ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 „West-Duitschland" een nieuwe Europeesche staat Soekarno tegen het huidige ontwerp van Linggadjati MAANDAG 10 FEBRUARI 1S47 No. 15512 101e Jatxganti ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Adm'ji.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171 Uitg.N.V- Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lango Nobeistraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.rri. Bij contract speeiale prijzen. Suceesjes maximum 15 mm. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De Amerikaansche en Britsche re geeringen koesteren het plan een nieuwen Europeeschen staat te stichten, nJ. „West D uit sc fa- la n d", wanneer de conferentie van de Groote Vier, volgende maand te Moskou te houden, niet tot een oplossing zou kunnen komen betreffende het Duitsche probleem. Amerikaansche en Britsche funcli- ormarissen te Berlijn heoban reeds omwerpen gemaakt va:i dezen evcn- tueelen staat. Deze nieuwe schep ping zou bestaan uit de huidige Britsche en Amerikaansche zones, thans economisch gefusicerd, waar bij de Fransdie zóne zich eventueel zou kunnen aansluiten. Frank fort zou de hoofdstad van den nieuwen staat worden. De regeer ing van den nieuwen staal zou haar eigen diplomatieke vertegenwoordiging in het buiten land hebben. Voorts zouden aan dezen staat Eritsch-Amerikaansche leeningen verstrekt worden. Resds is een bestuur-machinerie op gang gekomen, onder bizonaie „uitvoe rende commissies", gevestigd te Fr nkfort, Stu.tpart en Minden, voor financieale, handels-, verkeers-, voedsel- en landbouw-aangelegen heden en andere economische kwes ties. In den nieuwen staat zouden deze commissies als mlmster.es wor den opgenomen. CJet plan is slechts provisorisch, doch tot in details uitgewerkt, zoodat het bij falen van de confe rentie te Moskou zonder tijdver lies in practijk gebracht kan wor den. Do vooraennis van het bestaan van dit plan zou, maarschalk So- kolowsky, den scwjetrussischen mi litairen gouverneur, onlangs op de bijeenkomst van den bestuursraad gébracht hebben tot zijn beschul diging, dat de Britten en Ameri kanen het rapport van den raad aan de conferentie zouden sabotee- irea. Het al dan niet overgaan tot oprichting van den nieuwen staat zal er voornamelijk van afhangen, of do Sovjet-Unie bereid is een prijs ter waarde van zestig a ze ventig millioen pond sterling te betalen voor de economische een heid van "Duitschland. Duitsche politieke leiders, wien van de hoofdpunten van het plan mededeeling is gedaan, zouden vol gens een Eritschen functionaris over het algemeen niet enthousiast zijn. Zij vreezen namelijk, dat de Ver- eei.igde Staten spoedig hun belang stelling voor Europa zullen verlie zen en dat Duitschland, zoowel Oost- als West, alsdan van d© Scw jet-Unie afhankelijk zou zijn voer verkrijging van grondstoffen. De Amerik. troepen in China Tas», tiet officieele Sowjet pers bureau meldt uit Sjanghai, dat Amerikaansche troepen in Noord- China met „onbekende bestemming" worden verplaatst. Volgens oogge tuigen zouden de troepen uitgerust zijn met tenten, koelinstallaties »Jn bedden, wat „aanleiding geeft tot het vermoeden, dat zij niet naar de VS- worden gezonden, maar aaar eenige plaatsen aan de Chi- neesche kust". Het persbureau roeiit tevena, dat gezinnen der Ameri kaansche soldaten in Peking blij ven aankomen, de Amerikaansche verzekeringen ten spijt dat de troe pen uit China zullen worden terug getrokken Tsjechische expeditie naar Groenland Sinds enkele maanden worden in Praag voorbereidingen getroffen voor een wetenschappelijke expe ditie die in het begin van den zo mer, van Kopenhagen uit, naar Groenland en de nabij gelegen ge bieden zal vertrekken, met als voor- k>opig eindpunt het schiereiland Nugssualq in de Baffmsbaai, ten Westen van Groenland. Het voor naamste doel van de expeditie, die georganiseerd wordt door de ver- eeniging ven Tsjechische natuur onderzoekers en onder leiding zal staan van de bekende pooionder zoeker dr. Emil Hadac, is het ver zamelen van gegevens, die het ver band tusschen de huidige planten groei op Groenland en da ijstiji- flora van Europa kunnen verduide lijk aa. Pleidooi voor een federatief Huropa In een brief aan de Tweede Ka mer hebben het Bestuur e.i de Raa 1 van Advies van de onlangs opge richte Europeesche Federatieve Be weging er op gewezen, dat de groo te wederkearige afhankelijkheid der Europeesche volken slechts een op lossing der nationale problemen in Europeesch verband mogelijk maakt- Gepleit wordt o.m. voor een zoo groot mogelijke steun aan de bij de Ver. Naties aanhangig gemaakte voorstellen tot oprichting van een „Economische Raad" voor Europa. Het centrale Europeesche gezag moet kunnen voorkomen, dat in Duitschland de eene groep de an dere overheerscht of dat Duitsch land weer een greep naar de heer schappij in Europa doet- Byrd's Zuidpool-expeditie De onderzoekingen per vliegtu-g van admiraal Byrd's Zuidpool-ex peditie, hebben duidelijk bewezen dat alle kaarten van het Zuidpool gebied verouderd zijn. Waar levoien met ijs bedekte zee was geioeke.-.d, werden bergen, hooger dan de Mat- terhorn gevonden en in plaats van bergen een baai vier maal zoo groot als de staat Connecticut. Admiraal Byrd verklaarde, dat as onderzoekingen per vliegtuig het mogelijk hebben gemaakt ongeveer 125.000 vierkante mijl in khart te brengen. Er zijn acht bergketens, drie schiereilanden, vier groote baai en en tenminste twintig eilanden onMekt. Verder zijn engeveer 2.000 zeemijl van een geheel onbekende kust opgefeeke-.d, terwijl 75.000 mijl van een onbekend gebied als oce aan zijn geïdentificeerd. Duitsche misdadigersbende onschadelijk gemaakt Te München heeft de politie een bende misdadigers onschadelijk ge maakt, die op het punt stond, een overval te plegen op het bijkan toor van de Duitsche Rijksbank. De leider, een 23-jarige student, pleegde bij zijn arrestatie zelf moord. Een van zijn ondergeschik ten werd doodgeschoten. De leden plachten gekleed te gaan in Amerikaansche uniformen en be zaten een compleet arsenaal. De leider stond in verbinding met een greep Be ersche SS-mannen. De politie heeft een groote hoe veelheid van roof afkomstige goe deren, ontdekt, waaronder zich een partij juweelen bevindt ter waarde van anderhalf millioen mark. De toestand in Beieren Naar aanleiding van geruchten over groote activiteit der Nazi's in Beieren heelt generaal Mc Narney de Amerikaansche militaire gouver neur in Duitschland, verklaard, dat er geen teskenen zijn die wijzen op het bestaan van een georganiseerde Nazi-beweging. Slechts nu en dan is iets te merken van tegen de be zetters gerichte activiteit, die zich dan uit door het verspreiden van illegale bladen, doorsnijden van te lefoondraden en het kalken van ha kenkruisen op de muren. Mc Narney gaf toe, dat hij zelf gedurende de afgeloopei tien maanden groote re werkzaamheid der Nazi's had ver wacht. De vorderingen bij de zui vering noemde hij zeer bemoedigend Zinken munten zullen verdwijnen Wanneer de voornemens der re- ge&ring door de Staten-Generaal worden goedgekeurd, zal zoo spoe dig mogelijk worden overgegaan tot intrekking van het impopulaire zinken geld uit de bezettingsjaren. Een wetsontwerp tot het in omloop brenger, van nieuwe munten ver keert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De hier en daar verschenen berichten, dat de zil- SPKEUK VAN DEN DAG Niet verwezenlijkte droomen dipt nog verkieselijk boven een laven zonder droomen. WEERBERICHT Verwacht tot hedenavond: Mi'jt Zwaar bewolkt met plaatselijk eeni ge neerslag Ln het Zuiden, toene mende wind uit Oostelijke richting. In het Noorden strenge later afne mende vorst- Ln den nacht matige tot lichte vorst, overdag tempera tuur om het vriespunt. Op sommi ge plaatsen enkele graden boven het vriespunt. 10. Zon op 7.27, onder 17.08. Maan op 23.17, onder 9.41. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 10. 6.38 vjn. 19.06 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mfn. later dan te Zierikzee. Laagwalec Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. veren munten geheel en al uit d« circulatie zouden verdwijnen, woe den door het ministerie van Finan ciën uiterst voorbarig genoemd. M G. vorderde auto's van zakenlieden In een te Brede belegde verga dering hebben ongeveer 1003 zaken lieden uit West-Brabant geprot Jê- teerd tegen het ifeit, dat kort na de bevrijding hun auto's door net M-G. zijn gevorderd. Tot op heden hebben zij daaromtrent niets meer vernomen, noch,eenige geldelijke te gemoetkoming ontvangen. De stem ming ten opzichte van de Rijksver keersinspectie, die met de distribu tie van de auto's is belast, was ga laden, de zakenlieden hebben *eo comité van actie gevormd, dat hun belangen in deze zal behartigen. De regeering van de republiek Indonesia in Djokjakarta heeft of ficieel de nieuwe voorstellen van de Nederl. regeering betreffende «Je uitleg van de basisovereenkomst van Linggadjatl afgewezen. Soekarno, de president van de Indonesische Republiek, zal naar Ass. Press uit Djokjakarta meldt, de lezing van het ontwerp van overeenkomst van Linggadjati, zooals de Commissie-Generaal deae heeft teruggenomen uit Den Haag, niet te aanvaarden. Soekarno In een interview, na a loop van een kabine sbijeen- komst, we.ke drie dagen had ge- cu.rd, ver..laar-Ie S~e ;ar,:o: ,Wij z.jn bereid onmiddeil jk de overeenkomst te iee e en, zooa s oeze op 15 Nov. word geparafeerd. Wij wenscaen vre de en wij wen- schon voort te gaan met het herstel van Indonesië, maar de nieuwe Ne- der.'andsche eischen nadat d« overeenkomst was geparafeerd kur.nen onmogelijk worden aan vaard". S;ahrir is Dinsdag uit Batavia naar Djokjakarta tcruggekce.d, om hot Indonesische kabinet te verzoo- ken den Nederiandschcn ui Hg van hei ontwerp te aanvaarden. Hij heeit hierbij sterken tegenstand onder vonden, zelts van zijn eigen socialis tische partij. Sjahrir keerde Zondag naar Ba tavia terug, om de onderhand el in- gon met de Commissie-Generaal te hervatten en te probeeren een uit weg te vinden uit de impasse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1