ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Oostenrijk wordt weer een afzonderlijke staat •ONOCRDAG 28 JANUARI 1947 No. 15497 101e Jaarg, ABONNEMENT t Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Ln Kerikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse •emmers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobeistraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De kwestie der herstelbetalingen Vrije scheepvaart op den Donau i« «ijn openingsrede op de comfe- jtentie der Kleine Vier (de plaats vervangende ministers van buiten- landsche zaken) te Londen, ver klaarde Bevin, dat een spoedige vre de met Oostenrijk de onontbeerlijke voorwaarde is tot het herstel der normale verhoudingen in het Do- naubekken. De vredestichters van Versailles hadden aan het vraag stuk van de liquidatie van de Dubbel Monarchie een verkeerde oplossing gegeven. Deze oplossing bracht niet alleen de politiek, maar ook de econ. des- integreering van het gansche Do- naubekken met zich. Oostenrijk bleek geen levensvatbaarheid te hebben. De Anschluss-gedach'te schoot ar na 1918 wortel en werd in 1938, na den Duitseheai aanval, een feit. Op 1 Nov. 1943 werd te Moskou een gemeenschappelijke geallieerde verklaring afgelegd, waarin het her stel van een vrij en onafhankelijk Oostenrijk werd geproclameerd,'eëii belofte die de geallieerden nu zul len moeten inlossen. Bij de voorbe reidende besprekingen over het vredesverdrag zullen de Oostenrij kers worden toegelaten. Als drie eerste punten zal kanse lier Figl voorstellen: den terugkeer tot eeni onafhankelijk en souverein instituut (en dus het vertrek der bezettingstroepen), de handhaving der grenzen van 1937 en het opne men van Oostenrijk in de organisa tie der Vereenigde Volken. Betreffende de grenskwiestie werd er, naar aanleiding van het opstel len van het Italiaansche vredesver drag reeds een beslissing genomen in da aangelegenheid van Zuid-Tirol dat in 1918 om strategische rede nen aan Italië werd overgedragen en thans ook voor Italië behouden blijft. Kanselier Figl zal ongetwijfeld nog andere eisehen naar voren bren gen: aldus b.v. de kwestie der her stelbetalingen, om vrije scheepvaart op den Donau en het vrij gebruik van de haven van Triest (een van de onontbeerlijke voorwaarden tot economische herleving). De oplossing van de twee laatste kwesties zal afhangen van het al of niet tot stand komen van een vergelijk tusschen Oost en West. De ondergang van de „Chimarra" Toen Zondagavond met het val len van den avond de reddings werkzaamheden ten behoeve van het op een mijn geloopen en gezonken Grieksche schip de „Chimarra" moesten worden onderbroken, wa ren van de 534 pasagiers 196 be houden aan land gebracht en van het visschersdorp Rafina (Attica) naar ziekenhuizen te Athene ver voerd. Men neemt aan, dat meer dan 300 personen onder wie vele vrouwen en kinderen, zijn verdron ken. Het schip zonk binnen 15 mi nuten, nadat het op de mijn was geloopen. Aanvankelijk slaagde de bemanning er in eenige orde te handhaven onder de honderden pas sagiers, die op het bovendek samen stroomden. Maar toen het schip plotseling sterk begon te hellen, klonk de kreet „zinken" en de wed loop naar de reddingsbooten begon. Eerst 5 uur later verscheen toeval lig een schoener op het terrein van de ramp en begon overlevenden op te nemen. Naar verluidt zijn ook 40 linksgeoriënteerde politieke ge vangenen, wier handen geboeid wa ren, in de golven verdwenen. Op verschillende punten langs de kust zijn nog 80 overlevenden opgepikt, waardoor het aantal vermisten thans tot 291 is gedaald. Het aantal pas sagiers en bemanning, dat zich te Saloniki had ingescheept, bedroeg «11. AutodiefstaL te Londen Ondanks alle pogingen van de Londensche politie om den diefstal van auto's tegen te gaan (een be ruchte dievenbende werd reeds ont maskerd) neemt het aantal auto diefstallen met den dag toe. Het weekgemiddelde bedraagt nu reeds 250. Volgens de laatste couranten berichten zijn gedurende de afge- loopen 3 maanden 3.000 auto's ge stolen, gedurende de afgeloopen 12 maanden bijna 10.000. 90 pet. hier van werd later op een eenzame plaats onbeheerd teruggevonden. De autodieven hebben ook de hand in de nieuwe golf van inbraken in winkels en huizen, die Londen thans teistert. Bovendien organiseeren zij geregeld goedgeorganiseerde aEnval- len op autoparken uit, waar zij bij na onder den neus van de politie of van bewakers de auto's ontdoen van reservewielen en andere onder deden. Na een groote voetbalmatch vormden autobezitters verleden week bij het politiebureau een queue om diefstallen,;aan te geven. Prof. Posthuma naar Indië vertrokken „Het economisch element is nu ingeschakeld" Prof. Posthuma heeft bij zijn ver trek van Schiphol naar Batavia ver klaard, dat hij van meening was. dat een overeenkomst uiteindelijk geteekend zal worden. Hij zeide naar Indië te vertrekken met en kele „zeer voorlooplge nieuwe aan wijzingen" voor de commissie-gene raal. „Zoodra ik in Indië aankom", al dus prof. Posiihuma, „zal ik be schouwd worden als lid van de commissie-generaal. Ik twijfel er niet aan dat ik als gelijkgerechtigd lid van de commissie-generaal met de overige leden een prettige sa menwerking zal hebben. De regee ring heeft het als een behoefte ge voeld het economische element in te schakelen en ik 'kan u zeggen, de commissie-generaal is tevreden, dat dit thans is geschied". De heer Posthuma zeide verder dat het niet onmogelijk is, dat hij of een ander lid van de cammiasiie- generaal over vier of vijf weken weer naar Nederland zal komen om over verschillende vraagstukken met de regeer in g overleg te plegen. Geen afvloeiing van ambtenaren Naar hft A.N.P. verneemt zullen de. nieuwe distributiemaatregelen, met nam^ de verandering in de me thode van banaanwijzing, geen af vloeiing van ambtenaren tot gevolg hebben. Door het vrij groote verloop onder het personeel dcc distributiedi.nstsn verscheidene afh'btenaren zijn te ruggekeerd in het bedrijfsleven zijn er hier en daar vacatures ont staan, die moeilijk waren aan te vullen. Door de nieuwe maatregel is het mogelijk geworden in de vacatures te voorzien, zoodat eens betere we-rkverdeeling verkregen kan worden. Op den duur, bij ver der gaande maatregelen, zal een, zekere afvloeiing plaats vinden. distributie van schoenen Aan degenen, die na 1 April '46 nog geetn ben voor gewone of be- roepsschoenen ontvangen hebben 'en thans zoo dringend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laatste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegenheid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desge- wenscht bij voorrang een sehoe- neinbon verstrekt worden. In Februari zuilen uitsluitend aan bovenbedoelde personen, wier stam kaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distrilbutiediien- sten bekend te maken dagen bon nen worden uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze categorie behoorende personen in SPREUK VAN DEN DAG Gij kunt U niet beroemen op uw trouw aan het goede, wanneer uw wil nog niet tot het uiterste weer stand heeft geboden aan de verzoe king. WEERBERICHT Verwachting tot den avond va* 22 Januari: Lichte tot matige vorst, wisselende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien. Vrij krach tige N.O- wind langs de Wadde»- eilandem. 23. Zon op 8.34, onder 17.10. {Maan op 9.41, onder 18JU. Eerste kwartier 30 Jan. 1.07. Hoogwater te Zieribzee over de maand Januari 24. 4.49 v.m. 17.13 nan. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwatw Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. de gelegenheid gesteld worden va* deze voorrangsregeling gebruik te maken. Zij, die volgens deze rega ling oen bon ontvangen, komen niet opnieuw voor een bon in aanmer king bij de normale reeds bekend gemaakte schoenendietrfbutie. Verjaardagen leden van ons Koninklijk huis De ministerraad heeft voors hands de volgende regeling aange nomen voor het functioneeren van de rijksdiensten'op de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis: Op den verjaardag van H.M- de Koningin zal den geheelen dag vrij van, dienst worden verleend. Op de verjaardagen van H.K.H.H. prin ses Juliana en prins Bernhard zal eerst na den ochtenddienst vrijaf worden verleend. Op de verjaarda gen van de overige leden van het koninklijk huis zullen de rijksdien sten öp normale wijze functionee ren. Onze prinsesjes in aandachtige beschouwing van het verjaarsgeschenk der Nederlandsche koopvaardij aan haar. peetekind. prinses Margriet. Dit g.-schenk een trap-auto in den vorm van een bo t. werd door een u t zes personen bestaande delegatie van de koopvaardij aan het prinsesje ten paleize Socstdijk aangeboden ANP P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1