ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nederland's 'standpunt inzake Duitschland DONDERDAG 16 JANUARI 1317 No. 15491 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het memorandum aan de Groote Vier De Nederlandsche regeering heeft haar standpunt inzake Duitschland neergelegd in een lijvig memorandum, waarin uitvoerig wordt uit eengezet op welke wijze, volgens haar opvatting, het vredesverdrag met Duitschland zou moeien worden opgesteld. Hoofddoel is het schep pen van voldoende waarborgen, dat nimmer meer een Duitsche aan val den vrede in gevaar kan brengen. Gewaakt dient te worden tegen een 'herleving van Pruisisch nationalisme en Duitsche zucht naar wereldheerschappij. Het hoofddoel dat Nederland ten aanzien van het Duitsche vraagstuk nastreeft, is: het scheppen van af doende waarborgen ter verzekering van vrede en veiligheid eenerzijds en het scheppen van de noodzake lijke waarborgen voor het herstel van het economische leven van Ne derland en het herstel van de wel vaart van Duitschland, voor zoover die voor de algemeene welvaart van Europa en van de wereld vereischt is, anderzijds. Voor de beoordeeling van d e toekomst van Duitschland is het bepaald noodzakelijk, dat er van geallieerde zijde zoo mogelijk op korten termijn voor gezorgd wordt, dat een duidelijk inzicht verkregen wordt in de structuur var. de Duitsche bevolking. In politiek opzicht zal gewaakt moeten worden tegen een herleving van het Pruisisch-Duitsche nationa lisme en van de Duitsche zucht naar wereld-verovering. De verklaring van Potsdam be paalde hieromtrent, dat het bestuur van Duitschland gericht moest zijn op decentralisatie van de politieke structuur en ont wikkeling van plaatselijke verant woordelijkheid. De Nederlandsche regeering is van oordeel, dat dit bij uitstek democratisch beginsel zeer wel tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toekomstige politieke ordening vasn Duitschland. Toepassing van dit beginsel zal beteekenen dat Duitsch land op federalen grond slag zal worden opgebouwd. Rijnland en Roergebied De mate, waarin speciale veilig heidsmaatregelen ten aanzien van de Rijn- en Roergebieden geboden zullen zijn, zal allereerst afhangen van het statuut, dat voor Duitsch land zal worden ontworpen. Indien consequente politieke decentralisa tie van economische macht in Duitschland gepaard gaan aan een doeltreffende demilitarisatie en ont wapening van Duitschland in zijn geheel, ligt het in de rede, dat geen van deze den gezamelijken opzet totaal afwijkende regelingen voor het Rijn- en Roergebied zul len behoeven te worden ontworpen. Herstelbetalingen Het herstel van de schade, welke Nederland geleden heeft, zal ook tot uitdrukking moeten komen in herstelbetalingen, doch waar deze niet tot een oplossing van de moei lijkheden, waarin Nederland tenge volge van de Duitsche agressie is geraakt, kunnen lelden, zijn ook andere maatregelen noodig. Waar Nederland zich tot grenscorrecties wenscht te beperken, dienen de economische concessies, welke Ne derland in het memorandum van November 1946 stelde, als essentieel te worden .beschouwd. Agrarische politiek Het zou fout zijn te zeer den: nadruk te leggen op de ontwikke ling van den landbouw in Duitsch land, met name zooals dit te Pots dam is geschied. Voor een land als Nederland zal de uitvoer van, landbouwproducten naar Duitsetr land, op langen termijn gezien, steeds een van de belangrijkste ruil objecten zijn. Zou men Duitschland een volledige autarkie op agrarisch gebied toestaan, dan zou daarmede een van de grondslagen van het economisch leven van Nederland aangetast worden. Zeevaart en handel Het is niet gewenscht Duitsch land bij vredesverdrag van de zee scheepvaart uit te sluiten. Evenmin moet de uitoefening van 't scheeps bouwbedrijf voor handelsdoelelden worden verboden. De Duitsche handelspolitiek zal in het kader van de Europeesche economische samenwerking moeten worden gebracht. Daarbij zal in het bijzonder rekening gehouden moeten worden met de belangen van de nabuurstaten. Demilitarisatie en ontwapening Met groote voldoening heeft de Nederlandsche regeering kennis ge nomen van het feit, dat de bestu deering van een ontwerp-verdrag van langen duur, de demilitarisatie en ontwapening van Duitschland ,be- oogende, op de agenda van de aanstaande conferentie van Moskou is geplaatst. In overeenstemming met het ge voelen van andere vredelievende landen is ook Nederland van oor deel, dat een zoodanig verdrag ge sloten moet worden voor langen duur, waarin een nieuwe generatie in Duitschland kan opgroeien. Onze regeering is van oordeel, dat een veiligheidsstelsel voor Europa slechts aan zijn doel kan beantwoorden indien de vier daar bij betrokken mogendheden eensge zind optreden. Cutfureele en geestelijke aspecten Ernstige zorg vervult de Neder landsche regeering, als zij zich rekenschap geeft van hot geestelijk, zedelijk en cultureel verwordings proces in Duitschland, dat na 1863 steeds sneller voortschreed en se dert 1933 tn het nationaal-sociallsme zijn duivelsche consequentie bereikte Deze zorg wordt geenszins min der, wanneer zij zich het geestelijk vacuum indenkt, dat na het ineen storten van den machtsdroom is overgebleven en dat om vulling met positieve waarde roept. De genezing van deze kwaal zal •In de eerste plaats gevonden moe ten worden in de opwekking van de in- het Duitsche volk zelf be staande regenereerende krachten. Het verdrag van Linggadjati De bijzondere correspondent van het A.N.ite Batavia meldt, dat de Commissie-Generaal onmiddellijk na den terugkeer van het republi- keinsche kabinet uit Djoleja het contact met de volledige Indonesi sche delegatie weer zal opnemen en wel in de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indonesische zijde over de interpretatie van Ling gadjati bestaan, weg te nemen. In dit verband is het opmerkens waardig, dat in officieele Neder landsche kringen het communiqué van het republikeinsche kabinet vrij gunstig is ontvangen. Men is van meening, dat, hoewel offioi- eele republikeinsche personen bij hun officieuze contacten met Ne derlanders blijk gaven weinig of geen bezwaren te hebben tegen die toelichting van de Commissie- Generaal op Linggadjati, zij' wel bezwaren hadden tegen de regee- ringsverklaring van minister Jonk man. Voornamelijk de daarin ge geven uiteenzetting over de positie van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw-Guinea hebben aan In donesische zijde bedenkingen ge wekt. Poolsneeuw brak val van vliegtuigbemanning De zes overlevenden van het ma rine-vliegtuig van de Byrd-expedi- tie, dat twee weken geleden veron gelukt is, zijn veilig aan boord van de „Pine Island" opgenomen en hebbben verhaald hoe hun vliegtuig geëxplodeerd is en hen letterlijk in de Zuidpool-sr.eeuw heeft geworpen. De vermoeide en hangerige man- SPREUK VAN DEN DAG Arbeid is het sieraad van den burger; zegen het loon van de in spanning. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 16 Januari: Zwaar bewolkt met en kele tijdelijke opklaringen, overwe gend droog, zacht weer, in der» nacht en ochtend iets lagere tem peratuur, krachtige wind tusschen Zuidwest en Zuid. 16. Zon op 8.42, onder 16.58. Maan op 3.25, onder 12.49. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 17. 11.33 v.m, n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. nen vertelden, hoe de wrijving van Pool-ijs, waar het vliegtuig langs was gestreken, hun benzinetank in brand had gestoken en hoe hun vliegtuig in volle vlucht uit elkaar was gesprongen. Drie leden van de bemanning lieten bij de explosie ot de val op het Pool-ijs het leven. 1>e gelukkige overlevenden meenden, dat hun val gebroken was door een laag korrelsneeuw. De voorste tank brandde uit, de achterste bleef onbeschadigd en de mannen gebruikten de benzine om daaruit gedurende de twee weken, dat zij geïsoleerd waren, hun voed sel te bereiden. Toen zij gevonden waren, begon een tocht van acht mijl door sneeuw en ijs naar het reddingsvliegtuig van de „Pine Is land". Op een slede voerden zij een gewonden kameraad met zich. Door het vliegtuig op de „Pine Island" gebracht, wachtte hun daar een ko lossaai diner als compensatie voor het Nieuwjaarsdiner, dat zij hadden gemist. Spanning rond Soestdijk. In het Postkantoor te Soestdijk. tegenover het Paleis, wordt een telexappebaat ^epla tst. waatmede het heugelijk nieuws over het land zal worden verspreid. Anefo NFB P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1