ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATPRDAG 25 JANUARI 1947 101» JJ WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ARBE1DS- productiviteit Samenwerking tusschen Amerika en Rusland mogelijk No. 15499 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'jn.: Schuithaven 04. Tel. 32. Giro 137077 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract spaehrie prijzen. Succesjes maximum 15 nun. (4 regels) f 1,— per stuk. Productie verhooging ie het slag woord der laatste maanden geweest •n voorshands zal dit woord nog niets aan populariteit inboeten. In vele landen, wij noemen Nederland en Engeland, schijnen de zaken eco nomisch te draaien, maar het ge heel rust op een onzuivere grond slag. De invoer ovértreft de uit voer en zoo nooit te dekken te korten worden door elndelooze lee- ntogen aangevuld. De Invoer, voor zoover de consumptie betreft, is een vrij constante factor en zoo zij al verandert is het in stijgenden zin. Door distributieve maatregelen kan de consumptie in een land min of meer op peil worden gehouden. Wanneer de invoer dus verhoogd wordt dan is het steeds ter wille van de industrie, die grondstoffen van elders vraagt. Financieel even wel moeten de inkomsten door uit voer verkregen de uitgaven voor invoer noodzakelijk steeds meer gaan overtreffen. Dit laatste kan alleen door de opvoering van het productief vermogen. Reeds dadelijk blijkt dat de op voering van de productie een pro bleem is, dat niet met zuiver ma- tericcle maatstaven is te meten. De mensch speelt in dit proces een groote, zoo niet de grootste rol en de vraag of de mensch bereid is, meer te produceeren, d.w.z. harder te werken, houdt verband met de persoonlijke geestelijke instelling. Alle van boven af zorgvuldig uit gewerkte plannen kunnen nog door arbeidsonrust an door stakingsepi demieën afdoende worden gesabo teerd. Plannen blijven illusoir, zoo lang de bereidheid bij de arbeiders ontbreekt om met hart en ziel de ze plannen te verwerkelijken. Het zou wel grof ondankbaar zijn om niet met waardeering te spreken over het aandeel dat de Nederlaind.- sche arbeiders tot nu toe in bet arbeidsproces hebben gehad. In grooter verband evenwel getuigt het van ztn voor de werkelijkheid wanneer verschillende factoren met betrekking tot het arbeidersvraag stuk andermaal worden besproken. n e voortschrijdende emancipatie van de arbeidersklasse maakt onze eeuw steeds meer tot de „eeuw van den arbeider". Enkele minder vooruitstrevende landen daargelaten, die merkwaardig ge noeg buiten den oorlog bleven (Bra zilië e.a.), is over de heele lijn het sociale probleem toch het meest de aandacht opeischend geweest, van bet gildewezen, in welk ver band de arbeider een gaaf en vol ledig «tuk werk afleverde, betgeen rijn zelfrespect stimuleerde, is bet gegaan door het 18 en 19 eeuwsche Industrialisatieproces, waarbij de arbeiders de willooze slaven der machine waren, naar de vrije twin tigste eeuw. Deze eeuw met haar ontstellende gebreken, heeft toch in de practijk de erkenning gebracht van den arbeider, als onmisbaar element m de samenleving en een dienovereenkomstig respect tot al- gemeene geldigheid gebracht- De gedachte „arbeider en ingenieur •vsn onmisbaar" is van onze eeuw. WERELDN1EU WS Rasland's houding tegenover Engeland Een familielid van wijlen presi dent Roosevelt vertoeft op het oogenblik in Mosl.ou, waar hij een onderhoud heeft gehad met Stalin. De maarschalk was van meening dat het voor een democratie als de Amerikaansche niet alleen mogelijk, doch ook verstandig is met een communislisohen regeringsvorm sa men te werken zander dat een van beide zal trachten zich in de bin- nenlandsche politieke aangelegenhe den van de ander te mengen. Ook tijdens" den oorlog heeft het ver schil in regeerlngsvorm onze samen werking niet in den weg gestaan. De toekomst van de organisatie der Vereenigde Naties zou in vele op zichten afhangen van de goede ver standhouding tusschen Amerika, En geland en de Sowjet-Unie. Tot zoo ver Stalin. Zoolang men de wereldproble men binnen de raadskamers houdt, zullen ze van de slagvélden worden afgehouden. En zoolang men de veiligheidsklep van de U.N.O. onder druk kan houden, zoolang deze veiligheidsklep werkt, zullen de we reldketels niet explodeeren. Amerika is bereid te leven en la ten leven, in een wereld van vrede, gebaseerd op rechtvaardigheid, on danks ideologische rivaliteit die tus schen Rusland en Amerika bestaat. Men moet aan belde zijden eerlijk spel verlangen. Er is echter een grens waarbuiten Amerika niet kan schipperen met zijn idealen. Het antwoord op deze vragen ligt groo- tendeels in de handen van Moskou. De Britsche verklaring, waarin vooropgezet wordt, dat Bevin in zijn jongste Lagerhuisrede het vriendschapsverdrag met Rusland zou hebben opgezegd, laat niets aan duidelijkheid over. Het ministe rie van buiteniandsche zaken hoef de trouwens in dit geval geen ge- compliceerden diplomatieken uitleg te verstrekken om de ongegrondheid van de Russische aantijging aan te toornen. De kwade trouw van de „Pravda" valt onmiddellijk in het oog als men de gewraakte passage in het tekstverband plaatst. Deze Pravda"-proza vormt echter ook een schakel in den keten van anti-Westersche politieke agitatie, die naar verwacht wordt in de eerstvolgende dagen nog zal toene men, Eensdeels knoopt het jongste „Pravda"-commentaar over de Fransch-Britsche toefnadering en over de plannen voor een Europee- sche statenbond, volledig aan bij de vroegere campagnes tegen het Wesfersch blok. Anderdeels zal het verloop der Poolsche verkiezingen allicht aanleiding geven tot eenige wrijving. De erkenning van de huidige Poolsche regeering door de Wester- sche mogendheden werd te Jalta af hankelijk gesteld van het houden van vrije verkiezingen. Slechts op die voorwaarde verkreeg Warschau Duitsche Oostelijke gebieden. Bevin heeft daarop onlangs nog eens den nadruk gelegd dat er geen sprake kan zijn de aanhechting van deze gebieden te erkennen zoo de „elèetorale" voorwaarde niet ver vuld werd. Wil de arbeidende klasse waar lijk profijt trekken van deze gunsti ge wending in het denken, dan is voor alles noodig dat het via meer dere ontwikkeling steeds meer komt tot een stijging van het ver antwoordelijkheidsbesef. Dan gaat de arbeider de muur, die hij bouwt zien als een aandeel in een veel grooter plan. De verstarring van denken door een eenzijdig materia lisme wordt doorbroken en de ar beidsvreugde krijgt nieuwe impul sen. Niet altijd, maar vaak zat b.v. de materieel© winst die een staking oplevert in feite een achteruitgang beteekenen. Een staking kan een stap terug zijn op den weg naar een hooger niveau, waarop de ar beidende klasse tenslotte zal belan den, kan afbreuk doen aan een goede samenwerking tusschen werk gevers en werknemers, kan een ver lies aan good-will tusschen arbei ders en de rest van het volk op leveren. Uit dit alles blijkt voldoen de hoezeer productieverhooging naast een materieel vooral een gees telijk probleem is. Dit probleem in bovengeschetslen zin tot oplossing te brengen is de zeker niet een voudige taak waarvoor de Euro- peesche volken zich zien geplaatst. Generaal Spoor over den toestand in Indonesië Duidelijk standpunt een eerste vereischte De drukke besprekingen, die ge neraal S. Spoor, de Nederlandse he opperbevelhebber in Indonesië, op het oogenblik hier voert met bur gerlijke en militaire autoriteiten, omvatten voor een deel technische details met betrekking tot de mili taire aflossing en vervanging. Ook wordt de militaire situatie in Indonesië in het algemeen onder het oog gezien, zooals zij zich na het sluiten van het bestand heeft ontwikkeld. Generaal Spoor noemde deze si tuatie in een interview met As*. Press niet ongunstig, maar tegelijk wees hij er op, dat nu wet het oogenblik Is gekomen om een dui delijk standpunt te bepalen, indien die toestand een onzekerder karak ter mocht aannemen. Met name had hij hierbij op het oog de schendingen van het be stand van republikeinsche zijde. Eén der oorzaken dezer schen dingen achtte hij te zijn gelegen in de gecompliceerde situaties van het uitvoerend gezag aan Indone sische zijde. Generaal Soodirman is NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag 26 januari1 Februari Zondag Psalm 105 vs. 1—22 Maandag 105 vs. 23—45 Dinsdag 107 vs. 122 Woensdag 107 v». 23—43 Donderdag 108 Vrijdag Johannes 1 vs. 19—28 Zaterdag 1 vs. 29—34 SPREUK VAN DEN DAG Gelijk de schaduwen worden os- ze verlangen* grooter naarmate onze zon daalt. WEERBERICHT Verwachting tot den avond vas 25 Januari: In bet Zuidoosten te den nacht matige tot 6trenge vorst, overdag toenemende bewolking met later eenige sneeuwbuien, weinig wind, meest zwaar bewolkt in hst overige deel van het land. 25. Zon op 8-30, onder 17.16. Maan op 10.40, onder 21 Al. Hoogwater te $ierlkzee over de maand Januari 26.. 5.53 v.m. 18.20 neg.. 27. 6.23 v.m. 18.49 n-m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. opperbevelhebber en zou dus moe ten ressorteeren onder den minister van defensie, Sjarifoedin. Het is echter zoo, dat Soedirman uitslui tend orders ontvangt van president Soekarna Generaal Spoor verklaarde, het noodzakelijk te achten, dat alvorens het aceoord van Linggadjati wordt geteekend, een strikte handhaving van de bestandsbepalingen in acht wordt genomen. Duitsche beulen gevonnist In het proces tegen bet persooete van het Duitsche concentratiekamp Flossenburg zijn de vonnissen ge vallen: vijf tién beklaagden zijn tsr dood veroordeeld, twee vrijgespro ken. Tot degenen, die ter dood zijn veroordeeld behoort ook de chef van de politieke afdeeling van het kamp Blomberg, die vele gevange nen, o.a. een Russiechen generaal een zwangere vrouw en kinderen van vijf jaar, heeft doen ophangen. Twee beklaagden hebben tijdens het proces, dat zeven maanden ge duurd heeft, kans gezien, te oirt- snappen- Het Amtrikaansche ministerie van oorlog heeft meegedeeld, dat de chef van den general en staf, gene raal Dwight D. Eisenhouwer lijden de is aan een spijsvertoeringfcstoor nis en zich in een ziekenhuis ter observatie heeft laten opnemen. Het Fr arische verbanningsoord, dat onder den naam „Duivelseiland" berucht is geworden, zal als straf- oord worden opgeheven. Een zwerm van duizenden brja» heeft een ontijdig einde gemaakt aan een voetbalmatch op de Bbs- muda-eilanden, tusschen een Britesli marineteam en de thuisclub.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1