ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE BRITSCH-FRANSCHE ALLIANTIE INDRUKKEN UIT AMERIKA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS MAANDAG 20 JANUARI 1947 vVY*ÈS No. 15494 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN v 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De Vereenigde Staten van Europa Dat bet officieele bezoek van dein Franschen premier Leon Blum aan Londen een principieel besluit aan gaande een Fransch-Britsch ver bond tot gevolg zou hebben, werd enkele dagen geleden nauwelijks voor mogelijk gehouden. Angstvallig werd in de berichtgeving over het reisdoel van Blum gezwegen. De mededeeling over het verkregen re sultaat komt dan ook eenigszins ver rassend, in zooverre overeenstem ming t-o.v. de tegenover Duitsohland te volgen gedragslijn niet noodza kelijk een alliantie impliceert. Deze politieke, overeenkomst heeft een niet te onderschatten beteeke- nis ia het spel der politieke krach ten der groote mogendheden. Deze alliantie wordt opgenomen in het kader van het handvest der Ver. Naties en kan daarom zelfs door Rusland moeilijk als een uitdrukking van een anti-Russische politiek wor den aangemerkt. Een gemeenschap pelijk optreden van Engeland i n Frankrijk t.o.v. de oplossing van het Duitsche vraagstuk kan echter een loyale medewerking van Rus land, dat eveneens met Frankrijk een rerdragsverhouding heeft voor opgesteld, aan deze oplossing slechts ten goede karnen. VV" inston Churchill heeft zich aan het hoofd gesteld van een op merkelijke beweging in Engeland, alle partijen omvattend, en zichten doel stellend de zaak van een „Ver- eenigd Europa" te bevorderen. De vereeniging heeft nog geen vast om lijnde plannen t.o.v. den constitutio- neelen vorm van de Europeesche Unie die zij voorstaat. Deze vorm kan alleen groeien uit vrije beraad slagingen en practische ervaring. Evenals Briand na den eersten we reldoorlog, heeft ook Churchill na den tweeden wereldkrijg, de kwes tie van een Europeesche federatie opgeroepen op de in ons wereld deel heerschende verwarring, daar het bestaan van afzonderlijke, on toegankelijke gebieden, valutacon- tröle anarchistische ideeën en vele andere belemmeringen zijn voor den groei van de Europeesche beschaving. In geheel Engeland zul len openbare bijeenkomsten worden gehouden en contact gezocht wor den met overeenkomstige groepen in andere landen. „Indien Europa wil blijven voortbestaan, moet het zich vereenigen", aldus deze be weging voor de Vereenigde Staten van Europa. HET DUITSCHE VREDESVERDRAG De eischen der nabuurstaten Dinsdag 28 Januari zullen de plaats vervangende ministers van Buitenl. Zaken der Groote Vier te Londen de inleidende besprekingen -begin nen over het vredesverdrag met Duitschland, besprekingen, die in Moskou door de ministers zelf zul len worden voortgezet. Tot de be langrijkste punten van de agenda zullen de territoriale eischen be- hooren, die door verschillende buur staten ran Duitschland aan dit land zijn gesteld. NEDERLAND eischt een aantal grenscorrecties met het doel de Nederiandsch-Duitsche grens met 185 km. te verkorten. BELGIE vraagt slechts een klein stuk grondgebied in de omgeving van Montjoie, waardoor de spoor weg van Eupen naar St. Vith voort aan geheel over Belgisch gebied Mi loopen. LUXEMBURG eischt een klein ge bied, gelegen in de Eifel, dat voor 1815 tot dit land behoorde. FRANKRIJK eischt, dat het Saar- gebied onlangs administratief uitge- gebreid, deel zal uitmaken van het Fransdie economische systeem. Ver moedelijk in de politieke vorm van een autonome staat onder Fransche bescherming. POLEN wil de bestendiging van de Oder-Neisse grens als Oostgrens van Duitschland. Stettin zou in dit geval een Poolsche stal worden. TSJECHOSLOWAKIJE wil zijn grens nit strategische overwe gingen van de bergtoppen ram het Sudetengèbergte verplaatsen naar de aangrenzende dalen. Bovendien eischen de Tsjechen vrij gebruik van1 de Elbe en de Donau in Duitsch land en van de haven van Hamburg DENEMARKEN verlangt slechts dat aan de Deensche minderheid in Zuid-SIeeswijk cultureele en poli tieke vrijheid worden gegarandeerd. ONTPLOFFINGSRAMP TE MUIDEN eischt 17*dooden Een hevige explosie deed Vrijdag middag het oude stadje Muiden in het Gooi op haar grondViestein schudden doordat een granaat ont plofte, die munitieopslagplaatsen tot explosie bracht, waardoor 17 personen werden gedood, hoofdza kelijk militairen. Gedurende eenige maanden ko men bij de springstoffenfabriek te Muiden munitietransporten aan van den mijnenopruimingsdienst te Lei den, die door de Duitschers ach tergelaten projectielen ter demon- tatie vervoeren. Als regel werden voor deze werkzaamheden gedeti neerde S.S.-ers gebruikt, maar het noodlot heeft gewild, dat Vrijdag Nederlandsche militairen dit werk verrichtten. Deze hebben niet ge wacht tot het schaftuur der werk lieden van de springstoffenfabriek aanbrak, maar zij begonnen zelf te lossen. Daarbij is vermoedelijk een op scherp gestelde granaat tot ont ploffing gekomen. De met projec tielen geladen truck vloog de lucht in, terwijl de weggeslingerde gra naten een der oude munitieopslag plaatsen deed ontploffen. De ge volgen waren verschrikkelijk. Hon derden meters ver werden de ver minkt© lichamen der slachtoffers de weilanden ingeslLngerd. Anderen vonden den dood in het water van de Muider Trekvaart. Door de luchtdruk en seherfwer- king bleef er in Muiden geen ruit gespaard. Daken werden half afge rukt, terwijl het in de straten dak pannen regende. Ruiten en spon ningen werden ingedrukt, zoodat tientallen bewoners min of meer ernstig werden gekwetst. Ook in \d© gemeenten Na arden, Bussum, Weesp en 's Graveland werd door de hevigheid der ont ploffing schade aangericht. Het totale aantal slachtoffers is 13 militairen, drie arbeiders van de fabriek en een weduwe, die door een hartverlamming is overleden. Van de groep militairen, die de auto aan het lossen was en welke groep uit 16 man bestond zijn er 13 op slag gedood. Elf lijken zijn reeds geborgen; naar de beide an dere wordt nog gedregd in de Mui der Trekvaart. Voorts zijn drie ar beiders van de fabriek omgekomen. Rechercheur schoot arrestant neer Vrijdagmiddag liep een recher cheur op den Mieuwendijk te Am sterdam met een arrestant, dien hij even tevoren had ingerekend we gens verduistering. Aangemoedigd 1 WEERBERICHT Verwachting tot den avond vaa 20 Januari: Enkele overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door lange perioden met helderen hemel, overwegend droog weer. In den nacht en vroegen ochtend hier en daar mist, die zich later oplost. Temperatuur in den komenden nacht dalend tot enkele graden onder het vriespunt, later oploopend tot en kele graden boven het vriespunt, zwakke tot matige wind tusschen Noord en Oost- 20. Zon op 8.38, onder 17.05. Maan op 7.47, onder 14.68. Nieuwe Maan 22 Jan. 9-34. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 21. 2.57 v.m. 15.17 nm. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. door de aanwezigheid van groepjes zwarte handelaars nam de arres tant de beenen. De rechercheur trok zijn pistool en loste eerst twee waarschuwingsschoten in de lucht. Daarna schoot hij op den vluchte ling, die doodelijk werd getroffen. Deze gebeurtenis verwekte groote opschudding. Het heetgebakerde pu bliek wilde zich met het geval be moeien en moest door agenten wor den bedwongen. Internationaal leiderschap - Demobilisatie verliep vlug De Nederlander, die Amerika na den oorlog wederom bezoekt, wordt onmiddellijk, ook reeds na opper vlakkige hernieuwd© kennismaking met dit groote en gastvrije volk, getroffen door veranderingen, wel ke de oorlog in Amerika heeft te weeggebracht niet alleen, maar ook door groote verschillen sinds den oorlog tusschen levenswijze en le venshouding daar en hier in Europa Ongetwijfeld heeft de oorlog in zijn na werking Amerika anders beïn vloed dan Europaf' en dat is opk begrijpelijk. Behalve dan het zeer belangrijke offer aan jonge mannen, dat Ame rika evenals de andere Geallieerde landen heeft moeten brengen, is het land zelf niet rechtstreeks be roerd door oorlogshandelingen met de daarbij komende verwoestingen, zooals wij die overal in de bij den oorlog betrokken Europeesche lan den aantreffen, en het Amerikaan- sche volk heeft de facto geen ont beringen gekend. Het treft den Europeaan bij aan komst in New York en bij het reizen door Amerika, dat men daar prac- tisch geen uniformen meer ziet. Amerika heeft met inachtneming! van een zeer bewonderenswaardige verzorging op materieel, geestelijk, en cultureel gebied in uiterst snel tempo leger, vloot en luchtmacht voor zoover niet noodig voor bezet tingsdoeleinden in Japan en Duitsch land. gedemobiliseerd en de vrij gekomen mannen en vrouwen we derom in het maatschappelijk leven teruggebracht. Het valt op, dat de uit den oorlog teruggekomen jeugd er wars van is over haar belevenissen te spreken: oorlogsverhalen hoor.tmen amper, ook de ouders hemelen de zonen niet op. Amerika wil de nachtmerrie van den oorlog vergeten. Het moge zijn, dat Amerika dat sneller zal kunnen dan wij aan dezen kant van den Oceaan, waar we iederen dag op nieuw aan zooveel herinnerd wor den, maar de gevolgen op inter nationaal, politiek en economisch gebied, welke deze wereldoorlog heeft, zal Amerika en zullen de Amerikanen niet kunnen en mogen negeeren. En daar zit het groote probleem, waarmede de Amerikanen beginnen ziCh ernstig bezig te hou den en dat zij zich ook inderdaad ernstig en vaak bezorgd realiseer an. Amerika, dat zich na den vori- gen oorlog welbewust uit de Euro peesche zaken heeft teruggetrokken, heeft aan dezen Jaatsten oorlog werkelijk niet deelgenomen om het internationaal leiderschap van de wereld op politiek en economisch gebied te veroveren, maar de ge volgen van den oorlog hebben nu eenmaal Amerika ongewild in de positie gebracht, dat het leider* schap dit land is toegevallen. Ook de gemiddelde Amerikaan gaat er zicfh rekenschap van geven, dat zijn land deze „job" nu eenmaal gekre gen hoeft en deze groote internati onale verantwoordelijkheid te dra gen krijgt als een zwaren en ver antwoordelijken last, waaraan het zich tegenover do wereld, ook h» het belang van het Amerikaansche volk zelve, niet kan onttrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1