DE VLIEGRAMP TE KOPENHAGEN Demonstratievlui ht der K L Al met Dakota Men kan zich afvragen of het net een onbestuurbaar hoog.erocr mogelijk is tot een hoogte van meer dan 70 meter op te stijgen. Virubly meende van wel. Als het zoo ge weest is, zoo zeide hij, dai heeft Geysse.ndorffer er niets van kunnen merken, terwijl, hij zijn machine over de startbaan taxiede. Maar hij moet het bijna onmiddellijk in de gaten hebben gekregen, toen het toestel los kwam. Toen was het echter te laat en kon hij niet wetende, wat er aan de hnni was weinig anders doen dan door zetten. Opnieuw landen op dat mo ment met een del'ecte stuurinrich ting was practisch uitgesloten. Daar voor had het toestel toch ook em te groote snelheid. De K.L.M. zou voornemens zijn een speciale proefvlucht te houden met een Dakota-toestel waarvan de stuurinrichting met een roerklamp vastzit. Van officieele zijde werd dit bericht evenwel beslist ontkend. Soekawati in Nederland Soekawati, de president van den nieuwen staat Ocst-Indonesië, is Dinsdagavond op Schiphol aange komen. Soekawati was vergezeld van den beer Hangelbroek, den toe- komstigen secretaris generaal van Bimnenlandsdhe zaken in Oost-Indo- nosië. Uitreiking schoenenbonnen De uitreiking vam schoenenbon nen aan hen wier stamkaartnum mer eindigt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebban ont- va "gen- zal op Zaterdag 8 Februari eindigen. Zij, die op grond van het bovenstaande recht hebban op een scbcer.enbcn moeten zich uiterlijk op 8 Februari tot den distributie- dierst wanden om een schoenen bon im entvangst te nemen. Dit geldt eveneens voor hen wier stamkaart- nummer reeds werd aangewezen, maar die hun schoenenbon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Febru ari zullen op de in 1946 aangewe zen nu^amers van de stamkaart on der geen enkele voorwaarde schoe nenbomen worden uitgereikt. Overbrtiggingsregeling en kinderbijslag De minister van Sociale Zaken beeft gunstig beslist op het verzoek vain den raad van vakcentrö'.en om bij de overbrugglngsregeiing kin derbijslag van het eerste kind af met terugwerkende kracht tot 1 October 1946, in te voeren. Joodsche kinderen verkommeren Het Joodsch Nationaal Fonds Ne derland heeft, zoo deelt man ons mede, het plan opgevat vijftigdui zend vierkante meter Palestijnsche grond aan te koopen ten behoeve van bet bouwen van een kinderdorp. Dit zal een Nederlandsche bijdrage zijn aan den internationalen arbeid op groote schaal ter bieding van hulp aan de tienduizenden Euro- peeache Joodsche kinderen, die nog in kampen verblijven of verkomme ren tusschen de pun koopen van weggebombardeerde steden en waar van er alleen al in Duitschland 24 duizend en itl Hongarije 15.003 naar hulp uitzien. Donderdag 30 Januari van 19.15 —19.30 zal over Hilversum II, eei uitzending worden gewijd aan dit hulpwerk. De Joodsche jeugdle dor Mordechai van der Ven spreekt den over zijn Palestijnsche ervaringen. CONSUMENTENCREDIET Oorspronkelijk lag het in de be doeling, reeds cird Januari di eer ste waardebons vcor het ronsu- mentencrediet geldig te verklaren. Daar enke.e dislrictcraden net tij dig genoeg de vcorschotboe jes heb ben aangevraagd, moest dc datum worden verschonen. Ver noodelijk zu Dn nu op 15 Februari de eerste bonnen aangewezen kunnen wor den. De vertegenwoordigers van de Vakcontrales hebben er op aange drongen om de verhooging van de rijks-kinderbijslag niet te verreke nen in de eenmaal vastgestelde af- betalingsbedragea. Voor wat de verhoogde kinderbijslag na 1 Aug. 1948 betreft, heeft de minister van Financiën nog geen beslissing ge nomen. Een andere moeilijkheid is, dat hier en daar iooncorreeties hebben plaatsgevonden, die het af te be talen gedeelte van het »credlet di rect veeel grooter zouden kunnen maken. Amerika is te duur! Kc-rt geleden kreeg de pro vinciale vereeniging voo' vreemdelingenverkeer v. Zee land de megeieeling, dat een Zeeuwsch zangkoor vermoe delijk een tournee dcor Ame rika zou kunnen maken. Thans hebben verscheidene koren proef gezongen vcor een kleine Amerikaansche com- miss'e, die vergezeld was van een Regeerlngsvertegenwoor diger. He aas de: 1de laa stge- noemde mede, dat met de uitzending een bedrag van f 60 080 gemoeid zal zijn en dat betwijfeld meet werden of de Nederlandsche Regee ring dit bedrag beschikbaar zal stellen. Alleen als Amerika alle kosten voer zijn rekening zal memqn, kan de uitzending doorgaan. Weer een S S -er ontvlucht Weer is een voormalig lid van de Nederlandsche S.S- ontsnapt, thans uit de strafgevangenis te Haarlem. Ondanks alle nasporingen van de politie is hij nog steeds voortvluchtig. De man is afkomstig uit Heerlen en was tot gevangenisstraf' veroor deeld wegens diefstal. Hij werd op gesloten in de strafgevangenis- te Haarlem ei slaagde erin, een baan tje te krijgen in het magazijn van de. gevangenis. Daardoor genoot hij eed ge bewegingsvrijheid die hij ge bruikt heeft om zich op zijn ont snapping voor te bereiden. Hij wist althans een vijl te bemachtigen, die hij vermoedelijk in zijn cel heeft verborgen gehouden en kon de tra lies doorvijlen. Vrachtauto overrijdt kinderwagen Te Wieringen is Dinsdag een kind van vijf maanden door een vracht auto overreden; het stierf kort daar na. De ouders, die bij een fabrieks terrein wonen, hadden het kind in den kinderwagen Ln een zonnig hoekje op het terrein gezet. Een chauffeur, die met een vrachtauto aan het manouvr,eeren was, bemerk te den kinderwagen niet en reed hem omver, met het gevolg, dat de klere onder den vrachtauto ge raakte. Algemeene Scholieren B^nd Een dezer dagen is de alge- meene schoiierenbond voor Neder land opgericht. Het voorloooig be stuur van dezen bond heeft zich ten doe', gesteU het werk betref fende de „vorming buiten school- vertound" over het geheele land weer ter hand te nemen. Zij stelt voor dit te bereiken door het or- ganisecren van:. 1. lezingen op maatschappelijk en gecstd k ge bied; 2. cuiturceclo film- en voor dra ehtsa vond en; 3. debating- en cortact-bijecnkomsten; 4. caborets- oa tooneoolvoorstt Dingen met die- pcren inslag; 5. het uitgeven van een landelijk orgaan. Teneinde dit alles te bevordereen hoopt zij van de bevoegde autori teiten op onderwijsgebied degroo st mogelijke medewerking te krijgen. Uiteraard geldt dit vooral/voor de uitgetrokken subsidies voor jeugd organisaties. De Bijbel in de taal van heden De nieuwe bijbelvertaling in de taal van thans, waartoe in 1926 het Nedcri. Bijbelgenootschap het be sluit nam, is eenige weken gn leden gereed gekomen. Opnieuw is de bijbel uit den grond e ;st verklaard. Daarvoor waren twee redenen. De kennis van het Hebrceuwsch en het Grieksch is sinds de Statenvertaling van 1637 zoo toegenomen, dat deze min of meer is verouderd. Boven dien heeft in de laatste drie eeuwen onze taal een groote ontwikkeling doorgemaakt. Er zijn nieuwe woor den gekomen, andere zijn in onbruik geraakt en soms is de beteekenis veranderd. Het is een werk van nationale waarde en voor de komende gene rate bedoe'd. Een sterk evangtli- seerende kracht kan deze verta ling hebben om de buitenkerkc Ijken met het bijbelwoord tp bereiken. Gemeenteambtenaren een halve eeuw georganiseerd Op 3 September 1243 was het een halve eeuw geleden, dat de af- d-eeling Zeeland van de Nederland- sche Bond van Gemeente-ambtena ren .werd opgericht. Door bijzon dere omstandigheden kon toen geen feestelijke 'herdenking van dit ju bileum plaats vinden. Zaterdag zijn ruim 100 leden uit geheel Zeeland met hun dames, bij elkaar gekomen in de zaal Krijger te Goes om dit gouden jubileum te vieren. In zijn openingsrede ver welkomde de voorzitter, de heer J. I. van Ballegoyen de Jong de j|anwezigen. Spreker gaf een overzicht van de verschillende personen, die in de afgeloopen 50 jaar deel uitmakten van het dagelijks bestuur van de afdeel ing en .gaf een opsomming van de werkzaamheden, die door dg bond zijn verricht. Vervolgens verzocht spr. even stilte in acht te nemen voor het herdenken van de overleden leden, met name de heeren G. Lazonder en S. Lindhout, die beiden vielen als slachtoffers van den overweldi ger. Ook dhr. P. Bardoux, eere- iid van de afdeeling, die op 21 Januari overleed, werd herdacht. Een paar uur nadat de P.H.-T.C.R. op het vliegveld Kastrup bij Kopen hagen was neergestort, landde daar in een andere Dakota van de K.L-M. de bekende piloot, A. Viruly, die met toestel en passagiers op weg was naar Malmö. Gevraagd naar zijn oordeel over de ramp, ant woordde Viruly dat niets hem zoo heeft verontwaardigd als de afbre- ke~de critiek op de Dakota's. Wartaal noemde Viruly de mee ning ais zouden het juist Dakota's zijn, die verongelukken. Overal op de wereld, vliegen de Dakota's in grootere getale dan andere mac.li nes en het s?-eakt dus vanzelf, dat er meer Dakota's verongelukken dan machines van andere mefken. Het onderzoek Een Deensch blad meldt, dat Ie commissie voor o'derzoek heeft ontdekt, dat een 19-jarige jengen zich niet herinnert de roerklamom van het vliegtu;g. voor het vertrek, te hebben verwijderd. Deze leerling RAUIO-PROORAAlAlA Vrijdag 31 Januari. HILVERSUM. I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 Prinses Beatrix; 7.45 een woord voor de» dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.30 morgendienst11 hobo en piano; 11.45 fam.berichten uit IntDë; 13 marinierskapel; 1 nieuws; 1.15 gram. 2.20 boekbespreking; 2.40 dameskoor 3.25 kamerorkest; 4 declamatie; 4.30 zang; 5.15 voor de jeugd; 5.45 Ho- landa sextet; 6.30 Ned. strijdkrach ten; 7 nieuws; 7.15 „Vrij en Blij"; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.05 Na- t ionaal programma; 9.30 klanken van eigen bodem; 10 nieuws; 10.15 vragen aan voorbijgangers; 10.45 avo doverdenkk ng; 11—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 de Regenboog; 10.45 voordracht; 11.15 voor de vrouw; 11.30 150 jaar Schubert; 12 kamer orkest; 12.30 sport; 12.35 dans muziek; 1 nieuws; 1.15 orgel; 2 kookkunst; 2.20 gram.; 3.20 hoor spel; 4 „attention"; 4.30 tusache» 12 en 16; 5 orgel; 5.30 muzikale causerie; 6 nieuws; 6.20 kwartet; 6.40 150 jaar Schubert; 7.15 het Irer.efonds; 7.30 V.P.R.O.-cursus; S nieuws; 8.05 Nationaal programma; 9.30 weekoverzicht; 9.45 gram.; 10.15 jazz; 10.40 avond wijding; 11 nieuws; 11.15—12 gram. Echtpaar in gas gestikt Buren van het echtpaar Teracheg- get te Tilburg vonden mor gens de belde oudjes - de man is 83- en zijn vrouw 87 jaar - dood op den vloer van de kamer. Beide» zijn door gasverstikking om het leven gekomen. De gasleiding was lek. Twee schroeflooze \1 egtuige* van het Amerikaansche leger zijn in Californië midden in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De ma chines stortten neer en beide pilo ten werden gedood- De toes te". Isa» waren van het type P-80, de zooge naamde „shooting star". In Berlijn vroor het Dinsdagnacht 25 graden. In Sleeswijk-Hoistein zijn een 20-tal menschen doodgevroren. Henry Stimsou, :n oorlogstijd Mi nister vam Blnnemlandsche Zake* van Amerika, heeft in een artikel in „Harpers Magazine" gezegd, dat de twee op Hiroshima en Nagasaki geworpen atoombommen de eenige waren, die Amerika op dat oogon- blik gereed had. was verantwoordelijk voor het ver wijderen van de wielbiokken e» roerkiampen, wanneer de werktuig kundige, zijn leermeester, vrijaf had. De jongen, die slechts drie wekew in dienst van de K.L.M. was, ver klaarde voorts, zich wel te herinne ren. dat hij de wielbiokken had ver- wijderd. Zweedsche erfprins wordt Dinsdag begraven Voordat het stoffelijk overschot van prins Gustaaf Adolf aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" zal worden gebracht, zal in de Zweedsche kerk te Ko penhagen een rouwdienst worden gehouden. Van de kerk zal de baar, begeleid door een Kon. wacht, door de straten van Kopcnhageri naar het oorlogsschip worden gebracht. De plechtige bijzetting in de Riddcr- halmkcrk, de traditioneele rust plaats van leden van het Zweedsche Ko,in<Tshuis zal Dinsdag 4 Februari geschieden. Viruly verdedigt de Dakota machines I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2