ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HwmH ZATERDAG 18 JANUARI 1947 Ne. 15493 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Sehuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. FRANKRIJK'S NIEUWE PRESIDENT Met 452 van de 883 stemmen is Vincent Auriol tot president van de Vierde Fransche Republiek ge kozen. De candidaat van den M.R. P. Charpentier de Ribes kreeg 243, de radicaal Jules Gaser 122 en Michel Clemenceau 60 stemmen De regeering van Leon Blum heeft in overeenstemming met de Fran sche Grondwet haar ontslag aan den nieuwen president aangebo den. In 1914, op 30-jarigen leeftijd, werd hij voor de eerste maal tot lid van de Fransche Kamer gekozen. Na dien tijd werd hij ge regeld herkozen en onlangs vierde hij zijn zesde lustrum als kamer lid. In 1936 nam hij voor de eerste maal aan de regeeringstafel plaats als minister van financiën, een post die hem was toevertrouwd, want 23 jaar lang was hij lid van de commissie van financiën. In 1937 was hij in twee kabinetten minister van justitie. Tijdens den laatsten wereldoorlog stemde hij tegen het voorstel om Petain de algeheela leiding der regeering op te dragen, waardoor hij zijn ontslag kreeg. Vincent Auriol Naar Engeland- .ontkomen, werd hij in Algiers gestationneerd. Na de bevrijding 'heeft Auriol het voorzitterschap van' de commis sie Voor 'buitenlandsehe zaken waar genomen, tot hij in de regeering De Gaulle minister van staat werd. En kele dagen geleden is hij gekozen tot voorzitter van de nationale ver gadering. Het Palestijnsche vraagstuk Op 21 dezer begint te Londen de bespreking over de Palestijnsche kwestie. Reeds 30 jaar lang vergt het probleem de aandacht -der Brit- sche regeering en een minnelijke schikking, die alle partijen zou be vredigen en essentieel is voor den vrede in Klein Azië en de interna tionale verhoudingen in het alge meen staat nog altijd niet in het vooruitzicht. Op het Zionistische Congres te Bazel stond de minimale meerder heid het plan voor, het Jcodsch Agentschap volmacht te geven om onderhandelingen te voeren op basis van „een leefbaren Joodschen staat in een passend gebied van Pales tina". De Arabieren daarentegen eischten dat Palestina een vrije, on afhankelijke Arabische staat zal blij ven, die deel uitmaakt van de groo- te Arabische „wereld". Zij zijn be reid den Joden volledig burgerrecht Ie verieenèn. Het militant Zionisme beschouwen zij als 'n bedreiging voor den vrede, Volgens het gerucht zou 60 pro eent vgn het grondgebied in Maart as. aan de Arabieren worden gege ven en zou de Joodsche staat het statuut van Britsch dominion ver krijgen. Als de Joden eenmaal over een eigen, kleinen staat beschik- keaj, met volledige regeeringsverant- woordeiijkheid en toezicht op de emigratie, mag men hopen dat zij er spoedig in zullen slagen hun terroristen- te bedwingen. De reeds bestaande kloof tusschen de Jood sche verzetbenden wordt met den dag breeder. Het is duidelijk dat de Arabische Liga zich tegen de ver- ddeling radicaal zal verzetten. Ofschoon Amerika steeds op ver deeling van Palestina aandr'ngt, is het evenwel nog niet uitgemaakt of het bereid is militairen steun te verloenen om de splitsing door te drijven. Geen „vrije" verkiezingen in Poien In een radiorede, die de voor zitter van de Poolsehe Boerenpar tij en leider der op-posiitie beeft gehouden tot het Poolsobe volle, be toogde hij dat het de vrijheid van een mensch is die bij de verkiezin gen op Zondag op het spel staat en wel vrijheid van drukpers, vrij heid van spreken en vrijheid van geweten. De toekornst van Polen, kan niet worden toevertrouwd aan het hui dige regiem, aan de militie, aan dé veiligheidspolitie en aan het leger, waarvan het regiem zich bedient om het volk, dat zonder verdedi ging is, te onderdrukken. In Polen wordt, naar de leider van de Boerenpartij zei, ieders krant, iedere radio-uitzending ge censureerd. Zij, die in het open baar de regeering aanvallen, wor den in de gevangenis geworpen. Zondag zullen 'bij de verkiezingen in het geheele land meer dan 100.000 man van de veiligheidspoli tie, 100.000 man militiietroepen, 100.000 man vrijwillige militie en een geregeld leger van 155.000 man klaar staan. De komende volkstelling Op 31 Mei e.k. wordt, na 17 jaar, in ons land weer eens een volkstelling gehouden. De laatste had plaats in 1930. In 1940 had deze telling van ons volk moeteh plaats hebben, volgens traditie om de tien jaar, maar de oorlogsom standigheden staken een spaak in de telmachine. De eerste volkstelling, zooals wij die kennen, namelijk de periodieke, op een vooraf bepaald tijdstip en zonder een speciaal doel, werd ge houden in 1829, gevolgd door de tellingen van 1839, 1849, 1859,1869, 1879, 1889 en 1909. Sindsdien hield men de telling op het einde van ieder decennium, cn wel voor het eerst in 1920 en daarna in 1930. In tegenstelling met sommige be richten zal de volkstelling niet ver gezeld gaan van een bedrijfstelling, waarvan man om technische moei lijkheden heeft afgezien. Verzoekschriften aan Procureur-Fiscaal De procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's Graven- hage schrijft ons: „Het spreeklt vanzelf, dat fami lieleden van politieke delinquenten veelal probeeren hun invrijheids- stelling te verkrijgen, en daartoe brieven aan den procureur-fiscaal schrijven. Nu is het gebleken, dat er bureaux zijn, die er hun werk van maken, om te dien einde ver zoekschriften op te stellen. De be langhebbenden denken vermoedelijk, dat het nuttig is, dit door zulle een deskundig bureau te laten doen en dat dit de hooge kosten recht vaardigt; er is een geval bekend, r dat f 20,per request wordt be rekend. Het tegendeel is echter waar; een zelf geschreven brief vindt meer aandacht dan een klaar blijkelijk gefabriceerd verzoek schrift. Mein doet dus verstandig, zich daarvoor geen geld uit den zjk te laten kloppen." De dokters en de ziekenfondsen De huisartsen en specialisten, die enkele maanden geleden tegen 1 Januari 1947 de contraeten met de ziekenfondsen hadden opgezegd, hebben thans in een te Utrecht ge houden vergadering onder protest besloten voor één jaar genoegen te nemen met een voorstel der zie kenfondsen, dat ten opzichte van de honoraria aan hun wenschen te gem o et komt. Tegen 1 Januari 1948 verwacht men een geheel niéuwen toestand in het Ziekenfondswezen, zoodat dan het geheele contract zal moeten worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. De ziekenfondsen hebben inmid dels een verhooging van hun pre- miën voorbereid, waarbij, zoo noo- dig, bijslagen uit het vereveningis- fonds zullen worden verstrekt. Daar omtrent zal de commissie voor de ziekenfondsen op korten termijn be raadslagen. Eendeneieren zonder bon De productie van eendeneieren is momenteel zoodanig, dat het moge lijk is op beperkte schaal dezer dagen eendeneieren in vrijen ver koop aan het publiek ter beschik king te stellen. Dit betrekkelijk goedkoope en zeer voedzame pro duct kan men zander eenige vrees voor besmetting met para-typhus, welke onder bepaalde omstandig heden kan optreden, gebruiken, in dien men zich zorgvuldig houdt aan het voorschrift, eendeneieren tien minuten gekookt en niet in ver werkten vörm te gebruiken. N Maximumprijzen voor groenten Dc minister van landbouw heeft voor de belangrijkste wintergroen ten maximum-prijzen vastgcs.e'.d, welke van kracht worden op 21 Jan. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 19 - 25 Januari Zondag Efeze 3 vs. 14—21 Maandag 4 vs. 1 16 Dinsdag 4 vs. 17—32 Woensdag 5 vs. 121 Donderdag 5 vs. 22—33 Vrijdag 6 vs. 1—9 Zaterdag 6 vs. 10—24 SPRÈUK VAN DEN DAG De raad, die het hardst noodig is, wordt zelden gewaardeerd. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 18 Januari: Wisselende bewolking, overwegend droog weer, langzaam verder afnemende wind uit Weste lijke richting, weinig verandering van temperatuur. 18. Zon op 8.40, onder17.02. Maan op 5.44, onder 13-38. 19. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 6.49, onder 14.13. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 19. 1.21 v.m 1343 n.m. 20. 2.13 v.m 14 34 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Zij gelden dan voor een periode van 14 dagen. De kleinhandel mag voor thuisbezorging ten hoogste 1 cent per k.g. boven den vastgestel- dtn prijs berekenen. Voor het snij den van kool mag hij ten hoogste 3 cent en voor het schrappen van wortelen ten hoogste 1 cent per kg. in rekening brengen. De koo moet worden gewogen na het snij den. i f X K,- m r PRINSES MARGRIET wordt Zondag 19 Januari vier jaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2