ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nederland en België steunen Oostenrijk Een PRAATJE met het Prinselijk Paar ZATERDAG 1 FEBRUARI 1947 Mo. 15505 101» Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zitrikzee f 2.75, dsar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'ji.: Schuithaven B 04. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobe'straat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Üchtraan Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speeiaie prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Duitschland faalde in den strijd ter zee Nederland en België hebben aam «Ie con erentie van „de Kleine V.er' te Londen een memorandum over het met Oostenrijk te sluiten ver drag aangeboden. Een definitieve oplossing van het Duitsche en Oos- tearijksche probleem kan naar men meeat niet plaats vinden, zonder rekening te houden met de bijzon dere positie van het veel beproe.de Oostenrijk. Beide landen wenschen de tot standkoming van een vrij, onaf hankelijk democratisch Oos e.nr.jk, dat zijn oude grenzen voor de aan sluiting met Duitschland moet te rugkrijgen, opdat de economische basis van dit land niet verder wordt inge'.rompen. Oc-s e-rijk ci ntda.r- ttgenover geranties te geven, dat da scheepvaart op de Dcxnau op voet van volkomen gdijkhe d voor alle onderdanen, hanoe sschcpen en goe deren van alle staten, open zal staan. Het memorandum verklaart ten slotte, dat de Nodcrlandsche regce- ring geen aanspraak wil maken op herstelbeial ngen van den Oosten- rijkschen slaat. Wel e.hter behoudt zij zich het recht voor vergoeding te eisehen voor alle verliezen, scha de en koeien, welke Nederlandsche onderdanen en rechtspersonen t n- gevolge van den Anschl.sz en den oorlog hebben ondervonden. r)e BritsChe admiraliteit heeft een vers.ag gepUi-l.ce-rd van adm. Doenitz, waarm de..e uiteenzet, hoe het komt dat Duitschland lung voor 8 Mei 1945 den oor.og ter zee had verloren. De luchtbombarde menten van de R.A.F. teisterden de werven., waarop de nieuws.e duik- bootcn moesten worden gebouwd, die opgewassen moesten zijn tegen de moderne uitrusting met radar van de gealLeerde vloot. In het voorjaar van 1943 werd het merkbaar dat de geallieerde vliegtuigen en torpedojagers met radar waren uitgerust, want de verliezen d.r U-boo.en stegen spoa- dig van 13 tot 50 procent. Duitsch land was hovend.en op het voeren van een zee-oor.og tegen de Brit sche marine nauwelijks voorbereid, wat mede een gevolg was van de bi'iienlandsche polit.ee, die tot oor log leidde voor kat de Duitsche vloot op voldoende sterkte was gebracht. Hitier had weinig waardeering voor dé marine, toen In den Oude jaarsnacht van 1242 'n sterk Duitseh smaldeel door een klein aantal Brit- sche torpedojagers uit de Barends- zee was verjaagd. Na deze neder laag had Hi l:r beve'. gegeven alle Duitsche oor ogsschepen, grooier dan torpedojagers, uit de vaart te nemen. Duitschland had in den oor log ter zee gefaald Atoomenergie-centrales in Engeland Volgens de „Da'Iy Express" zou de Britache raad voor atoomenergie voornemens zijn aan de regeer ng een plan voor te leggen tot den bouw van atoomenergie centrales in Groot-Brlttannië, die een kwart van het totaal quantum elektriciteit, dat momenteel wordt gebruikt, zouden kunnen opwekken. Die centrales zouden gebouwd moeten worden in Yorkshire of Schotland. Van medi sche zijde zou men er op aange- «irongen hebben, dat rond de cen trales een „veiligheidszone van 32 kilometer diep ingesteld zou wor den, binnen welke zone zich geen gebouwen van welk soort ook zou den mogen bevinden, dit ter vrij waring van de bevolking vcor radio actieve stralingen. Britsche Koninklijke familie naar Zuid-Afrika De Britsche Kon. Familie is heden morgen met het nieuwste cn mach tigste slagschip van de Engelsche vloot, do „Vanguard", haar 16- daagscho reis naar Kaapstad be gonnen. Or. der weg zal men geen havens aandoen, alles is gedaan om de koninklijke familie den tijd te kor ten. De ko-ifng ral door middel van een speciale radio-installatie in voortdurende verbind ng staan met London en zich dus nauwkeurig op «le hoogte van de staatszaken kun- sqb houden De reis naar Zuid-Afrika zal de eerste van de koninklijke familie na den oorlog zijn, het zal de eerste maal zijn dat de beide prin sessen de Britsche eilanden verla ten en de eerste maal, dat een heerscher van Engeland en de do minions het beroemde „veldt" zal doortrekken. Inspannend, zoo niet uitputtend is het juiste woord voor het reis programma, dat de voornaamste ste den, nationale wildparken en na tuurreservaten, centra van de In- heemsche bevolkingen en de be roemde Victoria-watervallei omvat. Ook de diamantvelden van Kimber- ley en het graf van Cecil Rhodes zal men bezoeken. BRAND AAN BOORD Nedclandsche sleepbooten vei leenden hulp In de Golf van Biscaye is het ruim 7000 ton metende Engelsche stoomschip „Samwaler", op weg van Australië naar Antwerpen, in brand geraakt. Het schip wordt als ver- lorei: beschouwd. Twee Neler andsehe £l:epboo'en, de ,.Ti ames" en „De Witte Zee" voeren onmidde lijk uit ter assisten tie. Het Zwecdsche stoomschip Pha'sson heeft 26 ovel evenden te Lissabon aan land gebracht. Zestien loden van de bemann ng en de twee tetiige passagiers zijn verdronken. Do zee was zeer ruw. Toen de brand in de machinekamer uitbrak fctK zeer snel om zich heen greep, was er geen tijd meer om de machines te stoppen. Terwijl het schip in volle vaart was, moesten de sloepen worden uitgezet. Twee booten slcegen om, waarbij alle in zittenden om het leven kwamen. Voor de reederij beteekant het een schadepost van eenige millloe- nen, want het schip was nog maar drie jaar oud en de lading verte genwoordigde een aanzienlijke waarde. Oorlogsmisdad'gers ter dood veroordeeld In Denemarken is het tweede proces tegen oorlogsmisdadigers be ëindigd met het uitspreken van de doodstraf over 10 leden van de groep Lorentzen, onder wie een meisje. Twee verdachten worden tot levenslang veroordeeld en 10 an deren tot straffen varleerende van 8 tot 20 jaar. De groep Lorentzen had zich voor de Duitsehers ver dienstelijk gemaakt door het pl gen van 166 misdaden, waaronder moord, mishandeling en sabotage. Mariniers-miEciens veroorzaken moeilijkheden De luitenant-kolonel der Mari niers J. J. A.' de Bruijn is, vergezeld van zes aspirant-of Jeieren van het c-orps Mariniers, per K.L.M-vlieg- tuig naar Cairo vertrokken, in ver band met ontstane moeilijkheden onder het 200 mail sterke detache ment Mariniers-ir.illicle-is, dat zich aan boord van het ms. Boissevaini op weg bevindt naar Indië. Luite nant-kolonel De Bruijn heeft op dracht de reis aan- boord van het schip, dat te Port Said ligt, als detachemantscommandant mee te maken. Over de moeilijkheden aan boord van de Bossevain meldt Ass. Press nader, dat muiterij een te groot woord is voor wat er is gebeurd. Hoewel nadere gegevens ontbreken, moet worden gedacht aan een kleine ontevredenheid onder da mi- Etoiran. Deze ontslemming heefteen NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 2-8 Februa-'i N Zondag Johannes 1 vs. 35 43 Maandag 1 vs. 44 -52 Dinsdag 2 vs. 1 12 Woensdag 2 vs. 13 25 Donderdag 3 vs. 1 13 Vrijdag 3 vs. 14—21 Zaterdag 3 vs. 22—36 SPREUK VAN DEN DAG Datgene waarop men niet durft hopen in een jaar, gebeurt soms in een oog^nbiik. WEERBERICHT Verwachting tot den avond va» 1 Februari: Toenemende bewolking met later plaatselijk eenige sneeuw, vooral in het Zuiden. Aanvankelijk matige, later toenemende wind tus- schen Oost en Zuidoost In den 'nacht strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst De vorst neemt in hevigheid af door een zich over onze streken uitbreidende oceaandepressie. 1. Zon op 7.42, onder 16.46. Maan op 11.59, onder 3.52. 2. Zon op 7.40, onder 16.48. Maan op 12.44, onder 5.14. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 2. 12.05 v.m. n-m. 3. 0.45 v.m. 13.15 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. ongewensdite toestand doen ont staan. Hieraan hoopt overste De Bruijn spoedig een eind te kunnen maken. Dhr. Plesman is van meening dat een lid van de bemanning van het verongelukte Dakota toestel de klamp op het hoogteroer heeft be vestigd, maar verzuimd heeft dit aan den piloot mede te dealen. Donderdagavond heeft een repor ter van den radionieuwsdienst met zijn microfoon een bezoek gebracht op het paleis Soestdijk. In een heel huiselijk gesprek hebben Prinsas Juliana en Prins Bernhard een en ander verteld, over de hoopvolle gedachten, welke in het Prinselijk gezin leven, in verband met de aan staande blijde gebeurtenis. Op Je vraag, of een groote verandering in het huisgezin het gevolg zal zijn antwoordde de Prinses: Dat doet het altijd. Beatrix, Irene en Margriet verheugen zich ontzaglijk op het vooruitzicht een broertje of ean zusje te krijgen. Margriet spreekt steeds over „haar" baby. Prins Bern hard zei, dat men in ieder gezn nu eenmaal graag zoens en doch ters heeft, maar dat hij het tegen over de vrouw in het algemeen onrechtvaardig vindt, dat kennelijk zoo velei in den lande thans hopen op de geboorte van ean pr'ns. Ge looft u, zoo vroeg hij, dat het le venswerk van mijn schoonmoeder, van onze Koningin, meer gewaar deerd zou zijn, indien zij een man was geweest? De Prinses zei geroerd te zijn door het groote succes, welke de inzameling van baby-kleertjes heeft gehad. Zij bracht daarbij warman dank en hulde aan het werk .van de U.V.V. en zij deelde mee, dat meer dan 12.000 stuks is ontvangen. Het praatje, dat in een zeer ge moedelijke sfeer was gehouden, werd besloten met de opwekking, om, indien men zijn vreugde over de geboorte in tastbaren vorm k;n- baar wil maken, dit te doen door het verleenen van steun in eigen omgeving en h geen geval geschen ken aan het Prinselijk Paar te zen den. Laat men den geest van offer vaardigheid, welke ons zoozeer hoeft getroffen bij de actie van d» U.V.V., zoo besloot de Prinses, la ten voortbestaan, went de nood in ons land is nog zoo bijzonder groot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1