„Kampfgeschwader 200" Het Britsche ministerie van lucht vaart heeft bijzonderheden bekend gemaakt omtrent het in 1944 opge- richte Duitsche „Kampfgesohwader 100". Het doel van dit eskader was het uitvoeren van bijzondere op drachten. Het maakte gebruik van Engeische en Amerikaansche vlieg tuigen, die op Duitsch gebied een noodlanding hadden moeien maken. Een der opdrachten was het ver moorden van Stalin. Op speciale wijze zouden boven Moskou Duit- •che agenten worden uitgeworpen. De volledige bijzonderheden over dit plan zullen wel nimmer be kend worden, aldus een woordvoer der van het ministerie. Ook werd de mogelijkheid van vluchten naar Amerika onder het oog gezien. Bo ven de Sowjet-Unie, Frankrijk, En geland en Italië zijn Duitsche agen ten uitgeworpen, vooral in de laat ste helft van 1944. Een der laatste opdrachten aan het eskader was de evacuatie van belangrijke per soonlijkheden uit het brandende Berlijn. Tij speelden „Gestapo" Men vreest voor het leven van een elfjarigen Fransohen jongen, die met brandwonden, opgeloopen bij een „spelletje Gestapo", in het «iekenhuis te Bordeaux is opgeno men. De jongens met wie hij aan bet spelen was, hadden genoeg ge kregen van het „diefje met verlos" en waren op de gedachte gekomen „Gestapo en Maquis" te gaan spe len. Michel werd vastgebonden aan een telefoonpaal. De kameraadjes stapelden droog gras rond zijn voe ten en staken dit in brand. Voordat de groep kameraadjes, die „Maquis" verbeeldden, den „door de Gestapo gemartelden" jongen hadden be vrijd, had deze reeds brandwonden opgeloopen aan beenen, d'jen, han den en gelaat- De ongelukkige jon gen was reeds bijna gestikt bij zijn pogingen, om zich zelf los te wrin gen uit het staaldraad, waarmede hij was vastgebonden. Als het Prinsenkind geboren wordt Het zijn de mannen van het eerste regiment veldartillerie die met sa luutschoten het nieuwe Oranjetelgje namens het leger een „welkom zul len toeroepen". Dat „welkom" ge schiedt dan met saluutschoten uit te Baarn opgestelde kanonnen. De mailmen hebben er zich speci aal op getraind, om met een razen de snelheid hun stellingen bij de kanonnen te betrekken. Tusschen het moment, dat het alarm wordt gegeven en het eerste schot wordt gelost, zal ten hoogste 7 minuten verloopen. De schoten zullen om de tien seconden gelost worden, zoodat het gebeele eerbe wijs, ingevolge de nieuwgeborene een prinses zou zijn, hoogstens 9 minuten in beslag zal nemen. In geval van een prinï, wanneer 101 in plaats vam 51 schoten zullen worden gelost, duurt het natuurlijk langer. Maar aangezien bij het 52e schot al vast staat, dat het een prins is, zullen de bewoners im de omgeving van Baarn, die geen ra-d'o hebben, toch binnen een kwartier volkomen ingelicht zijn. Tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens wordt niet gescho ten omdat dit een kwestie is van militair ceremonieel. Het is n.l. net gebruikelijk, dat in den nacht sa* luulschoten worden afgegeven. De geboorte-acten zullen behalve door den prins, geteekend worden door minister-president dr. Bed. jhr. Beelaerts van Blokland (de vi ce-president van den Raad van State) en den burgemeester van Baarn, nir. F. van Beek-Calko'n. Aan mevr. P. M. A. Pennik-Ni'sch- man te Nijmegen is gedurende twee maanden de verzorg ng opgedragen van de drie Prinsesjes. Mevrouw Pennink is in'Ncderl.- Indië geboren. Zij ging in 1926 naar Neder and, waar ze in Nijme gen onderwijs genoot. Toen ze ge huwd was, volgdï zij haar man r.n.r NederiandeCh-Ir.d'.ë, waar hij in ie buurt van Medan op een rubber onderneming werkzaam was. Na de invasie der Japanners werd de heer Pennink op transport gesteld naar Maiakka. Hij verloor het leven bij een aanva'. der geallieerden op het convool. Me ro iw Pennink verb enf tot de bevrijding in een kamp. In Februari 1843 repatrieerde zij. Ameland geïsoleerd De bevolking van Ameland be gint zich bezorgd te maken over de kolenpositie. Bij vrijwel iedereen Is de brandstoffemvoorraad bijna uit geput. Wel zal men misschien uit de bossohen van den Rijkswater staat nog eenig dennenhout kuinnen betrekken, doch dit is niet voldoen de, indien de vorst voortduurt. De voorraden levensmiddelen waren nog juist voldoende om de bonnen in te wisselen, maar nu is de voor raad ook uitgeput. Jongen overreden Zaterdagavond werd door een voorbijganger op de Zamdvoorische laan bij Zamdvoort de zwaargewon de negenjarige K- Boogaard uit Zandvoort aangetroffen. Na verbon den te zijn, werd het slachtoffer per ziekenauto naar de Mariastich- ting te Haarlem overgebracht, al waar de jongen des nachts aan de gevolgen van een schedïlbasisfrac- tuur overleed. De politie beschikte over geen enkel gegeven, doch men kon ten slotte vaststellen, dat het kind door een auto was aangereden. Om twaalf uur des avonds kon men den bestuurder, een Amsterdam- schen binnenhuis-architect, aanhou den, die bekende, dat er iets tegen zijn wagen was opgebotst. De rich tingaanwijzer van de auto bleek to taal vernield te zijn. De politie zet het onderzoek voort. De bestuurder werd Zondagmiddag vrijgelaten. Voormalig gem.-secrataris aangehouden Te Middelburg is aangehouden de voormalige gemeente-secretaris der Zeeuwsch-e hoofdstad, mr. M. W. v. d. V., die verdacht wordt van verduistering van gelden ten na- deele van een fonds, dat bij de ge meente Middelburg in beheer was. Het onderzoek is nog niet voltooid. De Britsche minister van buiten- landsche zaken, Bevin, heeft zich opnieuw met Sta'.in en verbinding' gesteld. Men verwacht, dat het de eerste stap is naar een gedachten-' wisseling over het „voorbehoud", waarnaar Stalin verwees in zijn brieven aan Bevin inzake bet Britsch-Russische verdrag. Volgens generaal Morgan, voor malig leider van de UNRRA in Europa, zullen 250.000 verplaatste personen in de Britsche zöne van Duitschiand toeslemming krijgen raar Engeland te komen. Een bende van 300 Duitschers heeft een Tsjechische goederentrein met UNRRA-voorraden tusschen Keulen en Remagen geplunderd. Drie spoorwegbeambten werden bij den overval gewond. Naar te Washington wordt ver nomen heeft de UNRRA besloten met spoed 50 millioen dollar voor voedsel voor Oostenrijk, Grieken land. Polen cn andere landen ter beschikking te ste len. De steenkoolproductie in het Ruhrgebied- fs gedure ds de maand Januari tot een dagelijksch gemid delde van 211.000 ton gestegen. In De"ember werd per dag gemiddeld 198.462 ton geproduceerd. VAN Mt£T lilLANÜ ZIER1KZEE. Wij vestigen de bij zondere aandacht op de advertentie waarin wordt meegedeeld dat de vioolavor.d van J o Juda door Je weersgesteldheid andermaal is uit gesteld. De vioolvoordracht zal nu plaats vinden op Dinsdag 18 Febr. en indien andermaal onmogelijk op 20 Febr. e.k. Indien het eenigszins mogelijk is zal de stadsloop, georganiseerd door de Athletiekvereeiiging „Zee- landia" te Zierikzeo op den feest dag ter gelegenheid van de geboor te van een prinï of prinses, door gaan. De start en de flush zijn op het Havenplein. Het parcours, dat circa 2 km. lang is, luidt als volgt: Havenplein, Mol, Dam, Appïl- markt, Oude Haven Z.Z., Kraan plein, Oude Haven N.Z., Mol, Dam, Appelmarkt, Oude Haven Z.Z., Kraanplein, Oude Haven N.Z. naar het Havenplein. De start voor Junioren vindt om kwart over 2 plaats, die voor de Senioren om half drie. Voor iedere groep zijn drie prijzen beschikbaar. HAAMSTEDE- Onder voorzitter schap van den wnd. voorzitter, dhr. I. C. Boot, hield Donderdagavond de Landel. Rijver. „Westelijk Schou wen" in hotel „Bom" haar jaar vergadering. Mede aanwezig was burgemeester Jhr. Röell als voor zitter van V.V.V. Na opening werd rekening en verantwoording gedaan van-het gehouden Ruiterfeest. Hit nog aanwezige restant van f' 54,58 werd bestemd als reserve vooreen eventueel dezen zomer te houden rijdemonstratie. Den voorzitter van V.V.V. werd dank gezegd voor de groote medewerking. Vervolgens zette de instructeur de plannen voor het a.s. jaar uiteen. Het ligt ib de bedoeling in samenwerking met de V.V.V. te Renesse ia deze plaats een Rijdemonstratie te orga- niseeren. Verder zullen streekwed- strijden gehouden worden en zoo mogelijk deelgenomen worden aan de kampioes wedstrijden. Ook werd nog uitvoerig gesproken over de ruiterpaden door de duinen, zulks naar aanleiding van een vraag van burgemeester Röell. Uit het jaar verslag bleek dat de jonge ver. in het eerste jaar nogal met moeilijk heden te kampen heeft gehad. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. j.l. 10 werkende leden, 8 gewone leden en 10 donateurs. De rekening sloot met een goed slot van f 342,79. Als bestuursleden werden herkozen I. C. Boot en C. 'A- Hartog, terwijl J. M. Beije Mz. als nieuw bestuurs lid gekozen werd, die als secretaris zal optTeden. Besloten werd dat de leden allen een uniforme pet zullen aanschaffen. Indien de weers omstandigheden het toelaten zal binnenkort een Cross County verreden worden waaraan ook rui- teTs van de „Schouwsche Ruiters" zullen deelnemen. Na rondvraag volgde sluiting. RENESSE. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo" onder leiding van den wnd. direc teur, dhr. Hoogerhuis, een dona teursuitvoering in de zaal van dhr. Gloude. In zijn openingswoord heet te de voorzitter van het corps, dhr. J. M. de Nooijer, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de eere- voozitter, burgemeester Scholderen mevr. Scholder, afgevaardigden van zusterver. en het oud-lid, dhr. L. de Feijter. Dhr. de Nooijer liet het afgeloopon jaar de revue passeeren. Er bleek, dat het corps thans 26 werkende leden telt, waarvrn net oudste lid, dhr. Perduin, 78 jaar telt en het jongsio lid 10 jaar. Enkele instrumenten zijn evenwel nog onbezet. De voorzitter braent dank voor de verleende fimncieele steun van het geheele dorp en sprak de hoop uit dat de vele moeite, die dhr. L. C. Hoogerhuis, wnd. RADIO-PKOGtf AM/UA Woensdag 12 Febr. 1947. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 N.C.R.V. orkest; 7.45 woord voor den dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 gram.; 10 zang en piano; 10.30 morgen dienst; 11 viool en fluit; 11.45 fam. berichten uit Indië; 12 orgel; 12.40 omroepkoor; 1 nieuws; 1.15 orgel; I.45 kleuterparade; 2.30 causerie; 2.50 gram.; 3.25 Rota-strijkkwartet; 3.50 hobo en piano; 4.25 koorzang; 4.45 voor de jeugd; 5.30 N.V.H.; 5.35 gram.; 6 klavier; 6.30 Nederl. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 Ij zing; 7.30 Engelsche les; 8 nieuws; 8.08 Radio Philh. orkest; 9 cau serie; 9.20 koorzang; 10 nieuws; 10.15 actueel geluid; 10.30 gram.; 10.45 avondoverdenking; 11 gram.; II.10 mandolinata; 11-3519 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voot de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 berichten; 9.50 cello; 10 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 piano; 11 gram.; 12.35 orgel; 1 nieuws; 1.15 voor het platteland; 1.20 stafmu- ziek; 2 voor de vrouw; 215 ka mermuziek; S voor de jeugd; 3.45 voor de zieken; 4.15 voor de jeugJ; 5.15 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 dansorkest; 6.45 lezing; 7 gram.; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 lezing; 8 nieuws; 8.15 operette;9.30 sprookje; 10.15 melodie der verte; 10.45 orgel; 11 nieuws; 11.15 oello en piano; 11.35—12 grans. dir., zich getroost heeft, om h-t gezelschap op een hooger muzikaal peil te brengen inderdaad beloond mochten worden. Dhr. Hoogerhuis is ten volle geslaagd; de muziek nummers werden zeer behoorlijk ten uitvoer gebracht. Ook do toor neelstukjes werden goed ten uit voer gebracht, vooral „Henkje" in het tweede stuk verdient een apar te vermelding. Aan het end vam de uitvoering bracht burgemeester Soholder het gezelschap dank voor de uitstekende uitvoering. „Luetor et Emergo" kan op-een geslaagde avond terugzien. Na het slotwoord van dhr. de Nooijer was het woord aan Korsman's band. OUWERKERK. Onaa Harmonie „Nieuw Leven" organiseerde haar jaarlijksche donateursuitvoering in de zaal van café Slager. De twee feestavonden mochten zich in een groote belangstelling verheugen, on danks de felle koude en gladheid. Wij hoorden allereerst „De jonge Garde" met een viertal nummertjes, waarvan de uitvoering een belofte inhoudt voor de toekomst. Daarna dames-zang met begeleiding van enkele oudere musici- De verschil lende liederen werden op uitmun tende wijze ten gehoore gebracht. Zij klonken alle prachtig zuiver van toon- De hierna volgende ope rette „Het gevonden vaatje boter" (tekst en muziek van den directeur) wist de lachspieren al heel gauw los te maken en werd een succes voor den samensteller. Na de pau ze oogstte de 3-acter „De verjongd de professor" een enormen bijval. Dit blijspel werd vlot gespeeld en de vertolkers gaven blijk kwali teiten te bezitten. Ook de grime, mimiek cn pantomemiek waren goed verzorgd. „The Merry Boys" zorg den voor dansmuziek. Buenos Aires is na een week van groote hitte geteisterd door een hevig onweer, gepaard gaande met zwaresn storm. Zes personen kwa men hierbij om het leven, terwijl er 30 werden gewond. De mate- riee'.e schade is groot. De Oostzee vriest dicht. De scbec-pvarrt wordt vri;wcl onmoge lijk. 20 schepen in de buurt van Zweden zijn vastgevroren. Ook da Sent ligt dicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2