De Nederl.-Belgische economische unie Nederland en Reeds gedurende den tijd dat de Duitschers ons land bezet hielden, werd in Londen het gewichtig be sluit genomen door middel vaneen M.g. tol unie de economische sa menwerking tusschen ons land en de Zuiderburen te intensiveeren. Hoofddoel was een ruimere werk gelegenheid voor de wederzijdsche industrieën te scheppen, teneinde werkeloosheid voor de groeiend5 bevolkingen te voorkomen. Na de bevrijding brachten dan ook tal rijke delegaties bezoeken aan do wederzijdsche hoofdsteden, minis ters bespraken de economische unie, maar in werkelijkheid viel nog niet veai van de zaak te merken. Door desa steeds weer gezochte toena dering is de sfeer tusschen Neder land en België zeer vriendschappe lijk gewonden. Intusschen is het «elf» rog niet gekomen tot de eerste faze van eon economisch hu welijk, betgeen zou bestaan uit een gemeenschappelijk douane-ta- rief voor andere landen. De tofanie gaat aan de economische unie vooraf De voorlooper van een economi sche eenheid vormt de reeds boven genoemde tolunïe, die de tolgren zen tusschen Nederland en de Bel- gisch-Luxemburgsche to'.unie omver werpt. De faze van toluinie houdt in, dat overeenstemming moet worden bereikt op het gebied van accijnzen en belastingen, zoodat de wetge ving van de drie landen op elkaar ingesteld moet w.orden. Over iazj materie wordt nog steeds druk on derhandeld. Speciaal het verschil ïm economisch peil tusschen Nederland «i België vormt hier een hinderpaal. Zoowel hier als in België vormt industrialisatie een gebiedende eisch. Bij Schubert's 150sten geboortedag Franz Peter Schubert (17971828) werd 31 Januari 1797 in LLchtenthal bij Wee.ien geboren. Zijn vader, die onderwijzer was, gaf hem vioolles. Daarna trad hij als koorknaap in de Weensche hofkapel. Vam 1817— 1818 was hij hulponderwijzer aam de school van zijn vader. Hij com poneerde in dezen tijd 8 opera's, 4 missen en andere kerkelijke wer ken en vele liederen. In 1817 stelde oen vriend bem in staat zich ge heel aan de muziek te wijden en ging hij in Ween en wonen. De zo mers van 1818 em 1824 bracht hij als huismuziekonderwijzer van de familie Esterhazy in Hongarije door. Hij stierf aan typhus. Schubert is de schepper van het moderne kunstlied met pianobege leiding. Zijn geniale intuïtie wist voor ieder gedicht de passende mu zikale inkleeding en uitbeelding te vinden. Het artistiek beginsel voor de liederencompositie, door hem vastgelegd, is nog onveranderd van hrachL Prov. Staten van Zeeland Opbouw toelage De tweede gewone vergadering van de tweede zitting der Prov. Stalen van Zeeland kwam Dinsdag onder leiding van den Commissaris der Koningin bijeen. Het voorstel tot verleening van een opbouwtoelage flver 1946-1947 aan het provinciaal personeel, bracht vele toigen in beweging. De heer Visscher (P.v.d.A.)) deed een dringend beroep op de G. S- om geen middel onbeproefd te la ten om tot een of/ossing te komen. Een voorstel van den heer Kodde, om de toelage toe te kernen over 1945—1946 werd overge .omen. Mevr. van den Broecke (P-v.d.A.) België stellen een voorbeeld De mechanisatie van den landbouw kweekt een overschot van arbeiders, dat afgevloeid moet worden naar de industrie, welke laatste vooreen deel nog voor export moet werken. Nu is de zaak om in het kader van de economische unie de indus trieën van beide landen op elkaar af te stemmen. Zoo zullen hier te lande geen industrieën gevestigd worden, waarvan België reeds een overproductie heeft. Als een ideaal- oplossing wordt gezien dat de Bel gische zware industrie het materi aal zou leveren voor de fjjnera industrie die hier te lande gescha pen zou worden. In ieder geval is slechts door wederzijdsche aanvul ling het doel vam de unie te be reiken. Elkaar niet in de wieten rijden Het op elkaar afgestemd zijn van de wederzijdsche industrieën mag nooit be teekenen dat b.v. onze in dustrialisatie ondergeschikt wordt gemaakt aan de Belgische. Een van de partijen karn dus niet verlangen dat een bepaalde industrie in het nabuurland wordt geweerd. Geen der beide landen heeft exclusieve rechten. Het huwelijk, ook het eco nomisch huwelijk beteekent nu een maal geven en nemen. Bij de on derhandelingen zijn reeds al deze facetten van de zaak ter sprake gekomen. Hoezeer dit noodig is zal hij begrijpen die zich de funeste gevolgen kan denken, die een moge lijke mislukking van een eenmaal gesloten unie met zich mede zou den brengen. Alle pro en contra's moeten tegen elkaar afgewogen worden. De onderdeelen van het economische leven, bedrijfsleven, landbouw enz. hebben elk een Stem in hert capittel. stelde echter voor, het voorstel zoo danig te wijzigen, dat het personeel, dat na 1945 in dienst is getreden de toelage (20 pet. van 't bruto loon of salaris) over 1946—1947 ontvangt. De voorzitter bracht dit amendement in stemming. De stem men staakten echter (20—20), zoo dat de behandeling uitgesteld werd. Zo-der hoofdelijke stemming werden voorstellen tot toekenning van een extra uitkeerimg aan ge- pensionneerden, van een invasie- toelage aangewezen Provinciaal per soneel en tot het van toepassing verklaren, voor wat betreft het Prov. personeel, van de voor bat rijkspersonv voorgestelde salaris- verhooging, door de Prov. Staten overgenomen. Hierna werd gepau zeerd. Verdroogde lijken in Ned. Herv. Kerk te Tholen Eenige vakgeleerden van het Rijks bureau v. d. Monumentenzorg, de Rij. scomm'saia v. h. 0_dhe dkundig Bodemonderzoek te 's-Gravenhage en het Anatomisch Laboratorium der Rijksuniverri e t te Lcidan h. b- ben een bezoek aan Tholen pe' racht naar aanleiding van de berichten over de vondst van een aantal niet vergane lijken in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Uit een voorlcopig onderzoek is komen vast te staan, dat de lijken in de zeventiende eeuw begraven zijn en door tot nu toe onbekende oorzaak n'et vergaan zijn, doch ver droogd. Het gevolg hiervan is, dat niet alben de huid en een deel der inwendige organen, maar ook de kleeding bewaard is gebleven. D»' vends'en te Tholen zijn wè~r- schijnlijk o.m. anlhropologisch van be'ang en wellicht ook van waarde voor den costuumkundigè. Om reden van p'ë e t en ter voor koming van beschadiging zijn de Tholensche „mummies" niet te be zichtigen. De verdroogde lijken te Tholen vormen een derde geval van deze aard in Nederland. Het meest be kend is de grafkelder in de kerk te Wiewerd (Fr.) Het tweede voor beeld is de geestelijke in de krypt te Thorn (Limburg). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vollenhove: D». G. H. J. Marsman te Bruinisse. Hoofdprijzen Staatsloterij f1000: 21996 f 400: 10061 2833 7546 11553 £503 f 200: 7194 2189 6729 6411 2165 f 100: 14317 16658 4376 1742 4452 5060 10171 8589 21184 8072 11904 13195 2246 Distributiekring Zierikzee De Directeur van den Distributie- dienst Zicrikze? maakt het volgende bekend, betreffende: Wijziging zittingstijden reizende ambtenaren Met ingang van 3 Februari a s. zal uitslui end gedurende onderstaande uren zitting worden gehouden voor het afhalen van wanrdemater'aal en het geven van inlichtingen. De zit tingstijden van de afdeeling HAN DEL blijven echter onveranderd. HAAMSTEDE—BURGH Maandag van 9.301 uur RENESSE: Dinsdag van 9.30—11 uur NOORDt/VELLE: Dinsdag van 12.30—1.30 uur SEROOSKERKE: Woensdag van 9—9.30 uur ELLEMEET: Woensdag var» 10.15—11.15 uur ELKERZEE: Woensdag van 12—1 uur DUIVENDIJKE: Donderdag van 12—1 uur KERKWERVE: Donderdag van 9—11 uur BROtWERSHA VEN Vrijdag van 9—11.30 uur ZONNEMAIRE: Donderdag van 9.3011.30 uur DREISCHOR: Vrijdag van 9.30—12 uur NOORDGOUWE: Donderdag van 1.30—2.30 uur SCHUDDEBEURS: Vrijdag van 2—3 uur OOSTERLAND: Maandag van 9.30—1 uur SIRJANSLAND: Vrijdag van 2—3 uur NIEUWERKERK: Dinsdag van 9.30—1 uur OUWERKERK: Maandag van 2.30—4 uur BRUINISSE: Woensdag van 9—1 uur Uitreiking bonkaarten 3e en 4e per. 1947. beneeens tabaks-, versnape ringen- en gecombineerde kaarten De uitreiking van bonkaarten 3e en 4o periode 1947, benevens ta baks-, versnaperigen en gecombi neerde kaarten, zal plaats hebben op onderstaande dagen en uren te: DREISCHOR (Bewaarschool): Maandag 3 Februari 1947, van 9.30—12 uur, zelfverz., wijk D; 1—3 uur, zeifverz., wijk lp; Dinsdag 4 Februari 1947, van 9.20—12 uur, normaalverbr., wijk D van 1—3 u„ normaalverbr., wijk P SIRJANSLAND (café Bat): Woensdag 5 Februari 1947 van 9.30—12 uur. zelfverz.; van 1—2 uur, nomnaalverbruikcrs OUWERKERK (Café S'ager): Donderdag 6 Februari 1947, van 9.30—12 uur, ze'.fvcrzorge s; van 1—2.30 uur, normaalverbr. BRUINISSE (Café Storm): Vrijdag 7 Februari 1947, van 9 31 —12 om 1—3 uur, zeifverzorgers OOSTERLAND (Gemeemtehuis): Maandag 10 Februari 1947, va» 9.30—12 uur, ze fverzj huisno'» 1—200; van 13 uur, zelfverz. huisnods 201 en hoogcr. NIEUWERKERK (Rehoboth): Dinsdag 11 Februari 1947, rak 9.30—12 uur, ze'.fverz., huisno's 1—300; van 1—3 uur, huisno.1» '301 en hooger, zelf verzorger». ZIERIKZEE (Dis'ribut e' antoor, Meelstraat B 399): Woensdag 12 Februari 1947, va» 9—12 uur, ze'.fverz., wijk A en B; van 2—4 u„ zelfverz., wijk D en C Medegebracht moet worden: De Distributlestamkaar'em van alle gezinsleden en alle bonkaarten 701, waarvan de inwisselingsbon zal worden ingenomen. Losse inwïs»3lingsboraiea zijn onge'dig. Persoren, die f«n vcrsnaperin<,wn- kaert he/bben gekozen, kunnen deze achteraf niet meer ruilen voor een andere kaart. Alleen op p©-*e«re*de stamkaarten zal worden uitgereikt. De na-uitreiking zal ALLEEN te Zierikzee plaat» vinden. Opnieuw wordt een vliegtuig va» de Cbiieesche na ionale lucbtvaart- mij. vermist, ditmaal met een be manning van twee Amerikanen e» 24 passagiers, o.w. 9 buitenlandsche missionarissen. Het toestel vloog van Hankau naar Tsjoengking. Amerika heeft de pogingen ooi de elkaar bestrijdende partijen m China te verzoenen, opgegeven. Het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden behandelde heden de zaak tegen een SS-verslaggever van de „Te'egraaf", die door het bijzon der gerechtshof te Arnhem ter dcod was veroordee'd. De procureur-fis caal vorderde 15 jaar. Een Catalina-vliegboot van de marine-luchtvaartdienst is bij Gilli- manoek (Bali) verongelukt. De ser geant-vlieger L. Muller kwam hier bij om het leven, terwijl de overige leden van de bemanning en drie van de vier passagiers werden ge wond. De gemeenteraad van Vlissimgea heeft het plan van herbouw van de stad in principe goedgekeurd. Het plan gaat uit vain een inwonertal van 30.000 In Zuid-Afrika zijn de mijnwer kers van twaalf goud-, steenkool- en diamantmijnen in staking getre den, teneinde den minister van ar beid te doen ingrijpen in een ge schil over de statuten van him bond. Prins Bernhard heeft op Soest- dijk zestien Poolsche, acht Bngel- sche en vier Neder"andsche \liegers onderscheiden. Onder de Polen be vond zich de vice-Iuchtmaarsciiallr Irycki. Aan nabestaanden van leden der Nedcrandsche koopvaardij, die zich tijdens den oorlog op zee verdien stelijk hadden gemaakt, heeft de directeur gen~raal van scheepvaart, mr. J. J. Oyevaar, namens de Ko ningin gis'ermiddag onderscheidin gen uitgereikt. De overbrenging van het stoffe lijk overschot van in Duitschland overleden Nederlandsche m.Iiia re» en burgers zal op kosten van het rijk gebeuren, heeft de regeering in beginsel be.loten. Over de uitvoe ring moet nog over eg worden ge pleegd met de bezettingsautorite»- ten. Aan het door de Commissie- Generaal uitgegeven communiqué ontleent Aneia, dat de bezetiingvan Kr an en S doardjo slechts van tij de.ijken aard zal zijn. De Neder- andsche troepen zullen eoht-r n'et eerder wordrn teruggetrokken, voordal een regelmatig bestuur i» hersteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3