ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Gebroken coulissen WERELDNIEUWS Fransche regeeringscrisis opgelost is ons volk zegt mr. van KSeffens VRIJDAG 24 JANUARI 1947 No. 15498 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedercn werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per rn.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) i' 1,— per stuk. Wareneer het waar is dat er in de uitwendige vorm van de werêld- «liplomatie iets principieels is ver anderd, dan behoeft het alarmee- rend geluid op diverse canfercnjies niet al te zeer te verontrusten. Juiat hetgeen zich achter de cou lissen van het wereldtooneel af speelde heeft de wereld in een jagend tempo naar twee catastro phes gevoerd. Het bankroet dezer diplomatie werd steeds meer gezien als de noodzakelijke factor voor het behoud van den vrede. De la chende diplomaat met het wijnglas in de hand, was slechts een zoet sappige uitgave van de sluwe be- rekenaar, die zijn rol met het noo- dige raffinement achter de scher men speelde. Is dit nu alles na den oorlog afgeloopen? Laten wij welwillend zijn en het in principe gelooven. Toen een Chamberlain voor dan oorlog naar München vloog, was er van camouflage en maskerade geen sprake meer. De oogen der wereid waren krachtdadig openge slagen door het Duitsche optreden. De menschheid zag ter elfder ure in niet op de hoogte te zijn van de onheilspellend dreigende geva ren en eischte openhartigheid. Veel daarvan is tijdens den oorlog be waard gebleven. Yalta, Teheran en Potsdam waren anders dan een vol kenbondsvergadering, waar zware stukken op tafel 'kwamen. De ver gaderingen der V.N., de groote vre desorganisatie, na den oorlog opge richt, droegen ean zelfde karakter. Het mag dan al een pijnlijke indruk maken wareneer gedelegeerden van verschillende landen elkaar in het openbaar de jas uitborstelen, de wereld neemt er via pers en radio kennis ran en weet waar het om gaat je en rraag die intusschen open blijft, is, of niet een ander, maar gelijkwaardig verkeerd element in het diplomatieke verkeer valt aan te wijzen. Ons dunkt het te zijneen maximum aan woorden en een mi nimum aan daden. De bekende Fransche journalist, Denis de Rou- gemont, heeft onlangs in een arti kel gezegd „wij stikken in de ideeën en meeningen" en als aan vulling zou kunnen dienen, er zijn slechts weinigen geroepen een ge dachte te concretiseeren. Wanneer tot nu toe bereikte overeenkomsten gelijkelijk in de practijik tot uitdruk king waren gekomen, dan was het niet mogelijk dat geheel Cantraal- Europa thans aan een wanhoop ten prooi was, waarbij een komend vredesverdrag met Duitschland en Oostenrijk niets meer dan een pa pieren bul beteekent. Woorden zijn waardeloos, wanneer er geen zin en beteekenis aan wordt gegeven inde practijk van het leven. In de mond van diplomaten wordt Oostenrijk b.v. „onschuldig" genoemd. Over het al of niet juist zijn van deze kwalificatie behoeft hier niet te wor den gesproken. Maar als dit het resultaat is van bereikte besprekin gen, laten dan allen daartoe geroe pen, dit land grootscheeps te hulp snellen, en niet laten verzinken in ■een nacht van onzegbare ellende. Zoo aijn er vele voorbeelden te Ramadier vormt een kabinet op breede basis Paul Ramadier heeft een nieuw Fransch kabinet gevormd en de lijst met namen van zijn ministers aan den president, Vincent Auriol, voor gelegd. Het kabinet bestaat uit 9 socialisten, 5 communisten, 5 leden van de M.R.Pj., 5 radicalen en 2; on afhankelijke conservatieven. Ramadier heeft twee plaatsver vangers aangewezen: Maurice Tho- rez (communist) en Pierre Teitgcn (M.R.P.) Georges Bidault (M.R.P.) is weer minister van buitenlandsche zaken. Ramadier had te voren een be roep gedaan op strenge discipline van partijen, vastbesloten om den franc te redden, de productie te verhoogen, de begrooting in even wicht te brengen, den vrede binnen de Fransche Unie te handhaven en de veiligheid van het land binnen het kader van de Ver. Naties te verzekeren. Duitschland mag geen gevaar voor Frankrijk meer vormen. Het wil den Duitschers geen onmcnschelijken druk opleggen, maar zich slechts tegen nieuwe agressie vrijwaren en de herstelbetalingen zien toegekend waarop het recht heeft. Zuid-Slaven eischen land en geld Polen en Zuid-Slavië hebben groo te stukken land en sommen gelds van Duitschland en Oostenrijk ge- eischt. Uit de memoranda, die bei de landen hebben voorbereid, blijkt dat deze slachtoffers van Hitler's militaire acties van meening zijn, dat in vredestijd voor de algemee- ne slachting in den oorlog betaald behoort te worden. Polen eischt een nieuwe Duitsche grens, die langs de Westelijke oevers van de Oder en Neisse naar Tsjeehoslowa- kije zou loopen. Verder verlangt Polen restitutie van eigendommen, die door de nazi's in beslag zijn genomeD bij Poolsche onderdanen in Duitschland. Zuid-Slavië eischt een behoorlijke schadevergoeding van Oostenrijk, ver vereffening van de oorlogs schade, die op meer dan 11 milli- oen dollar wordt geraamd. Vorderingen op den weg naar vrede In een radio-uizending legden Se nator Arthur H. Vandenberg, Pre sident van den Amerikaansch-en Se naat en voorzitter van de Senaats commissie voor Buitenlandsehe be trekkingen, en drie leidende verte genwoordigers van de arbeiders, de werkgevers an den landbouw den nadruk op de hechte vorderingen naar den vrede, ondanks de moei lijke en voortdurende problemen alsmede op Amerika's steun aan de UNO- Bij het overzicht in het algemeen van de vorderingen op den weg naar den vrede, zeide Vandenberg, •die deelgenomen heeft aan de in ternationale conferenties sedert het begin der Vereanigde Volkeren: „De Balkanverdragen en dat met Italië zijn door ons geteekend. De verdragen met Duitschland en Oos tenrijk zijn op weg. De ontwapening wordt 'ernstig bestudeerd". „Hoewel de UNO slechts een jaar oud is, heeft de Veiligheidsraad reeds verscheidene situaties, welke onder de oude orde makkelijk een gewapend conflict zouden hebben kunnen verhaasten, getemperd, en de Algemeen© Assemblee heeft reeds een krachtig begin gemaakt, dat de belofte inhoudt van een belang rijke bijdrage tot de vervanging van geweld door rechtvaardigheid in ons streven naar een vrije we reld van vrije menschep. Ik heb geen illusies dat „alles wel" is; noch dat de UNO niet be hoeft door te gaan. met het opbou wen van haar moreele autoriteit over de geheele wereld, voor dat de vrede en de veiligheid succes vol zijn gewaarborgd. Doch ik heb ook geenerlei illusie dat wij niet in ernstige wrijving en gisting in deze rustel ooze en ongelukkige wereld zouden verkeeren, indien wij de UNO niet hadden. „Wraakzuchtig noch zacht" Mr. Van Kleffens heeft Woens dagavond tijdens een diner van de Kamer van Koophandel te New- York een rede gehouden over het vredesverdrag met Duitschland. Hij was van meen'.ng, dat de vredesregeling niet volledig is zen der een systeem voor collectieve vermindering der bewapening en gewapende machten. Na een lang en gedetailleerd geven eri zelfs oen simpel gemoed moet toegeven dat zoo de zaken niet kloppen. Wij kunnen ons op recht verheugen wanneer de cou lissen der diplomatie worden ge broken, maar heeft het nog waarde, warneer het spel dat openbaar wordt, tot een ontknooping voert, die niet klopt met de werkelijkheid? overzicht van den Nederlandschen toestand en de eischen in het me morandum besloot hij: „Wij zijn geen zeer emotioneel volk. Het lijkt soms verbazingwekkend als men in aanmerking neemt op wel ke beestachtige wijze de Duit schers mijn landgenooten geduren de vijf lange jaren hebben behan deld, hoe objectief de Nederlan ders kunnen praten over recht vaardige en iin het algemeen wen- schelijke oplossingen. Van deze geestesinstelling draagt het Nederlaidsche memorandum het stempel. Wij wenschen niet wraak zuchtig, noch ook zacht te zijn. Er is een groote chirurgische ope ratie noodzakelijk. Laten wij die koel, oordeelkundig en zonder vrees uitvoeren, niet alleen voor het wel zijn van den patiënt, maar ook en in het bijzonder voor het welzijn van ons allen". SPREUK VAN DEN DAG Te weten, dat onze toekomst ligt in de dingen die vlak voor on* liggen, is de grond van alle wijs heid. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 24 Januari: Lichte tot matige vorst, wisselende bewolking met hier en daar een sneeuivbui, matige tijdelijk krachtige Noordoostelijke wind. 24. Zon op 8.33, onder 17.12 Maan op 10.08, onder 19.22. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 25. 5.23 v.m. 17.44 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mat. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Intelligentieproef op inktvisch Volgens de „Daily Express" wil de 30-jarige Young, pro fessor in de Zoölogie aan de universiteit te Londen, een onderzoek instellen naar de intelligentie van den Octopus. Hiertoe zal de universiteit aan het aquarium te Napels een medewerker benoemen op een jaarsalaris van 600 tot 800 pd. st. Men zal de reacties van den Qctopus op gekleurd licht, muzikale geluiden en onaangenaam smakend voed sel registreeren. De Octopus heeft het best ontwikkelde stel hersens van de rugge- graatlooze dieren. De geleer den verwachten, dat het dier een dankbare leerling zal zijn. Vluchtelingen naar Australië Als gevolg van naspeuringen in verhand met de spionnage-affaires in Canada heeft men te Sydney het' bestaan van twee organisaties voor hulp aan vluchtelingen ontdekt. Een van die organisaties stond onder communistische controle, terwijl in de andere „witte" Russen de leiding hadden. Een in Australië binnen gekomen vluchteling zou ruim veer tigduizend pond sterling in zijn be zit hebben, terwijl ande»en credieten bleken te hebben in Londen en New York, tot een totaal van duizenden ponden. Sommige van de binnenge komen vluchtelingen worden ver dacht van collaboratie met de Ja- panneezen tijdens den oorlog. Beperking bezettingstroepen in Japan Volgens berichten uit Tokio zullen de Amerikaansohe bezettings'roepen in Japan» dezen zomer langzamer hand van 125.000 tot 98.000 man ^verminderd worden, indien het plan tot beperking van troepen wordt uitgevoerd. De Britsche strijdkrach ten zullen raar verluidt tot een sterkte van 30.000 teruggebracht worden. Ver'eden week werd reed6 uit Tokio bericht, dat b'nnen en kele weken 3.000 man terug zoudrei koeren. Het aantal Britsche man schappen in Janan bedraagt op het oogenblik 38.000, dat is eon vierd» deel van hel geall'eerde bezettings leger

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1