De grond-revolutie in Oost-Duitschland Radicale tasschen ln de negentien maanden, die ver streken zijn, sedert het gebied tus schen Elbe en Oder, door het Rood© leger werd overstroomd, zijn deze streken getuige geweest van een radicale wijziging vam de agrari sche structuur. Het grootgrondbe zit van de Junkers, dat eeuwenlang «en welhaast feodaal karakter ge legd heeft over de vlakten van Brandenburg, Mecklenburg en Pam- meren bestaat niet meer. Het is bezweken voor den beslissen den aanval onder het Russische bestuur in een tijdsperiode van anderhalf jaar. Betrouwbare statistieken stel len dan omvang van deze grocut- schee psche structuurwijziging vast «n vormen een bewijs van de we zenlijke resultaten van de nieuwe koers, die in de Oostelijke zone van Duitschland werd ingeslagen. On der de leuze: „onteigening van bezit 'van Nazi-activisten en mii- titairisten", zijn duizenden lande rijen van minder dan 100 HA. ont eigend. Voor de grootere werd geen enkele andere leuze gebruikt dan de economische. In totaal zijn 9865 landgoederen met 2.758.000 H.A. onteigend- Tweederde ervan behoor de tot de categorie, die de grootte van 100 H.A- overschreed, de rest was kleiner of staatseigendom. 71 procent van dezen grand is toe gewezen aan 466.500 kleine boeren «n pachters. Landarbeiders en boe- rem, die uit het verlaren gebied in het Oosten gevlucht waren en in de Sowjetzóne een nieuwe toe komst moesten zoeken. De niet aan particuliere eigenaars uitgegeven grand is in eigendom overgegaan aan landen en provincies, die daar- •p selectiebedrijven, proef- en mo delboerderijen inrichten. De uitgewezenen uit de door Po len bestuurde gebieden kregen in de provincies Brandenburg en Meck lenburg land toegewezen. In de an dere provincies b.v. Saksen en Thürrngen kregen de daar wonen de kleine boeren een grooter opper vlakte ter bewerking toegewezen. De financieele gevolgen vielen mee Merkwaardig is zeker het feit dat de financieele gevolgen van deze Vliegende parelduikster Dezer dagen bevond zich onder passagiers van het K.L.M.-vliegtuig «aar Londen een jonge vrouw, die ■net de K.LM. uit Batavia was gekomen. Zij zou daarna van Am sterdam uit wederom per K.L.M- naar New York vertrekken. Het was mrs. Tetarii du pont Berge, die op Tahiti geboren is en zich vanl baaT jeugd af heeft bezig gehou den met de parelvisscherij. Even voor den oorlog trouwde zij met een Zweed en samen zetten zij een onderneming op, die de be schikking had over vele parelvis- schersbooten. Jammer genoeg ging de heele vloot in den oorlog ver loren en moesten zij de parelvis scherij tijdelijk vaarwel zeggen. Thans hebben de heer en mevr. TetaTii de parelzaken weer op- ge.vat en trachten zij hun oude bedrijf te herste len. Zij zijn Ame- rikaansch burger en wonen officieel in Los Angelos. De heer Tetarii werkt momenteel in Singapore, ter wijl zijn vrouuf de wereld rond re:st om de internationale parelrelaties te bezoeken. Begin April hoopt zij haar man in Port Darwin in Austra lië weer te ontmoeten. Particuliere invoer van rookwaar beperkt D» regeering ziet zich genood zaakt den invoer van rookartikelen door particulieren te beperken. De agrarische wijziging Elbe en Oder voltooid agrarische omwenteling zeer zijn meegevallen. De bodemhervormers hebben overigens ook geen financi eele problemen geschapen, daarvan een schadeloosstelling der vroegere eigenaars geen sprake is geweest. Over het algemeen zijn de nieuwe boeren huiverig om crediet op te nemen voor het opzetten van hun boerderijen. Kennelijk zien vele boe ren kans, uit eigen middelen bouw kosten en kasten van aanschaffing van materialen te bestrijden. De nieuwe kavels moeten worden betaald met een jaaropbrengst, die in termijnen kan worden voldaan en naar wensch in natura of in geld kan geschieden. Voor de land- arm© boeren bedraagt de termijn van aflossing tien jaren en voor de landverhuizers en landloozeboe ren 20 jaar. Het groot-grondbezit was een ty pisch Oost-Du itsch verschijnsel. In Mecklenburg was 54 pet., in Pom- meren 45 pet- en in Brandenburg 33 pot. van het land in handen van grootgrondbezitters, dit in tegen stelling met de Centrale en Weste lijke provincies. Intusscbem mag men niet meenen dat de nieuwe boeren in Qost- Dutechland het bijzonder gemak kelijk hebben. Integendeel, zij; moe ten op hun nieuwe bedrijven veelal nog tmproviseeren. Groote zorgen baart pok de voorziening met land bouwwerktuigen. Ook de wederop bouw van de veestapel gaat met groote moeilijkheden gepaard. Niettemin wordt in officdleele be schouwingen de productie in 1946 niet onbevredigend genoemd. De boerenfamilies zullen hard moetetn zwoegen om uit hun nieuwie land een goeden oogst te halen. Maar zij hebben een nieuwe levenskans. Dit geldt zeer in bet bijzonder voioir 81.000 ontwortelde families, die van achter Oder en Neisse zijn gekomen en die hier nu, dank zij de bijzon dere geaardheid van het gebied, minder moeilijkheden hebben om zich 'een inieuw bestaan te verwer ven dan zij gehad zouden hebben in streken, waar de grond niet zoo vrijgevig verdeeld kan worden. ze maatregel is noodzakelijk ge bleken omdat de zwarte handel in rookartikelen in hoofdzaak door de zen invoer wordt gevoed, waar door deviezen voor ons land ver loren gaan. Terugkeerende reizigers, waaron der ook worden begrepen de scheeps- en vliegtuigbemanningen, zullen niet meer dan 200 sigaretten of 250 gram gekorven tabak per maand mogen invoeren. Voor ge schenkzendingen gelden dezelfde beperkingen. 40 000 jonge boeren wachten op een bedrijf 40.000 jonge boeren zoeken reeds jaren naar een geschikt bedrijf om ziCh te vestigen -en zoo mogelijk een gezin te stichten. Maar de vooruitzichten voor hen zijn bepaald somber, daar het uitgesloten moet warden geacht, dat in de naaste toekomst in ons land voldoende bedrijven vrij komen om een be hoorlijk percentage dezer adspirant boeren te helpen. Het Bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw is het vorig jaar op bescheiden schaal begonnen met de voorbereiding van een plan om jonge boeren uit het eene gebied naar een ander over te plaatsen, teneinde hen in staat te stellen meer ervaring op landbouw gebied op te doen. Het is de be doeling van dit bureau om op kor ten termijn ermee verder te gaan. Hierover is contact opgenomen met de Stichting voor den Landbouw. Reeds jn Maart a.s. zouden de eerste groepen boerenzoons (wer kend-volontairs) worden geplaatst. Er liggen aldus het ministerie groote mogelijkheden voor hen, die later boer zullen worden op het bedrijf van hun vader of elders in hun geboortestreek. Voor den ad- spirant-emigrant, die vaak vrij een zijdig opgeleid is en bij wien soms een gedegen practische landbouw- opleiding ten eenenmale ontbreekt, is dit een unieke gelegenheid om zich te bekwamen voor zijn toekom stige taak. Rijkt helpt particuliere bouwers In een besluit omtrent de finan ciering van den woningbouw heeft de minister van Openbare Werken en Wederopbouw een aantal rege lingen getroffen, waardoor het ook voor particuliere bouwers en instel lingen mogelijk is geworden bij de huidige exploitatiewaarde en de sterk gestegen bouwkosten zander financieele tekorten woningen te bouwen. De voornaamste bepalingen van het besluit komen hierop neer, dat het rijk de rente over het bedrag! dat ligt tusschen de rendabele bouwkosten jaarlijks zal vergoeden. Deze bijdrage zal worden uitge keerd gedurende een tijdvak van tien jaar, waarbij uiteraard telkens als exploitatiewaarde van de wo ning wijziging ondergaat als gevolg van een veranderden huurprijs, de bijdrage in overeenstemming zal worden gebracht met de gewijzigde omstandigheden. Na afloop van dit tijdvak zal de minister bepalen, of dan een uit- keering ineens zal plaats vinden! ter grootte van het alsnog bestaan de verschil tusschen de exploitatie waarde en de bouwkosten. Aanvragen op grond- van deze regeling moeten worden ingediend bij de gemeenten, waar men wil gaan bouwen. 4 Haar man verraden Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Bosch stond vorige week terecht M. J. C. P. uit Breda. Haar was ten laste gelegd, dat zij in Breda in '43 aan den S.D- ter plaat se :had meegedeeld, dat haar echt genoot, J. van Hegten, een Jood' was en haar mishandelde, met het gevolg, dat J- v. H. van zijn vrij1- heid werd beroofd en in het Duit- sche 'concentratiekamp Auschwitz werd vergast. Haar huwelijk Was vanaf het be gin een mislukking gebleken en zij was juist eenigen tijd, voordat het geen, waarvoor zij thans terecht staat, zich afspeelde, een echtschei dingsprocedure begonnen, welke met erg vlot verliep. Daarom nam zij op aanraden van mevr. v. H. den S.D. in den arm. Zij bekende in derdaad bij den S.D. te zijn ge weest. Alleen uit angst had verd. gehandeld en den dood van haar man had zij niet gewild. Zij wilde enkel van hem verlost zijn. De proc.-generaal eischte 18 jaar gev.straf met ontzetting van de beide kiesrechten. Wat mag de groente kosten Kroten, le soort 15, 2e soort 12, 3e soort 10 ct; Gekookte kroten le soort 24, 2e soort 20 ct.; Roode kool 20; Savoye kool 20; Witte kool 15; Boerenkool 20; Prei le soort 24, 2e soort 19; Roode en gele uien 22; Witlof 60; Koolrapen 11; Peen le soort 22, 2e soort 14, 3e soort 12 ct. Alles per kg. Voor thuisbezorgen mag max. 1 cent per kg. meer berekend wor den, voor het schrappen van peen eveneens 1 ct- per kg. (wegen vóór het schrappen) en voor het snijden van kool 3 cent per kg. (wegen na het snijden). RADIO-PROGRAMMA Maandag 20 Januari HILVERSUM I (301 M.) 12 kamermuziek; 1 nieuws; 1.15 quintet; 2 voor jonge moeder»; 2.20 quintet; 3.30 concert; 4 bijbellezing 4.45 kamerorkest; 5.45 rijk «rer- zee; 6.10 sport; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 nieuws; 7.25 boekbe spreking; 7.45 vlascultuur; 8 nieuws; 8.08 steravond; 9.30 gram.; 10.00 nieuws; 10.45 overdenking; 11—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 12 kamermuziek; 12.35 gram.; 14)0 nieuws; 1.15 Ballroom-orkeet; 2.20 lezing; 2.35 cello en piano; 3 bon- bonniére; 4.30 piano; 5.15 orkest; 5.30 musette-orkest; 6 nieuws; 0.15 gram.; 7.15 The Skymasters; 84)0 nieuws; 8.05 radioscoop; 9.20 koor- spel; 10 kamermuziek; 10.45 lozing; 11 nieuws; 11.15 jazz; 11.45—12 gr. Dinsdag 21 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.45 lichtbaken; 10.40 de Spiegel; 10.50 operaklanken; 11.30 als de ziele luistert; 11.45 fam.berichten uit In- dië; 12.03 zang en piano; 12.30 Tar rantella; 1 nieuws; 1.15 orkest; 150 treurspelen; 2 Zweedsche poëzie; 2.30 kamermuziek; 3 voor de vrouw 4 de Zonnebloem; 4.30 na school tijd; 5.15 kamerkoor; 5.45 rijk over zee; 6.20 spart; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 voor de jeugd; 7-45 causerie; 8 nieuws:. 8.15 prop.avand K.R.O.; 8-55 kamer muziek; 9.15 gram.; 9 30 prop.avand K.R.O.; 10 nieuws; 10.20 avondge bed; 1055 volksmelodieën; 11.10 dansorkest; 11.3512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 strijk orkest; 9.15' morgenwijding; 950 ar beidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 11 taak der vrouw; 11.30 gram.; 12 Lyra trio; 12.30 ons platteland; 12.40 orgel; 1 nieuws; 1.15 Jetty Cantor; 2 met naald en schaar; 2.20 sextet; 3 de wonderwereld; 3.15 gram.; 3.30 vi ool en piano; 4 kamermuziek; 4.40 de schoolbel; 5 piano; 5.30 dans muziek; 6 nieuws; 6.30 lezing7.10 radioverkeer met schepen; 750 vi ool en piano; 8 nieuws; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 overzicht; 10.30 koren; 11.15 nieuws; 11.30 12 dansmuziek. Onder aanhaling van officieele bronnen meldt de Sunday Telegraph te Sydney, dat de leiders van de Australische afdeeling van de Duit- sche nationaal-socialistische partij in de naaste toekomst naar Duitsch land verbannen zullen worden. Met ingang van 1 Februari zul len ongeveer 5 millioen Duitschers in de Sowjet-Russische zóne, die tot op heden de laagste rain tsoenen krijgen, 250 .ton brood, 50 ton vleesch en 15 ton vet per dag meer krijgen. Bij de ergste overstrooming, die de Zuid-Afrikaansche stad Pieter Maritzburg sinds 50 jaar heeft ge kend, verdronken vier personen en werd voor millicenen gulden» scha de aangericht. Een fabriek voor atoomenergie te Ottawa (Canada) zou iets kunnen fabrieceeren dat nog doodelijker is dan de atoombom. Op het oogenblik worden d« pas poort en-bureaux in Hongarije be stormd door menschen die het land wensch en te verlaten. De Koningin is toegetreden als werkend lid van de vakgroep Kunstschilders van de vereeniging van Beeldende Kunstenaars. Het aantal vrouwelijke arbeids krachten in Amerika bedroeg in November j.l. 17 millioen of 1 mil lioen minder dan een jaar geleden, een gevolg van vrijwillige to rag- trekking uit de arbeidsmarkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2