Regeling voor Ziekenfondsen Als resultaat van de besprekingen, welke zijn gevoerd tussehen de ziekenfondsen en de huisartsen, vroedvrouwen, specialisten, apothe kers en tandartsen is een voorloo- pige regeling getroffen voor de ho noraria, welke door de ziekenfond sen zullen worden betaald. Daarbij zijn de vergoedingen voor vrijwil lig- en verplicht-verzekerden gelijk gesteld. De weistandsgrens voorde vrijwillig verzekerden wordt ver hoogd tot 3750 gulden. Niet apotheek-houdende artsen ïullen f 4,25 per ziel per jaar ont vangen; apotheekhoudende artsen I 6,75. De premie wordt voor een verzekerde op 50 cent por week gesteld, als maximum. Voor kinde- ■en beneden 16 jaar mag geen pre mie worden berekend. Ook voor «gn. onvolledige gezinnen zijn af wijkende regels vastgesteld. Voor de gevallen, waarin de verstrekkin gen aan de vrijwillig verzekerden minder omvatten, dan die aan de, verplicht-verzekerden dient het maximum der premie lager te wor den gesteld. Ook hiervoor zijn vas te normen gesteld. Wat een begrafenis mag kosten Met ingang van 1 Februari wordt een tariefsregeling voor begrafenis sen van kracht, welke voor het ge- heele land bindend zal zijn. Een begrafenis, bestaande uit leverantie van een eenvoudige vurenhouten kist, 50 rouwcirculaires en het be schikbaar stellen van acht dragers, een lijkkoets en twee volgkoetsen, met inbegrip van het inrichten van een rouwkamer en het zoogenaamde „buurten" mag in totaal niet meer dan ongeveer 185 gulden kosten. De eenvoudigste begrafenis voor een volwassene mag niet duurder zijn dan 135 gulden. De prijzen van lijk kisten mogen varieeren van 39 tot 122 gulden. De begrafenis-onderne mers zijn verplicht een gedetail leerde nota over te leggen. De KLM bracht geneesmiddel over De K-L-M.-Constellation PH-TAW die uit New York op Schiphol arri veerde, vervoerde een fleschje streptomycine, bestemd voor het 12- j-arige zoontje van een Belgisch fabrikant te Kortrijk, dat ernstig ziek is. Streptomycine is het nieuwe Ame- rikaansche geneesmiddel, dat groo- te verwachtingen heeft gewekt voor de t-b.c.-bestrijding. Verder wordt het aangewend ter bestrijding van typheuze aandoeningen en andere bacterieele ziekten, waarbij penicil line minder werkzaam is gebleken. De streptomycine is met spoed overhandigd aan een zakenrelatie van den vader van het kind, die haar met zijn auto naar Kortrijk beeft overgebracht. Veelbelovende jongedame Een 19-jarig Rotterdamsch meisje, dat behalve over een flinke dosis ge slepenheid, ongetwijfeld ook over een zekere mate van charme moet hebben beschikt, gaf de politie han den vol werk. Na een oproep aan winkeliers spoedde zich een stroom van ge dupeerden naar het politiebureau om haar aan te klagen wegens op lichting. De geslepen jongedame bracht in alle mogelijke winkels ontroerende verhaTen over een zie ke verloofde te berde met het ste reotype slot, koopen zonder te be talen. Vier slagers, zes boekhande laren, een juwelier, een honden koopman en een bakker waren haar slachtoffers. Op den duur begon evenwel haar succes te tanen. De bakker koesterde reeds eenigen arg waan en was zoo verstandig om niet op haar verhalen in te gaan. Ook bij een winkel ter, waar zij twee vulpennen, als gewoonlijk zon der geld te betalen, toocht, liep het zaakje spaak. Na haar twee maal om geld gemaand te hebban had hij er genoeg van en nairi haar mee naar het politiebureau, waar men haar met open armen ontving en na een verhoor van enkele da gen naar het huis van bewaring bracht. Het concept van het dos sier is een 200 pagina's tellend boekdeel. Het geeft een verbazing wekkend beeld van haar geslepen heid. Het rooien van vruchtboomen In antwoord op de vraag van het lid der Tweede Kamer, den hoer Droesen, of het den Minister van Landbouw bekend is, dat hier e* daar fruitboomen worden ge rooid voor meubelhout en dat het meestal eigenaren zijn van verpachte boongaarden, die hiertoe overgaan, heeft de Minister medegedeeld, dat hem dit inderdaad bekend is, maar dat bij een ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat het meestal eige naren van verpachte boomgaarden zijn, die daartoe overgaan. Op de vraag of de Minister nu het kapverbod voor fruitboomen is opgeheven het gevaar niet aanwezig achtte, dat genoeemd ver schijnsel zoodanige afmetingen gaat aannemen, dat daardoor het recht van den pachter wordt aangetast en de fruitvoorzienmg ernstig ge schaad, heeft de Minister geant woord, dat hiervan niets is geble ken. Maatregelen hiertegen worden dan ook niet noodzakelijk geacht. RECHTSZAKEN Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage, Kamer voor Zeeland te Middelburg heeft in de zitting van Vrijdag 17 Januari de volgende sententie uitgesproken tegen: C. W. M. van der Werf te Burgh, thains verblijvende in het kamp te Gron de Wegens: „gedurende den tijd van den huldigen oorlog opzette lijk e©n ander blootstellen aan ©eni gen rqaatregel door of vanwege dein vijand af dieais helpers", tot: 1 jaar en zes maanden gevangenis straf, te ondergaan in eene bijzon dere strafgevangenis voor jongelie den; met ontzetting van het recht tot het kiezen of de verkiesbaar: heid bij wettelijk uitgeschreven ver kiezingen voor den tijd van 10 jaar. VAN HET EILAND ZIERIKZEE. Wij: vestigen de aan dacht op de lezing in de Kleine Kerk a.s. Woensdag, waar zooals geannonceerd, ds. de Kluis, 'hoofd veldprediker zal spreken over On ze jongens in het leger. Ds. de Kluis, die begin Februari naar Indië hoopt te vertrekken, is wel bij uitstek deskundig om een beeld te geven van wat er leeft in de harten onzer soldaten, van hun spe cifieke zorgen en moeilijkheden. Door een ieder die zich interesseert voor het welzijn onzer militairen, mag deze lezing niet worden ver zuimd. Zaterdag 18 Januari kwam de Visscherijvereeniging „Helpt El kander" in eerste jaarvergadering bijeen. De voorzitter, B- W. Schot, opent de vergadering en geeft een overzicht van hetgeen in 1946 door de vereeniging is bereikt en wat nog niet bereikt, ondanks de vele vergaderingen, die zoowel binnen als buiten vereenigingsverband wer den genouden. "Met de Stichting Herstel Zeeland, de mosseloentraie te Bergen op Zoom en minister Lieftinck kunnen we constateeren dat onze stem nog altijd een stem des roependen in de woestijn is. Niettemin is er met betrekking tot de verkoop van mosselen reden tot dankbaarheid, in het bijzonder de vele geleden schade van ver schillende visschers, door verlies van schepen en producten in aan merking genomen. Het is dan ook met gevoelens van hoop op ko mende verbeteringen, wanneer de voorzitter leden en vereeniging een gezegend 1947 toewenscht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat nog vijf schepen zich in het buitenland bevinden. Twee schepen kwamen in 1946 teruug. De vereeni ging telt momenteel 51 leden en 56 donateurs. Een kascommissie meldt de boeken van den penning meester in orde. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f 35,975. Door bedanken v. d. secretaris wegens andere werkkring werd tot secretaris gekozen P. Blommaert Gz. Als nieuw lid werd toegelaten E. Blommaert. Tot bode werd benoemd J. Schraver. Besloten werd naar het Aan- en Verkookkantoor van Mos selen te schrijyen over betere aan vulling van het te leveren kwan tum mosselen, daar op andere plaat sen de procenten hooger staan dan hier. Nadat nog verschillende brie ven zijn behandeld en de verschil lende leden ingelicht werden, sloot de voorzitter de vergadering. KERKWERVE. Een ongewoon en voor betrokkene wel zeer onplei- zieri'g record sloeg een hond van onbekende herkomst, die Zondag middag zeven schapen van den landbouwer A. v. d. Wekken dood beet. De schapen werden voor de consumptie afgekeurd. De vraag: „gaat dat zoo maar", ligt hier wel zeer voor de hand. Voor den eige naar van' den hand zal dit op zich zelf al weinig prettige muisje, wel een dito staartje hebben. Een eige naar van een hond is aansprakelijk voor de escapades van zijn lieve ling. Dit feit ligt juridisch veran kerd in een desbetreffende politie verordening, die luidt: De eigenaars van honden zijn verplicht te zor gen: dat hunne handen niet los laopen, buiten dé openbare wegen en voetpaden; buiten de onmiddel lijk aan woningen grenzende erven en afgesloten terreinen en buiten de voor het openbaar verkeer open staande dijken en bermen. NOORDGOUWE. Het aantal in woners op 1 Januari 1946 bedroeg 768 (384 m. en 384 vr.) Dit aantal vermeerderde door geboorte met 23 (11 m. en 1 2vr.) en door vestiging met 133 (54 m. en 79 vr.) Dit aan tal verminderde door overlijden meit 6 (3 imi. en 3 vr.) en door ver trek met 60 (22- m. en 38 vr.) Het aantal inwoners per 1 Januari 1947 bedroeg dus 858 (424 m. en 434'Vr.) DREISCHOR. Vrijdagavond gaf de gymnastiekvereeniging „Jong Drei- schor" haar jaarlijksche uitvoering in café Slager. Het programma, be staande uit 17 punten, werd op vlotte wijze afgewerkt. Vooral het programma van de kleuters viel zeer in den smaak van het publiek. Na afloop deelde de voorzitter der vereeniging mede, dat door een persoon, die onbekend wenscJite te blijven, een bedrag gegeven was' om prijzen beschikbaar te stellen voor de beste oefeningen. Tweehee- ren van „Olympia", welke tegen woordig waren, traden als jury op en stelden de prijzen als volgt vast: kleuters, meisjes: J. Wagema- ker; idem jongens: H. Hage; meisjes A: C. Steenland; jongens A: C. Wagemaker; meisjes B: N. Kramer; jongens B: J. Straaijer; dames: C. van Dongen; heeren: J. Blaas. Hierna bracht de loco-burgemees ter namens de aanwezigen dank aan den voorzitter en den directeur der vereeniging. Hij zegde toe alles in het werk te stellen om zoo spoe dig mogelijk te komen tot het be schikbaar stellen ven het sportveld. BRUINISSE. Op 1 Januari 1946 bestond de bevolking dezer gemeen te uit 868 mannen en 880 vrouwen, totaal 1748 personen. Dit aantal vermeerderde door vestiging met 154 mannen en 203 vrouwen (357 personen) en door gebo.orten met RADIO PRÖQRAMMA Woensdag 22 Januari HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gr&m.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 850 voor de vrouw; 9 gram.; 9.30 berichten; 9.50 piano; 10 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 zang en piano; 11 voordracht; 11.15 gram.; 12 Attentia 12.30 kalender; 12.35 gram.; 100 nieuws; 1.15 voor het platteland; I.20 orgel; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 2.15 Röntgenkwartet; 3 voor de jeugd; 3.45 voor de zieken; 4.15 voor de jeugd; 5.15 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 Miller sextet; 6.45 lezing; 7 gram.; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 liturgie; 8.00 nieuws; 8.15 omroeporkest; 9.15 hoorspel; 10 sextet; 10.30 dans muziek; 11 nieuws; 11.15 bob* en piano; 11.25- gram. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 NCR.V.- orkest; 7.45 woord voor den dag; 8 nieuws; 8.15 gewijde muziek; 8.30 morgenconcert; 9.15 voor de zieken; 9.30 gram.; 10 piano; 10.30 morgen dienst; 11 gram.; 11.15 reportage; II.45 fam.berichten uit Indië; 12 gram.: 12.15 orgelconcert; 1.15 Me- tropole-orkest; 2 piano; 2 30 Swee- linck-kwartet3 concert; 4 voor postzegelverzamelaars; 415 meisjes koor; 4.45 voor de jeugd; 5.30 Ned. Volksherstel; 5.35 Ernami; 6 piano; 6.30 Nederl. strijdkrachten; 7nieuws 7.15 lezing; 7.30 Engelsche le»; 8.00 nieuws; 8.08 zangkoor; 9.25 cause rie; 9.55 zangkoor; 10.25 actueel ge luid; 10.45 avondoverdenking; 11.00 nieuws; 11.1512 gram. 34 mannen en 25 vrouwen (*9 pers.) Door vertrek verminderde het inwo nertal met 25 mannen en 28 vrou wen (53 pers.) en door overlijden) met 12 mannen en 4 vrouwen (16 pers.), zoodat de bevolking op 31 December 1946 bestond uit 1019 mannen en 1076 vrouwen, totaal 2095 personen. Er werden 15 huwe lijken gesloten. Vrijdagavond hield de Oranje- Garde, vendels Bruinisse em Anna- Jacohapolder, een propaganda-avond voor een staimpvolle zaat Ds. Marsman opende deze verga dering op de gebruikelijke wijze. De Oranje-Garde wil laten zien op welke wijze zij haar doel nastreeft, n~l. liefde aankweeken voor ons vorstelijk huis in gebondenheid aan het Woord Gods. Dit is geen con ventie. Wij als christenen zijn ge bonden aan de Goddelijke., maöht. Orde in de samenleving is de pols slag voor een gezond geestelijk le ven- Schaart u met de leden der O.G. om den troon van Oranje; strijdend tegen al wat het gezag ondermijnt. Aldus Ds. Marsman. Hierna werd het programma af gewerkt, dat de volle aandacht had. Ernst en luim wisselden elkaar af. Bijzonder dient te worden vermeld het historisch tooneelstuk „Als 't Lente wordt", uit den bangen tijd van 1939—1945. Het tableau, dat als laatste nummer door de Gardisten werd te zien gegeven, n.l- Oorlog en daarna Vrede, vormde een waar dig slot van hun optreden. Ds. Bremmer sloot deze gezellige en prachtige avoind met een kort slotwoord, waarna staande werd gezongen het Lutherlied. Men ein digde met dankgebed. Na een proces van vier maan den heeft de Amerikaansche mili taire commissie te Sjanghai den' vroegeren chef van het Duitsche inlichtingenbureau voor het Verre Oosten, Ludwig Ehrhardt, tot le venslangen dwangarbeid veroor deeld. De koningen en presidenten der Arabische staten zullen nog deze maand te Riad in Saoedi Arabië bij eenkomen om de Palesfijnsch© kwes tie te bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2