Van een ARM VOLK en een RIJK LAND Minister Beel over het werk der Ned. Unie In de Eerste Kamer heelt de mi nister-president bij de behandeling van de Begrooting van BLnnenland- sohe Zaken medegedeeld, dat i: meeste tijdens de bezetting benoem de burgemeesters goede Nederlan ders zijn. Voor zoover zij dat riet zijn, ontgaat hun thans hot bur gervaderschap. Soms hebben zi'di burgemeesters ook wel laten pro- moveeren naar een belangrijkere ge meente, maar dan gebeurde dat ge woonlijk om aldus de benoeming van een N.S.B.-er te voorkomen. Wat de benoeming van Prof. de Quay tot C. d. K. van Noord Bra bant betreft, betoogde de Minister, dat pas een latere geschiedschrijver een juist oordeel over de Naderl. Unie zal kunnen uitspreken. Maar niettemin achtte hij, gezien samen stelling en werk van ds commissie, welke onder leiding van Mr. Foc- kema Andreae eenrapport over het driemanschap an de Unie op stelde, dat men als vaststaand kaai aannemen, dat het driemanschap goed werk heeft gedaan. Zeker, in •en latere periode heeft de Unie fouten begaan, maar die mag men riet buiten het verband van gansch het optreden der organisatie zien. Critiek op den wederopbouw In de gemeenteraadsvergadering van Middelburg heeft Ir. M- de Vink (P.v.d.A.) tevens directeur van den Provincialen Planologische.» dienst, scherpe critiek uitgeoefend op den wederopbouw. „Er is nog steeds geen goedgekeurd opbouw- plan en wat de aesthetische zijde betreft, moet gezegd worden, dat Middelburg in het geheele land een voorbeeld is van bouwwijze, zooals dat niet meer door den beugel kan en die zelfs door Dr. Kalff van den rijksdienst voor monumentenzorg beschaafd, maar schamel wordt ge noemd. Spreker bracht voorts so ciaal-economische bezwaren naar voren en verklaarde, dat een dicta toriaal georganiseerde dienst van den wederopbouw in den bezettings tijd zijn zin heeft doorgedreven, ten aanzien van verschillende kwes ties. Zoo zijn onder meer de wffln- keletalages veel te klein en cnge- rietelijk en hetzelfde is met de wo ningen het geval. De vraag moet thans gesteld worden, of dit zoo voort zal gaan. De wederopbouw van een stad als Middelburg is m de eerste plaats een aangelegenheid van deze stad zelf. Het is ontoe laatbaar, aldus spreker, dat de ge meente hier medezeggenschap moet antieenen aan een circulaire, die geen enkel Techt geeft. Spreker diende een motie in, waarin werd aangedrongen op medezeggenschap voor de gemeente in den wederop bouw van Middelburg, welke motie werd aangenomen met 9 tegen 8 ■temmen. Duizend bedzeiltjes Aan den oproep vm. H.K.H. Prin ses Juliana, om babykleertjes te verzamelen en deze asn de kinie- ren te zenden, die op denzelfden dag geboren zullen worden als d» te verwachten Koninklijke baby, heeft ook de N.V. Veerendaalsche Stoomspinnerij en -weverij te Vee- n end aal gehoor gegeven door net minder dan duizend beazeiltjes ter verdeeling beschikbaar te stellen aan de U.V.V. Studenten als mijnwerkers Nadat het bericht de wereld in was gestuurd, dat de beheerder van de Nederlandsche steenkolenmijnen voor Delftsche studenten do moge lijkheid had opengesteld om tijdens de sluiting van hun hoogeschool wegens den kolennood ondergronds in de mijnen te gaan werkan, zijn de telefonische aanmeldingen sn Heerlen legio geweest- Niet alleen Delftsche studenten, maar ook col lega's van de Leidsche universiteit en van de Rotterdamsche Eccn> mische Hoogeschool meldden zich aan. De studenten zullon werkelijk ondergrondsch werk moeten doen «3ii flirect aam het kolen delven wor den gezet- Op ©en zoo snelle re actie hadden de Staatsmijnen niet gerekend, zoodat de huisvesting moeilijkheden oplevert- De studen ten-mijnwerkers zullen bij particu lieren en im de gezellenhuizan wor den ondergebracht- Oorlogsbruidjes moeten haast maken De Nederlandsche vrouwen, dis verloofd zijn en willen trouw*n met eervol ontslagen leden van in Nederland, of elders in Europa ge diend hebbende leden van die Ams- rikaansche strijdkrachten en naar de Vereenigde Staten willen gaan, moeten vóór 1 Juli 1947 niet alleen gereed zijn mst haar papieren, doch tevens een haven van aan komst in de Vereenigde Staten hebben bereikt- Na 1 Juli 1947 komen de ver loofden van vroegere leden van de strijdkrachten der Vereenigde Sta ten slechts in aanmerking voor nóet- voorkeurs-immigratie-visa, hetgeen van nadeeligen invloed zal zijn op het tijdstip van vertrek. i Kind verbrand In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een felle brand ge woed in twee huizen aan de Ro- zendaaischestraat te Arnhem. Een 5-jarige meisje van de familie P. is in de vlammen omgekomen. 2 jongens en 2 meisjes van de familie P. waren reeds ter ruste, toen zij door het vuur werden verrast. Het geredde meisje vertelde, dat zij wakker werd door geknetter van vlammen. Zij is toen direct naar beneden gegaan, maar het omgeko men 5-jarig zusje bleef achter. Ook de jongens konden zich bijtijds red den. Vermoed wordt dat schoor steenbrand de oorzaak van den brand is geweest. Ontploffing te Rotterdam Vrijdagmiddag is in de fabriek van de N.V. Holland Electro aart de Marconistraat te Rotterdam van een ketel, waarin lak werd gestookt en die onder hooge spanning stond, met een luiden klap de deksel afgevlogen. Zestien personen die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden, kregen lichte verwon dingen door rondvliegende stukjes ijzer. Jongeman door een granaat gedood Zondagmiddag 9 Februari, om streeks half 1 werd de 15-jarige F. Klopper, ten huize van den: heer J. S. Hoogsta, te Zierikzee, gedood, door het spelen met ea granaat, toen hij trachtte het pro jectiel te dementeeren, waarop een ontploffing volgde. De ijlings ont boden geneesheer kon slechts den dood canstateeren. De jongeman, die verschillende kampen op Java overleefde, was eerst een jaar in Nederland. In verband met deze tragische gebeurtenis zal de op handen zijnde H.B.S.-avond geen doorgang kun nen vinden. De overledene was aangesloten bij de afdeeling Zierikzee der Ne- der'andsche Padvinderij. Zijn gren- re'ooze \o rivarerd e d, waarmede hij trachtte verloren jaren in te halen is hem helaas noodlottig ge worden. De overbelaste Engelsche elec. centrales zullen deze week vrijwel geheel stil komen te liggen. Mert hoopt dat deze maatregelen niat langer dan een week zullen duren. Du'zerden werklieden zullen ge dwongen vacantie krijgen. VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. Op ui'.noodiging van de Ver. van oud-leerlingen van den Tuinbouw-Wintcrcursus sprak in het „Huis van Nassau" dhr. S. K. Phaff. teuton. ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen Dienst, over de vraag: „Wat moeten de nieuw op te richten fruitbedrijven aanschaf fen: een sproeimachine, een ver stuiver of beide?" Spr. behandelde allereerst uitvoe rig de voor- en nadeelen die beide bestrijdingswijzen meebrengen. Het stuiven bleek vele aantrekkelijke voordeden te bezitten, vooral daar het zoo goed past in het moderne bestrijdingsschema, waarbij het be drijf op korten termijn grondig moet worden gezuiverd. De hier voor beacodigde chemische midde len zullen echter nog veel verbe terd worden. Toch kan de sproei machine niet worden gemist, voor al niet met de nog niet te vervan gen winfeCbespuitingen. Spr. kwam dan ook tot de conclusie, dat het moderne bedrijf in het bezit moet zijn van een sproeimachine, waar aan tevens een verstuiver is ge monteerd. Tenslotte behandelde dhr. Phaff het loodglansprobleem, waarbij hij een beroep deed op alle grondbezitters om het nog overal aanwezige doode hout, boomstron ken enz. op te ruimen, daar dit een der voornaamste besmettingshaar den vormt van deze gevreesde ziek te. RENESSE- Burg. stand over Jan. Geboren: Marinus J., z. v. N. v. d. Linde en M- Lemson. Levenloos kind van J. v. d. Wekken en H- de Feijter. Ingekomen: G. A. J. O. Wiskerke en gezin van Noo.d- gouwe; W. H. Telle var» Rheden; J. Haasjes en gezin van Noord,- welle. Vertrokken: E. de Paepe en kind naar Akersloot; C- E. ie Reeds vele malen na de bevrijding is er gewezen op de zeer af hanke lijke positie die Nederland inneemt t.o.v. de groote mogendheden, met name Amerika. Er bestaat bij ons volk een zekere angst zich te ver diepen in de komsekwënties van de ze omstandigheid en daarom wordt niet altijd de gewenschte openhar tigheid in deze materie betracht. Het ligt zeker niet in de bedoeling van Amerika om Nederland econo misch te knauwen. Het gaat er evenwel niet om wat in de bedoe ling ligt, het komt aan op hetgeen Amerika zou kunnen doen, zonder speciale bedoeling. Er vertoeft momenteel een Ame- rikaanseh correspondent in Neder land, die dezer dagen met een cau serie de eerste Nederlandsche ra dio-uitzending naar Amerika heeft geopend. Door een Amerikaanschei bril bezien, zal hij de luisteraars overzee een beeld geven van de toestanden in ons land. In zijn eer ste lezing gaf de correspondent een overzicht van de moeilijkheden, waarmede Nederland heeft te kam pen, moeilijkheden, die slechts door taai volhouden kunnen worden over wonnen, maar die door maatrege len met betrekking tot den handel in Amerika kunnen worden vergroot of verkleind. Hij zeide: „Amerika kan Neder land maken en breken zonder het te beseffen". Als voorbeeld wees de correspondent op den invloed van de Amerikaansche mijnwerkers- staking op de Nederlandsche stcen- koolpositie en dien van het afschaf fen van de prijsbeheersching in Amerika op den Nederlandsche:» strijd tegen de inflatie. RADIO PROGRAMMA Dinsdag 11 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 »*or- gtngebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.45 lichtbaken; 10.45 missa soiemnis; 10.40 voordracht; 11 zang en orgel; 11.30 als de ziele luktert; 11.45 fam.berichten uit In- dië; 12.30 orkest zander naam; 1 nieuws; 1.15 Tarantella; 1.50 folk lore; 3 onder ons; 3.30 Metropole- orkest; 4 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 mannenkoor; 5.15 krmerorkest; 5.45 Rijk overzee; 6 Bruce Lowe; 6.20 sport; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 De Brug; 7.45 depart, uitzending; 8 nitrws: 8.15 kamerorkest; 8.55luis terspel; 10 nieuws; 10.20 avond gebed; 10.35 strijkkwartet; 11.15 12 dansorkest en gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 mor genwijding; 9.50 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 11 de taak der vrouw; 11.45 orkest; 12.30 ons platteland: 12.40 orgel; 1 nieuws; 1.15 Ballroqm- orkest2 met naald en schaar; 3 de wondere wereld; 3.30 Lederen- cyclus; 4 strijkkwartet; 4.40 de schoolbel; 5 piano; 5.30 Musette- orkest6 nieuws; 6.30 R.V.U.; 7.05 gram.; 7.15 Ned. Jeugdgemeenschap; 7.30 zang en piano; 8 nieuwrs; 8.15 bonte trein; 9.^0 contact; 10.15 overzicht; 10.30 viool en piaro; 11 nieuws; 11.15 cabaret-dancing; 11.45 —12 gram. Korte naar Goes; M. Pauw© naar Kruiningen; A. de Jonge en gezin naar Haamstede; J. J. de Maar naar Rotterdam; G. Patappel an gezin naar Zierikzee. DREISCHOR- Burg. stand ov»r Januari. Geboren: 4. Lena M., d. v. J. Fondse en C. D. Hage; 11. Invloed op de Nederlandsche politiek Het moeilijkste politieke probleem waarmede Nederland heeft be kam pen, vormt ongetwijfeld Indona- s i Ook op de ontwikkeling van dit politiek probleem oefent Ame rika invloed uit, zonder evenwel dat van pressie kan worden ge sproken. Op een persconferentie gaf de tijdelijk in Nederland vertoeven de generaal Spoor, uitdrukking aafl zijn bezorgdheid over de militaire situatie in Indonesië. Wat hij niet gezegd heeft, doch wat ik kan verzekeren, aldus Schorr, de correspondent, is, dat hij voor de persconferentie met vertegen woordigers van het Amerikaanse.'» leger heeft gesproken over hetgeen hij voor zijn leger uit Amerika noo- dig heeft- De bedoeling is duidelijk. De con troverse in de politieke opvattingen over het Indisch probleem, bestaat niet alleen in het binnen, maar ook in het buitenland. Amerika is, hoe wel de laatste maanden eenig voor behoud makend, het nationalistische streven gunstig gezind. Een pro bleem daarbij vormt onze militaire activiteit in Indië, die door la Amerikanen wellicht onjuist wordt gekwalificeerd. Gevolg hiervan is, dat de materieele steun, die ons leger in de toekomst steeds meer van noode heeft, op zijn zachtst geegd kwestieus wordt. Nog even wel is de tijd niet verstreken, door welingerichte propaganda en juiste voorlichting, het Amerikaansche volk van onze zuivere bedoelingen te overtuigen. Wellicht dat wij ons dan ook in de toekomst kunoan verzekeren van de Amerikarnsche steun, die,wij noode kunnen missen. Amerika kan niet ons doen wat het wil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2