VAN ONS 1 ILAND KERKWERVE. De Oranjevereeni ging zal bij da a.s. blijde gebeur ;e- is m het Pr.nselijk gezjn geen algemeene fees.edjkheden orgi.nl- seerea. Besloten is de schoolmnde- ren te onthalen, o.a. op een poppen kast, welke door eea twee.al da mes uit Zierikzee zal wordea ver toond. De kinderen der beide scho len worden daartoe opgehaald door «en autobus, via de Kooiweg, Mo- riaanshoold en Schutje naar de school cj) het dorp. Des avonds 7 uur vi.idt een dankdienst plaats door Ds. v. d. Grilt, welke een interkerkelijk karakter zal dragen, doordat de Chr. zaagvereeniging, •..der leiding van den heer van Westenbrugge, daarbij enkele liede ren ten gehoore zal brengen. Maandagmorgen vend in de O. L. school de installatie plaats van het nieuwe Hoofd, de heer P. Peute. Aanwezig waren het ge meentebestuur en de oudercommLs- sie. Door de gladheid der wegen moesten de meeste ouders verstek laten gaan. Nadat de kinderen hun nieuwen meester een welkomstlied hadden toegezongen, werd hij ach tereenvolgens toegesproken dosr den burgemeester, den voorzitter der oudercommissie en de onder wijzeres mej. Schulling. De laatst genoemde werd in de toespraken bedankt voor alles wat zij na de evacuatie voor de school heeft ge daan. Haar werk werd op hoogen prijs gesteld. Door enkele leerlingen werden belde leerkrachten bloemen aangeboden. Tot slot sprak de nieuwe functionaris een dankwoord voor de hartelijke ontvangst. De Fransche wet op de tnaterieele oorlogsschaden De heer Zwagerman schrijft ons het volgende: Het is wel algemeen bekend, dat de definitieve Wet, ter rege.ing vau de Materieeie oorlogsschade, thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Spceiige be handeling in de Kamer mag wor den verwacht. Tot heden waren de organisaties van het herstel en de financiering daarvan, geregeld bij diverse Ver ordeningen en Besluiten, die buiten het Parlement om waren ontstaan. De definitieve wet zal nu hst voor- loopige Besluit op de materieeie oorlogsschaden, F 225 van No/. 1945 vervangen. Het meest omstreden drie beginselen, die tot nog toe bij het herstel hebben gegolden. Ai e ee.s: de zeer ge e tra i earde uitvoering van het herstel. Alles werd van den Haag uit gedirigeerd, terwij! de plaatselijke organen, als de gemeenten, practisch welhaast uitgeschakeld waren. Dit leidde tot een overdreven bureaucratie, een «troef verloop en dikwijls onbevre digende resultaten van het herstel. Veel meer gedecentraliseerde uit voering en inschakeling van de ge meentelijke instanties wordt in de gedupeerde streken noodzakelijk ge acht- Het allermeest omstreden begin sel van de vroegere regeling was daarnaast, de financieele regeling voor verwoeste of zwaar bescha digde onroerende goederen (gebou wen en bedrijfsuitrustingen). Als vergoedingsbasis gold hier de ver koopwaarde Mei 194 0, die meestal slechts een fract'e bedraagt van de tegenwoordige stichtings-of herirstallatiekoïten. Deze factor ver koopwaarde Mei 1940 blijkt boven dien in de praktijk zeer verschil- le-d te worden gein 'ernra' eer J, met het gevolg dat gelijksoortige gedupeerde i zee- ongelijke vergoe dingen krijgen. Steeds is gestreden voor de vervangingskoste.n, met een rede'ijke bijdrage door ge dupeerden die nieuw voor oud krijgen. KERKWERVE. Geb. Pieternella Cornelia en Johanna Cornelia,do.'h- ters van L. J. da Wit en A. P, van Westenbrugge. HAAMSTEDE. Burg. stand over Januari. Geboorten: 12. Lutsche, d. v. R. Bakker en G. Bruinsma; 19. Maatje J., d. v. J. T. v. d. Weel en M. N. Fondse; 20. Sletje C., d. v. C. Manini en J. Landman; 21. Johannis, z. v. J. Tuinman en K. A. v. d. Bos; 22. Johanna P., d. v. N. W. Fokker en L. L. v. d. Berge. Huwelijken: 21. C. Berre- voets, 38 j. en S. Landman, 36 j. Ingekomen: J. P. Braamse uit Kattendijke; S- Landman uit Zie rikzee; A. de Jonge en gez'n uit Renesse; D. van Swighem en eehtg. uit 's-Gravenhage. Vertrokken: J. D. Wesdorp en gezin naar Leiden; E- C. T. Torbijn naar IJzendijke; C. van Sluijs naar Arnemuiden; J. D- Vroegop naar Utrecht; M. T. Klaassen en gez'n naar St Maar tensdijk; J. H. Fijn en echtg. naar Bergen N.H.; H. Fijn en kind naar Bergen N.H.; S. Landman naar Zie rikzee; G. A. van der Est naar Rot terdam. RENESSE. Ook in ons dorp wor den voorbereidingen getroffen om de komende nationale feestdag op bescheiden wijze te vieren. 's Middags om 2 uur 30 is er een groote optocht (afhankelijk van 't weer). D« schoolkinderen worden oa.haald Waarschijnlijk worden er voor hen eenige 'films vertoond. De commissie kon het programma voor den avond niet samenstellen, zooals zij het gewenscht had. Om standigheden zijn oorzaak, dat haar taak met het hierin genoemde moet Aan het bezwaar, dat nieuwbouw en herinstallatie thans globaal het drievoudige kost van voor den oor log, trachtte men nog tegemoet te komen door hulp bij de financie ring van de te overbruggen tekor ten. Hoewel dit dikwijls als zoo danig wordt voorgesteld, is dit geenszins een aanvaardbare oplos sing en kan dat ook met meerdere concessies nooit worden. De financierimgshulp bestaat hier in, dat rentelooze en rentegevende hypotheken worden verstrekt. De factoren die worden gebruikt om voor elk object de verhouding vast te stellen tusschen rentelooze en rentegevende credieten, zijn daar voor al even ongeschikt als de factor verkoopwaarde Mei 1940, dat is voor de bijdrage fonds perdu. Als zoodanige factoren worden o.a. gebruikt: voor niet agrarische ob jecten de grootte van het pand en de zgn. zeer hypothetische exploi- tatiewaarde; voor agrarische ob jecten: de grondsoort en die be- drijfsgrootte. Op grond van deze factoren kan de verhouding renteloos: rcnlege- vend belangrijk verschillen en wordt nog bovendien herhaaldelijk, ten on- gunste van gedupeerden herzien. Deze factoren zijn voor deze doel einden ongeschikt- Het werken \-r mee leidt voor gelijksoortige ge dupeerden tot zeer ongelijke re. sulta'en, tot te veel ambte'ij'e macht en bemoeiing, tot een ongewensehte vermenging van herstel- en belas- tingpolitiek, en het laatste niet het minste de gevolgen zijn voor verreweg de meeste gedupeerden ruïneus. Tens'otte was ook de vergoedings basis voor de verloren inboedels volstrekt onvoldoende. Deze hle'd geen reken'ng met gestegen prijs peil en stelde een begrenzing in verband met de huurwaarde. Deze laatste factor werkt funest voor agrarische panden en voor hen die zaak en woning gecombineerd had den. Het is duidelijk dat de gedu peerden met groote soann'ng tege moet zien van welke begin-e'en h;t nu ten onzent in voorbereiding zijn de wetsontwerp zal uitgaan. eindigen. Des avonds kan iedcrzich toch vermaken, want da dansmuziek zal niet ontbreken, hetgeen even wel niet onder de competentie van het bestuur der Oranjevereeniging valt. DUIVENDIJKE. Loop der bevol king over Januari. Ingekomen: 4. T. Jansen en gezin van O- en W. Souburg en 16. C. J. van der Bijl en gezin van Brouwershaven. Ver trokken: 3. C. J. van Oost en echt- genoote naar Zierikzee; 6. M. Lou- werse en gezin naar O. en W. Souburg en 6. Ha. Ja. Louwerse naar Ellemeet. DREISCHOR Vorige week trad In hotel de Keijzer op de beroemde telepaath André du Lancelle. Hoe wel de wegen door de gladheid bijna niet begaanbaar waren, was er toch nog een bevredigende op komst- Verschillende experimenten werden op verrassende wijze uit gevoerd. Dat enkele experimenten mislukten was niet aan den tele paath te wijten doch aan de on oplettendheid van zijn medewer kers. OGSTERLAND. Vrijdagavond hield de vereeniging van Oorlogsgetrof fenen alhier een vergadering in de Conferentiekamer, om te komen tot oprichting van een definitief bestuur. Dhr. W. Bakker opende de samenkomst. Nadat de voorioopige voorzitter de statuten en het regle ment had voorgelezen en iri een toespraak nog oip het groote nut der eensgezindheid van de oorlogs gedupeerden had gewezen, werd overgegaan tot vorming van een bestuur. Nadat de 61 opgekomenen hun briefjes hadden ingeleverd en nadat nog een tweede stemming hjd plaats gehad, wgrd het be stuur als volgt samengesteld: W. Bakker, president; M. J. Lems, secr.; J. G. Boot, penningmeester; Jan Kwaak, J. M. v. d. Werf, L. A. Capeile en A. Steenpoorte Mz., bestuursleden en C. v. d. Have Dz. plaatsvervangend bestuurT d Had den zich bij de eerste vergadering reeds 61 leden opgegeven, het be stuur mocht in deze vergadering het genoegen smaken nog een 39-tal leden in te schrijven, zoodat onze vereeniging thans 101 leden telt. In een kort maar krachtig toe spraakje, wees de heer Boot op het nut van het trouw opkomen raar de vergaderingen. Hierna slui ting. SIRJANSLAND. Alhier is een Oranjevereeniging opgor'ch*. Het programma voor de feeste'ijkheden bij de a.s. blijde gebeurtenis is als volgt samengesteld: 1- kerkdienst; 2. ki-derspelen: 3. volksspelen: 4. tractatie schoolkinderen en kleuters. Een en ander op den dag na de geboorte. Tribunaal le Zierikzee J. Witkamp te Burgh. Inter- neering van 8 Mei 1945—15 Maart 1943, met ontzetting rechten. J. C. Steketee, St.-Annaland. Intern, voor 2 jaar, 7 Mei 1945—7 Mei 1947 met verbeurdverklaring van f 1500.— en ontzetting rechten. A. Wielemaker te BurHi. In- ter~ecr'ng van 30 Juli 1345—30 Jan. 1949 met verbeurdverkla-ing van f 400.en ontzetting rechten. M. A. Lindhout te Bur^h. In- terneer'ng van 8 Mei 1945—11 Febr. 1947. Verleurdverklaring van f500 en ontzetting rechten. Stichting voor den Landbouw De Stichting voor den Landbouw in Zee'and deelt mele dat de extra premie voor het afleverei van aard appelen is verlengd tot en met 15 Februari a.s. VOOK DE JEUGD De legende van W.-Schouwen VII. Heviger dan ooit te voren raasde de storm over de dijken van Wes- tenschouwen. Ze rukte en wrong aan de weldoortimmerde huizen van de welvarende vissers, maar ook aan het nederige stulpje va» schipper Hard van Hart. De golven hieven zich op, wier pen zich brullend op de dijken en duinen. En boven dit huivering wekkend lawaai klonk de machtige stem van den zeemeerman: „Wes- tensehouwen, 't zal je rouwen..." steeds herhaald, steeds dreigender. Do wind werd een orkaan. De golven braken stukken van de dui nen en sleepten ze in zee. Het w ster stroomde Westemschouwen binnen. „West er,schouwen zal vergaan!" Do voorspelling van den zeemeer man ging in vervulling Het huisje van schipper Hard van Hart werd een prooi der golven. Zelf verdronk hij jammerTjk, toen hij zijn daalders nog wilde redden. Ook zijn ge'd ging verloren. Maar ten heeft zijn grote schuit nooit gel regen De zee 'zette haar verwoestend werk voort, tot er van Westen- schouwen enkel de oude .stompe tc-ren overbleef. Maar cok deze ging tenslotte verleren. Bijdragen voor deze rubriek aan: De Merelclub, p/a Zirrikzeesche Nieuwsbode Zierikzee. De vestingwerken op Helgdand zullen opgeblazen worden met 6700 ton springstof. Voorioopig heeft men 31 Maart als datum hiervoor vastgeste'd. Wegens verduistering van 12.000 ran'soenen versnaperingen is te 's-Hertogenbosch proces-verbaal on gemaakt tegen zeven personen. 2 van hen zijn in het Huis van Be waring opgesloten. De dooi heeft den strijd tegen de vorst voor de tweede maal op moeten geven. Koude lucht uit Rus land en Scandinavië wordt weer naar onze streken gevoerd. In Pa rijs stond Maandag de thermometer 11 graden boven en in Berlijn 11 graden onder nul. Urk is alleen nog per telefoon te bereiken. Poging van visschera om per vrachtauto het eiland te bereiken faalden. De auto schoof onder het iis. maar de mannen kan den zich redden. SPORT BILJARTEN Kampioensch. Schouwen-Duiveland 4e klasse N.B.B. «Ir. h.B-rie rom. J. J. Hanse 654 21 2.23 10 A. J. Areelo 619 22 2.54 10 W. de Graaf 597 16 2 40 8 D. Ver'-a art 642 18 2 36 7 A. de Sn;rt 631 21 2 68 e C. J. Schot 640 15 2.32 8 J. Kik 592 12 2 02 5 J. den Haan 626 13 1.96 4 Kampioen 4e klasse werd J. J. Hanse te Renecsf, na gespeelde hes'issinoswedstrijd met A. J. Argclo te Zierikzee. De N.B B. stelde zil veren meda'lle Ls^hibbaar, terwijl een enthous:ast bi'jarler 3 prijzen be'chiVbarr ste'd™ voor de hoogste series in dit tournooi. DAMMEN. Simultaanseance Fr. Brandenburg Maandagavond gaf de heer P. Brandenburg, dam'-ampioen van Schouwen—Dur e a-d in het lokral van café „De B'erhal" te Z'erikzco. een simultaan^éancc, w-arvoor groo te belangstelling bestond. 18 dam-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3