4 Nederl. artisten verongelukt Bij een noodlottig vliegongeval te Biak, een eilandje ten N. van Nieuw Guinea, iin Ned. Indië, zijn de vol gende Nederlandschc artistce van iet gezelschap Hans Snel om het leven gekomen: Hans Snel, John Charley (J. Hoekwater), Tonio Man'.i (H. v. Gulik), Jossi (A. F. C. Joos- ten) en Jossino (J. G- Jaofsben— Mijer) (danspaar). Deze artisten zijn 1 November j.l. per Skymaster naar Ned. Indië ver- trokken, nadat zij door de NIWA (Ned.-Lnd. Welfare Artisten) ge- •ngageerd waren om in het Verre Oosten wat afleiding aan de troe pen te brengen. Tandartsen worden opgeroepen In verband met tekort aan tand artsen in het leger, zoowel hier als in Indië, worden buitengewoon dienstplichtigen, die tandarts zijn in militairen dien9t opgeroepen. Slechts een vijfde deel van de in 1924 geboren jongemannen, die thans gekeurd worden voor den mi litairen dienstplicht, zal worden be stemd voor gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het volbrengen van de eerste oefening. De overigen zul len worden bestemd tot buitenge woon dienstplichtige en zullen dus voorloopig niet worden opgeroepen. Groentenveilingen staken De vaststelling van de maximum prijzen voor wintergroenten heeft nogal wat stof doen opwaaien. In Noord-Holland zijn de groentenvei lingen te Warmenhuizen en Noord- Scharwoude in staiking gegaan. Op de veiling Eendracht te Groningen werd een algemeene inkoopstaktog afgekondigd. Men acht de vastge stelde prijzen zoo laag dat noch door dan groothandel, noch door den kleinhandel winsten kunnen warden gemaakt- De staking was afgekondigd zonder overleg met de vakgroep. Autobus gekanteld Te Leiden kantelde Dinsdag een autobus met 24 inzittenden, toen deze werd aangereden door een awaren vrachtauto met aanhang wagen. Zeven passagiers werden arwaar, zeven anderen licht gewand. Twee voorbijgangers, die bekneld raakten, werden eveneens ztwaar ge wond naar het Academisch zieken huis overgebracht- Overvallen en beroofd De 71-jarige weduwe M. Hijna-Pet werd in den kelder van haar wo ning aan den Schieweg te Rotter dam door een ongeveer 22-jarigcn man neergeslagen. Na dezen over val verdween de man met een ra dio-toestel, dat hij in een gordijn wikkelde, een aantal juweelen en een bedrag aan geld. Met een zware hoofdwonde is mevr. H- in ernstige» toestand naar een ziekenhuis gebracht. Auto ongeluk Dinsdagmorgen ramden 8 auto's elkaar op den straatweg tusschen Rotterdam en Delft. Een personen auto werd in elkaar gedrukt; de be stuurder was vrijwel op slag dood. Zijn echtgenoote, die naast hem zat werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het slachtoffer, de beer Van Walre de Bordes was secretaris van den repatrieeringsdienst en eenige ja ren burgemeester van Middel burg. Massale bokspartij Hoe een voetbalwedstrijd in een bokspartij kan ontaarden, heeft men Zondag in het Goffertstadioa in Nij megen kunnen beleven. Deze le klas wedstrijd is een waar voorbeeld van onsportief ge doe geweest. Vrijwel gedurende den geheelen speeltijd is het spelbeeld ontsierd door allerhande geniepig- heidjes, waaraan de scheidsrechter door permanent gefluit, een einde trachtte te maken. Tien minuten voor het einde brak echter een or kaan los. Toen wisten namelijk de Devente- naren gelijk te maken. De maker van het doelpunt, Kolkman, maakte een dollen vreugdesprong, waarbij hij onwillekeurig den NEC-er Wis- kamp met een zijner armen een tik op het hoofd gaf. Als een stier vWerd do Nijmegenaar daarvan en hij timmerde Kolkman zoo hardhandig op zijn gezicht, dat de man van Deventer met bebloede lippen zoo goed als k.o. ter aarde zeeg. Van den weeromstuit bezorgde een van Kolkmans makkers toen een prach tig blauwoog. Andere spelers voel den natuurlijk ook wat voor een robbertje en daar 't op kookpunt gebrachte publiek zich ook niet on betuigd wilde laten, beleefde net Goffertstadioa een pandemonium van jewelste. Totdat de politie „knuppeltje uit den zak" ging spelen en rake tik ken uitdeelde. Toen was het en thousiasme voor een vechtpartij vlug gedaald. Herstel van de Eendrachtbrug De grootst© drijvende bok van Europa, de „Ajax" is te T hol en aangekomen om werk te verrichten bij het herstel van de brug over de Eendracht: Maandag werd het eerste deel van de brug aan den Brabantscben kant op den steiger gelegd. Men heeft berekend dat de brug omstreeks begin Juli geopend zal wonden, t VAN ONS EILAND ZIEKRIKZEE. Dinsdag 21 Jan. vond de algemeene jaarvergade ring plaats van de véreenigiing van oud-cursisten der Rijkstuinbou'uA winteravonöschool, onder voorzit terschap van den heer P. van Be- veren, in het Huis van Nassau. Na eon openingswoord van den voor zitter werd een kascommissiie be noemd, die de boeken van den pen ningmeester controleerde. De com missie meldt de boeken in orde en deelt mede dat de kas sluit met een nadeelig saldo van f 8,78. De secretaris geeft hierna een jaar overzicht, waarin een optimistisch geluid de boventoon voert. Er be stond weliswaar een slecht con tact met den Voorlichtingsdienst, maar dit stimuleerde de zelfwerk zaamheid der leden. Het overzicht herinnert aan de plechtigheid op 23 Maart '46, toen een plaquette ter nagedachtenis van den heer M. A- Quist in het Veilingsgebouw plechtig werd onthuld. De vereeni- ging telt thans 48 leden en 46 do nateurs. De vereeniging werd lid van de Stichting Volksh oogeschol en in Nederland. Een excursie naar de Betuwe werd een succes. Op perio dieke vergaderingen werden tech nische en algemeene vraagstukken stukgepraat. Hierna is fjet woord aan den Hoofdassistent van den Tuinbouw- voorlichtingsdienst, de heer van Oosten, die een betoog hield over de problemen rond de pruimentpelt waarbij speciaal het accent viel op de rentabiliteit der verschillende rassen. Na een zorgvuldige verge lijking getrokken te hebben tusschen de pruim en andere fruitsoorten gaf spr. een overzicht van de wij ze waarop de pruimenteelt zich J© laatste jaren heeft ontwikkeld. 8 9 pet. der totale fruitoogst be staat uit pruimen. In het algemeen kan de productie nog zonder ge vaar worden opgevoerd. De lood glans en bacterieziekte kwamen hierna ter sprake. Van groot belang, aldus spr. is het feit dat de pruim het op vochtige grord, die voor de teelt van andere fruitsoorten soms totaal ongeschikt kan zijn, zeer goed doet. Deze algemeene be schouwingen gingen vooraf aan het bespreken der verschillende soor ten, als Victoria' Reine Glaude de Jeune en d' Althan, Ontario, Early Laxton, Belle de Louvain, Reine Glaude de Verte en de Hoever, monsieur Chative, Warwick Droo- per, Jefferson, enz. Een beschou wing over de onderstammen waar bij in het bijzonder de Varkens- pruim, Common Mussel, Pershore en andere werden genoemd, sloot hierbij aan. Met een dringend ver maan tot goede verzorging van de pruim en zoo mogelijk een snoeien direct na de pluk besloot spr. deze voor insiders belangrijke causerie, die door een uitgebreide discussie werd gevolgd. Voor de tweede maal trad de heer du Lancelle in de Concertzaal voor en achter het voetlicht, hier Dinsdagavond voor een talrijk pu bliek op. Zijn bijzondere gaven op telepathisch gebied spreidde hij ook nu met virtuositeit ten toon. Niet alle medewerkers gaven hem het zoo noodige contact, zoodat deeene toer beter en sneller gelukte dan de andere, maar daarvan kan men den heer du Lancelle geen verwijt maken. Het publiek verbaasde hij telkenmale met zijn experimenten, die hij reeds op andere plaatsen van ons eiland ten beste gaf ot nog moet uitvoeren. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Zierikzee Zitting van 8 Januari. Alg. Pol i tie ver o rd. Oos- t e r 1 a n d M. G. en A. W D. te O os ter land f 10 b. s. 5 d. h. Alg. Politieverord. Zie rikzee: J. A., huisvr. van J. W. te Zzee f7.50 b. s. 3 d. h. Wetb. v. S t r a f r., Art. 426 M. v. d. C. te Zzée f 25 ss. 10 d.h Wetb. v. Strafr., Art. 424: L. J. v. id. Bi. te Nieuwerkerk en J. C. H- te Br'haven, berisping*. Wetb. v. Strafr., Art. 427: A. W. te Nieuwerk f5 ss. 5 dih. Wetb. v. Strafr., Art. 431 G. K. te Zzee f6 ss. 3 d.h. Wetb. v. Strafr., Art. 459: M. C. M. G. te Bruinisse f 20 ss. 10 d.h. Tramwegregl., Art. 11: C. J. te Goes f 40 ss. 20 d.h. Tramwegregl., Art. 83: J. D. te Oosterland f5 ssi 3 d.h. Motor- en Rijwielregl.: Art. 59: A. J. B. te Kerkwerve f3 ss. 2 d.h.; A. P. de R. te Sint Phiiipsland; C. J. de K. te Haam stede; F. J. E- v. G. te Zzee f3 en f2 ss. 2 en 1 d.h.; C. P. S, te Br'haven; L. R. te Br'haven f3 ss. 2 d.h.; C. A. v. d. S. te Zzee f2 en f i ss. 2 en 1 d.h.C. v. W. te Zierikzee f3 en f2 ss. 2 en 1 d.h.; L. K. te Eilemeet f3 en f2 ps. 3 an 2 d.h.; J. D. te Naaldwijk 18 s.s. 4 d.h.; L. K. te Burgh f3 ss. 2 d.h.; A. J. R. te Dreischor f2 en fl ss. 2 «t 1 d.h. Art. 14: M. P. H. te Zzee f10 ss. 5 d.h. Art. 16: J. v. A. te Zierikzee f6 ss. 3 d.h. Art. 2 7: P. M. H. te Zzee f6 en f 2 ss. 3 en 1 d.h. Art. 9: P. D. te Naaldwijk f2 ss. 1 d.h.; M. M. te Waarde f7 ss. 3 d.h.; P. v. D. te Haamstede f7 ss. 3 d.h. Wet Autovervoer Perso nen: M. V. te Eikerzee f 10 ss. 5 d h. Uitvoeringsbesluit ver voer personen: L. B. J. te Zzee f10 ss. 5 d.h. Wegenvcrkeersrcgeling: Art. 11: K. N. H. te Kerkwerve f7.50 ss. 5 d.h. Art. 162: J. S. te Rotterdam f 15 ss. 8 d.h. Art. 8: W. N. S. te Zierikzee RADIO-PROGRAMMA x Vrijdag 24 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 fam.berich- ten uit Indië; 12.03 gram; 12.30 stafmuziak; 1 nieuws; 1.15 orkest; I.50 causerie; 2 kamermuziek; 2.30 hoorspel; 3.10 gram.; 4.30 na school tijd; 4.45 gram.; 5.45 lezing; 6 con cert; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 K.A.J.; 7.30 cymbalo; 7.50 causerie; 8 nieuws; 8.15 mu ziekspel; 9|Coneert; 10 nieuws; 10.20 avondgebed; 10.35 orgel; 11.05 dans muziek; 11.35—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn..; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 9.50 viool en piano; 10 morgenwijding; 10.45 voordracht; 11.15 voor de vrouw; II.30 gram.; 12 kamermuziek; 12.30 sport; 12.35 orgel; 1 nieuws; 1.15 The Romancers; 2 kookkunst; 2.20 kwintet; 3.20 hoorspel; 4 gram.;4.30 tusschen 12—16; 5 accordeonorkest; 5.30 muzikale causerie; 6 nieuws; 6.20 gram.; 7.15 causerie; 7.30 V.P. R.O.; 8 nieuws; 8.30 ds. D. A. Hoekstra; 9 gram.; 9.30 overzicht; 10.15 jazz.; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.15—12 gram. f4 ss. 2 d.h.; R. E. te Zierikzee f3 ss. 2 d. h. Art. 4: M. K. te Utrecht f8 iss. 2 d.h. IJ k w e t: Pa. Ca. Z. te Zzee f7 ss. 3 dli. met teruggave gewichten. Leerplichtwet: Aa. Ma. N. te Kerkwerve f 16 en f 15 ss. 8 en 8 d.h. Vestigingswet kleinbedr. 1937: M. A. J. te Brouwershaven f 16 ss. 15 d. h. Paardenwet M. C. M- G. te Bruinisse, vrijspr Regl. v. Politie voor de Polders of Waterschappen in Zeeland: P. K. te Dreischor; C. J. v. L. te Dreischor; K. J. v. d. V. te Drei schor f7.50 ss. 5 d.h. LUCHTVAART Dagelijks naar Indonesië Een Nfcderlandsche regeeringsmis- sie is in Voor-Indië aangekomen, waar zij met de Voor-Indische re geering onderhandelingen zal voe ren over een luchtvaartovereen- komst. Het hoofd van de missie, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, verklaarde tegenover een ver slaggever van Reuter, dat men de regeeringsluchtdienst, die thans voor militaire en repatrieeringsdoelein- den op Voor-Indië onderhouden wordt, thans aan de K.L.M. wil overdragen. Het uiteindelijk doel is een dagelijksehe dienst tusschen Ne der a d e"i I donedë vi3 Kara sji en Calcutta, welk plan verwezenlijkt wordt, zoodra er voldoende Con stellations beschikbaar zijn. FINANCIEEL NIEUWS Meelfabrieken Ned. BaVkerij Over 1946 deelt de directie mede, dat de aanvoer van grondstoffen moeilijk bleef. De capaciteit der fabrieken moet worden vergroot en mede door prijsstijgingen zal een grooter bedrijfskapitaal noodig zijn. De nieuwe obligatieloenimg ad f 3 millioen is nog niet in de balans op genomen. De winst be draagt f 550.117 (v.j. 317.643). Na reserveering van f 209.000 is 6 pet (v.j. 4'/s) dividend beschikbaar Daar de producten steeds noodig zullen zijn, is de directie voor het komende jaar niet pessimistisch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2