ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELD NI EU U'S Rusland wenscht steunpunten op Spitsbergen WNSDAG 21 JANUARI 1947 No. 15490 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag AdministratieSchuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen, Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Sinds eenigen tijd is de buiten de groote routes gelegen e landengroep Spitsbergen in de publieke belang stelling komen te staan doordat Rusland herziening wenscht van het kort na den eersten wereldoorlog, in 1920, gesloten, verdrag dat Spits bergen aan Noorwegen toewees. Een van de artikelen van het ver drag bepaalt dat Noorwegen Spits bergen niet mag versterken. Moskou wenscht alleen met Oslo te onder handelen over herziening van het verdrag. Rusland beroept er zich op, dat de geldigheid van de over eenkomst is vervallen, omdat Italië en Japan ais mede-onderteekenaars behoor en tot de overwonnen staten in den laatsten wereldoorlog. Bo vendien beweert Moskou dat de bepalingen van dat verdrag op to taal onvoldoende wijze de veiligheid en de economische belangen van Rucland beschermt. Het eerste punt is eéh juridisch voorwendsel. Wat het tweede be treft gaat het om strategische be langen. Het Noordpoolgeb'ed heeft door de ontwikkeling van de lucht vaarttechniek nieuwe beteekenis ge kregen. De Noordelijke IJszee is de nieuwe verbindingsweg tusschen de continenten geworden, maar ook de kortste luchtweg waarlangs men elkaar met afoomprojectlelen kan verrassen. Vandaar de beteekenis door Amerika gehecht aan het bezit van steunpunten op Groenland of IJsland van waar het industriege bied rond Moskou maar een goede 2000 k.m. verwijderd is. Vandaar ook de belangstelling van Rusland voor Spitsbergen en andere ijspla- teaux rond de Noordpool. VT a zijn terugkeer uit Djokjakarta heeft Soetan Sjahrir op een persconferentie o.m. verklaard, dat hij geen moeilijkheden zag op dein weg naar de onderteekening van het verdrag van Linggadjati, ofschoon besprekingen door de Nederland- sche en Indonesische delegaties over bijzondere problemen, o.a. de mili taire incidenten noodig zullen zijn. Deze besprekingen zullen zoo spoe dig mogelijk na den terugkeer van de andere leden der Indonesische delegatie ^iit Djogja beginnen. Sjahrir was van meening dat d# republiek het revolutionaire stadium te boven was, hetgeen kon blijken uit de aanzienlijke beperking van de uitgaven voor het leger en de verhoogde aandacht, welke aan de algemeene welvaart wordt gewijd. Tenslotte verklaarde Sjahrir, dat bij wijze van experiment, in drie districten verkiezingen zullen wor den gehouden. Nog voor het einde van 1947 hoopt men algemeene verkiezingen te kunnen houden. Dit is zoowat het eenige politieke nieuws uit Ned.-Indië. Alleen is er nog een merkwaardig bericht uit republikeinsche bron, dat vermeldt, dat Douwes Dekker, minister van Staat zou worden. Heel fantasierijk wordt er aan toegevoegd, dat D. D. 40 jaar lang met opzet door Ne- derlandsche artsen met injecties blind is gemaaktmaar nu weer kijken kanl Scheepsramp in China 400 opvarenden zijn verdronken Het Chineesche stoomschip Tsjih- kiang is Zaterdagmorgen buiten Woosung bij den ingang van de haven van Sjanghai in botsing ge komen met een sleepboot. Het stoomschip had ongeveer duizend passagiers aan boord, die bestemd waren voor Nantoeng in Npord- China. Men neemt aan, dat 400 personen den dood in de golven hebben gevonden. De overlevende passagiers, meest nog in hun natte kleeren, hebben bij aankomst aan den wal het kantoor van de scheep vaartmaatschappij, de eigenares van de Tsjihkiang, bestormd en om schadevergoeding verzocht. De po litie moest de orde herstellen. Scheepsramp voor de kust van Griekenland Voor de kust van Attica liep Zon dagmorgen het Grieksche stoom schip Chimarra op een mijn en zonk binnen twintig minuten. Het schip dat 1800 ton groot was voer met 450 passagiers, 150 soldaten en een bemanning van 80 koppen aan boord, door het kanaal tusschen Attica en Euboia..Het was nog donker en de maan scheen niet. Plotseling klonk er een hevige slag, het licht ging uit, het schip maakte zwaar slagzij naar bakboord en be gon onmiddellijk te zinken. Er brak een ontzettende paniek uit, die nog grooter werd, toen, ook de stoomketels sprongen. De radelooze passagiers vertrapten el kaar in de gangen. Men wist in de dichte duisternis niet hoe men de sloepen moest bereiken. Velen sprongen over boord. Er ontstonden verwoede gevech ten om een plaats in de reddingf- booten. Toen men er tenslotte in was geslaagd, een boot te strijken, sloeg deze met alle inzittenden om. Hoewel alle opvarenden reddlngs- gordets hadden, slaagden er slechts weinigen in, den wal te bereiken. 65 mensehen werden gered. Onder de vermisten behooren enkele le den van het Grieksche parlement. De „Chimarra" was 'n oud-Duitsch schip, dat Griekenland als herstel betaling werd toegewezen. De Duitsche industrieele capaciteit De Britsche plaatsvervangend mi litaire gouverneur der Britsche zó ne, sir Brian Robertson, en de luit. generaal Lucius du Clay, de gou verneur dor Amerikaansche zóne, zuüon een gezamenlijke verklaring afleggen over de industrieele capa citeit, die Duitschland zal worden gelaten in het kader van het hui- digo geallieerde plan. Deze verkla- ning beoogt een „tegengif" te ge ven tegen de huidige Duitsche „wan hoop on verbijstering" ten aanzien van de industrieele toekomst van Duitschland. Naarmate de bijzon dere economische plannen vasten vorm aannemen zullen de geallieer den zich bezig moeten houden met de limieten voor het iindusfKeele niveau, die in Maart van het vorig jaar zijn vastgesteld. De begeerde theelepeltjes In Londensche café's zijn vooral theelepeltjes bij lang- vingerige bezoekers zeer ge wade objecten. In de meeste gevallen is dit voorwerp met een kettinkje aan het ser veerblad bevestigd en dient 't voor algemeen gebruik. Zelfs in enkele van de chicste thee huizen van het West End roe ren de serveuses de thee en houden het lepeltje stevig vast. Een bekend hotelhouder heeft het volgende verklaard: „In restaurants en hotels moet men voortdurend gestolen voorwerpen vervangen". De diefstallen vinden niet alleen in voiksgelegenheden plaats. Het tekort aan huishoudelijke artikelen verandert mensehen, die zich' in normale omstan digheden niet tot dergelijke dingen verlagen, in ordinaire kruimeldieven. Aan boord van de „Willem Barendsz" Traan- en „walschot"-producten Het volk komt nu even op adem na de inspannende dagen, die we achter den rug hebben. Het dek krijgt een goede 'beurt, maar toen dat gebeurd was en de lange baar den ook weer tot normale pro porties waren teruggebracht, kreeg het verlangen naar nieuwen buit de overhand. Dinsdagochtend vin gen wij den eersten potvisch. Het dier met zijn blauwgrijze kleur werd binnengesleept met den harpoen, die hem doodde, geheel in bet lichaam. De potvisch is kleiner dan de blauwe walvisch en de vin- visch. Hij heeft een stompen plat ten kop. Uit den kop van het dier wordt „walschot" gewonnen, een heldere olieachtige vloeistof, die tot een wasachtige substantie stolt. De pot- visehtraan is van andere chemische samenstelling dan de baardwal- vischtraan en wordt ook voor an dere doeleinden gebruikt. Potvis- seh.ontraan en walschot zijn bestemd voor technische doeleinden, o-a. voor de bereiding van zalven. Zij zijn dus niet geschikt voor men- schelijke consumptie. Ook in ander opzicht onderscheiden de potvis- schen zich van de blauwe walvisch, doordat zij niet recht omhoog spui ten, maar schuin naar voren. Het spuitgat is namelijk links voorin den kop gelegen. De „ademzuil" is wel tien meter of meer hoog en van ver af d uttel ijk te zien. De eerste potvisch, dien we aan boord sleepten, mat 53 voet, d.i. bijna 18 meter. Hij had 52 tanden. Het dier voedt zich 'met inktvisschen. Op zijn huid waren de inktvischzuig nappen duidelijk te zien. De lange, streepsgewijze lidtcekens wezen er op, dat er onderlinge vechtpar tijen hadden plaats gehad. De spek- dikte bedroeg 20 c.m. SPREUK VAN DEN DAG Verdrijf de natuur met geweld, zij zal zich met geweld baanbrekea. WEERBERICHT Verwachting tot den avond vea 21 Januari: Wisselende bewolking, met hier en daar buitjes, tempera tuur in den nacht dalend tot onder het vriespunt, behalve in' een strook langs de kust- Overdag oploopead tot boven nul. Zwakke tot matige wind tusschen Noordwest en Noord oost- 21. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 8.35, onder 15.64. N. M. 22 Jan. 9.34. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 22. 3.36 v.m. 15.57 njn. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. 312 ton schade door de ontploffing te Muiden Men is overal druk bezig met zooveel mogelijk de schade te Mui- den te herstellen. Voor zoover er hout voor beschikbaar is, worden de kapot geslagen ruiten dicht getim merd. Maar over het algemeen moet men zich met vellen carton behelpen. De bewoners zijn er niet bijster over te spreken, dat zij voor elk vel carton twee gulden moe ten betalen. De stadsomroeper heeft ieder tot groote voorzichtig heid aangemaand, omdat nog overal onontplofte granaten liggen. De m»- terieele schade wordt op ruim 350.000 gulden geraamd. De regeering heeft verklaard.dat de schade, welke Muiden heeft ge kregen als gevolg van de ontplof fing, als oorlogsschade zal worden beschouwd. Reeds is een bedrag van honderdduizend gulden ter be schikking van Muiden gesteld. De toestand van hen, die bij de ontploffingsramp te Muiden ernstig gewond zijn geraakt, is over het algemeen bevredigend. De Koningin en de minister-president hebben van hun belangstelling blijk gegeven. Vijfhonderd, hoofdzakelijk ouder- looze Joodsche kinderen, tusschen 2 en 12 jaar, zuilen in ons landi word on toegelaten tot de gelegen heid zich voordoet van emigratie naar Palestina. Alexander Piorkowski, eerst han delaar in potlooden, later comman- mandant van het concentratiekamp Dachau, is door een Amerik aanscken krijgsraad ter dood veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan moord op 8000 Russen. In Mei zal te Scheveningen een groote internationale conferentie van landbouwproducenten .worden ge houden. Madame Jeannemot te Rante- chaux nabij Besancon heeft het le ven geschonken aan een vierling. A len verkeeren in goede gezoncJ- heid. A.P. deelde mede, dat tijdens d* gevechten bij Palembang tusschen 8 vm 5 Jan. 250 Ghineezen werden ge dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1