VAN HET EILAND OfUcieele bonnenlijst Reizigers woiden steeds vergectachtiger Pcrapluies, hoeden, handschoenen, wanc es o -ken, tasiC 'e1, r.gz..kk.n, regen assen, muzie.,instrumenten, fototoes e lan en honderd-en-één an dere voorwerpen, wo den door ver geetachtige reizigers in de treinen achtergelaten. Wonderlijk, in een tijd waarin vrijwel al die dingen niet of moei.ijk vervangbaar en bovendien vrijwel altijd schreeu wend duur zijn. De statistieken van het Bureau Gevonden Voorwerpen der Neder- landsche Spoorwegen, wijzen er op, dat in den loop van het afgeloopen jaar, het aantal gevonden voor werpen gestadig is toegenomen. Hetgeen verklaarbaar is, wamt ook het aantal reizigers steeg. In het geheel werden niet min der dan 75.204 artikelen door eer lijke vinders bij de Spoorwegen in geleverd. Daarvan konden er 26.262 (35 pet.) onmiddellijk aan de eige naren worden teruggegeven. De rest (48.942 stuks!) werd naar het reeds genoemde bureau te Utrecht gezonden, waar slechts 39.785 aan vrager. binnenkwamen van reizigers die in de treinen iets hadden laten liggen. Van die 39.785 aanvragers konden er 9675 worden geholpen. Aan de overigen (30.110) moest be richt worden gezonden, dat het door verloren voorwerp niet in haai den van een eerlijken vinder was gek on) en. In totaal kon echter 47 pet. van het atmtal gevonden voorwer pen aan den rechtmatigen eigenaar worden teruggegeven. Voor den oor log bedroeg dit percentage om streeks 70 pet.! ZIER1KZEE- De Inspecteur der belastingen deelt ons mede, dafhem uit de reeds terugontvangen aan giftebiljetten Vermogensaanwasbe- lasting en de daarbij behoorende formulieren is gebleken, dat zij niet of niet volledig waren ingevuld, terwijl ook bij de terug zending niet alle toegezonden en bij bet aangiftebiljet behooremie formulieren waren bijgevoegd. Dergelijke aangiften en formulie ren zullen weer aan den aangever worden teruggezonden ter volledige invulling en/of bijvoeging van de ontbrekende formulieren, HAAMSTEDE. De Harmonie „Wit te van Haemstede" hield Maandag avond in Hotel „Bom" haar jaar vergadering, In zijn openingswoord beette de voorzitter den Bescherm heer, burgemeester Röell, welkom. Vervolgens memoreerde hij enkelo fei'.ei uit het verecnigingsjaar, waar uit bleek dat de Harmonie in beide gemeenten een belangrijke plaats in neemt in het vereenigingsleven. De rekening vermeldde een goed slot van f 251,23s. Uit een ingeko- komen brief van een handelaar m muziekinstrumenten bleek, dat erin den loop van het aar instrument jen geleverd zullen kunnen worden. Een uitvoerig jaarverslag memoreerde bet wel en wee der ver. gedurende bet jaar 1946. De Harmonie gaat in opgaande lijn. Het aantal leden be droeg 21, terwijl de ver. 191 do nateurs telt. Er zijn 8 leerlingen, die zeer binnenkort ook als lid kun nen toetreden. De aftredende be stuursleden: C- A- Hartog, M. Ha- genstein en J. D> Nieuwenhuizen werden herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid M. O- Hanse M.Oz. ge kozen werd. Na ballotage werden 8 nieuwe leden toegelaten waardoor dit steeg tot 29. Aan den direc teur werd een gratificatie toege kend, terwijl ook de wekelijksche vergoeding verhoogd werd. BROUWERSHAVEN. Ges'aigd aan frist.. „Pont" te R'dam voor dipl. Machir,«schrijven A en B de heer M- Schilperoort, alhier (opt. N. H. Siebrecht te Z'zee). BRU^NISSE. Burg. Stand over de maand Januari. Geboren: 1. Leen- dert M„ z. v. P. Okkerse en J. T. Bos; 16. Pieternella W. J., d. v. H. E. Braber en C. C. v. d. Berge; 30. Johannes H., z. v. J. Muller en P. Hoogerheijde. Overleden: 7- Johan nes van dan Berge, 71 j., m. v. J. Goudzwaard; 15. M- van Engelen, 62 j., m- v. G. v. d. Berg; 28t M, v. d. Velde, 80 j., v. v. A. Bal. Gehuwd: 23. C. S. Jumelet, 52 j., weduwn. en M. H. Hoek, 50 j. j.d. D. van den Berg, 70 j., weduwn. en J. J- de Jonge, 39 j. j.d. 1 ot controleur der werkloio- zen alhier is aangesteld de heer I.. van Popering Jacz. Op de weegbrug Verlengde Beursstraat alhier werden in 1946 gewogen de volgende artikelen,: Gips 3.418.350 kg., Bieten 2.504.262 kg., Pulp 284.875 kg., Aardappels 354.949 kg.. Kolen 239.048 kg., Mest 51.950 kg., Vlas 550.246 kg., Hooi 473.590 kg., Zand 113.451 kg., Grint 133.781 kg., Stroo 165.545 kg., Hout 63.910 kg., Uien 233.036 kg., Diver sen 5901 kg. Totaal 8.597.893 kg. Het comité, dat alhier de fees, lelijkheden voor den komenden Na- tionalem Feestdag organiseert, heeft eveneens een ijsfeest georganiseerd De uitslagen vain de diverse wed strijden warein als volgt: Sleetje rij den voor jongens van 6 tot 8 jaar: le prijs Nico de Keizer, 2e prijs Henri Zwijr.enburg, 3e prij9 Cees van Weele. Sleetje rijden voor jon gens van 8 tot 15 jaar: le prijs Jan Hoogerwerf, 2e prijs Cees Hooger- werf. Sleetje rijden met hindernis sen voor meisjes tot 14 jaar: le prijs Lies Jumelet, 2e prijs Pieter nella de Koning, 3e prijs Adrie Ju melet. Sleetje rijden met hindernis sen voor jongens tot 16 jaar le prijs Jan Bal, 2e prijs Dirk van Duivendijk, 3e prijs Dies de Ronde. Hardrijden voor meisjes: le prijs Lena Muller, ~2e prijs Bartliem Jume let, 3e prijs Johanna Sehraver. Ringrijden voor paren: le prijs Simon de Koning en Pietje Nieu- wersteeg, 2e prijs W. van den Ber ge en Marie Verspoor, 3e prijs Lambert Kleppe en Maatje Bon- wens. Hardrijden oudere meisjes: le prijs Lies Kostense, 2e prijs Neeltje Hoogerwerf. Hardrijden jongens tot 14 jaar: le prijs Hendrik Hooger heijde, 2e prijs Marien Kik, 3e prijs Jan Okkerse. Hardrijden jongens tot 16 jaar: le prijs Arie Bal, 2e prijs Mart Verhage. Hardrijden dames: le prijs Pietje Nieuwersteeg, 2e prijs Nanda Ver hage. Schoonrijdenle prijs Maar ten Verspoor en Marie de Keizer, 2e prijs Simon de Koning en Pietje Nieuwersteeg, 3e prijs G. de Jonge en mej. de Gruyter-Jumelet. Hard rijden mannen: le prijs Domus van den Berge, 2e prijs H. Jumelet- Het voorloopig programma, op gesteld tot viering van den Natio- nalen Feestdag ter gelegenheid van de as. Blijde Gebeurtenis, vermeldt o.m. het volgende: 's Morgens 9 uur begin met klokgelui, daarna muzikale rondgang door het dorp. In den voormiddag verder tracta- tie der schoolkinderen der beide lagere fecholen en van de kleuter school. 's Middags muziek, gevolgd door een'optocht van versierde wa gens, fietsen enz., waarvoor de me dewerking van het publiek, alsme de van vereenigingen en corpora ties wordt ingeroepen. Van 4 tot 6 uur volkspelen- 's Avond9 op tocht met lampions, enz. De pastorie der Ned. Herv. Kerk ging in de oorlogsdagen ge heel verloren. Bij zijn terugkeer woonde Ds. Marsman eerst oenigen tijd in de pastorie te Sirjansland, een toestand die evenwel niet kon worden bestendigd. Daarna werd een oud heerenhuis gehuurd aan den rand van het dorp, dat evenwel ook zcodanig van het oorlogsgeweld geleden heeft, dat de bewoning op vele bezwaren stuit, terwijl de eige naar even zoovele finaneieele be zwaren heeft, om het huis weer in bewoonbaren staat te brengen. Daar hieruit een zeer onaangenamen toe stand ontstond hebben kerkvoogden en notabelen besloten tot aankoop van ©en Oostenrijksche houten mon tagewoning, teneinde deze als pas torie te gebruiken, tot den dag dat weer een normale woning zal zijn gebouwd. Tribunaal te Zierikzee Als eerste verdachte stond op de zitting van Dinsdag 4 Februari J. Boot te Zierikzee terecht, die o.m. aangesloten was geweest bij de W.A., in welke functie hij provo- cetrend tegenover de burgerij was opgetreden. Verd. had propaganda- biijetten aan muren en gevels te Zierikzee aangeplakt. Een keer daar mede bezig, was er een oploop ontstaan. Boot was toen „angstig geworden", was de ladder afge daald en had een burger een klap gegeven. Tijdens een marsch was hij afgestoven op K. de O., die min of meer werd afgetuigd. Over do juiste toedracht van deze incidenten werd getuige R. F. Hoo- gendoorn gehoord, die een juist beeld kon geven van het gebeurde. In groote trekken gaf verd. de beschuldiging toe. De verdediger, Mr. van Hasselt, bepaalde de Kamer bij de moeil'jke levensomstandigheden, waaronder verd. heeft geleefd. Geheel broode loos zijnde was hij op het vFegveld gaan werken. Om dit werk te kun nen houden werd hij W.A.-man, welke instelling door de N. S. B. zeer onschuldig was voorgesteld. Wegens diefstal kwam verd. in Veenhuizen terecht en later zelfs in Dachau. Daar verd. in de mijnen werkt, is hem een nieuwe kans geboden. De raadsman verzocht het tribunaal hem deze kans niet te ontnemen. Uitspraak 18 Februari a.s. Afgaande op een onjuiste ver mogensstaat door het Beheersinsti tuut opgemaakt, had het tribunaal te Goes tegen P. A. Fase te St.- Annaland, die enkele jaren Fd van de NS.B. geweest was, o.m. ver beurdverklaring van f 10 000 ge- eischt. In tweede behandeling te Zierikzee wees de verdediger, Mr. van Hasselt, op het onbillijke van dezen e'sch en verzocht het tribu naal om herziening van deze maat regel. Uitspraak 18 Februari. T. L. D. Labee te Renesse had vrijwillig voor verschillende N.S.B.- en Duitsche milita're instanties ge werkt en. .kreeg door bemiddeling van een N.S.K.K-man en den Orts- kommandant te Rene-se een won:ng toegewezen. Verd. beweerde steeds naar civiele betrekkingen te hebben gesolliciteerd, evenwel zonder suc ces In uiterste geldnood was hij dan in de gelaakte betrekkingen werkzaam geweest. Het huis was hem toegewezen, zonder dat hij om de bemidde'ing van genoemde personen had gevraagd. Do verdediger, Mr. P. Ad-iaanse, toonde aam, dat deze zeker niet pro-Duitsche man, eerst voor de moffen ging werken, wanneer hij „geen cent" meer bezat. Er zijn er duizenden van zijn soort d:e nooit ergens last van zul'en hebben. In de kwestie met het huis achtte hij de schuld van verd. niet bewe zen. Uitspraak 18 Februari. W. Lokker te Zierikzee was, NS.B.-er zijnde, omstreeks 1942 vrijwi'lig toegetreden tot de Wach und Schutzdienst en in Aug. '43 ovtrgegaan naar de Wacbabteilung des Chef Intendanten beim Wehr- machtsbefehlshaber in den Nieder- l&nden en deed' daarbij geünifor meerd en bewapend d'enst. Verd. beweerde zijn handteeke- ning onder Duitsche papieren ge zet te hebben, zonder te weten wat de gevolgen waren. „Maar het bracht goed geld in het laatje en u had geen centje pijn", merkte do voorzitter op. Vend, had zich ook thuis onmogelijk gemaakt, temeer omdat hij zijn dochters op het vliegveld wilde laten werken. Uitspraak 18 Februari. A. C. de Oude te Noordwella; aangehouden in overleg met den raadsman tot over 4 weken. voor het tijdvak van, 9 tjn. 22 Febiv. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook No 4) 59G algemeen 750 gr. suiker, bor terhamstr ooiset enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 760 gr. chocola- of suikerwerk 59—7 algemeen 1 ei 598 algemeen 500 gr. sinaasappel BONKAARTEN KD, KE 701 (strook No. 4) 60—3 algemeen 604 algemeen su^ier» terhamstrooiseï enz. of 600 gr. jam, stroop. enz. of 250 gr. chocola- of suikerwerk 60—5 algemeen 1 ei 60—6 algemeen 1000 gr. sinaasappel BONKAARTEN MA, MD 701: (strook Ne. 4) 59—4 suiker 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocola- of suikerwerk TABAKSKAARTEN: T 69 T 70 2 rants, tabaksart, v 70 200 gr. choc, en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, bo- terhamstrooiseï enz. of 400 gr. jam, stroop enz. v 2 rant«- tabaksart. 100 gr. choc, en/of suikerwerk of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeeds op Vrijdag 7 Februari wor den gebruikt. Op de suikerbon is voortaan naar keuze ook chooolade of suikerwerk verkrijgbaar. Op de bonnen voor versnaperingen kan men desge- werscht ook suiker of jam koopen. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 20 Februari plaats vin den. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Febr. a.s. ingeleverd worden bij fruit handelaar in groenten en/of Te Dachau wordt op het oogen- biik een proces gevoerd tegen 21 fanatieke DuitscheTS die ervan be schuldigd worden, geallieerde pi loten te hebben vermoord. Dit pro ces i s het eerste van een lange seriet Het leger van de republiek Ve nezuela is in alarmtoestand, met het oog op eventueele maatrege len tegen een terugkeer van den voormaligen president Lopez, Jw in 1945 is afgezet. Piloten van de Zuidpool-exped»- tie van admiraal Byrd hebben berg toppen gesignaleerd, die hooger wa ren dan eenig gebergte in de Ver- ocnigde Staten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3