ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Economische DELICTEN De oorzaak van de ramp te Kopenhagen WOENSDAG 29 JANUARI 194 7 No. 15502 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137617 Rëdaetie: Lange Nobeistraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee AOVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suctesjes maximum 15 m.m. (4 regels) 1 1,— per stuk. Dat er nog steeds iets fundamen teels aan onze samenleving man keert, mag duidelijk blijden uit de economiscne delicten, ü.e met een bijna tragische regelmaat worden gesignaleerd. Een vooraanstaand ambtenaar van het departement van economische zaken heeft verslaaid dat deze a-sociale elementen, de bloedzuigers van een verarmd volk, de in de allernieuwste auto's rond rijdende profiteurs, niet eerder hun he.llooze praktijnen vaarwei zullen «eggen, voor en aleer Ln ons land weer van een normaal welvaarts- plaa sprake zal zijn. Laten wij ons geen illusies maken, het type zwar te handelaar, dat in den oorlog maar voren kwam, de galdwelluste- ling, die zich verrijkte ten koste van hongerige kinderen en wanho pige vrouwen, is niet gestorven, jrtaar is nog steeds zeer actief. Al teen met dit verschil dat hun po sitie door samenwerking nog aan zienlijk is versterkt. Achter de schermen is een net gespannen, een kanalanstelsel, waardoor op vlotte en efficiente wijze de zwarte goe deren, drank, sigaretten, vee, ^textiel o:n. verdwijnen. Vooral in de textielbranche zijn de heeren thuis. 40 pet. der natio nale productie wordt aan de nor male distributie onttrokken. De blsa ke slungel die in de groote stad rijr. sigaretjes te koop aanbied! is niet de gevaarlijkste. Hij is maar een heel klein, zij het zeer onsym pathiek facotje van de zwarte zaak. Bij een doeltreffende razzia ver dwijnen zij van de straat. Maar hoe de macht te breken van de groote profiteurs, die weliswaar een en kele maal door den economischen .rechter worden beboet, maar glim lachend deze bagatel uit van bank biljetten uitpuilende portefeuilles betalen? Eerst nu is ontdekt, om bij de textiel terug te kesrei, dat gedurende' de twee jaar na de be vrijding verstreken bijna de helft van de Tilburgsche textielproduct'.e in de zwarte handel verdween. Dit eerst nu" wekt ernstige verden king, niet alleen tegen textielfabri kanten en arbeiders, maar ook te gen alle instanties die met contröle en distributie zijn belast. T3 oe bet zij, feit is dat nog een groot deel van het Nederland- •che volk worstelt met het textiel- probleem- Onze armoede is op grond van het gebeurde in de voor afgaande jaren verklaarbaar en daarom in zeker opzicht aanvaard baar. Niet alzoo evenwel de onnoo- dige armoede, die veroorzaakt wordt door gewetenlooze zwarte bandelaren, die een groot deel van de zoo onontbeerlijke goederen voor rich reserveeren en met schande lijke winsten aan den man brengen. Dat de regeer'ing in de wirwar van het bimnenlandsch beleid, de eerste tijd na den oorlog niet in staat_was een effectieve controle uit te oefe nen, zal wel niemand kwalijk kun nen nemen. Wij zijn intusschen reeds verd ;r geraakt op dei weg naar een nor male maatschappij. Alle meische- lijke en materieele energiebronnen zou te wijten zijn aan een noodlottige [out De commissie van onderzoek, die z ch Inspant de oorzaak van het ongeluk nabij Kopenhagen op te sporen, dee.de mee, dat zij een ontdekking heelt gedaan, welke dë moge.ijkheid openlaat, dat de ramp te wijten is aan een ncodio.tige i'cut, die door employé's is begaan Men heeft op geringen afstand van de resten van het vliegtuig een stalen pin gezonden vaft het model, dat regelmatig wordt ge bruikt om het rich.ingroer va.i e:n zioh op den grond bevindend vlieg tuig, vast te zetten Deze pin is van Nederlandsch fa brikaat en de onderzoskers den ken, „dat het mogelijk is dat deze pin het ongeluk hesft veroorzaakt'. Dit bericht is afkomstig van M. P. Eskildsen, den Eernsohen regce- ringsinspecteur voor de luchtvaart, die chef is van de enquête-commis sie. Hij zei: Als de stalenwig er niet vóór den start is uitgehaald en de stuurinrichting dus n et vrij kon functionneeren, kan dit oor zaak van het neerstorten zijn ge weest. De heer Eskildsen verklaarde echter nadrukkelijk: hst onderzoek is bij lange na niet afgeloopen. De commissie wenscht echter speciaal de aandacht op dit punt te vesti gen. Employe's ondervraagd De employé's, die verantwoorde lijk waren voor 'het verwijderen' van de wig voor den start, zijn door de commissie ondervraagd. ■Een der autoriteiten van het vlieg veld deelde dit aan Ass. Press mee en voegde eraan toe, dat indien bleek, dat de pin niet was weg gehaald, de verantwoord.lljkheid hiervoor bij zes of zeven personen zou berusten. Het is moeilijk aan te nemen, dat er zulk een fundamenteels fout zou zijn gemaakt, zei hij, maar het is een feit, dat de pin op ongeveer 7 meter van het wrak is gevonden Een der jongs'.e employé's heoft verklaard, dat hij zich niet her.ti- neren kon de wig te hebben ver wijderd! De rampen met Dakota's Na de vliegtuigongelukken van de laatste dagen eischt de Lon- deüsehe pers een onmiddellijk on derzoek naar de betrouwbaarheid van de vliegtuigen van het type Dakota. Men wijst er op dat in het afgeloopen week-end vier van deze machines zijn neergestort, waarbij in alia vier gevallen men- srVollevens zijn verloren gegaan. Ir. totaal zijn in de maand Jan. 5 Dakota's-neergestort, hetgeen aan 50 menscfaen het leven hoert gekost. De Engelsche bladen herinneren er aan, dat de Skandinavisehe landen onlangs hebben verzocht da Brlteche Dakota's op de luchtlijnen naar Noorwegen, Zweden en Denemar ken niet zwaarder te laden dan het door den Amerikaansehen fabri kant aangegeven laadvermogen. Ondertusschen hebben twee groo te Engelsche luchtvaartmaatschap pijen besloten hun Dakota's te ver val gen door Engelsche vl egtuigen. WEERBERICHT Verwachting tot den avond va» 29 Januari: Overcrij\ende wolkenvelden, waar uit plaatselijk nog sneeuw valt, ma tige tot zwakke wind uit Oostelijk» richtingen. In den nacht in het Zuidoosten des lands plaatselijk zeer- strenge vorst tot 15 grade» onder nul. Overigens lichte tot matige vorst. 29. Zon op 8.24; onder 17.20 Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari- 30. 8.18 v.m. 20.55 r-m. Hoogwater te Bruinisse 15 hi n. later dan te Zierikzee. Laagwat-r Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Dr. van Mook's aftreden verwacht Reeds een half jaar geleden werd bericht, dat dr. van Mooie het pion had af te treden. Dit bericht is van ofiicieele zijde tegengesproken. Naar mag worden aangenomen achtte de regeering toen het tijdstip voor aftreden niet geschikt. Thans wordt uit Den Haag gemeld, dat d« regeering geen bezwaar meer zou maken, als dr. Van Mook op het oogenbiik het verlangen af te tre- den kenbaar maakte. Volgens een bericht uit Batavia echter is dr. Van Mook niet van plan thans af te treden. Men ver- wacht, dat hij in elk geval den af loop van de conferentie van Fon- tianak en de onderteekening van het aocoord van Linggadjati zal af wachten. Het ligt in de bedoeling, na dr. Van Mooks aftreden weer een luite nant-gouverneur-generaal en nog geen gouverneur-generaal te benco- men. Eenige bladen noemen in dit vesrband den heer Lovink. worden aangeboord, de arbeidspro ductiviteit stijgt, alhoewel ook op dit punt de toestand nog niet ideaal is, maar degelijk wordt deze econo mische wederopbouw op de meest ergerlijke wijze gesaboteerd door een troep onvaderlandsche lieden, wier eenig respect iin het leven de portemonnaie betreft. Het is goed dat ons volk van deze feiten op de hoogte is. Beter zal dan nog worden begrepen hoe verderfelijk het is deze lieden ook maar het geringste windje iin de zeilen te blazen. Een grootscheepsche boycot van de zijde van het publiek parallel loopend met zeer strenge en af doende maatregelen ven regeerings- wege kunnen wellicht de gewensch- te oplossing brengen. Speciaal voor dit laatste is de tijd reeds meer dan rijp. Niet een heffing op de „zwarte aanwas" of een boete door den econojni9chen rechter, maar lang durige vrijheidsberooving en con fiscatie van bezit. Alleen deze maat regelen zullen bij de schuldig n in druk maken en ons land verlossen van een stel parasieten, Nederland onwaardig. 50 Britsche gezinnen zijn uit Tel Aviv geëvacueerd naar een zwaar bewapend kamp. Er wordt Donderdag een extra bon voor vleesch aangewezen. De bemanning van het nabij Kopenhagen verongelukte vliegtuig der K.L.M.. die bij deze\amp om het leven ia gekomen. Boven v.n.l.r. de gezagvoerder G. J Gcysscndorferde tweede piloot G. Rietman en de late telegrafist S N. A Pcijncnburg. Onder v.l.n.r. W. Branden burg 2de telegrafistW. A. van Bommel, boordwerk twglundige en j de steward H. Hoek. ANP(K.L.M. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1