ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Dalende ster WERELDNIEUWS Amerika hoopvol gestemd over de ontwapening VRIJDAG 14 FEBRUARI 1C47 No. 15516 lf)le Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i.i Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Adrr/ji.: Schuilhaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De vele andere vraagstukken op politiek terrein en de bittere nood, waarin een groot deel vam de we reld, door de uitermate strenge winter is komen te verkeeren, doen de aandacht voor Spanje verslap pen. Niettemin heeft het den schijn dat er redenen zijn te gelooven dat het fascistisch regime van Eranco op steeds losser schroeven komt te staan. De berichten uit dit vrij goed afgesloten land mogen schaarsch zijn, maar ze zijn veel zeggend. Zooals bekend verkeert Spanje door het wegroepen der voornaamste gezanten der Europee- sche mogendheden in een politiek isolement, een omstandigheid die noodgedwongen op het handelsver keer en de economische betrekkin gen met andere landen zijn terug slag heeft. Zooals steeds bij schaarscne nieuwsvoorziening, moet men uit kleine berichten groote dingen le zen. Er is dan allereerst het feit, dat Franco zijn troepen, die langs de Pyreneeën zijn gelegerd terug trekt, kennelijk omdat hij ze in het binnenland noodig heeft. De bewaking van de Fransch-Spaanscne grens i6 op zichzelf toch belang rijk genoeg voor den caudillio, die zeer wel w'eet dat Frankrijk het land van de grootste agitatie te gen zijn regime is. Verder kan hier uit worden afgeleid dat zijn leger macht niet die omvang bezit, die wel verondersteld is. Tenslotte moe ten deze troepen ergens anders een nieuwe taak vinden en deze be staat in het rustig houden van de binnenlandsche toestand, hetgeen dootr reizigers uit Spanje wordt be vestigd. Deze laatsten weten kras se verhalen te vertellen over den deplorabelen toestand, waarin het land verkeert, een toestand, die door 6trenge rantsoeneering, zwar te handel en een censuur die alle kanalen van critiek verstopt, steeds slechter wordt. Dit alles is reeds voldoende om de val van het Fran co-regime binnen afzienbaren tijd te verwachten. T nmiddels blijft de agitatie van Spaansch-republikeinsche zijde bestaan. Er schijnt reeds contact te bestaan tusschen de Spaansche generaals in dienst van Franco -en de republikeinen in ballingschap. Alles wijst er dus op dat een wel gerichte „coup d' état" onder deze omstandigheden bet gewenschte re sultaat zou hebben. Bijzonder spij tig is het daarom, dat zich in den boezem van de republikeinsche re geering in ballingschap moeilijkhe den voordoen, die een snel ingrij pen nog niet mogelijk maken. Giral de afgetreden minister-president is er niet in kunnen slagen een kabi net samen te stellen dat een zoo krachtig mogelijk afweerfront te gen de Spaansche Nazi-kliek had moeten zijn. Deze impasse, waarin de republikeinsche oppositie-groep is geraakt, is niet geschikt om het vertrouwen bij de republikeinen in Spanje te versterken. Bij een onder neming om het regime ten val te brengen moeten de risico's immers tot een minimum worden geredu ceerd. Ook de grooten der aarde, die De wereld is thans dichter bij het bereiken van collectieve veilig heid en ontwapening dan ooit te voren, ondanks de verschillen tus schen de Sovv'jet-Unie en de Ver. Staten t.a.v. de wijze waarop 'de Veiligheidsraad deze problemen moet aanvatten. Zulks verklaarde Warren Austin, de Amerikaamscbe vertegenwoordiger in den Veilig heidsraad. Austin verheelde de moeilijkheden niet, die nog te over winnen zijn om de algemeen© ont wapening en internationale controle op de atoomenergie tot stand te brengen. Ter zelf der tijd echter wees hij er op, dat de kern van overeenstemming reeds 'door de be trokken landen was bereikt- In een betrekkelijk korten tijd, dat de U.N.O. in werking is, zijn groote vorderingen gemaakt, als met ze- ven-mijls-laarzen, in de richting van collectieve veiligheid, welke ge paard moet gaan met de ontwape ning. Amerika is van meening dat het rapport van de atoomcamimis- sie het 'eerst door den Veiligheids raad moet behandeld worden. De Sowjet-Unie heeft zich verzet tegen de formuleering van een specifieke verklaring waardoor 'de atoomcon trole buiten het werk van de Ont wapeningscommissie zou worden gesloten. Met 9 stemmen besloot Woensdag de Veiligheidsraad daartoe, maar Rusland en Polen onthielden zich. elkaar in de V.N. treffen, moeten met betrekking tot het streven der vrije Spaansche regeering nog een krachtiger geluid laten hooren. Er bestaat nog steeds te weinig agi tatie tegen deze zwarte Europee- sche vlek, die doorsijpeld wordt met het bloed van onschuldig ver moorde slachtoffers. Het kan hier buiten bespreking blijven of direc te economische of zelfs militaire steun van de zijde der V.N. aan de republikeinsche beweging, in overeenstemming is met de statuten dezer organisatie en mogelijk de bevoegdheden te buiten gaat. Wel zeer noodzakelijk blijft het evenwel dat allen, wier streven er op ge richt is den Spaanschen dictator ten val te brengen, de vaste over tuiging bezitten, dat zij op den moreelen steun der Vereenigde Na ties, onder alle omstandigheden kunnen rekenen. Aflossing van de Indische troepen In een onderhoud met een ver tegenwoordiger van het A.N.P. deel de een woordvoerder van den staf van generaal Spoor het volgende mede inzake de resultaten van de ir, Nederland door den legercom mandant gevoerde besprekingen. Met den minister van oorlog en den chef van den generalen staf is overeenstemming bereikt over het schema van aflossing van de op het oogenblik in Nederlandscn- Indië aanwezige Nederlandsche troe penmacht- Dit schema van aflossing houdt zoowel rekening met den duur van Abdel Krim vrijgelaten A bdel Krim, de voormalige Ma- rokkaansche opstandelingenlei der, indertijd naar het eiland Re union in den Indischen Oceaan ver bannen, is door de Fransche re geering vrijgelaten. Abdel Krim was destijds heer- scher van de Rif, een bergkeeten langs de Middellandsche Zee m Marokko. Vijf jaar lang voerde hij de daar wonende stammen aan te gen Spanje en Frankrijk. In April 1925 opende hij bij verrassing een aanval op Framsch-Marokko. Hij moest tenslotte zwichten voor de gezamenlijke Franseh-Spaansche te genactie en gaf zich in Mei 1928 aan de Franschen over. Daarop volgde zijn deportatie naar Reunion, ten Oosten van Madagascar. De voormalige leider der Rifka- bylen heeft nu van de Fransche re geering toestemming gekregen om zich met zijn f amilie, bestaande uit 35 personen, in Zuid-Frankrijk te vestigen en wel om redenen van gezondheid. De Spaansche regeering heeft, in een communiqué, onmid dellijk protest aangeteekend tegen de ;h.i. gepleegde schending der overeenkomst van 1926, waarbij o.m. was bepaald dat beide partij en zouden beraadslagen over maat regelen t.o.v. Abdel Krim. den diensttijd in het algemeen, als met den diensttijd in de tropen xn het bijzonder. Het plan voorziet in de aflossing van de O.V.W.'ers en mariniers na een diensttijd van ongeveer twee jaar in de tropen, in een verlofsregeling voor de be roepsmilitairen van het K.N..I.L. en in de demobilisatie van dienst- en reserveplichtigen van het K.N.I.L. Meer in het bijzonder met betrek king tot het K.N.I.L. kan worden medegedeeld, dat dit personeel op grond van langdurige verblijf in de tropen, vaak zonder in de gelegen heid te zijn geweest herstel van krachten te vinden na den gees telijk en lichamelijk zwaar te dra gen Japansche krijgsgevangenschap, bij de aflossing voor de hoogste prioriteit in aanmerking zal komen. Met deze aflossing van het K.N.I.L.- personeel kan medio van dit jaar een aanvang worden gemaakt, ter wijl met de aflossing van de daar voor in aanmerking komende O.V. W.'ers van de Koninklijke Land macht alsmede van de mariniers on geveer tegen het einde van dit jaar kan worden begonnen. Attlee over den kolennood De Brilsche minister-president Attlee, heeft voor de radio tot het Britschf- volk gesproken over den ernstigen kolennood, die thans in Engeland heerscht. Attlee zeide, dat Engeland dezen winter was ingegaan met 11.090.000 ton steenkool, wat 3.000.000 ton minder was dan het vorige jaar, ofschoon dc mijnwerkers met min der menschen geproducerrd had den. De huidige toestand is vercor- SPREUK VAN DEN DAG Men moet zooveel men kan, an deren verplichten, want men heeft dikwijls anderen noodig. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 14 Februari: Zwaar bewolkt met plaatselijk r.eve-l of mist, geen neerslag van beieekenis, matige wind tusschen Noord-Ocst en Oost; aanhoudende, 'meest matige vorst. 14. Zon op 7.19, onder 17.10 Maan op 2 53, onder 10.58 Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 14. 9.21 v.m. 22.07 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. zaakt door de snelle toeneming van de vraag naar steenkool als gevolg van het op gang brengen der vredesproductie, terwijl ook het eleericiteitsverbruik sneller gestegen is dan de autoriteiten hebben voor zien. Toch zouden we dezen winter doorgekomen zijn, aldus Attlee, in dien het weer niet zoo uitzonder lijk slecht geweest was. Attleee deed een beroep op de wegens kolengebrek ontslagen ar beidskrachten om zich op de ar- beidsbureaux te melden voor het schoonmaken van de voornaamste verbindingswegen. Feestilluminatie op bescheiden schaal Ter opluistering van den komenden nationalen feest dag kan *s avonds een be scheiden illuminatie worden toegestaan. In overeenstemming met het algemeene standpunt van het Koninklijke Huis met betrek king tot de moeilijkheden in de kolenvoorziening dient deze verlichting uiteraard op bescheiden schaal te geschie den. Voor zoover gas of elee- triciteit wordt verbruikt, mag deze verlichting uitsluitend buitenshuis worden aange bracht. Etalage- of reclame verlichting mag niet worden ontstoken. Mary Churchill, de jongste doch ter van Engelands oorlogsleider, is in de St. Margaretskerk te Londen in het huwelijk getreden met kapi tein Christopher Soames. Dc Utrechtsche vrouwelijke stu- dcnlenvereeniging heeft het initia tief genomen om aan alle moeders van een gezin, waar op den dag van de blijde gebeurtenis een dergelijk voorval plaats vindt, een versna- pcringenpakket aan te bieden. Uit Rangoon wordt gemeld, dat boven den staat Karenni, waar een ten groot voedseltekort is, meer dan tweceduizend balen rijst zijn uitgeworpen. Er is daarbij gebruik gemaakt van vliegtuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1