ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET INDONESISCHE VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 3 FEBRUARI 1847 No. 15508 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zitrikzee f 2.75, daar buiten f 8.—Losse nummers 10 ct. Verschijnt ièderen werkdag Adm'n.: Schuithaven B 04. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Hoop op spoedige terugkeer van den vrede verflauwd Zoowel de Commissie-Generaal als de Indonesische premier Sjahrir, gaven afzonderlijk te kennen, bereid te zijn de overeenkomst van Ling- gadjati onmidde.lijk te teekenen. Er bestaat echter een diepgaand mee- •ingsverschil over de voorwaarden verbonden aan de onderteekening, aldus Assosiated Press, zoodat de hoop op een spoedigen terugkeer van den vrede in Indonesië, is verflauwd. Een Nederlandsdh communiqué kon digde aan, dat de Commissie-Gene raal bereid is, zoo spoedig mogelijk te teekenen, maar voegde er aan toe, dat de Indonesiërs moeten: le. beginnen met een algèmeene order „vuren staken", welke be loofd was in de wapenstilstands overeenkomst van 14 October, af te kondigen; 2e. als bindend aanvaarden de toelichting van de overeenkomst van de Commissie-Generaal aan de Ne- derlandsche regeering en dan tekst van de uitleggevende redevoeringen, die door den Nederlandsehen minis ter van Overzersche gebiedsdeelen Jonkman, op 10 en 19 December werden uitgesproken. Sjahrir daarentegen zei, dat hij twee weken geleden formeel heeft aangeboden de oorspronkelijke over eenkomst te teekenen en de notulen van de gezamenlijke besprekingen der delegaties als bindend te aan vaarden. ,,Dit aanbod is niet aanvaard, of schoon het nog steeds van kracht is", verklaarde hij. „De Nederlan ders hebben het recht over de overeenkomst te zeggen wat zij wenschen, maar te eischen dat wij. als deel van de overeenkomst, de redevoeringen en verklaringen, wel ke uitgesproken en afgelegd zijn, nadat het ontwerp geparafeerd was, moeten aanvaarden, beteekent eigenlijk onderhandelen over een nieuwe overeenkomst." Generaal Spoor over den toestand in Indië Sfeer na] Linggadjati lang niet gezuiverd De commandant van de troepen in Indië, luitenant generaal Spoor, beeft op een persconferentie in Den Haag een uiteenzetting gegeven vain den toestand aldaar. Hij legde er den nadruk op, dat de naleving van den op 14 Oct. gesloten wapen stilstand, waarmede op teleurstel lende wijze is gesold, een eerste vereischte is. Dit geldt voor de onzen, die zich, enkele dan ook steeds strong gestraf te fouten daargelaten, over het al gemeen op hulde verdienende wij ze (ook wat de Indo-Europeanen b j- treft) zeer beheerscht gedragen. Het geldt evenwel niet voor de Indo nesische gewapende organisaties. Daar heeft het helaas tot dusver al te veelvuldig aan naleven van bet bestand ontbroken. De oorza ken zijn vele. Men beeft met allerlei niet een hoofdige organisaties te maken ?.i staan meermalen niet op hetzelfde niveau als hun politieke voorman nen. Het bestand is met de politieke niet roet de militaire leiding aan gegaan. Zoo lang de sfeer niet ver andert, blijft het ondoenlijk voor de Indische bevelhebbers hun troe pen in de hand te houden. Generaal Spoor moest vaststellen dat er zich allerlei voordoet, wat in strijd is met hetgeen wij met de Indonesische regecrng hebben afgesproken. Rustig aan, maar met een flinken stok in de hand om dï orde, rust en veiligheid te bren gen waar dat noodig is, aldus luidt de ra het algemeen 8e volgen ge dragslijn. Ook buiten de demarca tielijn zullen rust en veiligheid noo dig sijs. De regeering van de repu bliek zal zelf wel inzien, dat zij zal moeten steunen op onze mili taire macht. Over het geheel genomen is de geest van onze manschappen be wonderenswaardig. Op het ©ogen blik zijn wij voldoende sterk om orde, veiligheid en rust te brengen waar dat moet. Engelsche gezinnen moeten uit Palestina De Britsehe regeering heeft be sloten de Britsehe vrouwen en kin deren uit Palestina te evaeueeren, opdat de regeering en de strijd krachten niet zullen worden gehin derd bij het handhaven van de orde. Deze maatregel heeft Alan Cunningham, de Britsehe hooge commissaris voor Palestina, bekend gemaakt. De evacuatie zal op 4 Febr. e.k. aanvangen. Een vergade ring van Britsehe zakenlieden, in allerijl bijeengeroepen, heeft een protestresolutie opgest.ld tegen de ze evacuatie. Veel zal het niet hel pen, want de Britsehe regeering wenscht straks de ruimte te hebben als er hardhandig opgetreden zal worden, want tot deze veronder stel ng geelt bovenstaand bericht alle aanleiding. Staking in het Ruhrbekken De mijnwerkers en de arbeiders in de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrbeikon zijn niet tevreden met de broodrantsoenen, zijn in het al gemeen ontevreden en dre gen met staking. Een mijn bij Essen ligt reeds stil en in een mijn te Stap- penberg is een siidown-staking uit gebroken. Zelfs in de Krupp-fa- brieken dre'gde een staking, doch deze is afgelast, toen vertegenwoor digers van Krupp een bespreking hel ben belegd met den Britsehen regionalen commissaris voor Rijn- lar.d-Wtsltalcn. DB VLIEGRAMP TE KOPENHAGEN Dr. Plesman's meeuing over het ongeluk Op een persconferentie heeft dr. Piesman, de president directeur van de K.L.M. zijn meening te kennen gegeven, hoe de ramp met de Da kota te Kopenhagen zou kunnen gebeurd zijn. Men moest zich afvragen hoe het mogelijk is gewe-st, dat ean ervaren piloot als Geysendorffer een derge lijk lot kan treffen. Dr. Piesman gaf een uitvoerige tec-hnische beschouwing over rlch- tings- en hoogteroeren, vooropstel lend dat de commissie haar onder zoek nog niét geëindigd heelt, zoa dat een de.init.eve reconstructie van de ramp nog niet is te geven. Persoonlijk was dr. Piesman be reid de theorie van het vastgezette hoogteroer, die het meest voor de hand ligt, te aanvaarden. Er zijn drie fouten gemaakt. De girondmec-ano heeft de klamp op het hoogteroer niet verwijderd; de steward, bij wien de klampen moe ten worden ingeleverd, heeft niet nagegaan of alle klampen bij hem gfebraöht waren en de piloot heeft blijkbaar voor den start zijn ree: en n-„t geprobeerd. Dat is maar con kwestie vain enkele seconden. Maar de satamsfuik stond open en Gey- sendorffer zwom er, ondanks al zijn ervaring, in. Uit dit ongeluk mag zeker niet de conclusie worden 'getrokken, dat er in het vlieg wezen maar een zeer kleine veiligheids marge zit. Dat is onjuist. Tiendui zend Dakota's hebben met duizend vlieguren elk hun deugdelijkheid voldoende bewezen. Van een start- proef met vastgezet hoogteroer zal natuurlijk geen sprake zijn. Wel denkt men aan proeven onder de zelfde omstandigheden op 2000 M. Mariniers waren jaloersch Volgens de laatste berichten uit Cairo waren de moeilijkheden, die aan boord van de „Boissevain" ont- WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond: Moest zwaar bewolkt vooral in h»t Noorden, eenige sneeuw, later hier en daar regen. Matige tot krachtigs, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tusschen Oost en Zuidoost. In het Zuiden des lands temperatuur can het vriespunt. 3. Zon op 7.39, onder 16.50. Maan op 13.45, onder 6.26. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 4. 1.56 v.m. 14.33 mm. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwatec Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. staan zijn, te wijten aan wrijving tusschen de troepen en de passa giers. De soldaten waren afgunstig op de betere accomodatle, welke de passagiers genoten. De „Boissevain" heeft inmiddels zijn reis voortgezet. Te Hamburg zijn tot Vrijdag j.l. 37 personen doodgevroren en 140 door de kou bevangen, naar het ziekenhuis vervoerd. Voor een waarde van 500.000 Zweeds che kronen zullen in 1947 oesters uit Zeeland naar Zweden worden geëxporteerd. Fritzsehe, eens een groot man op het gebied van nazi-propaganda, door het internationaal tribunaal ta Neurenberg vrijgesproken, staat nu voor een Duitseh zuiveringsge- rechtshof terecht. De openbare aan klager heeft tien jaar arbeidskamp tegen hem geëischt. De Amerikaansche schrijfster en Ncbelprijswinster, Pearl S. Buck, heeft een nieuwen roman geschre ven, getiteld „Pavilion of Women". Dit is een vrouwenroman, die even als bijna alle andere romans dezer schrijfster in China speelt. De laatste par,ij Amerikaansche schoenen, die zonder bon kunnen worden verkocht, zal begin Febr. bij de schoen winkeliers aanwezig zijn. De militaire situatie blijft in Indië de belangrijkste factor in de be~ sprekir-gen. welke de G G. voert Een kaartje, dat een beeld geeft van gebieden waar de mannen der 7 December-divisic staan. ANP P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1