ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 een Nieuwe tijd een Nieuwe taak Nieuw Engelsch-Fransch verdrag VRIJDAG 17 JANUARI 1947 No. 15492 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,--. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÉN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. Een eenzijdig en daarom een niet verantwoord memorandum ware zulk een memorandum geweest, waarin het accent alleen op de materieele zijde van het Duitsehe probleem ware gevallen. Deze fout heeft onze regeering niet gemaakt. Den laatsten tijd is inzonderheid bij het gesprek over de positie die ons land in de rij der volkeren inneemt, niet weinige malen gezin speeld op de politieke en econo mische dwangpositie waariin wij als volk zijn geraakt. Het steeds meer leven bij de „gratie der groote mo gendheden" is volgens velen een proces dat tijdens de economische crisis van de dertiger jaren begon, met kracht in den jongsten oorlog zich verhevigde en na de oorlog, zij het minder openlijk, zich voort zette. Het is voor hen, die op dit punt al te pessimistisch gestemd zijn goed, kennis te nemen van het kla re geluid dat de Nederlandsche re geering middels het memorandum over het beleid van Duitschland, heeft doen hooren. Dit feit is zoo welsprekend dat de hoop nieuw voedsel krijgt, dat de Nederland sche rol op het wereldtooneel nog niet is uitgespeeld. Nederland als de „zetel der orde" ,is nog bij den voortduur voorbestemd om, zij het veelal in theorie, leiding te geven, een voorbeeld te stellen en als be middelaar op te treden. Het doet er daarbij niet toe, welk thema aan de orde is. Even zoo goed als nu t.o.v. Duitschland kan van Nederland b.v- het initiatief uitgaan om de wereld te wijzen op de groote gevaren die de atoom energie met zich mede heeft ge bracht. Bij al dergelijke groote pro blemen kan ons land een belang rijke taak als wegbereider en als tusschenpersoon vervullen. Het va- derlandsche aandeel in het Spel der volkeren, wordt daarvoor op een ander niveau gebracht, maar binnen het raam der gewijzigde omstandig heden op deze wijze werkzaam zijn de, zullen wij de achting in de wereld consolideeren en zelfs ver- grooten. rj ooals reeds gezegd, wordt in het memorandum der Nederland sdie regeering gestreefd naar eon evenwicht tusschen „stof en geest". Haa de rancunegedachte aan dit staatsstuk ten groinds.ag gelegen, dan was zulk een harmonie niet bereikt kunnen worden. Kort samengevat bestaat de kern van het memo randum uit het verlangen naar na tionale veiligheid, de wensch dat Duitschland niet den pas naar een bescheiden, maar dragelijk bestaan wordt afgesneden en de bezorgd heid onzerzijds over het geestelijk, zedelijk en cultureel verwordings proces, zooals het in het Duitsch land van vandaag tot openbaring komt. Wie puntsgewijze het memo randum gaat bezien zal deze hoofd lijnen telkens opmerken. Het criterium statenbond boven bondsstaat, is de uitkomst vaneen gedachte die contact houdt met de Duitsehe historie (Duitsehe staten bond 18151866), en een eenig juis- WERELDNIEU WS Russische eischen omtrent Spitsbergen De Fransche premier Leon Blum is vorige week per speciaal voor hem beschikbaar gesteld vliegtuig naar Londen gevlogen om met Attlee besprekingen te voeren over een nieuwe overeenkomst tusschen beide landen. Het resultaat van de ze besprekingen is geweest dat zoo spoedig mogelijk een verbond ge sloten zal worden tusschen Enge land en Frankrijk, binnen het ka der van art. 52 van het handvest van de UNO, beoogend verdere, agressie van Duitschland te voor komen en den vrede en veiligheid 'te bewaren. Blum heeft Attlee er van kunnen overtuigen dat verhoogde kolenin- voer noodzakelijk is voor het eco nomisch herstel van Frankrijk en dat verhoogde productie van steen kool in het Roergebied een voor name factor is voor den wederop bouw van Europa. Onmiddellijke verhooging van den kolenuitvoer uit het Roergebied is niet mogelijk. Voldoende hoeveelhe den steenkolen dienen in West Duitschland te blijven teneinde het herstel der mijnen te bevorderen en daarmede den uitvoer te verhoogen. In April zou de export dezelfde hoogte kunnen bereiken zoo als die vóór de besprekingen in November ji. bestond. Indien de verdere onderhandelin gen vlot voortgang vinden, zal met het sluiten van een verbond een driehoek van na-oorlogsche ver dragen, waarbij Oost-Europa met West-Europa is verbonden, worden gesloten. Eerst is in Mei 1942 een Engeisch-Sowjet verbond gesloten, daarna in December 1944 een over eenkomstige Fransch-Sowjet allian tie. De Russische regeering heeft in een officieel© verklaring bevestigd, dat zij een gemeenschappelijke ver dediging (d.w.z. door Rusland en Noorwegen) van Spitsbergen nood zakelijk acht. Reeds in 1944 en 1945 hebben Rusland "en Noorwegen over deze kwestie onderhandeld en zijn het toen ook eens geworden ever de herziening van het verdrag van 1920. Dit verdrag kende aan Noorwegen het beheer over Spits bergen toe, doch werd ondertee kend door landen die in den laat sten wereldoorlog tegen de gealli eerden hebben gevochten, waar- "mede Engeland het evenwel niet eens is. In een communiqué van de Noor- sehe regeeering worden de eischen van Rusland niet klakkeloos afge wezen, doch beroept de regeer'ng er zich op, dat het niet mogelijk is het verdrag te wijzigen zonder toestemming van de mogendheden, die het onderteekend hebben, be halve natuurlijk" Duitschland en zijn bondgenooten. Tijdens de vijandelijkheden in Indo-China zijn tot nu toe 42 Fran sche burgers te Hanoi gedood en 17 gewond. Het Rritsche ministerie van voed selvoorziening hee t vergunning ver leend voor den invoer van ongeveer 60.000 kisten, elk met 12 flessehen Noó ei 1 andsche j enever. te waarborg tegen herleving van de onzalige Pruisische hegemonie over alle andere staten. In den- zelfden zin als mr. van Kleffenis in zijn rede te Cleveland, bij ver nieuwing de billijkheid van onze grenscorrectieve aspiraties te be pleiten, was het allerminste Wat onze regeering kon doen. Hebben deze overwegingen, die in het me morandum kristalliseerden onze eigen politieke stabiliteit en econo misch herstel tot achtergrond, al gemeen gesteld werd de geestelijke nood in Duitschland, een nood waar uit het wereldbedreigend nihilisme telkens nieuwe voedingsstoffen zal kunnen opzuigen. Herstel van de godsdienst, als het meest essenti- eele voor den individueelen mensch en voor het leven der volkeren, alsmede het respect voor de gees telijke en zedelijke waarden, zonder hetwelk het bestaan van alle vol keren, maar inzonderheid van het Duitsehe in een moeras van duis tere ongerechtigheid eindigen zal, is wel het allerbelangrijkste, waar op jn een memorandum als het on derhavige kon. worden geattendeerd. Antwerpen en Rotterdam weer transito havens Ingevolge een overeenkomst tus schen Belgische regeeriingsaufori- teiten en Briitsche militaire autori teiten zullen de voedselvoorraden voor de Britsche en Amorika.ansche SPREUK VAN DEN DAG Geen uur dat men heeft laten voorbijgaan, kan terugkeeren. WEERBERICHT Verwachting tot 17 Januari: In den nanacht en vroegen mor gen nevel, lagere temperatuur, over dag zonnig en zachter, wind tus schen Zuid en Zuidoost. 17. Zon op 8.41, onder 17.—. Maan op 4.35, onder 13.11. Nieuwe Maan 22 Jan. 9.34. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 18. 0.23 v.m 12 42 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. bezettingstroepen in Duitschland weer via Antwerpen en Rotterdam worden verscheept. Volgons de overeenkomst zal de eerste maandelijksche hoeveelheid van 100.000 ton voedsel gelijkelijk warden verdeeld tusschen Antwer pen en Rotterdam. Commercieale concurrentie zal slechts mogelijk zijn voor hoeveelheden, die dit aan tal tonnen overtreffen. Verzekeringsmaatschappijen heb ben meegedeeld dat de Amerikanen in 1946 meer verzekeringen hebben afgesloten dan ooit te voren. Bij Mexico-City is een Am. leger vliegtuig bij den start plotseling neergestort, waardoor 22 officieren en soldaten werden gedood. In de Berlijnsche gevangenis Moabit zijn twee vrouwen onthoofd wegens deelneming aan het op groote schaal vermoorden van gees teszieken. De transportstaking in Londen duurt onverminderd voort. Er zijn naar schatting op het oogentolik 60.000 man bij betrokken. De staking in de Antwerpschc haven, welke ruim drie weken heeft geduurd, is thans geëindigd. De havenarbeiders zijn Z< ndagrcht, nd weer aan den slag gegaan met de Zondagsploeg. u elke een klem gedeelte der arbeiders vormt. Een kijkje tijdens den lossingsarbeid. ANP P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1