ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 wereldnieuws Bevin en Stalin over de Britsch-Russische betrekkingen MAANDAG 27 JANUARI 1947 No. 15500 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse ■ummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'it.: Schuithaven B 94. Te!. 32. Giro 1376Ï7 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/'i. Lukenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1ËN 12 cent per m.in. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.in. (4 regels) f 1,— per stuk. Voldoening in Londen - Bevin gaat naar Moskou Stal® geeft de verzekering aan Bevin, dat het Britsch-Russische bondgenootschap rpg steeds van kracht is. De tekst van de tusschen Bevin en Stalin gewisselde tele grammen is gepubliceerd. Een door de „Pravda" verkeerd geïnterpreteerde zin uit de jongste Lagerhuisrede van Bevin over het vriendschapsverdrag met Rusland heeft in Engeland ongerustheid ge wekt, maar na een telegrammen- wisseling tusschen de twee diplo maten is de lucht opgeklaard. Bevin was ongerust over de toespeling doer Stalin- gemaakt, als zou Lon den het Britsch-Russische bondge nootschap en de samenwerking tus schen deze twee staten na den oor- iog niet meer voor ernst nemen. De „Pravda" schreef deze. meening die Bevin wraakte, op de meest misleidende wijze aan hem toe Sta in antwoordde Bevin, dat diens verklaring, dat Engeland aan niemand en niets verbanden is dan aan rijn, verp'iehtingen voortsprui tend uit het handvest van de Ver" eenigde Naties, hem niet duidelijk was. Eon dergelijke verklaring zon der nadere uitleg kan door tegen standers van de Britsch-Russische vr'endschap worden misbruikt. Hoe men het echter beschouwt, het be staan van een Engelsch-Russiseh verdrag legt beide landen verplich tingen op. Bevin's boodschap en de verklaring van de Britsche regeer ring verduidelijken echter het geval volkomen. Bevin gn Stalin nemen t.o.v. het gesloten verdrag hetzelfde standpunt in. Deze openhartige ver klaring van den Russisehen leider heeft olie op de diplomatieke gol ven .geworpen en de lucht doen opklaren. De mededeel ngen van Stalin zi|n te Londen met groote voldoening ontvangen en Bevin heeft den Britschen ambassadeur bij het Kremlin verzocht Stalin dank te zeggen voor de duidelijke verkla ring. In Maart as. gaat Bevin na,ar Moskou om over ver.enging van het vriendschapsverdrag, dat Slalin tot 50 jaar wil uitbreiden, te spreken. Japansche invloeden in Indo-China De opstand van troepen der Viet- oameesehe nationale regeering te gen de Franschen in Noord-Indo- China wordt gesteund door de ken nis, scholing en vaak ook het lei derschap van voortvluchtige voor malige Japansche sdia'en. Oost.r- sehe wapensmokkelaars uit S am en China, zouden gezorgd hebben voor een deel van de vvapenvoorraden. van de Vietnameesche strijdkrach ten. Toen aan den vooravond van den opstand op 19 Dec. het Fran- sche militaire bestuur alle troepen in de kazernes consigneerde, met het oog op alle eventualiteiten, be klaagde de ""Vietnameesche minister dit consigne in de hoop daardoor de spanning te verlichten, niet ver moedend, dat deze klacht paste in het kader van een weloverwogen plan, dat maanden tevoren beraamd was. Eenige uren voor den opstand ontdekten leden van den Franschen geheimen dienst het complot en waarschuwden de legerautor.'teiten, waardoor een massaslachting voor komen Werd, welke voor de Fran schen hetzelfde had kunnen betee- kenen wat Pearl Harbour voor de Amerikanen geweest is. Bij de eer ste gevallenen aan de zijde der Vielnameezen vond men lijken van Japansche officieren en soldaten. In de legerorders der opstandelingen wordt melding gemaakt van samen werking met voormalige Japansche troepen. Proces Matteotti, begonnen V1 In het paleis van Justitie te Rome is het proces begonnen tegen acht mannen, teschuldigd van medeplich tigheid aan de moord op den socia list Matteotti. Slechts vier der be klaagden zijn aanwezig; de anderen zullen bij verstek worden berecht. Het staat niet vast, dat de vier af wezigen r.og in leven zijn. Matteotti verdween op geheim zinnige wijze op 10 Juni 1924, drie dagen nadat hij de fascisten er pponlijk van beschuldigd had, dat hun .verkiezingsoverwinning" te danken was gewe.st aan omkoopcrij en vreesaanjaging en op de dag wacrop hij een rede zou houden te gen de financiëele fraudes van het fascisme. Enkele dagen later werd zijn verminkte lijk in de buurt van- Rome teruggevonden. iX! aanwezige verdachten zijn: Francesco Giunta, voormalig presi dent der fascistische Kamer cn fas cistisch gouverneur van het door de Italianen bezette Daluiatië, Ce- sare Rossi, ex-secretaris van de fascistische partij, Amerigo Dumini, vice-commandant van de Italiaaa- sehe „Gestapo" en Oswalds Pave- roma, lid van die organisatie. Giunta was de eerste verdadite, die werd gehoord- Hij verklaarde onschuldig te zijn aan medeplichtig heid aan de moord- Integendeel; hij was een vriend geweest van Matteotti en hij had ge'.racht hem to waarschuwen voor het gevaar, dat hem bedreigde. Twee dagen voor Matteotti's verdwijning zag Guinta hem in Rome .wandelen. Giunta merkte op, dat drie mannen Matteotti volgden. Giunta beweerde in de groote fascistisóhe raad volledige uitleg over Matteotti's veerdwijning te hebben govraagd; kreeg hij deze niet, dan zou hij aftreden. Mussolini schorste dadelijk de zitting, maar do volgende dag werd Matteotti's lijk gevonden in een boschle ten Noorden van Rome. (U.P.) De Fransche ,,A1 Capone" ontsnapt Auguste Mela, een van de be ruchtste en gevaarlijkste Fransche gangsters, „de Fransch» AI Capone" bijgenaamd, is na een hechtenis van bijna acht jaar uit de gevangenis te Beziers (Zuid-Frankrijk) ontsnapt Same.i met ten medegevtn e e dien- bij-v twee bewakers bedwelmende middelen toe en bond hen vast. Daarna gingen beiden er van door. In 1936 heeft Mela met een ben de, bij een aanval op het kantoor van de vlieghaven Lyon, den kas sier gedood. Ook toen wist hij na zijn arrestatie uit de gevangenis te ontsnappen en eenigen tijd de oevolking van Marseille, Nice, Avig non en andere plaatsen in Zuid- Frankrijk te tertoriseoren door een aantal gewapende aanvallen en aan randingen. Ilat stoutste stukje was het toit staan brengen van een trein, die met Egyptisch goud en juweel en op weg was naar Marseille. Mela en 2ijn bende roofden het goud en een aanzienlijke hoeveelheid geld Na een opwindende achtervolging per auto kwam het goud later te Marseille weer in rechtmatige han den en werden vier lieden van de bende gearresteerd. Nog vijf millioen Duitsche soldaten krijgsgevangen De Amerikanen zullen den Rus sen te Moskou vragen spoed te ma ken met den terugkeer van de on geveer drie millioen Duitsche krijgsgevangenen, die" neg" i:i Rus land worden vastgehouden». Een hooggeplaatste Amerikaain- sche regeeringsambtenaar heeft dit meegedeeld. De Vereen igde Staten hebben Frankrijk reeds verzocht zijn 620.000 krijgsgevangenen tegen 1 October naar'huis te laten gaan. De Amerikanen, die acht millioen krijgsgevangenen hebben gemaakt, hebben ze op 59.000 na tos gelaeün, en ooit deze zullen vermoedelijk SPREUK VAN DEN DAG Tusschen weemoed, strijd t» hope vliedt het leven snel voorbij. WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 27 JANUARI. Krachtige, langs de Wadden storm achtige wind tusschen Noordops. en Oo6t, toenemende bewolking met zoo nu en dan sneeuw; matige tot strenge vorst. 27. Zom op 8.29; onder 17.17 Maan o.p 10.54; onder 23.#6 Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 28. 6.56 v.m. 19.25 njn. Hoogwater te Bruinisse 15 m.n later dan te Zierikzee. Laagwatcr Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. tegen 1 Juli of nog eerder vrijge laten worden. Engeland houdt nog 400.000 krijgsgevangenen vast est stuurt er per maand ongeveer 15.000 naar huis, omdat de transportmiddeleu geen grooter aantal gedoogen. Nederland België en Luxem burg hebben "Zich reeds aceoord ver klaard met een Amerikaainsch voor stel, om 54.000 krijgsgevangenen naar huis te sturen. Hoeveel er "nog in Polen en Zuid- Slavië zijn is niet bekend, hoewel deze landen hun krijgsgevangenen van Rusland hebben gekregen. De Spaansche ambassade te Pa rijs heeft in een officieel commu niqué bediend gemaakt, dat aan 'alle verbannen Spanjaarden, die binnen 6 maanden naar Spanje terugkee- ren, politieke amnestie zal worden verleend. De wieg. waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft gerust en welke thans bestemd is voor dc nievwe Oranjetelg, is op verzoek van H.K.H. Prinses Juliana door de vcreeniging „Abcid Adelt" te Baarn opgeknapt. De wieg. welke thans gereed is. werd Dinsdag near het paleis Soestdijk vervoerd. Stevens P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1