bie." meer zijn. Ruw geschat staat ten minste een kwart van de wa gens permanent in de garages om te worden opge apt. En el .en dag zullen er wel vijf en twintig a dcr.ig het auto ondermaans „he ver laten, hetgeen neerkomt op een kleine tienduizend wagens per jaar. Om vooruit te komen, moeten we dus ieder jaar op zijn minst tien duizend nieuwe automobie.en in voeren. Importceren we minder, dan gaat ons wagenpark wel kwa litatief vooruit, maar kwanti.a.ief blijft de curve omlaag gericht. Wel cacao geen Chocoladel C.C.D.-ambteneron hebt ei tot taak toe te zien op de rLhtige tia.eving der distributiebepa lingen. Dies togen zij Zater- pen van versnapcrlngenkaarten op de zwarte markt. Deze gekochte kaarten werden uitgereikt en de daardoor uitgespaarde geme.igde- en tabakskaarten in eigen zak ge stoken. Daar deze kaarten op de zwarte markt hooger worden aan geslagen dan de versnaperingskaar- ten, leverden zij bij verkoop een goede winst op. Zeeuwsche deputaties naar Soesulijk De provincie Zeeland zal na de heuglijke gebeurtenis vijftig vrou wen in nationale kleederdracht naar Soestdijk ter felicitatie afvaardigen: tien vrouwen in de kleederdracht van Walcheren, tien in de protes- tantsche en tien in de katholieke kleederdracht van Zuid-Beveland, tien in Axelsche en tien in Thool- sche klecderdracht. l)r. van KI ff ns besprak de internationale politiek In het stampvolle groot audito rium van de Leidsche universiteit heeft minister van Kleffen; een rede gehouden over: den Veilighe.dsraai, maar eerder kan men zeggen, dat hij eenige aspecten, vain wat hij noemde, de rauwe werkelijkheid van de internationale politiek gaf. Men verwacht vain ons Ln het buitenland, dat wij het Kcniinkrijk zullen verbouwen en man schrijft zeer in ons credit dat blijkbaar die verbouwing schijnt te kunnen gebeuren zonder dat man het Ko ninkrijk uit elkaar zal laten val len. Wie koppig aam het uiterste wil vasthouden moet wel beden ken, dat dergelijke koppigheid de geschiedenis heeft dat al vroe ger bewezen (1830) gemakkeïjk een gebouw uit elkaar kan laten vallen. In Amerika is men van oordeel, dat Nederland op het gebied van co-atructlef staatsmanschap wat betreft de verbouwing van het Ko ninkrijk getoend heelt de meerde re van Engeland en Frankrijk t zijn. Wij behoeven ens niet te la ten leiden door wat het buitenland zegt, voegde hij hieraan toe, maar men heeft ook wel te bedenken, dat men daar de zaken soms ob jectiever beziet dan wij zelf dik wijls in staat zijn te do». In het laatste deel van zijn rede wees hij erop, ook in verband met het Irdische vraagstuk, dat men zich er goed rekenschap van moet geven, dat, gezien de geboortege schiedenis van Amerika, daar elk volk hetwelk zegt te strijden voor rijn onafhankelijkheid de algemeen* sympathie geniet. Dit feit kan geen pro^a^a^dama^eriaal uitwisschejn. Gedeeltelijk kan mem wel met uit leg iets bereiken. Overigens kwam ee~>ige maanden geleden bij een Gallup-o-derzoek naar de effieKv cv van de buitenlrndsche voorlich ting im Amerika, Nederland op de tweede plaats na Engeland, dat er vier maal zoo veel ge'd aan tem koste kan leggen als wij. De komende blijde gebeurtenis Wanneer de geboorte ven een prinselijke telg officieel bekend wordt, zullen indien de geboorte op een werkdag valt de geza menlijke omroeporganisaties o/er beide zenders een nationaal pro gramma verzorgen. Er zijn maat regelen genomen om de schoten van de saluutbatterij te Baarn, alsme de het klokgelui uit verschillende steden uit te zenden, waarna actu- eeie reportages zulle a volgen. In geval de geboorte plaats heelt in den nacht van Zaterdag op Zondag, begint het radioprogramma niet om 8 uur, maar onu 7 uur, In het pro gramma voor den nationalen feest dag zijn opgenomen o.m.: dank- densten, feestelijke ccn eerten en een „radlo-feestkrant", waarvan m den loop vam den dag eeniga edn ties voor de microfoon verschijnen. Daarin zullen ook worden opgeno men geboorte-aankondigingen van kinderen, die in Nederland onge veer gelijktijdig met de prinse ijke telg het levenslicht aanschouwden. Onze auto-import Blijkens de gegevens door den minister van Verkeer, ir. H. Vos, verstrekt aan de Auto-Kampioen, orgaan van den A.N.W.B., zijn na de be rijding tot 1 Fee. 1243 in Ne der rnd Ingevoerd 7163 automobie len n ocrvcrgunmïngen werden wr- lee-d voor 14.243 stu' s. Ro-d 7000 bestelingen korden niet werd-n uit gevoerd in hoofdzaak vanwge de bepcr .te ie er n-smog 1 kbed n Aai de overhed-d e'« en werden 83f wagens toegewezen. Op het oogenbllk hebben we een wagenpark van eenige ti nd lizen- den pers one" auto's, wear a c er echter vele zijn, die niet erg „mo- dag naar Bolsward, waar een ma.n van de Kwa.ta-la.r e en te Breda zich had geposteerd Gemeenteraad Oosterland KADIO PKOORAMMA Donderdag 13 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 730 morgea- gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 muziekka ender; 9.05 gram 10 15 morgendienst; 10.45 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 fam b rich en uit Indië; 12.03 zang en piano; 1230 amusementsorkest; 1 nieuws; 115 vaudeville-orkest; 150 vrouwen- varla; 2 Cinderella; 2.40 voor de vrouw; 3 harmen eorl est; 3.20 zang en piano; 4 bijbe lezing; 4.45 ka merorkest; 5.30 causerie; 6 sextet; 6,30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.25 vaart der volken; 7.45 oor logsdocumentatie; 8 nieuws; 8 0# ontspanning; 9.30 gram.; 10 nieuws; 10.15 Hol. Schouwburg; 10.45 avondoverdenking; 11 vocaal en semble; 11.30—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 915 morgenwijding; 9.50 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 holo-kwartet; 11 gram.; 1130 Lyra trio; 12 kwa-tet; 12.35 orgel; 1 nieuws; 1.15 Metro- po'e-orkest; 2 causerie; 2 20 ka mermuziek; 3 voor zieken en ge zonden; 3.20 reprises; 4.15 film- praatje; 5 ka'e'doseooo; 5 20 welk dier?; 5 50 rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 Renova septet; 6.45 snort; 7.15 jeugdoar'ement; 7.30 vcl'smuziek- school; 8 nieuws; 8.15 Philh. or kest; 9.15 hoorspel; 10 05 confetti; 10 45 voordracht; 11 nieuws; 11.15 —12 gram. LAND- en TUINBOUW Ontsmet uw zaaizaad Steeds wordt er door de Iand- bouwvoorlichtingsdienst op de be strijding van p.antenziekten gewe zen door het ontsmetten van zaai zaad. Want wordt zonder meer be- Schiermonnikoog werd Maandag door voetgangers van den vasten wal bereikt, na een tocht van 4 uur over het bevroren Wad. De cosumentenprijs van versche haring mag per stuk niet hooger zijn dan 8 cent. De prijs van ge fileerde bokking is vastgest ld op ten hoogste 12 cent per stuk. Schevcningsche visschers meld den bij hun thuiskomst dat in volle zee zwaar drijfijs wordt aange troffen. De vangsten waren niet groot. I om aan de deelnemers aan de Elfstedentocht voor nle- mandal een reep chocclade en een kop cacao te ver strekken. Chocolade, mitsga ders Kwatta raepen, va lm onder de dis ributiebecal'ngen volgens de C.C.D. klaarblijke lijk óók wanneer ze gratis worden weggegeven. Der halve fcelettei zij den Kwatta- man zijn goede gaven uit te deelen. Befehl ist Befehl 1 Tegen de verstrekk'ng van de warme cacao bleken de ccn'roleurs evenwel geen be zwaar te hebben. De Flfstedentocht Naar uit voorloonige berichten blijkt, heeft ook deze Elfsteden tocht een niet gering aantal slacht offers geëischt- Er waren slechts enkele deelnemers, die den tocht meegereden hebben, zander dat een of meer lichaamsdeelen gedeeltelijk bevroren. „De Harmonie" te Leeu warden, waar zich een groot aan tal deelnemers vereenigde, ge'eek veel op een provisorisch hospitaal. Tallooze rijders liepen met pleis ters op banden en gezicht rond. Bevroren been.cn, vingers en oogen waren schering en inslag. In zijn rede sprak de penning meester van de Elf steden vereeni- ging zelfs over „zeer ernstige ge vallen van bevriezmg" die het ba- stuur ter oore waren gekomen. Eieren en kaas In de Donderdag a.s. te publi- ceeren bonnenlijst wordt voor alle leeftijden een ben voor 2 eieren aangewezen. Voor te zal voor de periode van 16 Febr. tot 1 Maart een extra rantsoen kaas van 50 gram worden beschikbaar gesteld voor allen die A, B of C-kaarten hebben. Huisbrandturf t April vrij Bij de interpellatie over da huis- brandvoorzien ng, die Donderdag in de Kamer is gehouden, heeft het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst, gesproken over het vrijgeven van de turfd'.stributle per 1 Maart. Doordat de minster deze datum bij zijn repliek niet heeft gerecti ficeerd, kan de indruk zijn gewekt, dat inderdaad op 1 Maart de turf- distributie zou vervallen. Om mis- versta-d te voorkomen, wordt mee gedeeld, dat de turfdlstributie eerst op 1 April zal worden opgeheven, zooals rc-ds ee.nigen tijd geleden is vastgesteld. Distributie-ambtenaren ontslag, n Veertien ambtenaren van de Rot- terdamsche dhtributiedic st zijn mi slagen. De fraudu'euze hnndelwij-e der onts'agen ambtenaren bestond hierin, dat zij omstreeks October 1946 waren begonnen met het koo- Vergadering van Vrijdag 31 Jan. De he.r Stouijesdijk, voor het eerst aanwezig, legt de volgens de wet vereischte eeden af. In verband met de eerste vergadering in het nieuwe jaar wenscht de voorzitter tien leden met hun gezinnen een voorspoedig nieuwjaar, daarbij de hoop uitsprekend, dat het de ge meente zoo gunstig mogelijk zal gaan. Vele moeilijkheden zul.en nog overwonnen moaten worden. Van de zijde van het gemeentebe stuur worden doorloop®, d pogingen aangewend, om a las naar beste weten te doen verloopen. Een over zicht volgt van de voornaamste handelingen, welke in het afge- loopen jaar hebben plaats gehad. In verband met een schrijven van Ged. Staten wordt de verordening op de Hondenbelasting gewijzigd en opnieuw vastgeste d. Zulks ge schiedt eveneens met de verorde ning op de heffing van een verma kelijkheidsbelasting. Voor iedere tooneelvertconing of andere ver makelijkheid is een vast bedrag van f 5.verschuldigd. Een bespreking volgt over het herstel van den toren te Oosterland, hetzij in den bestaan- den,.dan wel in den nieuwen vorm. In principe wordt besloten tot restauratie in den bestaanden toe stand. Aan de orde komt daarna een bespreking over tots'andkoming van een sportveld in deze gemeen te. Een tweetal ontwerpen worden besproken. Van belde zal een kos tenberekening worden verzocht. Ten aanzien van een circulaire van den Minster van Einnenlar.dsche Zaken betreffende een verbetering van de financieele positie van het Bur gerlijk-, Rijks- en verder Overhe'ds- perscneeel wordt besloten een af wachtende houding aan te nemen met betrekking tot het gemeente- personeeel. De betrekkelijke over gangsmaatregel heeft geen noe menswaardige verhooging ten ge volge. Bij de rondvraag wordt de wen- schelijkheid besrroken van het aan brengen van schelpen op de be- graafp'anls, zoomede van het weg nemen van putten in straten. Daar na sluiting. De Etna op Sicilië is Dinsdag in Werking ge!reden. Om 8 uur had een uitbarsting plaa's, waa-bij lava tot 800 M. uitgestoo'en werd. De cxp'osie duurde ruim 2 uur. In Moskou worden plannen ge maakt voor den bouw van twee wolkenkrabbers van reso. 38 en 20 verdiepingen. Het hoogste gebouw ln Moskou, een hotel met 15 ver diepingen, wordt gereed gemaakt voor de delegaties die in Maart de conferentie van Meskou zullen bij wonen. Bij Kon. Beslu't van 7 Februari is mej. C. H. A. Blote benoemd tot no'aris te Amsterdam, in de vaca ture van notaris van Campen. smet zaaizaad uitgezaa d, dan kiemt het niet of er ontwikkelen zich zwakke, zieke kie.mplanten, die spoedig afsterven, of er groeien planten op, die aanvankelijk nor- maal, gezand I jken, doch later zlek- te-versdiijnse.en vertoonen en geen of geringe oogst opleveren. Dit jaar mag in geen enkel geval worden nage.aten om zaaizaad uit te zaaien dat niet ontsmet is. Sinds jaren wordt ontsmet met Germisan, een oud bekend middel en wij vragen ons af, hoeveel is hiervan al niet geprofiteerd. Maar waarom dan niet allen? In vele streken wordt reeds voor 10Q pet. van het zaaizaad ontsmet, en dat zijn meestal de gebieden, waar in men gewoon is een groofc op brengst te behalen. Op de lichte gronden wordt de ontsmetting nog te veel nagelaten. Laat men toch "bedenken, dat iedere kilo bespaard zaad een kilo broodgraan meer uitmaakt ten dien ste van de voedselvoorziening en dat 5 kilo uitgespaard graan per H.A. de ontsmetting reeds bekos tigd, terwijl mees'al gemakkelijk 15 kilo en meer door ontsmetting be spaard wordt, want van ontsmet zaad bchoc-ft minder te worden ge zaaid dan van niet ontsmet. Dit jaar wordt iedere korrel graan ontsmet uitgezaad. Het moet, het is een volksbelang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2