De mijnwerkers offerden hun vrijen Zondag op Vijf en twintig duizend ton steen kool heeft het in zoo hooge mate aan kolengebrek lijdende NederlanJ- eche volk te danken aan den g>- meenschapszim van een groot aan tal Limburgsche mijnwerkers, die hun vrijen Zondag hebben opgeof ferd, om te gaan delven. En niet alleen „kompels" waren het, die op dezen Zondag de mijn zijn ingegaan, maar ook vele opzichters en leden van het bovengromdsche personxl hebben aan dezen extra kolenslag meegedaan. Omdat men er echter met één dag extra werken nog lang niet ts, heelt de mijndlrectie al een paar dagen geleden besloten alle voor- bereidmgs- en onderhoudswerken voor den duur vain tien dagen stil te zetten, opdat alle krachten aan het delven kunnen worden dienst baar gemaakt. Het resultaat van dezen maatre gel is, dat Vrijdag 38.190 ton kolen werd verkregen, wat bijna de dag productie van voor den oorlog is (40.000 ton). Sinds de bevrijding is een dergelijke dagproductie een re cord. Het Rijkskolenbureau heeft het aanbod van de vakgroep Goederen vervoer, om per vrachtauto kolen uit Limburg te halen aanvaard. De auto's zullen speciaal worden inge schakeld voor het vervoer van ko len voor groo'e industriebedrijvea. Deze dienen zich daartoe met ge noemd bureau m verbinding te' stellen. Voedselpositie blijft uiterst zorgelijk Onze voedselpositie is nog steeds uiterst zorgelijk. Hierop heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van de stichting voor den Landbouw in een rede, welke hij te Alkmaar heeft gehouden, nogmaals uitdruk kelijk gewezen. Wij zijn, zoo zei hij voorts, afhankelijk van aanvoe ren van overzee en deze aanvoe ren zijn ongewis. Stakingen kunnen deze vertragen, waardoor onzi voedselvoorziening op korten ter mijn in gevaar kan komen. Ook ter wille van onze deviezenbespa ring moet de productie van den Kederlar.dschen cultuurgrond zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Alles wat door groolere productie uit den Nederlandschen grond wordt gehaald is voor bijna 109 pet. nationale winst. Ook om deze redenen is een rechtvaardige prijs politiek voor de agrarische pro ducten een nationaal belang van de eerste orde, aldus besloot spre ker. Het oorlogsherinneringskruis- Het ministerie van oorlog deelt mede, dat degenen, die in d,e oorlogsdagen van Mei 1940 als mili tair der Koninklijke Landmacht feitelijk aan den strijd tegen den aanvaller hebben deelgenomen en du» daadwerkelijk in gevecht zijn geweest, en overigens aan zekere eiscben voldoen, voor zoover zij tot nu toe niet voor het Oorlogsher inneringskruis, c.q. met gespen, in aanmerking kwamen, thans een aanvrage kunnen indienen voor een machtiging tot het dragen van het Oorlogsherinneringskruis met de gesp Nederland Mei 1940. Zij, die niet in werkelijken dienst zijn, kunnen zich voor het benoo- digde aanvraagformulier wenden tot d-en naastbijzijnden garnizoenscom mandant of rechtstreeks tot het ministerie van oorlog, afd. AI. De slachtoffers van de vliegramp Een skymaster van de K.L.M. is Zaterdag van het vliegveld Kastrup ongestegen met het stoffe lijk overschot van tl van de ?1 *cht- offers van de vliegramp, waaron der dat vein vijf leden van de be manning. De stofffelijke resten van de Ne derlanders zijn, na aankomst op Schiphol, overgebracht naar de plaats, waar dezer dage.i da begra" fenis of crematie zal geschieden. De skymaster is van Amsterdam doorgevlogen naar Parijs, waarheen het stoffelijk overschot van vier der passagiers, waaronder dat vanGia e Moore werd overgebracht. Daarna is hel toestel naar Madrid vertrok ken om het stoffelijk hulsel van den omgekomen Spaanschen reiziger naar diens geboorteland te brengen. Meer garen voor minder punten Met ingang van 1 Februari is de puntenwaardearing van rijgga- ren, maasgaren, stopgaren en stop zijn gewijzigd. Op een textielpunt zal men voortaan het dubbels rant soen rijggaren kunnen koopen. Het aantal kaartjes maasgaren, stopga ren en stopzijde, dat men op een textielpunt kan kopen, wordt van twee op zes kaartjes van 15 meter gebracht. Bij een hoeveelheid van 20 meter per kaartje heeft men recht op vier kaartjes. Radio-personeel onts'agen De voortschrijdende liquidatie van de Stichting Radio Nederland is thans zoover gevorderd, dat het geheele personeel met ingang van 28 Februari is ontslagen. Het mee- rendeel van deze personeelsleden zal in het nieuwe radioverband weer een functie krijgen. Voor hen, die niet zullen terugkeeren, wordt een rege'ing tot schadeloosstelling voor bereid. Tilburgsche heldin posthuum geëerd Op een Zondagmorgen in de zo mer 1844 deden Duitschers een inval in de woning van de 61-jarige onge huwde illegale wcr. ster Coba Bu-ks- kens in de Diepenstraat te Tilburg. Regelmatig vonden in ons land neergekomen geallieerde piloten in haar eenvoudige woning onderdak en van daar uit werden zij naar hun land getransporteerd. Op de dag van de inval vertoefden er drie geallieerde piloten. Zij werden zon der eenige vorm van proces ter plaatse gefusilleerd. Toen de Duit schers Coba Pulskens een laken vroegen om er de lijken der ver moorde piloten mede te bedekken, haalde zij een Nederlandsche vlag te voorschijn, welke voor dit doel ook inderdaad werd gebruikt. Het was deze zelfde vlag, welke een gedenksteen omhulde. Aange bracht in de gevel van haar wo ning ter nagedachtenis van deze heldin van het verzet, die in 1945 in het kamp Ravensbrück den ven- gassingsdood vond, en welke steen Zondagmiddag plechtig onthuld werd door den burgemeester van Tilburg, mr. P. Baron van Voorst tot Voorst. „Wildworst"-fabrikanten achter slot en grendel Op uitermate laakbare wijze heeft ten v'.e:«chwarenfabrikant, de N.V. IJsseldijk en Zonen te Twello bij Deventer met worst geknoeid. In verband daarmee is de fabrieks- direcrtis gearresteerd. Een'ge onder geschikten en enkele veehandelaren vlogen eveneens achter slot en grendel. Een specialiteit van deze fabriek was de z.g. „wildivorst". Bij onder zoek bleek evenwel, dat deze .,w Id- worst" was vervaardigd uit vkesch- afvallen, als penzen, longen, ge kookte aardappelen en een klein percentage wild (konijn), terwil af en toe ter compensatie een zekere hotvee'heid rundvleesch werd toe gevoegd. Bovendien bleek, dat niet alleen met wildworst was geknoed, doch ook met andere worstsoorten. Door het fabriceeren van zoogenaamde wildworst ontstonden teloren voor de normale vleaschwarenprcductie, welke tekorten werden aangevuld met rundvleesch, verkregen van clandestiene slachtingen. Geconsta teerd werd, dat gedurende het laat ste half jaar van 1946 23 runde-> ren clandestien waren geslacht en in de worst verwerkt. Door deze manipulatie had de directie kans gezien de zoogenaam de zwarte kas te vormen, waaruit de aankoop van de clandestiene runderen werd gefinancierd. Of schoon men uit voorzorg deze zwar te kas had laten onderduiken, wisten de ambtenaren deze, ver stopt in de dubbele bodem van een kleerkast, in een hoofdkussen en in een linnenkast toch achterhalen. Een bedrag van f 12519.— kou in beslag genomen worden. 68000 m2 stof achtergehouden Bij een onderzoek dat de centrale dienst voor de economische controle bij den confectiefabrikant B. te Til burg en den confectiefabrikant W. te Culemborg heeft ingesteld, wer den groote hoeveelheden overhemd en voeringstoffen van vooroorlog- sche kwaliteit aangetroffen, welke van de bevrijding af tot nu toe verborgen waren gehouden. In totaal werd ongeveer 50.000 m2 overhemdstof en 18.000 m2 voe- ringstof ontdekt. Dit komt er op neer, dat textielgoederen, overeen komende met een puntenwaarde van ongeveer 350.000 textielpunten aan de bevolking zijn onttrokken. Tegen de hierbij betrokken fabri kanten is proces-verbaal opgemaakt. Poes deed baby stikken In een perceel aan de Vogelstraat te 's-Hertogenbosch is een poes in een wieg gesprongen, waarin een baby van vijf weken te slapen lag. Het dier heeft zich op het gezicht van den zuigeling gelegd, tengevol ge waarvan de "baby is gestikt. Evenals verleden jaar zal ook nu weer melk in blik worden gedis tribueerd. Waarschijnlijk wordt hier mede half Februari begonnen. Een klein deel van deze melk komt uit Amerika. Adolf Hoffmann, vroeger Hitler's fotograaf en werkgever van "Eva Braun, zal voor een zuiverings rechtbank te Muenchen voorkomen Volgens door een Amerikaansch dagblad uit Saloniki ontvangen be richten, aldus het Grleksch Nieuws bureau, zijn 40 boeren uit een Grleksch dorp bij de Joegoslavische grens door een „anarchistische ben de" ontvoerd, die hen aan Joegosla vische autoriteiten heeft uitgeleverd Tegen Hans Frizsche, den door het internationale tribunaal te Neu renberg vrijgesproken leider van het ministerie van propaganda, heeft de procureur-generlal van het denazificatie-hof tien jaar dwang arbeid geëischt. Arthur Vandenberg, de republi- ke'nsche voorzitter van da Senaats commissie voer Buitenlandsche Za ken heeft er op aangedrongen, dat Rusland, Amerika en Groot Brittan- nië onmiddellijk een onderzoek in stellen naar de „beïnvloede en ge terroriseerde" Poolsche verkiezingen In het bureau van Camille Sachs, den president van het Dui'.sche zui veringshof te Neurenberg, dat zich o.a. bezig houdt met de zaak Von Papen, is Zaterdagavond een bom ontploft. De vensters werden ver brijzeld en de deuren uit hun voe gen gerukt. Niemand werd gewond. Aleide De Gasperi heeft met zijn nieuwe ministers een bezoek gebracht aan president Enrico De Nicola en hem formeel medege deeld, dat hij een nieuwe regeering heeft gevormd. Een paar minuten later was het nieuwe kabinet be- ecdigd on de kabinetscrisis afgeloo- pen. RADlO-PkOGRAMMA Woensdag 5 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7 30 NCRV- orkest; 7.45 woord voor den dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 voor de zieken; 9.30 Phi.harmonisch orkest; 10 piano; 10.30 morgendienst; 11.00 gram.; 11.15 vragen aan voorbij gangers; 11.45 fam.berichten uit Indië; 12 orgel en zang; 1 nieuws- 1.15 ensemble; 2 zang en piano; 2.30 strijkkwartet; 3 omroepkoor; 3.20 concert; 4 voor postzegelverzame laars; 4.15 knapenkoor; 4.45 vcor jongens en meisjes; 5.30 Ned. Volks herstel; 5.35 viool en piano; 6 kla vier; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.00 nieuws; 7.15 land- en tuinbouw; 7.30 Engelsche les; 8 nieuws; 808 marinierskapel; 9 lezing; 9.20 kerk koor; 10 nieuws; 10.15 actueel ge luid; 10.30 gram.; 1045 avondover denking; 11 Beriijnsch orkest; 11.10 Mandolinata; 11.4012 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gmn.; 7.30 muziek; 8 nieuws; 8.15 gram.; 850 voor de vrouw; 9 gram.; 9.30 berichten; 9.50 piano; 10 morgenwijding; 1020 voor de vrouw; 10.35 zang en piano; 11 gram.; 12 attenlia; 1235 gram.; I nieuws; 1.15 voor het platteland; 1.20 accordeonorkest; 2 voor de vrouw; 2.15 kamermuziek-program- ima; 3 voor de jeugd; 3.45 voor de zieken; 4.15 voor de jeugd; 5.15 Disco-nieuws; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 The Ramblers; 6.45 lezing; 7 pianoduo; 7.15 Indisch nieuws; 7.30 lezing; 8 nieuws; 8.05 reportage; 8.15 gram. verzoekpro gramma; 9.15 hoorspel; 10 concert; II nieuws; tl.i5 op vleug'len van muziek; 11.2512 filmmuziek. LUCHTVAART Proeven met een vast hoogteroer Kapitein Emil Damm, eee Deensch piloot, heeft Zaterdag getracht op het vliegveld Kastrup te starten met een Dakota, waarvan het hoog teroer was (vastgezet op dezelfie wijze als bij de Dakota, die een week geleden op het vliegveld is verongelukt. Tijdens de eerste proef trachtte hij het hoogteroer vast te zetten» Het vliegtuig was echter reeds af gegleden, voor het hoogteroer in zoo'n positie was, hetgeen bewijst dat het vliegtuig niet kon vliegen met een vastgezet hoogteroer. Toen hij trachtte te starten met het hoogteroer in dezelfde positie als wanneer het is vastgezet, kou het vliegtuig wel van den grond komen, doch het kon niet vliegen. PTT. Luchtpost voor Zuid-Afrika Zaterdag 8 Februari a.s. zal de K.L.M. wederom een vlucht van Amsterdam naar Johannesburg uit voeren. De aankomst te Johannes burg is bepaald op 10 Februari. Met deze vlucht kan correspon dentie voor de Unie van Zuid- Afrika en vqor Zuid-West-Afrika worden meegegeven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wemet dingo: Ds. J. J. Stoutjesdijk te Tuil. Naar aanleiding van de ontstane predikantvacature van R e n e s s e- N" o o r d w e 11 e, hebben de kies colleges besloten een predikant van uiterst rechts-vrijzlnnige richting te beroepen. Reeds werd een hoor- commissie benoemd, bestaande uit de hecren N. Beije, J. M. Bienefelt, P. den Boer, J. P. v. d. Hoek; A. Koster en D. C. Steur. Als p'aatsver angende Dden wrrd n be noemd de hecren H. de Feijter Sa», en M. Moermand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2