ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Politieke driehoek KOLEN en STAAL van de Ruhr onder speciaal bewind WNSDAG 4 FEBRUARI 1947 No. 15507 101» J aargjuag ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admln.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V..Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.ns. (4 regels) f 1,— per stuk. kien zal zich de niet geringe Rus sische verontwaardiging herinneren over de zinsnede m een rede van Bevin, waarin deze de exclusieve verantwoording van Engeiand's doen en laten aan de V.N. onderstreepte. Het Russische blad Prawda, spreekbuis van de communistisdrie partij, concludeerde hier prompt uit dat het Russtsch-Engelsch ver drag van 1942 krachteloos was ge worden. Dit wantrouwen werd nog versterkt door het daarop volgend Fransch-Engelsch verdrag, waar door volgens Moskou duidelijk met de roode lap, lees Westersche blok vorming tegen de Sow jet-Unie werd gezwaaid. Deze gang van zaken sloot, vol gens de Prawda, nauw aan bij de gedacnte van Churdhill, die ie idee van de Ver. Staten van Euro pa opperde en generaal Smuts die als een ernstige waarschuwing liet „Europa ontwaak" uitsprak, alles koren op de molen van het Rus sische wantrouwen. Terzijde ma gen wij opmerken dat deze gedach ten niet nieuw zijn, maar reeds eerder aan de orde werden gesteld, oL. in 1918, toen Briand zijn Pan- Europeesche theorie wereldkundig maakte. Intu*schen is van Engeische zij de duidelijk laten merken dat het geenszins de bedoeling is alleen een zijdige bondgenootschappen te slui ten. Via de Russische ambassadeur te Londen werd te verstaan gege ven dat het verdrag tusschen belde landen nog wel degelijk van kracht was. Londen wil geen West-tEuro- peesch blok, maar begeert ze lts aan bet oude verdrag met Rusland een wijdere strekking te geven. Daartoe moet in de eerste plaats het verdrag aan een correctie wor den onderworpen en aangepast aan de omstandigheden van 1947. p) aarna worden de twee overeen- k oma ten, n.l- tusschen Londen en Parijs en tusschen Londen en Moskou, met elkaar in overeenstem ming gebracht. In de toekomst zou dus sprake zijn van een drievoudige alliantie. Deze consolidatie van de Europeeacbe politiek binnen het raam van een driehoek, gevormd door de drie machtigste staten van het continent, is een belangrijk feit aan den vooravond van het vredes verdrag met Duitschiand. Amerika kan deze zuivering van de atmosfeer goed gebruiken. All's vat er op gericht is Moskou mild Ie stemmen ontmoet in de Ver. Staten warme sympathie. Washing ton wil het klaar spelen een ver dedigingsstelsel op te bouwen, zen der al te veel in de gaten te loop en. De ateunpunten in de Stille Oceaan, aoo goed ala het verlangen om Groenland blijvend in te schakelen in het defensiesysteem, zijn daar welsprekende voorbeelden van. Rus land protesteert niet, maar doet ge lijkwaardige zetten op het politie ke schaakbord (Spitsbergen). De po litiek van verzoening, die nu de finitief door Marshall, de opvolger van minister Byrnes, is ingezet, heeft dus nog genoeg oneffenheden glad te maken. Het kan overigens iet alles van een kant komen vol gens Amerika en dit realisme doet strogelen treffen om op alles WERELDNIEU WS In een nota aan de andere leden van de Groote Vier heeft de Fran- sche regeering de instelling ge vraagd van een speciaal economisch bewind over het Ruhrbekken dat vastgelegd zooi moeten worden in het vredesverdrag met Duitschiand. Dit voorstel wil de kolenmijnen en staalfabrieken Ln het Ruhrbek ken in eigendom en in bedrijf zien van twee internationale maatschap pijen, onder toezicht van de ge allieerde regeeringen. Frankrijk zou voorts het Euro- peesche staalcentrum van de Ruhr naar het Westen verplaatst will an zien, naar België, Frankrijk en Ne derland en Luxemburg, gebruik ma- Keraa van steenkolen uit het Ruhr- gebied. Voor den oorlog vervoerden deze landen erts naar de Ruhr, maar Frankrijk wenscht thans uit het Ruhrbekken erts te vervoeren naar fabrieken die in de Westelijke sta ten van het vasteland, grenzend aan Duitschiand zouden worden op gericht. Volgens Fransche opvattingen zou deze omlegging van het verkeer het gevaar verminderen van een nieu we Duitsche oorlogstoerusting .en tevens een opbouwend element be vatten voor Duitsehlaind's naburen. Nieuwe Nazipartij in opbouw n e internationale commissie die de Europeesche vraagstukk n bestudeert, heeft gerapporteerd dat er een nieuwe nazi-partij in Duitsch iand in opbouw is. De cellen vain de clandestiene nazi-organisatie de Blockwacht bestaat niet alleen in de groote Duitsche steden, doch ook in de kleinere plaatsen. Het Ameri- kaansche bestuur had in antwoord op dit rapport verklaard, dat het op de hoogte en of> zijn hoede is. Maar, vraagt de intern, commis sie zich af, in hoeverre zijn de ^Ame rikanen op de hoogte van den wer- kelijken toestand? Het is een feit dat men binnen twee maanden heelt ontdekt, dat zoowel de voorzitter van de Beiersche christelijke soci ale partij, Müller, als de Beiersche premier, in werkelijkheid gevaarlij ke nazi's zijn geweest. Was de Amerikaansohe militaire inlichtingendienst niet op de hoogte van de activiteit in het verleden van de nieuw gekozen Duitsche be stuurders, of waren zij wel goed ingelicht, maar niet in staat of be reid zich tegen hunne benoeming te verzetten. Een wereldfederatie 72 Britsche parlementsleden heb ben medegedeeld een motie te zul len indienen ten gunste van een wereldfederatie. „De Britsche regee ring", aldus de parlementsleden, „moet verklaren, dat Groot-Brittan- nië bereid is samen te gaan met naties, die, op basis van een fede rale constitutie, die moet worden vastgesteld door een vertegenwoor digende constitueerende vergade ring, hiertoe willen overgaan. Dit zou den levensstandaard der volke ren opvoeren en den wereldvrede handhaven. Deze groep van het Britsche parlement steunt niet de beweging van Churchill voor een Vereenigd Europa, daar zij haar doelstelling, uitgelegd zou kunnen warden als tegen de Sowjet-unie te zijn gericht, niet duidelijk omschre ven acht. voorbereid te zijn, altijd en onder alle omstandigheden. Zoowel een. militaire als een politieke Blitz krieg moeten wij kunnen pareeren, aldus generaal Eisenhower. Gelijk is hiermede aan de machtspolitiek van de Ver. Staten, zijnde even be treurenswaardig als noodzakelijk, de juiste interpretatie gegeven. VLIEGRAMP IN PORTUGAL Dakota vloog tegen een heuvel te pletter Een Dakota van de Fransehei Luchtvaart-Mij. „Air France", op weg van Parijs naar Lissabon, vloog kort voor de landing tegen een heuvel te pletter. Vijftien per sonen kwamen hierbij om het leven Onmiddeilijk na de botsing met den Verg vloog het vliegtuig ln brand. De beide piloten en cenige passagiers werden uit het toestel geslingerd. Dit overkwam ook don heer Léonard, de eenige over even- de. Hij vertelt hierover: „Ik zat naast mijn vrouw, toen a les duis'er werd ik moet flauw gevallen zijn. Toen ik weer bijkwam, lag ik op ongeveer 25 meter van het brandende toestel. Ik liep om het wrak heen, maar trof niemand le vend aan. Zij bevonden zich allen in het toestel, ook mijn vrouw". Alle slachtoffers zijn van Fran- sche nationaliteit. De piloot was nog zeer jong en maakte zijn eer ste reis als gezagvoerder. In Juni 1943 had hij zijn brevet gehaald. Onder de omgekomen passagiers bevinden zich ook eenige kunste naars. Volgens berichten uit Parijs heeft de Dakota na een foutieve peiling een verkeerde koers ge volgd met bovenstaand noodlottig gevolg. De „Vanguard" in den storm Het slagschip Vanguard, dat met de Britsche Koninklijke fam 1 e op weg is naar Zuid-Afrika, had in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen. Er stond een zwa re Zuiderstorm, die groote golven over het voordek en de hutten van de koninklijke famil e heen deed slaan. De Koning, de Koningin en de prinsessen waren vroeg noar bed gegaan en prinses Elizabeth was zelfs niet aan tafel verschenen. Alleen de hoogst nondige beman ning mag zich op het achterdek vertoonen. Toch heeft het schip koers gehouden en geen tempo ver loren. WEEKBERICHT Verwachting tot den avond raa 4 FebruariWind tusschen Oost e« Zuidoost, aanvankelijk meest krach tig, later afnemend. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw, in het Zuiden overgaande in regen. In hst Zuidwesten lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. 4. Zon op 7.37, onder 16.52. Maan op 15.03, onder 7.22. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 5. 2.58 v.m. 15.29 nam. Hoogwater te Bruinisse 15 mi*, later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Vooijaarsbeurs uitgesteld De voorj aars beurs, welke in Maart te Utrecht zou worden gehoude* is uitgesteld tot April. De opening zal op 15 April geschieden. Dit uitstel houdt verband met de aan houdende vorst, waardoor de voor bereidingen aanzienlijk zijn ver traagd. Ook is het niet mogelijk de gebouwen voldoende te verwar me». Jongelui als gidsen voor touristen De Nederlandsehe Reisvereenigtug is van plan in alle touristisehe cen tra gidsen voor vreemdelingen aan te stellen. Deze gidsen zul.en vrij willig werken, doch eenige Instruc tie en opleiding ontvangen van de vereeniging. Voor dit werk wordt speciaal gedacht aan studenten en onderwijzers, die op deze manier hun talenkennis zullen kunnen uit buiten en bovendien buitenlar.dsche relaties zullen kunnen opdoen. Vrouw tot substituut-griffier benoemd De Haarlemsche arrondissements rechtbank heeft de primeur: voor de eerste maal is hier te lande een vrouw tot substituut griffier benoemd. Met deze benoeming doet de vrouw haar intrede in de Nederlandsehe rechterlijke macht en al is een substituut griffier nog geen rechter, voor mejuffrouw mi; M. de Keyzer staat de weg in d# magistratuur nu verder onbelenv merd open en het laat zich aanziei\ dat weldra meer vrouwen bij da rechtbanken zullen worden benoemd Prins Bernhard vertrok per vliegtuig naar Stockholm, waar hij de begrafenis van den Zweedschen erfprins zal bijwonen. De eerste groep Britsche vrou wen die uit Palestina moeten eva- cueeren is te Lydda aangekomen vanwaar ze per vliegtuig zullen word6n vervoerd. Gouverneur Thomas Dewey ren den staat New York heeft aange drongen op verzachting van de Am r! aanache immiprrie.vct en t:m gunste van de verplaatste persons*. Den dag, waarop de Ita iaansche vloot aan de geall eerden zal wor den uitgeleverd, zal de republike;*- sche partij te Tarente als een dag van nationaien rouw vieren. De Duitsche afdeeling va* da beweging voor de Vereenlgde Sta ter. van Europa maakt zeer snel opgang en leden melden zich in grootan getal», aldus radio Coblen*.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1