De „Willem Barendsz" op de walvischvangst Spionnen onder elkaar Een gravin het slachtoffer 1b het najaar van 1945 vond men in een greppel bij Ma&nLères, in Noord-Frankrijk het ontkleede lichaam van de Franscho gravin Sauty de Chatan. Haar man wist niet beter, of rij was een paar dagen tevoren met een paar Cana- deesche officieren naar Groningen vertrokken. De Nederlandschc, Bel gische en Fransche politie werkten samen om dit raadsel op te loss.n en arroste.rden tenslotte een ze.e- ven Léon Meurant, een Belgischen «écanicien, die zicfi uitgaf voor •ft'icier van gezondheid. Deze Meu rant, die in April voor den rechter aal verschijnen, haeft de politie ver-, teld weliswaar d« worging van de gravin te hebban bijgewoond maar haar niet self t« hebben vermoord. Dit rou gebeurd rijn door een in Amerikaamsch officiersuniform ge stoken man van Mcxngoolseh type, die den Belg gelastte de gravin goed te de gaten te houden. Zij zou agente zijn van dan Amerikaanechen «ontra-spionnagedienst. Da gravin verzocht Meurant haar naar Parijs te brengen. Op weg daarheen werd te Doornik gestopt am te dineeren, waarna men verder reed. Toen Meurant later stopte om naar zijn benzine te kijken, ver scheen da Mongool weer ten too- reele en worgde de gravin met ean rijden kous. „Hij deed mij op mijn eerewoord beloven er over te zwijgen. We wierpee het lichaam in een greppel, bedekten het met «and en gingen er van door". Overeenstemming in Indië Bij de besprekingen tusschen de Nederlandsche ca Indonesische de legaties is overeenstemm'ng bereikt la.v. de militaire maatregel», die genomen moeten worden o.m den toestand, te verbeteren. Dinsdag worden de besprekingen voortgezet. Tweede Kamer De Tweede Kamer is bijeengeroe pen voor een vergadering op Dins dag 4 Februari des namiddags om één uur. De voorzitter zal voorstel len om aan de orde te stellen de beraadslaging over het wetsont werp ter toekenning van een utt- heering ineens aan gepensianneer- den en de voorbereiding van de vaststelling van ©en centraal eco- «emisch plan. Een vrijen dag met de blijde gebeurtenis De Stichting van den Atbe'd ad viseert het Neder andsche bedrijfs leven ter gclegenhe'd van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezn oen dag vrij te geven met behoud van loon en dezen vrijen dag niet als snipper-vacantiedag in minde ring te brengen. Het bestuur van de Stichting is vnn oordeel, dat ind en de geboorte plaats vindt tusschen 12 en 21 uur, in welk geval de volgende dag als nationale feestdag zal worden be schouwd, op den middag van jen gehoor'e^'ag gewoon dient te wor den doorgewerkt en alleen der vol genden dag vrijaf d ent te wo~den gegeven. Het bestuur verzoekt werkgevers en werknemers rich hieraan te houden. Waarom er 7.00 wrin'q 7.eep is Zeep is een product van de vet- industrie. De ouderen weten nog wel, hoe vroeger in verschillende huishouders zeep werd gemaakt uit •iie en loog. Zonder vet is er dus geen zeep en waar er op het oogen- blik nauwelijks genoeg vet voor de cosumptie is, kan men wel na gaan, dat er voor de zeepbereiding niet' meer dan em minimum over schiet. Dit vettekort is een wereld verschijnsel en men neemt aan, dat het nog wel drie jaar zal duren eer de vetvoorziening normaal is. Het merkwaardige is nu, dat onze zeepvoorzie.ning gedeeltelijk e n kwestie van veevoeder is gewor den, want als de boeren genoeg veevoeder hebben, kunnen zij meer melk, meer rundvet, meer reuzel en meer spek leveren en zelfs uit de beenderen van geslachte dieren komt nog veel vet. Zoodra de boe ren dus meer vet kunnen produ- oeeren, zal er ook meer technisch vet voor zeepbereiding vrij komen. Los daarvan bestaat thans echter ook de mogelijkheid, dat men in fabrieken synthetisch, zonder vet als grondstof, zeep gant vervaardi gen. Dit is n.l. een van de laatste uitvindingen van de chemische in dustrie. ZUINIG met electriciteit en £as Er wordt nogmaals op aange drongen de uiterste zuinigheid te betrachten bij het verbruik van gas en electriciteit. Ook bij het verbruik van water dient men zich zoo veel mogelijk te beperken. Slechts wanneer iedereen zich daar aan houdt zullen de moeilijkheden op het gebied der kolen voorziening beperkt kunnen worden. De autori teiten doen al het mogelijke om de verstrekking van brandstoffen zoo snel mogelijk te doen geschieden. Overheid en onderwijs gaan zelfde spelling gebruiken In de Memorie van Antwoord, die de Regeering aan de Barste Ka mer der Staten Generaal heeft deen toekomen over de spellingkwestie, wijst minister G iel en de gedachte af, als zou de regaering voornemem zijn den toestand te bestandigan, die sedert 1934 heeft bestaan, nl. dat overheid en onderwijs n et de zelfde spelling zouden toepassen. De minister merkt verder o.a. op, dat men moet bedenken, dat een spellingregeling niet in de eerste plaats er toe strekken moet om den Op een der volgende dagen is eindelijk de gelegenheid gekomen eens te zien hoe het toegaan aan board van de jagers, de eigenlijke „vangers" van de walvisschen. Op de jager bevindt zich de harpoe nier, diie met zijn kanon het „doo- delijk schot" moet lossen. Door middel van een mand aan een kabel zweefde ik van het moederschip naar de A.M. 3, een der jagers!. Dan stoomen we weg en Lk zie voor den eersten keer „oonne Wil lem" van den anderen kant met haar rookende schoorsteenen. Het valt niet mee zoo ineens van de groote boot overgestapt te zijn op het kleine 400-tonnertje. Er staat een geweldige deining en het scheepje danst op de golven. Op het jagersdek is men druk bezig het schip vischklaar te maken. Het kanon wordt geladen met har poen en kruit, de lijn waarmee de harpoen straks in bliksemsnelle vaart zal voortschieten, wordt be vestigd. Een moderne harpoen weegt 90 kg. en is aan een tros van ongeveer 800 m. lengte ver bonden. Zij heeft den vorm van een dikke ijzeren staaf met aan de punt een explosieve kop, voorzien van weerhaken. Ais de kop in het lichaam van de walvisch dringt, ontploft de granaat en de weerha ken zetten zich vast in het lichaam. Zoo kan het d er naar het vang- schip worden gesleept. De schok, die het vangschip zou krijgen, zoo dra een walvisch door een harpoen is getroffen, wordt ongevangen door bufferveeren, waarmee de tros overgang tot het nieuwe te verge makkelijken voor geletterden, die met het oude vcrlrouwd zijn, maar voora'. er op moet berekend zijn dat .de eenvoudigen en degenen, die niet meer dan lager onderwijs genie en, zich de regels gemakkelijk eigen kunnen maken. Dit is een volksbelang van de eerste orde. Van schrik gestorven De 60-jarige mevrouw Netelbeek uit Koog aan de Zaan is tijdens een verhoor van de P.R.A- te Am sterdam vain schrik gestorven. Zij is lid geweest van de N.S.B. en werd door vier rechercheurs ver hoord omdat men haar er van ver dacht een Joodsch kind van vier jaar te hebben verraden aan Har- rebomee, die vorige week ter dood werd veroordeeld. Het kind werd opgepakt en naar Westerbork ge bracht, waar het later ove.laed. Sigaretten, cognac en wijn achterhaald De C.C.D. hield in Wassenaar een auto aain van een Haagsch expe ditiebedrijf, die geladen bleek te zijn met kisten imporlsigaretten en een groote hoeveelheid cognac en portwijn. Uit de verhoeren van den chauffeur en de mede-inzittenden kwam vast te staan, dat er ergens nog meer zat. In een particuliere woning werd nog een partij van 1.000 010 sigaretten gevonden. In to taal werden 1.600.000 sigaretten, 500 liter drank en een vrachtauto in beslag genomen. De d recteur van het expeditiebedrijf is gearresteerd. 16-jarigen moordenaar stond terecht De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage he:ft gisteren in een zitting met gesloten deuren de zaak behandeld tegen den 16 jarigen C. H., die er van. beschuldigd wordt in April 1946 de op de Paul Kru- gerlaan in Den Haag woonachtige mej. J. C. P door middel van cyaankali om het leven te hebben gebracht. De .officier van justitie eischta aan boord verbonden is. Stuivend door het water, passee- ren wij ijsbergen sóms van dicht nabij. Het wordt ontzettend koud, de wind snijdt door alles heen. Het schip danst over de zee en het achterschip staat voortdurend blank. Een matroos is boven in het kraaie.unnest geklommen. Hij zit er hoog en zwiert alle kanten uit. De man geeft seinen met zijn handen. Iedereen aan boord is gespannen. De jager valt onophoudelijk over stuur- en bakboord en als we gaan eten hebben wij geen rustig oogsn- blik. We houden onze borden soep in de handen en gaan met de zee tjes mee. Het water heeft een blauw-groe- ne kleur; de wolkenstoeten zijn be- tooverend van vorm. Kaapsche dui ven en walvischvogeltjes zwermen rond het schip; roofzuchtigeorca's duiken in het water op. Op de brug is de luidspreker ingeschakeld. Ik hoor hoe de andere jagers hun vangsten aan het moederschip op geven. Het wordt een wedstrijd wie het meeste binnenbrengt. Aan de gezichten van de bemanning lees ik af, dat het werk een spel ge lijkt: wie wint vandaag, van de week. wie vangt de meeste wal- vissche-i? We snuffelen de ijskoude zee af. Dat gaat zoo dag en nacht door en hooTS'ens wordt des nachts enkele uren gesloot. Vrn werken in ploegen is ge» sorake. Allen zijn vrijwel voortdurend n de weer ter voorbe-eidi tg en 'n afwachting van de dingen die komen. drie jaar gevangenisstraf, waarvaa één jaar voorwaardelijk, alsmede ander toezichtstelling. RADIO PROGRAMMA Maandag 27 JanuarL HILVERSUM I (301 M.) 12 stafmuziek; 12.20 orgel; 12.40 stafmuziek; 1 nieuws; 1.15 mando- linata; 2 voor jonge moeders; 2.20 concert; 3 gram.; 4 bijbellezing; 4.45 orkest en koor; 5.45 rijk over zee; 6.10 sport; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 onder de leeslamp; 7.45 landbouwlezing; 8 nieuws; 8.08 Hoqgaarsch strijkkwar tet; 9 geestelijk offensief; 9 20 ge mengd koor; 10 nieuws; 10.30 gram.; 10.45 overdenking; 11—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 12 kwartet; 12.35 lunchconoert; 1 nieuws; 1.20 orkest en zang; 2 gram.; 2.30 voor de vrouw; 2.45 La Vita Nuova; 4.05 voor de kleuters; 4.30 voor de jeugd; 5.30 melodie der verte; 6 nieuws; 6.15 orgel; 7 zang en orgel; 7.30 causerie; 8 nieuws; 8.15 kamerorkest; 9.15 sa gen en legenden; 9.45 gram.; 10.15 dansorkest; 10.45 toespraak; li nieuws; 11.15—12 gram. Dinsdag 28 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.45 lichtbaken; 10.40voor dracht; 11 viool en piano; 11.30 als de ziele luistert; 11.145 fam- berichtèn pit Indië; 12.03 kamer orkest; 12.30 Russisch orkest; 1.00 nieuws; 1.15 orkest; 2 omroeporkest 3 voor de vrouW; 4 De Zanr. «bloem; 4.30 na schooltijd; 5.15 piano en viocl; 5.45 rijk overzee; 6 Bruoe Lowe zingt; 6.20 sport; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 de Brug; 7.45 Dep. uitzending; 8 nieuws 8.15 oratorium; 10 nieuws; 10.20 avondgebed; 10.50 actualiteiten; 11 dansmuziek; 11.3012 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwij ding; 9.50 arbeidsvitaminen; 10 30 van vrouw tot vrouw; 11 Lyra- trio; 11.45 gram.; 12.30 causerie; 12.40 Gerard van Krevelen; 1.00 nieuws; 1.15 .orkest; 2 met naald en schaar; 2.20 sextet; 3 De won dere wereld; 3.30 R'damsch Ph. or kest; 4 kamerkwar'ei; 5 piano; 5 30 dansorkest; 6 nieuws; 6.30 lezing; 7.15 Ned. Jeugdgemeenschap; 7.30 strijkorkest; 8 nieuws; 8.15 Bonte trein; 9.30 contact; 10.15 overzicht; 10.30 muziek-mozaïek; 11 nieuws; 11.15 dansmuziek; 11.45—12 gram- In Den Haag hebben zich naar schatting ruim 21.000 personen clan destien gevestigd. De burgemeester heeft in zijn Nieuwjaarsrede ver klaard dat het in de bedoeling ligt om maatregelen te treffen, waar door aan dit euvel paal en perk zal worden gesteld. Een veertienjarige Fransche jon gen, die door den oorlog en ge heugenverlies van zijn ouders was gescheiden, is in het ouderlijk huis teruggekeerd na een afwezigheid van meer dan twee jaar, dank zij het feit, dat hij toevallig was ge fotografeerd in een filmjournaal. De Britsche minister van defensie heeft in het Lagerhuis verklaard, dat deserteurs, die zich voor einde Maart aanstaande vrijwillig aange ven, bij berechting op speciale wij ze behandeld zullen worden. Vol gens de jongste officieele cijfers zouden er bij de vloot 1500 deser teurs zijn, bij het leger ruim der tienduizend en bij de R.A.F. 392. Binvnkort zal de eerste zending van een n et onbelangrijke hoeveel heid witte boonen 'n ons land arrt- veeren. Deze heeft de regeering gekocht van den internationalen noodvoedselraad. Hoe het toegaat aan boord van de jagers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2