Ingezonden Mededeeling ZOOALS VROEGER oveRöenkinc, Vliegtuig verongelukt Op het vliegveld Twente is een lesvliegtuig van de Nationale Lucht vaart School bij een poging tot landen verongelukt en totaal ver nield. Twee van de drie inzitten den werden op slag gedood. De derde is niet ernstig gewond. Het verongelukte toestel was er een van het type Beecfocraft. Sinterklaas leeft nog Jopie en JapLe Sohultz, kleu ters van drie en vijf jaar uit Gouda, hadden vorig jaar den wensch te kennen gegeven een brief aan St.-Nicolaas te schrijven, om hem te vragen hen op 5 December niet te vergeten en wat suikergoed te 2endeti. Een groote hand bestuurde hun kleine vingers, toen ze een pen op papier gingen zetten. De brief kwam tot stand. En als adres schre ven ze er op: St. Nico! a as, Madrid. Het epistel kwam te recht bij de parochianen van de St. Nicolaaskerk te Madrid en die hebben met hulp van den Spaanschen burgemeester een actie op touw gezet voor de inzameling van speelgoed en lekkernijen voor deGoud- sche kinderen. In totaal kon den dertien pakketten worden gemaakt en de K.L.M. was bereid ze te vervoeren. Secure tante Pos Twee jaar geleden zonk op het IJsselmeer de „Groningen 4", welk schip eerst onlangs gelicht kon wor den. Bij de post bevond zich eert groot aantal pakketten roggebrood e.d., waarmede Friezen hun rela ties in Holland in die benauwde da gen verrasten. Bij de opening van de postzakken waren de levensmid delen natuurlijk bedorven, maar een aantal brieven en kranten kan dezer dagen toch nog aan de geadresseer den afgeleverd worden. Kluis leeggeroofd Twee Nederlandsche militairen zijn gearresteerd, verdacht de ef fecten uit de kluis van „Ransorw's Bank" te Arnhem te hebben ge roofd en daarna verhandeld. Kort voor de bevrijding vain Arnhem hadden de Duitschers een sarfe la ten springen. De safes, waarin voor ■rnllioenen aan effecten Lagen op geborgen. bleven behouden. Nadat Arnhem in geallieerde handen was gevallen, bleken deze safes ver nield en de inhoud verdwenen. De Haagsche politie kreeg een tip en het spoor leidde naar een notaris kantoor in de residentie. Daar bleek dat een Ned. militair een pak Ned. effecten had gedeponeerd. Deze mi litair, W. genaamd en afkomstig uit Nijmegen werd opgespoord en in Oct- 1946 gearresteerd, evenals wijn compagnon V., eveneens uit Nijmegen afkomstig. Bij verhoor bleek dat talrijke effecten, via den sluikhandel waren verkwanseld maar verschillende landen, zelfs naar Amerika. Een Amsterdamsche ma kelaar en eenige commissionairs zijn Wj deze zaak betrokken. Binnen kort zullen W. en V. voor den krijgsraad terechtstaan. VAN ONS EILAND Z1ERIKZEE. Een dezer dagen ver gaderde in het Stadhuis dé Com missie tot Voorlichting bij Beroeps keuze voor Schouwen en Duiveland. Getracht zal worden de Beroeps keuze-voorlichting meer practisch te doen worden, door, zoo mogelijk, af en toe een voorlichtingsfilm te laten draaien of een spreker b.v. over de K.L.M. te laten optre den. Ook wenschte mm min- of ©nbedeelden aan het psychotech nisch onderzoek te laten deelnemen, of het mogelijk te maken, dat een deskundig© eon verantwoord advies aan belanghebbende jongelui geeft- Dat een en ander kosten zal meebrengen spreekt vanzelf. De Commissie vertrouwt echter, dat de gemeentebesturen de belangrijkheid van dit alles aanvoelen en gaarne hun versterkte steun zullen geven, om dit mooie sociale werk moge lijk te maken. KERKWERVE. Burgerlijke stand. Geboren: Grietje Johanna, d. v. J. Manni e»|A. J. van IJsseldijk. Over leden: Adriaan, 16 m., z. v. P. C. Dalebout en J. C. J. van der Ban. Gehuwd: K. L- de Oude, 25 j. en M. W- Viergever, 22 j. OOSTERLAND. Geslaagd voor het Praktijk Diploma Boekhouden van de Nederl. Associatie voor Prak tijkexamens: de heer M. L- van Dijke, opgeleid door Mej. M- J. A. Fermin te Zierikzee. De geschiedenis herhaalt zich: Bijna 150 jaar gèleden bevon den Nederland en Europa zich in een soortgelijken toestand als nu. Napoleon was bij Waterloo definitief verslagen, de keizerlijke adelaar verdween van alle wapen borden, de trotsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, hier en overal. Het geknechte Nederlandsche volk leefde weer op onder het wijze bestuur der Oranjes, uit den vreemde weer gekeerd na een lange balling-' schap. Als een terugkeer naar betere tijden was loen de vestiging van den eersten De Gruyterswinkel in f818. De Gruyter, die zich toen reeds tot devies koos steeds betere waar ie leveren en den vooruitgang te dienen, verlegen-, woordigde de hoop op vrede, rusï en welvaart. Zaoals vroeger brengt oak nu De Gruyter de eerste teekenen van den terugkeer naar den goeden ouden tijdU kunt weer een voorporlogsche sfeer scheppen met een kóp koffie of thee van De Gruyter, de koffie- en theezagk, zooals vroeger1 Gemeenteraad te Renesse Gemeenteraadsvergadering op Dins dag 14 Januari. Voorzifter de bur gemeester. Afwezig met kennisge ving de heeren Dalebout en de Roo. De voorzitter wenscht de leden met hun gezinnen een voorspoedig 1947. Namens de raad dankt de heer W. v. Klooster, le wethouder, den burgemeester voor zijn geluik- wensohen en Wenscht hem Weder zijds hetzelfde toe. Op hun verzoek krijgen de hee ren A. de Bruine en G- Poitappel ontheffing van, hondenbelasting over 1946. De begrooting voor 1947 wordt vastgesteld met een tekort van f 1&400,—Het beschikbaar gestel de bedrag per leerling openbaar Lager Onderwijs 1947 wordt vast gesteld op f 10,59. Meerderen moe ten nog van 1 April 1945 af school geld betalen. Aanslagen hieromtrent kunnen niet verzonden worden, daar do Belastinginspectie in Zierikzee tot op heden noch voorloopig - noch definitief, de daarvoor bonoo- digde gegevens beschikbaar gesteld heeft. De woning van het Hoofd der School zal opgeknapt worden. Bij de rondvraag wordt te berde gebracht, de wijze van uitoefenen door den ondernemer van de bus dienst Burgh—Renesse—Zierikzee. De raad, van meening zijnde, dat thans hot benoodigde materiaal aan wezig is, acht het niet verantwoord, <te autobussen vol te proppen met reizigers(®ters). Bij het minste on geluk, dat geschiedt, kunnen de ge volgen ernstig zijn. Dhr. P. Steven- se acht|het niet langer verantwoord het huis van dhr. P. C. Verton nog onbewoond te laten staan. Maat regelen zullen genomen worden om hier spoedig verandering in te bren gen. Verder uit dhr. Stevense zijn ontevredenheid over de wijze waar op do R.T.M. den veerdienst Zijpe- Anna Jacoba uitvoert. Andere leden wijzen er bovendien op, dat bij het overzetten van vrachtauto's in eeni ge gevallen groote materieele scha de is ontstaan aan de auto's. Me degewerkt zal worden, om hier spoedig eenige verbetering in te brengen. Hierna sluiting. Gemeenteraad Ouwerkerk Openbare vergadering van den raad dezer gemeente. De voorzitter, burgemeester Romeijn wenscht de leden een goed 1947 toe, waarin bij voortduring aan den verderen opbouw der gemeente zal kunnen gewerkt worden. Er zal een kas- geldleening worden aangegaan tot een bedrag van f 20.0001,tegen l'/8 o/o. Twee voorstellen: le wij ziging verordening hondenbelasting en 2e inzake verbetering salarissen gemeente-ambtenaren (in ihet ka der van de algemeene verhooging van het overheidspersoneel) met 10 pet., worden aangenomen. Aan de orde is danvaststelling ge- meeniteb egrocting 1947. De raads commissie rapporteerde, hiermede accoord te gaan; aldus wordt m. a.st. besloten. Voorts geschiedt be schikbaarstelling van het gewone bedrag per leerling lager onder wijs 1947. Bij de omvraag informeert dhr. J. L. Kuijper naar de klokkenstoel. Deze wordt thans geluid, hetgeen echter een zware karwei is. Dhr. van Klinken ontvangt op zijn ver zoek inlichtingen oimtr'ent den toe stand te VLane-haven. Dhr. de Later klaagt over de slechte toestand op het Padje en de Zuid-Achterom- De bedoeling is, dat dit zóó wordt ge maakt, dat het afwaterend komt te liggen. Hierna sluiting. Op 21 dezer begint te Londen de con ferentie over de Palestijnsche kwestie Een Londensche firma heeft een „plastic" aan de markt gebracht, dat niet barst en niet aan weers invloeden onderhevig is. Men wil er damesschoenen van vervaardigen, die nog geen anderhalf ons zullen wegen. In Zwitserland valt op veie plaatsen overvloedige regen. Men hoopt, dat hierdoor de electrici- teitsvoorziening van het land, die door een aanhoudende droogte- periode groote zorgen baarde, geen gevaar meer zal loopen. In de zitting van het college van gecommitteerden van den Zuid-Mo- lukkenraad is besloten tot instelling van een commissie tot bestudeering van de mogelijkheden tot de open legging van Ceram. Het commissie werk zal deze maand aanvangen met waarnemingen op het eiland. Het proces tegen de acht Itali anen, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord op Matteotti, zal op 22 Jan. een aan vang nemen. „Staat er niet igeschreven, dat Mijn huis een bedehuis zal heten voor alle volken?" Marcus 11 17 Dat is iets, wat ons versteld doet staan: niet met een vriendelijk, overredend woord, maar met straf fe hand reinigt Jezus den tempel, Wij zouden het voorzichtiger, tac- tischer hebben gedaan. Het gold hier immers een misbruik, waartoe de eigen cultus, die dieroffer voor schreef en alleen Joodsche munt Ln de tempelschatkist toeliet, geleid had. Vanzelf was de heilige plaats geworden tot een veemarkt en wis selkantoor. Is dat dan zóó erg? Zóó erg is dat, dat Jezus spreekt van een „roavershoi". Men kocht en verkocht en bedroog er elkaar. Alles wat hier gebeurde, spotte met den dienst des Heeren. Dus waar de eer van God in 't geding is, is het geoorloofd om geweld te gebruiken? Geweld? Jezus verdrijft runde ren en schapen en duiven en doet geldstukken over de grond rollen, maar de handelaars en wisselaars zelve laat Hij ongemoeid. Dezen staan er verbaasd bij te kijken, niet in staat er iets tegen uit te richten. Voor een andere vraag worden wij gesteld. Wat hier gebeurt, houdt een ernstige waarschuwing voor ons in: hebben wij hot Huis Gods rein weten te houden? Zijn er bij ons misschien ook wantoestanden, en hoe staan wij daar tegenover? Komt het wel te pas verdraagzaam te zijn, waar de eer van God in 't geding komt? In den storm, die eenige jaren achtereen over de wereld heeft gewoed, zijn de kerken niet ge spaard gebleven. Heeft God mis schien Zijn Kerk willen reinigen? Dergelijke vragen zijn moeilijk te beantwoorden, maar ze moeten ons wel tot nadenken stemmen. „Staat er niet geschreven, dat mijn huis een bedehuis zal heetea voor alle volken?" zegt Jezus. In een wereld, waarin men van God 'niet weet of niet weten Wil, heeft God Zijn Kerk geplant om voor die wereld te bidden. Te bid den voor allen die in nood ver- keeren, voor de verdrukten, de ar men, de bedroefden, de vermoeiden en beladenen, de afgedooiden. En dan heeft Jezus nog andere scha pen, die van dezen stal niet zijn. Deze moeten ook worden toege bracht. Door de kerk wil Jezus hun Zijn stem doen hooren. Hij wil haar gebruiken voor het groo te doel dat Hij zich gesteld heeft: één kudde en één Herder! „Uw naam worde geheiligd; uwi Koninkrijk kome", aldus bidt de Kerk in een wereld, waarin Gods naam onteerd en tegen Zijn Konink rijk strijd gevoerd wordt. „Ik zeg u, dat er velen zullen komen van Oost en West en zullen aanzitten met Abraham en Izaak en Jacob in het Koninkrijk der hemelen", sprak Jezus te Kaper- naüm. Dan zal Gods Koninkrijk in vol komenheid gekomen zijn en zullen alle volken in aanbidding voor Hem nedervallen. Tot dien tijd, waarnaar zij' met reikhalzend verlangen uit ziet, zal de Kerk den naam dragen van „Bedehuis voor alle volken". a KALMIJN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3