Extra tabaks- en versnaperingsbon half Febr. Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt dat omstreeks de in Soest- dijk te verwachten blijde gebeur tenis aan de heeren een extra rant soen tabaksartikelen zal worden verstrekt. Zoodra de blijde gebeur tenis bekend ks, zal ook voor de dames een extra bon voor versna peringen worden aangewezen. Bijz. Gerechtshof Zierikzee Vrijdag 31 Januari kwam de Ka mer voor Zeeland van het Bijzon der Gerechtshof te 's Gravenihage in 's Landskamer te Zierikzee, on der presidium van Mr. W. Nieu- wenhuijsen in openbare zitting bij een. Als eerste verdachte stond te recht Ia- Vroegop te St.-Anma- land, die ai 1941 te Sennheim was toegetreden tot de Waffen SS. Uit het verhoor bleek dat.verd. met aan gevechtsacties had deelge nomen, maar als bronnenbouwer achter het front was ingezet. De procureur-fiscaal, Mr. Ver- «pyck, achtte het optreden vanverd. tijdens de Russische campagne voor betDuitsche leger van elementair belang en requlreerde een gevan genisstraf van 8 jaar met aftrek van den tijd in bewaring doorge bracht- V De verdediger, Mr. van Hasselt, wees er op dat het vaderland bij verd. steeds voorop heeft gestaan, hij heeft een brandschoon verleden, maar wilde meer worden dan een .koopman in lapjes". Uitspraak Vrij dag 14 Febr. te Middelburg. J. M. A. Timmers te Tjholen was in Augustus 1942 te Vilvoorde (België) toegetreden tot de N.S.K.K. In de functie van Oostlandboer hal verd. kennis gemaakt met de Rtu- aen en was als gevolg daarvan fel anti-communistisch geworden. Ms N.S.K.K. man droeg hij toen verder een steentje bij tot de Duit sche zaak. De procureur-fiscaal eischte een gevangenisstraf van 4 j. en 6 m. met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. van Hasselt, wees op het feit dat verd. als ver pleger is werkzaam geweest en zeer vervreemddevan de toestanden in het vaderland. Uitspraak 14 Febr. te Middelburg. Dis a v. d. Wee le te Noord- gouwe had In 1942 bij de Duitsche instanties verteld dat haar vader, omdat zij omgang had met een Duitsch militair, haar buiten de deur had gezet, frauduleus een var ken had geslacht en onbevoegd tar we en gerst had opgeslagen. Verd. was eerst met haar ver haal naar de Ortskommandant ge gaan, die haar verwees naar de Nederlandsche politie. Toen ze daar kwam werd verd. gewezen op het vuurgevaarlijke van haar aanklacht voor betrokkene. Toen verd. bij de Nederlandsche politie was vertrokken, werd ongeveer 1Ü minuten later over deze zaak door de S-D. opgebeld, hetgeen getuige M. Oudeman bevestigde. Daar verd. volhield niet bij de S-D- te zijn geweest, blijft de vraag hoe de Duitsche politie hiervan op de hoog te was gekomen, open. De procureuT-fiscaal eischte een ge vangenisstraf van 2 j. en 6 m. met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. Sepers, ver onderstelde dat de Ortskommamdont de S.D. over deze zaak had inge licht. Hij achtte niet bewezen dat verd. met haar verhaal bij de S.D. is geweest. Wijzend op de jeugdige leeftijd van verd. vroeg hij uiterste clementie. Uitspraak 14 Febr. te Middelburg. Jan Fe ij tel te Dreischor had in 1943 melding gemaakt bij de S. D. van het feit dat A. F. K. Brandes te Dreischor bij een te zij nen huize gehouden controle op de naleving der verduisteringsvoor- schril ten had verklaard „dat hij juist een telegram had ontvangen, dat de volgende morgen de Engel- schen zouden landen", voor welk feit B. aan vervolging en vrijheids- berooving werd blootgesteld. Verd. verklaarde rapport van ae zaak te hebben opgemaakt en dit rapport onder de deur van -Is burgemeesterskamer te hebben ge schoven. De S.D. had hij evenwel nooit in deze zaak gemengd. De getuige L. J. Mol te Dreischor ver klaarde .het rapport ontvangen te hebben, maar het in de kachel te hebben gegooid. Verd. zou toen beweerd hebben: „wanneer de burgemeester er geen werk van maakt, dan zal ik bet doen". De getuige I. Zijta verklaarde een schriftelijke oproep van de S.D. te hebben gekregen, in tegenstel ling met verd., die volhield dat beiden een mondelinge aanzegging kregen van H. Mol, destijds ambte naar ter secretarie, om voor de S.D. te verschijnen. Desgevraagd verklaarde getuige H. A- K. S i z e n o p, S.S. Unter- sturmführer Criminal Secretar Feijtel nooit over deze zaak te hebben gesproken; maar een schrij ven uit Den Haag te hebben ont vangen om B. gevangen te nemen. Op zijn bureau had hij toen F e ij- t e 1 en Z ij t a laten verschijnen, die het geval B., neergelegd in de brief, bevestigden. „Wij- hielden er geon „vertrouwensmannen" op na", zei Herr Sizenop, hetgeen de voorzit ter aanleiding gaf een licht twijfel- gebaar te maken. S. was overigens reeds van te voren op de hoogte, althans van de anti-verduisteringspolitiek vaiiB., daar hij het verhaal in de „Wrrt- schaft" te Dreischor had gehoord. Getuige A. F. K. Brandes gaf e?n relaas van de feiten mït betrek king tot zijn arrestatie. De procureur-fiscaal gebruikte in zijn requisitoir scherpe woordenen was van meenmg dat het verd. kennelijk te doen is geweest B. de „das om te doen". Deze man met een duister verleden, heeft van Je gelegenheid gebruik gemaakt om een ongeoorloofde uitbreiding aan zijn rapport als luchtbeschermings man te geven, waarvan B. slacht offer is geworden. Hij eischte een gevangenisstraf van 4 j. en 6 m. met aftrek van voorarrest en ont zetting rechten voor den tijd van het leven. De verdediger, Mr. Sepers, achtte niet bewezen dat verd. het geval bij de S.D- heeft aangebracht. Uitspraak 14 Febr. te Middelburg. VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. De dienst Zierikzee- Colijnsplaat wordt door den veer man Jac. Berrevoets nog dagelijks onderhouden. Ijsgang en koude ver hinderen hem niet passagiers van en naar Colijnsplaat over te zetten. Voor het onlangs gehouden examen voor schrijver le klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, slaagde de heer H. Koevoets, alhier. Bij het op 31 Januari 1947 te Amersfoort gehouden examen ter verkrijging van het politie-di- ploma slaagden o.a- de heeren: J. Versluys, J. Smalheer, M. van Schelven, C. Papeveld, J. van Dijk "i, J. Mieras en C- Verwijs, allen amb tenaren der Rijkspolitie, behooren- de tot de afdeeling Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE. De afd. v. d. Modernen Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf, gaf Dinsdag- en Donderdag avond resp. in Hótel ,,De Koster" en Hótel Bom een propaganda- avond, waarbij opgevoerd werd het bekende tooneelstuk „Op hoon van Zegen". Be de avonden was de zaal geheel gevuld en werden geopend door den heer J. C. do Bruine. Hierna werd het tooneelstuk op gevoerd. Op voor dilettanten zeer verdienstelijke wijze werden de ver schillende toestanden en gebeur tenissen vertolkt, dank zij een goe de rolverdeel ng, terwijl behoudens een kleine uitzondering, de spelers zeer rolvast waren. Wat niet weinig bijdroeg tot het succes was de aan- kleeding en grime, welke laatste verzorgd was door den heer Van Doorn uit Zierikzee. De regisseur de heer de Bruine, heeft eer van zijn werk gehad. BURGH. De varkenshoudersver. „De opgaande zon" hield Woensdag avond in Café Bakker haar jaar vergadering ander leiding van dhr. Joh. Bevelander. De ontvangsten hadden bedragen f 863,27, de uitga ven f 579,12, goed slot f 284,15, waardoor de bezittingen der Ver. stegen tot f 1787,13. De jaarlijksche contributie werd bepaald op f0,50, terwijl maandelijks f 0,75 zal wor den betaald. Voor een big zal f 40 worden uitgekeerd en voor groote varkens f 1,40 per kg. Voor de in geente varkens zal 90 pet. en voor de niet-ingeënte 70 pet. vergoed worden. Als controleur werd her kozen C. Overbeke. De heeren Joh. Bevelander en B. Groenleer werden als bestuursleden herkozen. Als lid van de controle-commissie werden benoemd: J. Tangeman, N. Slager en B. Sjtoel. Hierna sluiting. BRUINISSE. Voor leden van de Landbouwver., afd. der Z.L.M. al hier werd een vergadering gehou den, waar mede aanwezig Waren de heeren Murre, Harmsen en Wij- ma van den dienst voor Landbouw- herstel. De voorzitter, de heer P. L. Krepel, heette de aanwezigen, in het bijzonder genoemde heeren welkom, Waarna als hoofdschotel de film werd gedraaid „Het land wordt weer goed". Dezefilm die Is opgenomen voor de afdee ling Voorlichting van het Departe ment van Landbouw, geeft inder daad voorlichting voor den z.g. zouten boer, wat moet worden ge daan om zoo spoedig mogelijk weer „het vruchtbaarste land ter wereli" te worden. Hierna hield de heer Wijma een causerie over de moei lijkheden en mogelijkheden voor den zouten boer in het jaar 1947. Dit jaar wordt niet, zooals verleden jaar, een vast bouwplan voorge schreven. Ieder is vrij om te telen wat hij zelf wil, doch spr. wees er op dat de verbouw van graan gewassen die kans geven op een goede oogst, zonder overheidssteun; toch altijd financieel te verkiezen is boven het verbouwen van pro ducten waarvoor weliswaar bijslag gegeven wordt, doch waarbij het risico van misgewas of verder be derf van den grond bij onoordeel kundige bewerking grooter is. Na de lezing werden door de aanwe zigen verschillende vragen gesteld, o.a. werden verschillende klachten geuit over de aflevering van de gips, in de film en in de lezing van den heer Wijma het wonder middel genoemd om onze zieke grond te genezen. Ook meenden de meesten dat de toegewezen hoe veelheden te miniem waren. De heer Murre op zijn beurt klaagde over de slechte behandeling van het gips, die in voldoende mate is verstrekt, maar die ofschoon aan onze regeering millioenen aan de viezen kosten, door verschillende landbouwers onoordeelkundig wordt opgeslagen. De heer P. L. Krepel dankte de heeren voor hun interes sante uiteenzettingen en verhelde rende antwoorden en wees er op dat zonder den Voorlichtingsdienst ongetwijfeld dingen zouden zijn ge beurd, die het herstel misschien wel onherstelbaar zouden hebben beïnvloed en geremd. ST.PH-tLIPSLAND- Woensdagavond werd hier de Roode Kruisfilm ver toond na een inleiding van Dr. Bruijnzeel, die er op wees dat het Roode Kruis een nuttige, maar ook zware taak heeft. In de pauze haJ een verloting plaats ten bate der Roode Kruisvereenigln-g. De heer Landman sprak een propaganJia- disch woord tot uitbreiding van het ledental dat nu 80.000 bedraagt. Ne de film ver tooning sprak de burge meester woorden van dank. Burgh- en Westlandpolder De Dijkraad van boven genoemd-an polder hield onlangs een vergade ring, waarin de rekening over hit dienstjaar 1945/1946 voorloopig vast gesteld werd in ontvangsten op f 40978,85, uitgaven f 26521,94, zooc dat het goed slot f 14456,91 be draagt. Daar geen bijdragen van het Rijk en de Provincie over genoemd dienstjaar zijn ontvangen, werd be sloten het goed slot over te brengen naar den loopenden dienst. Ter dek king van de kosten van herstel van oorlogsschade heeft een administra tieve overt>oeking plaats gehad uit den loopenden dienst tot een totaal van die uitgaven a f 15764,03. De heer M. Blom, lid van het Bestuur, stelde voor den beer R. Steur, die op 25 Januari als voor zitter aftrad een foto van den Dijk raad aan te bieden. De heer Steur hield daarna een korte afscheidsrede, waarin hij deed uitkomen, dat in tegenstelling met het vroegere Bestuur, toen altijd alles op rolletjes liep, hij met zijn medebestuurders met veel moeilijk heden te kampen heeft gehad. Deze moeilijkheden zijn door de vriend schappelijke samenwerking van de andere bestuursleden, de leden van den Dijkraad en de ambtenaren steeds zoo goed mogelijk opgelost. Op enkele dezer moeilijkheden ging de spreker dieper in en dankte ten slotte allen zeer voor de onder vonden vriendschap. De heeren M. Blom en M. A- Beije voerden het woord namens het Bestuur, de heer L. Blom namens de afgevaardigden van het waterschap „Schouwen", de heer B. Th. Boot Cz. namens den Burgh en Westlandpolder, terwijl ook de ambtenaren hun dank aan den scheidenden voorzitter betuig den voor zijn prettigen omgang. Hierna dankte de voorzitter de spre kers en sloot de vergadering. De veerdienst over de Eendracht is door het ijs gestremd, zoodat het eiland Tholen opnieuw geïsoleerd is. Engeland heeft in de laatste 24 jaar 420 oorlogsbodems geleend of verkocht. Aan ons land werden vele kleine marineschepen verkocht Het Iersche parlement heeft een wet aangenomen, waarbij het vlieg veld Shannon douanevrij wordt. Dit zou de eerste douanevrije vlieg- haven ter wereld zijn. Het Zuiden van de Ver. Statert is door zware stormen geteisterd Minstens 25 personen werden ge dood. In Milwaukee, een slad van 600.000 inwoners, werd het heele verkeer door den hevigen sneeuw val gestremd. Vrijdag zal voor het eerst sinds 1940 weer een boottrein van Am sterdam naar Marseille rijden. Deze trein zal passagiers vervoeren be stemd voor de „Klipfontein" van de Holland-Afrika-lijn. Op de monlagesteiger voor de brug over de Eendracht bij Tholen zal een houten semi-perm8nente voetbrug worden gelegd', zoodat het eiland in de toekomst althanp te voet onder alle omstandigheden t3 bereiken zal zijn. De advocaten te Albi (dept Tarn) hebben een staking van vijf tien dagen afgekondigd uit protest tegen het feit, dat zij de hun to> gewezem steenkool niet krijgt. Het aantal gerepatrieerden uit Ned.-Indië hier te lande bedroeg op 15 Januari 1947: 26.780 mannen 29.959 vrouwen en 18.463 kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3