Op iedere oor log volgt een crisis. WALVISSCHENJACHT IN DE POOLZEE OORLOGSWINST SMELT WEG IN VREDESTIJD die de papierenwinsten opslokt De laatste wereldoorlog heeft •geen uitzondering gemaakt op de regeh dat er in iederen oorlog for tuinen worden verloren en gemaakt. Schijnbaar wordt er meer verdiend dan verloren, wamt alle menschan krijgen meer geld iin hum handen, alleenhet vliegt nog smeller tus- sch-en hun vingers weg. Trouwens men zal begrijpen, dat tijdens ean oorlog, waarvan vernietiging het doel is, altijd meer waarde wordt vernietigd dan geschapen, zoodat men alleen maar verarming mag verwachten. De overvloed van geld tijdens een oorlog is dus bedriege- lijk, het is papieren geld, maar geen echte waarde. Intusschen zien wie steeds, dat dit papieren geld zich ophoopt bij een aantal handelaren en fabrikanten, die snel rijk wor den en als gevolg daarvan hooren we de roep om confiscatie van die oorlogswinsten tem bate van de ge meenschap. Vandaar de Vermogems- aanwasbelasting en soortgelijke be lastingplannen, die naar hun strek king billijk zijn, doch waarvan de toepassing op zeer veel moeilijkhe den blijkt te stuiten. Thans, ma anderhalf jaar vrede, is het bedrijfsleven nog steeds moei zaam bezig zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat, te herstellen en het merkwaardige is, dat bij dit herstel als het ware vanzelf het grootste deel van deze oorlogswinst opgesoupeerd wordt. Het zijn niet alleen belastingen, maar ook hooge bedrijfsuitgaven en verliezen, die een flinke hap uit de oorlog s- w instem nemen. De Staat heeft zich door middel van blokkeeriing een flinke portie gereserveerd, maar ook zonder dit ingrijpen vam Mi nister Lieftinck zouden de oorlogs winstmakers toch wel hun tol aam het herstel betaald hebben. De ouderen ander de lezers zul len zich nog wel herinneren, hoe het na den oorlog van 1914 tot(1918 gegaan is. Toen hadden we geen „zwarte Pieten", maar „Owee- ers". Dat waren de nieuwe rijken, die dachten, dat ze een abomnement op de 100.000 in de wacht gesleept hadden. En wat kwam ervam te recht? Niets! Na 1918 bleven de prijzen nog eenigen tijd hoog, maar in 1920 kwam er een plotselinge in zinking en er ontwikkelde zich een wereldcrisis, die het geheele prijs niveau naar beneden bracht. In die crisis verdwenen de oorlogswinsten als sneeeuw voor de zon em de Oweeërs, die na 1921 nog rijk wa ren, waren dam ook met een kaarsje te zoeken. Een soortgelijk verloop treedt na iederen grootem oorlog op en men kam zoo'n crisis dan (bok het best beschouwen, als een nor male economische reactie van de maatschappij veroorzaakt door het herstel der productie. Zoo spoedig er weer voldoende waren in de winkels komen, schudt de samenleving de speculanten eenvou dig van zich af. Thans staan wij voor het tijdperk, waarin dit herstel zich zal gaan voltrekken. De opeenstapeling van oorlogswinst is reeds door p r ij s- beheersching en belastin gen zooveel mogelijk getemperd, maar bij groote schaarschte is het nu eenmaal onmogelijk de prijzen volkomen onder,de duim te houden, vooral als de Staat meer uitgeeft dan hij op normale wijze aam in komsten ontvangt. Meer geld bij minder productie beteekent auto matisch geld van geringere waarde en dus hoogere prijzen. Onder den ijzeren druk der bezetting merkte men dat nog zoo niet, doch toen de oorlogsspanning geweken was, vlogen de prijzen omhoog en daar aan zal eerst een einde komen, als er weer volop gewerkt en gepro duceerd wordt voor vredesgebruik. De overgang van oorlogseco nomie op vredeseconomie is altijd een pijnlijk proces. Na een oorlog wenscht men miets liever dan alleen maar vrede en welvaart, doch men zal zich vertrouwd moe ten maken met de gedachte, dat die welvaart alleen kan ontstaan, wan neer productie en koopkracht, dat wil dus zeggen behoefte en voort brenging, of, met nog eenvoudiger woorden, vraag en aanbod, weer met elkander in overeenstemming zijn. In de maatschappij zelf zit steeds een streven om dat even wicht te bereiken en crises zijn daar om ons te laten merken ho? ver we van de goede weg zijn af geweken. Zakenleven en overheid beide zullen al hun beleid noodig hebben om dit evenwicht met zoo min mogelijk schokken te bereiken. Tweeling-curiositeit De tweeling Lin en Lee Mills werden van elkaar ge scheiden toen zij acht jaar oud waren. Door een toeval ontmoeten zij elkaar na 30 jaar. Het bleek, dat zij beiden hetzelfde soort open over hemd droegen, dezelfde tan den en kiezen misten of ge plombeerd hadden, beiden niet van marmelade hielden, dol op paarden en rooken, even groot waren en slechts een pond in gewicht verschilden. Herziening onderwijzerssalarissen Binnen enkele weken is het Ko ninklijk besluit tot verhOiOgitog der otnidervvijzerssalarissen te verwach ten. Dooir dit beslluit dat neer zal komen op een bekrachtiging van de door de commissie-Wiesselalngs gedane voorstellen zullen de ar beidsvoorwaarden voor onderwij zend personeel een aanzienlijke verbetering ondergaan. De regeling zal terugwerkende kracht hebben en geacht worden te zijn ingegaan op 1 Juli 1946. Voor onderwijzers zander haofdacte zal het beginsala ris f 2273,— bedragen, het maxi mumsalaris, dat na 20 jaar bereikt wordt, f 3628,—. Per 1 Januari. '47 komt hierbij dan de algemeene ambtenaarsverhooging van 10 pet., zoadat de bedragen resp. f 2501,— en f 3981,— worden. Er komen eenvoudiger leerprogramma's Minister Jos. G tel en heeft op een jongeren-appèl, georganiseerd door de kringen Amsterdam en Haarlem van de KVP een rede gehouden), waarin hij verklaarde, dat de toe komstige school een eenvoudiger programma zal krijgen. Wij zullen trachten vollediger menschen van de school af te leve ren dan dit tot nu toe het geval' was. Voor staatspaedagogie zullen wij ons echter hoeden, zoo verklaar de de minister. Over de kunst zeide hij, dat er een voorloopige raad voor de kunst kamt. Spr. wees er op, dat alhoe wel Amsterdam ongetwijfeld de stad van de kunst is, dit niet wil zeg gen dat Amsterdam Nederland is. Wat zouden wij er aan hebben wan neer slechts de hoogere regionen zouden bloeien en de lagere verdor ren? De wetenschap zal voor meer kin deren van ons volk toegankelijk moeten worden, zoo ging de mi nister voort, 't Aantal beurzen op de begrooting 1947 is verviervou digd. Tenslotte waarschuwde Z.E. te gen het nationaal socialisme. Wie denkt dat het dood is en hot, gevaar geweken, vergist zich terdege. Extra bevoorrading met tabak In de loop van deze week zullen dc sigarenwinkeliers een extra-be voorrading ontvangen. In grossiers- en detaiilistenkringen knoopt men hieraan het vermoeden vast, dat binnen enkele weken het tabaks rantsoen zal worden verhoogd, of schoon het Rijksbureau hierover nog geen enkele mededeeling aan den handel heeft gedaan. Men verwacht dat op de eerste extra-bonnen, die eventueel zullen worden aangewe zen, uitsluitend sigaren beschikbaar worden gesteld, om de groote voor raden sigaren op te ruimen. Van de zijde van de vakgroep, deelde men ons mede, dat het geenszins uit gesloten is, dat de extra-bevoorra ding wijst op een rantsoenverhoo- ging. Volksherstel-sigaretten Aan het eind vain deze maand zullen de sigarenhandelaren een aanvang maken met de verkoop van de z.g- Volksherstelsigaretten. In totaal worden een millioan pak jes van twintig stuks ter beschik king gesteld, voornamelijk Am-er i- kaansch-e import. De geheele partij is momenteel nog niet in ons land aanwezig. Daardoor moest de ver koop tot -dusverre worden uitge steld. De prijzen der sigaretten zijn bepaald op f 1,20, f 1,44 en f 1,68. De toeslag op elk pakje bedraagt f 3,Een vijfde gedeelte van de opbrengst daarvan komt ten bate van Nederlandsch Volksherstel, de bestemming van het overige ge deelte zal in gezamenlijk overlag doo.r de -ministers vain Socia-le Za ken en Economische Zaken nader worden aangegeven. Maximumprijzen voor groenten Binnenkort zijn maximumprijzen voor wintergroenten te verwachten Dez-e maatregel zal alleen kunnen slagen wanneer het publiek mede werkt en niet koopt voor hoogere prijzen dan toegelaten zijn. Verschillende oorzaken voor de hooge groenteprijzen zijn aan te wijzen. De handelsmarges zijn wel aan iden hoogen kant, .doch de kleinhandel in het algemeen ils m-eer [gevoelig voor verliezen door bederf dan vroeger. Omtrent het 'peil der vast te stel len prijzen zijn nog geen bijzonder- RADIO-PROGRAMMA Donderdag 16 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 mor gengebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk -den dag; 8.55 muziek- kalender; 9 gram.; 9.45 voor de kleuters; 10 gram.; 10.15 morgen dienst; 10.45 gram.; 11 de Zonne bloem; 11.45 fam.berichten uit Indië; 12.03 hoorntrio; 12.40 Klaas van Beeck; 1 nieuws; 1.15 vervolg 12.40; 1.35 gram.;- 1.50 voor de vrouw; 2 all round sextet; 2.40 causerie; 3 stafmuziek; 3.45 sym phonic; 4 bijbellezing; 4.45 piano; 5.30 concert; 6 zangkoor; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 gr.; 7.35 vaart der volken; 7.45 R.V.D.; 8 nieuws; 8.08wij gaan de wijde wereld in; 9.30 de bijbel in België; 10 nieuws; 10.15 actueel geluid; 10.30 gram.; 10.45 avon-doverdenking 11 nieuwe Nederlandsche muziek; 11.30—12 avondconcert. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 berichten; 9.50 arbeidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.3.5 gram.; 10.50 voor de kleuters; 11 Jetty Cantor; 11.45 gr.; 12 viool en cello; 12.35 pianoduo; 1 nieuws; 1.15 virtuoso-sextet; 1.45 graml; 2 voor de vrouw; 2.20 zang; 3 voor zieken en gezonden; 3.20 reprises; 4.15 de camera loopt; 5 AVRO-kaleidoscoop; 5.20 causerie; 5.30 kinderkoor; 5.50 rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 vaudeville-orkest;6.45 sportpraatje; 7 nu naar bed; 7.05 gram.; 7.15 lezing; 7.30 volksmuziek school; 7.55 nieuws; 8 concert; 9.15 gram.; 9.30 hoorspel; 10.15 orgel; 10.45 lezing; 11 nieuws; 11.15dans muziek; 11.30 hoogste tijd heeren; 11.45—12 dansorkest. heden bekend. De goedkoopste groentesoorten zijn thans nog twee maal zoo -duur als de maximum prijzen die het vorige jaar golden, zoodat in ieder geval een belang rijke verlaging te verwachten is. De plaatsvervangers van de Groor te Vier zijn hun besprekingen te Londen begonnen over het vredes verdrag met Duitschland. Orca's belagen de walvisschen Het is een sprookjeswereld, waar in we ons bevinden. We zijn welis waar in open water, maar overal zien we ijsbergen, en de radar- installatie, waarmee -de „Willem Barendsz" is uitgerust, bewijst daar bij goede diensten. Aan boord wordt gezwoegd. De arbeid gaat rusteloos voort. Alle dagen van de week zijn gelijk. Ook op Zondag wordt gewerkt. Het moet! De walvisschen storen zich niet aan den rustdag en voor de „Willem Barendsz" is elke dag, dien we in de IJszee doorbrengen, kostbaar. Er is niets aan te doen: er moet op deze wijze gewerkt worden, want het is alsof de wal visschen aan een loopenden band worden aangevoerd. De jagers va ren gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvisschen te gelijk mee, die dan in snel tempo de bewerking ondergaan: ontspek- ken, ontvleezen, zagen, naar de fabriek. De fabriek draait volop. De be manning gaat onderling al wed-den schappen aan ten aanzien van do grootte der productie. Zooals be kend, ontvangen de leden van de bemanning, van hoog tot laag, een bonus voor eiken gevangen wal- visch, welke varieert naar gelang hun functie. Bonus is het slagwoord aan boord geworden. Het schip zelf is onherkenbaar. Er is niets meer over van den aanblik, dien het had in de haven van Amsterdam en IJmui-den. Dat zal me een schoonwasscherij worden als we te rug zijn! Orca's doen een aanval Vandaag waren we getuige van een adembenemenden strijd. Een troep orca's, ook wel zwaardwalvis- schen genoemd, die het meestal voorzien hebben op de baardwal- visch, deed een verwoeden aanval op de achter de „Willem Barendsz" drijvende prooi. De orca's zijn roof zuchtige dieren, die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn. Met hun gele kleur en zwarten kop, waarin bij een aanvtbl hun opengesperde bek met tanden hun een monsterachtig voorkomen geeft, zijn het ais het ware de duivels van de IJszee. In -den regel moeten de orca's zich tevreden stellen met afval, maar vandaag hebben zij klaarblij kelijk in de gaten welke héérlijke hapjes bij de „Willem Barendsz" te krijgen zijn, want hun aanvallen in groepsverband houden niet op. Behendig zwemmen en duiken zij om hun prooi heen. Kapitein Visser neemt tenslotte een besluit Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet op één der aanvallers, die geraakt moet zijn ook,, want plotseling duiken de tyrannen onder en spoeden zich van de gevaarlijke plek. Het ver-, volg liet de gevangen walvisch, die later aan boord gesleept werd, ons zien. Deze miste namelijk een stuk van zijn tong. De orca's waren hun prooi vinnig te lijf gegaan!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2