zat in open zee voor en achter in het ijs en had moeite zich uit de dikke ijslaag te werken. Het is sinds menschenheugenis niet voorgekomen dat in volle zee dergelijke ijsmassa's voorkwamen. Tijdens een congres van de Duit sche socialistische partij te Dus- seldorf is na een verklaring van Kurt Schumacher een motie aan genomen, aangevende, dat het Ruhr- en Saargebied onafscheidbaar van de Duitsche republiek is. Majoor Ernest Cassel heeft de Dayton (Ohio) het hoogte-record voor helicopteres, dat in 1939 door den Duitscher Karl Bode werd ge vestigd, gebroken. Cassel bereikte een hoogte van 6.350 meter, terwijl Bode indertijd tot 3.780 meter steeg. De Vietnameesche regeering heeft besloten alle Fransche en buiten- landsche missionarissen naar het Fransche opperbevel te zenden, zulks om eeen einde te maken aan de toespelingen op het lot, dat sommige missionarissen ondergaan Te Oberhausem hebben 15.000 ar beiders demonstraties gehouden te gen koude en honger. Tijdens betoogingen door boeren te Muenchen heeft Wilhelm Hoeg- ner, minister-president van Beieren, verklaard: „Wij, Beieren, willen niet opnieuw afhankelijk zijn van Berlijn en zijn bureaucratie". De voorzitter van de katholieke actie in Italië heeft in een telegram aan den president, de Nicola, ge protesteerd tegen het Italiaansche vredesverdrag. De moordenares van brigadege neraal De Winton, Maria Pasqul- nelli, werd in September 1945 door de politie te Milaan gezocht daar zij van fascistische actie verdacht werd, aldus het Ital. Nieuwsbureau. Zeven Duitsche rechters, die ge durende de bezetting van Tsjceho- slowakije tal van Tsjechen ter dood hebben veroordeeld, zullen te Praag terecht moeten staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2