De „geheime notulen" van Linggadjati Door hot Kamerlid, den heer v. d. Feit, zijn aan den minister van Overzeesche Gebkxlsdeelen eenige schriftelijke vragen gesteld. Na ge wezen te hebben op oen artikel in JElseviers weekblad" van 11 Jan. 1947, aangekondigd als „een bloem lezing uit de geheime notulen van Linggadjati" en na vervolgen^ de aandacht erop te hebben gevestigd, dat deze publicatie si. de ai rust *n het wantrouwen van het Ned. volk heeft doen toenemen, vraagt de heer v. d. Feit tenslotte af de minister bereid is de noodige maat regelen ta nemen tot publicatie der gebeele geheime notulen van de be sprekingen der Commissie-Generaal met de Indische vertegenwoordigers met betrekking tot het ontwerp- accoord van Linggadjati. Kustvaartuigen naar Indië Binnen enkeie weken zulle» zes Nederl. matorkustschepen, in dienst der Nederl. regeering naar Nederl.- ItodiS vertrekken teneinde ia den Oost-Indische Archipel uit kienen: havens copra naar de grootere zee havens te vervoeren. Vandaar zal de copra dan met een groot zee schip naar Nederland worden over gebracht. De Nederlandsche marga rine-industrie, welke copra als grondstof .gebruikt, heeft hieraan n.l. zeeT groote behoefte. In Indië zelf zijn niet voldoende schepen voor dit doel beschikbaar. Koningin naar Soestdijk Het staat thans vasrt, dat de Ko ningin haar vertrlijf iïi de hoofdstad den 31 Januari zal beëindigen. Op dien datum vertrekt H.M. naar pa leis Soestdijk. Komt er weer haring? Haringhandelaren, die voldaan hebben aan de lastgeving van bel Bedrijfschap voor Visseherijproduc- ten tot levering van gezouten har ring aan de Russische zóne van Duitschlar.d kunnen sedert ZO Jan. Li. weer uitvoermachtigi.mgen ver krijgen. Dit beteekent een gedeelte lijke opheffing van de blokkeerinig van de voorraden gezouten haring. De na 10 Dec. 1946 de daitum waarop de blokkeering gelast werd aangevoerde gezouten haring zal verdeeld worden onder de hande laren die aan de lastgeving hebben voldaan en wel in verhouding tot hetgeen zij geleverd hebben- Verwacht wordt, dat voor het bin nenland nog een hoeveelheid van ongeveer 30.0C0 kantjes haring vain den aanvoer na 10 Dec. ter be schikking zal komen. Ten slotte kan de op grond van het handelsverdrag met Noorwegen verwachte invoer van Noorsche ha ring in de maand Februari tegemoet worden gezien. Zwarte tarwe Twee verbruikscoöperaties te End- hoven waren waarschijnlijk door een verkoop van brcod zonder bon met hun meelvoorraden in moeilijkheden geraakt. Zij kwamen toen in aan raking met zekeren de V. uit Baar land. die tien boeren in Zuid-Beve land wist te bewegen om clande stien tarwe te verkoopen tegen 30 eent per kg. De molenaar.van Baar land maalde de tarwe. In totaal is 12600 kg. tarwe op deze manier verbande d. Verder heeft de C.C.D. rog 5700 kg. achtergehouden tarwe bij deze boeren in beslag genomen. Fabriek voor landbon werk tuigen Er bestaan ver gevorderde plan nen tot oprichting van een Neder landsche landbouwwerktuigen fa briek. De fabriek zal beginnen met de vervaardiging van z.g. wentel- en trekkrrspicegen, die speciaal aan de elschen van den Nedcriandschcn bodem voldoen en waarvan het ge bruik aanmerkelijke tijdsbesparing geeft. De behoefte aan ploegen in Nederland is groot: als gevolg van den ooi*log was het tekort aan deze werktuigen in ijen zomer van het afgeloopen jaar reeds gestegen tot moer dan 20.000 stuks. Tractaties voor de kinderen Bij de vierifig van de geboorte van het nieuwe prinsje of prlnsesj? zullen de schoolkinderen geiractserd worden op een beker chocolade melk en 25 gram versnaperingen. Draadloos vergaderen ln de zitting van de com missie voor economie en werkgelegenheid der V. N. werd heden voor het eerst gébruik gemaakt van draag bare rad o ontvangtoes ellen. De gedelegeerden en jour nalisten kregen ieder een klein ontvangertje, dat zij met een kaard om de nek kordon hangen en een koptelefoon. Met deze uitrusting is het mogelijk zich in de wandel gangen en vestibules te bege ven en de debatten te be luisteren, mits men zich niet verder dan 20 meter van de vergaderzaal verwijdert. Ijsgang op het IJsselmeer De sleepboot Zeemeeuw, met een sleep van vier vrachtbooten op weg van Enkhuizen naar Amsterdam, raakte Dinsdag bij een poging om een weg te banen door een ijsveld bij Marken zijn schroef kwijt- Een motorvrachtboot nam haar taak over maar 's nachts zaten alle schepen muurvast. Tot overmaat van ramp begon het ijs te kruien en vernielde het 100 ton metende scheepje De Hoop in een oogwenk. De opvaren den konden zich in veiligheid stel len. De motiorvrachtboot heeft 's morgens de reis kunnen voortzetten. Na een tocht van 7 Va uur, zijn Woensdagmiddag om vier uur de IJsselstroom en de Lekstroom be houden in de haven van Kampen binnengeloopen Gedurende 61/2 uur moesten de schepen zich door ijsvelden van 15 a 20 e.m. dikte breken. Alleen ter hoogte van bet Keteldiep be reikten zij open water. Eenmaal moesten de schepen stoppen voor een kruiend ijsveld van ongeveer 40 c.m. dik ijs. Het aantal Duitsohers, dat tus- schen 1 Juli 1945 en 31 Demeber 1946 in de Britsche zóne van Duitschland is terechtgesteld, be draagt 135. Tusscaan 1 dn 17 Januari zijn te Hamburg 32 menschen doodgevro ren, terwijl 124 in ziekenhuizen moesten worden behandeld. Een combinatie van de kinder kliniek der gemeente universteit te Amsterdam, het Nederlandsche Roode Kruis en den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheids dienst te Amsterdam is begonnen met het indrogen van moedermelk. De Zweedsche prins Gustaaf Adolf is Woensdagavond met de Scandinavië Express te Amersfoort aangekomen Fr ns Ce nhard was op het sta'ion om hem te verwelkomen. De post- en telegraafd ensten in Griekenland zijn re ds twee dagen lamgelegd en de openbare gebou wen gesloten, omdat de burgerlijke ambtenaren staken. De 70 000 sta kers eischen loonsverhooging cn vrije kleeding. Fen tweeuot'r'g vra'ht'djogfiig van den Amerikaanschen di~nt voor regis'ra'io van graven, dat Zaterdag van Sjanghai naar Canton (VS) is vertrokken, wordt vermist. Het vliegtuig heeft 7 passagier* 4 led n bemanning en eenige lading aan boord. VAN IIKT EILAND ZIERIKZEE. Voor het blijspel van Emile Zola „De Erfe.nisjagers" waar mede het Ned. Volkstooaeel Woens dagavond in de Concertzaal voor 't voetlicht trad, bestand vrij goe de belangstelling van de leden van de Z.V.U., voor wie deze opvoering gegeven we«J. De bekende Franschman heeft bij de eerste opvoering van deze klucht weinig sucoes gehad. Zijn stuk werd gekraakt; „men" wilde er niet aan. In zijn romans had Zola den mensch in al zijn zwakheden en ondeugden geteekend, en in deze klucht wilde hij die leelijke mensch bevrijden door hem te laten lachen «1 dui delijk laten uitkomen, hoe dwaas wi] kunnen zijn, wanneer wij ons eigen belang najagen. De regisseur heeft deze klucht van de bedrogen bedriegers in een kleurige omlijs ting weten te vatten, die prettig aandeed, al leek het soms wat bont Want de mode uit den tijd onzer grootmoeders, door de actrices met zwier gedragen, wijkt wel zeer af van de huidige kleedij en kapsel der dames. Het spel op zich zelf trok de belangstelling. Constant van Kerkhoven vormde de spil waarom het geheeie gegeven draaide. Met gloed en verve vertolkte hij zijn rol als de rijke oom, die, maar dat 'kwam later pas uit, in het bezit was van een leege brandkast. Zoo nu en dan legde hij de tendenz er wat al te dik op, wat artistea als hij zich evenwel kunnen veroorlo ven. Charlotte had de dankbare rol als het nichtje-verzorgster, die de erfenisjagers door heeft en, voor die ontknooping haar verloren bruid schat veilig stelde. Pittig spel ga ven de kemphennen, de dames Fi- quet en. Vaussard, die bet begeerde, niet bestaande, fortuin zich zagen ontgaan en Chapuzot (Alex Faas- sen) 'was een type apart, die als „vriend" de leegs brandkast nim mer uit het oog verloor. De in leiding met schetterende kermiis- muziek deed vreemd aan, maar bleek aanvaardbaar als proloog voor deze klucht, die veel bijval vond. BfURGEH. In hotel „De Koster" werd Maandagavond de jaarverga dering van de Ver. v. Oud-Leerl. „V.Z.'O.D." gehouden. In zijn ope ningswoord memoreerde de voor zitter in korte trekken wat in het afgeloopen jaar door de ver. ge presteerd is. In principe werd be sloten in samenwerking met de Ver. v- Oud-Leerl. „Pomona" een land- en tuinbouwtentoon stelling te organiseeren in de tweede helft van Augustus. Ook wekte hij de aanwezigen op de bin nenkort te houden filmavonden en ee„ lezing over „Bodemka:* :er tg" bij te wonen. Hierna las de secre taris een uitvoerig jaarverslag voor waaruit bleek dat het aantal leden en donateurs 41 bedraagt. De reke ning gaf aan in ontvangsten f 141,37, uitgaven f 48,63, voordeelig saldo f 92,74. Als bestuurslid werd herko zen C. A- Hartog en als nieuw be stuurslid werd J. J. Dalebout geko zen. Besloten werd een 4-tal proef velden aan te leggen, n.l. 2 rassen- proefvelden met „Baldergerst", een kaliproefveld op gerst en een ras- senproefveld met uien. Na rond vraag volgde sluiting. OUWERKERK. Burg. stand over December. Geboren: 1. Cornelia S., d. van A. W. Remeeus en C. Panne- koek. Loop der bevolking over Dec. Ingekomen: 7. Adr. Kuijper Md. uit Maartensdijk11. C. Hend-ikse Pz. en gezin uit Dubbeldam; 29. D- K. Dorst en gezin uit Rotterdam; 29. M. J. Ruijtenburg uit Lochem. Loop der bevolking over 1946. Op 1 Jan. 1946 telde de bevolking 272 m. en 259 vr. Totaal 531 in woners. Vermeerdering door ge boorte 8 m. ei 5 vr., dco" vestiging 24 m. en 22 vr. Totale vermeerde- kJADIO PROüRAlttMA Zaterdag 25 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 730 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 gram.; 9.45 orkest werken; 10.45 Balans programma; 10.5? ouverture programma; 11 de zonne bloem; 11.45 lam.ber.chten uit Indië; 12.03 viool en piano; 12.30 amuse mentsorkest; 1 Ned. s.rijdkrachten; I.30 amusementsorkest; 1.50 de too- neelkijker; 2 gram.; 2.15 Engelgche les; 2.45 concert; 3.45 KRO-kiosk; 4 jonge kunstenaars; 4.30 causerie; 5 de wigwam; 6 zang met rhythmi- sche begeleiding; 6.15 journalistiek weekoverzicht; 6.30 Nederl. strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 Buffalo Bill; 7.45 rubriek van den wederop bouw; 8 nieuws; 8.08 de gewone man8.15 gramofoonraadsel; 8.30 lichtbaken; 9 cabaret; 10.15 ver zoekprogramma; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.20 gram.; 11.3#—12 dansmuziek. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8-50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 berichte» 9.50 viool en piano; 10 morgenwij ding; 10.20 de regenboog; 10.45 voordracht; 11 populaire gram II.15 voor de vrouw; 11.30 gram.; 12 concert; 12.30 sportagenda; 1235 Pierre Paila; 1 nieuws; 1.15 The Romancers; 2 kookkunst; 2 20 de kwintetspelers; 3.20 hoorspel; 4 gr.; 4.30 tusschen twaalf en zestien; 5 accordeonorkest; 5.30 muzikaal babbeltje; 6 nieuws; 6.20 gram.; 6.45 orgel; 7 denk om de bocht; 7.15 causerie; 7.30 cursus; 8 nieuws 8.05 zang en piano; 8 30 lezing; 9 men vraagt9.20 buitenlandse!» weekoverzicht; 9.45 viool en piano; 10.15 jazz; 10.45 avondwijdlog; 11 nieuws; 11.15—12 concert. ring 32 m. en 27 vr. Verminderd door overlijden met 1 m., door ver trek met 16 m. en 15 vr. Totale vermindering 17 m. en 15 vr. De bevolking telde op 1 Januari 1947 287 m. en 271 vr. Totaal 558 inwo ners. OOSTERLAND. Burg. Stand over Dec. 1946. Geboren: 8. Gerardina A. N., d. van A. de Jong en K. B. Berman. Gehuwd: 20. C. P. -Flik- weert, 26 j. en A. J. Bal, 28 j. Over- leden: 3. C. Bakker, v. van Johs v. d. Velde, 88 j.; 7 M. van der Male, v. van W. Dorst, 81 jaar. Op 1 Januari 1946 bestond de bevolking dezer gemeente uit 879 m. en 817 vr., totaal 1696 personen. Vermeerdering door geboorte met 15 m. en 16 vr., samen 31; door vestiging 53 m. en 49 vr., samen 102, totaal 133 pers. Vermindering door overlijden 18 m. en 7 vr. samen 25; door vertrek 38 m. en 46 vr., samen 84. Totaal 109 pers- Totale vermeerdering in 1945 133— 109 is 24 pers. (12 m en 12 vr.) Op 1 Januari 1947 te'de deze ge meente 1636 en 24 personen, Totaal 1720. Er werden 28 huwelijke» ge sloten. Volgens mededeellng van Arthur Mac Namara, plaalsvervangcnd mi nister van arbeid in Canada, be steedt zijn regeering veel aandacht aan personen, die in Canadcoesche mijnen wi len werken. De droogte in groote gebieden van de Oekraine is de ergste ia de Sow'et Unie sinds 50 jaar Alleen de uitstekende oogst in gebieden^ die voor dr ogte gespaard zijn ge bleven, behoedt het land voor een romp als in 1921. Volgens de „Pa ly Herald" heeft de Engelsche politie opdracht ge kregen jacht te maken op bijna 19.000 deserteurs uit het Britsche leger, d e vernntwoordcl'jk wo dcu geacht voor 5 pet. van alle misda den in Engeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2