ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Militaire impasse HET EINDDOEL VAN SOEKARNO WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DE OVEREENKOMST VAN LINGGADJATI WOENSDAG 15 JANUARI 1947 No. 15490 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithavem B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Wie lettend op de situatie in Indonesië van een militaire impas se zou willen spreken, moet er de kantteekening bij maken, dat deze impasse allerminst gekenmerkt wordt door een geruststellende stil te. Het tegendeel is waar. De laat ste weken is de militaire toestand, zoowel op Java als op Sumatra dusdanig verslechterd, dat de mili taire zijde van de zaak momenteel meer aandacht vraagt dan de po litieke. Veel van de gevechten op grootere schaal te Medan en Pa- lembang, zoo goed als de kleine schermutselingen die zich öp Java met een stijgende frequentie voor doen, is als reactie te zien op de onlangs gehouden rede van gene raal Soedirman, die zelf, dit ter zijde, naliet het bevel „staakt het vuren" aan de onder hem ressor- teerende troepen door ts geven. Het Nederlandsche leger dat, nu het ergste rumoer is gestild, de balans opmaakt van deze verhoogde militaire activiteit, telt vele dooden en gewonden. De expeditie begint voor de overzeesche soldaten steeds meer van het uithoudingsvermogen en de zenuwen te vergen. Opnieuw is daarom de vraag aan de orde: „hoe lang moet dit nog voortdu ren?" Hoe lang moet er nog ge schoten worden op de bloem van de Nederlandsche jeugd in Indië? Hoe lang nog zullen de „snipers" vanachter boomen en huizen voort gaan met Nederlandsche jongens te vermoorden? In het groote poli tieke spel wordt er niet zooveel aandacht besteed aan den indivi- dueelen mensch, maar het is toch wel zeer noodzakelijk hier tegen over niet alle critiek te laten ver stommen. Bij deze gang van zaken worden tienduizenden Nederland.- sche maninen langzaam maar zeker naar een catactrophe gevoerd, waarvan de gevolgen eenvoudig niet meer zullen zijn te overzien. Het is althans eenigermate gerust stellend dat bij de hoogste leger leiding volledig begrip heerscht van den hachelijken militairen toe stand. TT et militaire bestand, dat nood- zakelijk was om de gevoerde besprekingen in een sfeer van or de en'rust te doen verloopen, heeft in de praktijk een niet te schatten schade berokkend aan het werk dat de Nederlandsche troepen in de maanden van hun aanwezigheid im de Oost, ten koste van bloed, zweet en tranen, tot stand hebben gebracht. Het bestand heeft het mogelijk gemaakt dat ongecontro leerde T.R.I.-verbanden penetreer den in de Nederlandsche gebieden, met als gevolg, dat moord, terreur en plundering opnieuw aan de orde van den dag waren. Wat toch zal de bevolking in de Nederlandsche gebieden beletten om alle misère van de voorbijge gane maanden te vergeten als de bibit weer kan worden geplant op de bevloeide sawah's? Als het nor male leven zich weer gaat herstel len en er een sprankje terugkeert van de vreugde, die vroeger geen uitzondering, maar vanzelfspreken de regel was. En die sfeer, zij hot nog incidenteel en plaatselijk, tc scheppen is de exclusieve opgave voor de Nederlandsche troepen. WERELD NI EU VVS Contact tusschen de Commissie-generaal en de Republiek De situatie in Indo-China Te Soerakarta heeft Soekarnoeen rede gehouden op een jeugdcongres en daar o.m. gezegd: „Het einddoel van den strijd van de Indonesische republiek is de eenheid van Indonesië, dat wil zeg gen van alle gebieden van het voormalige Ned erlandsch-Indië. Wij zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke marine opbouwen. Wij, volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van wegen bewaken, opdat niemand, wie het ook zij, kan passeeren. Dit beteekent, dat wij onzen strijd zul len voortzetten". Soekarno wees er vervolgens met nadruk op, dat met goeden wil een volk, alles, onverschillig wat, kan bereiken. „Indien wij geen ban den hebben, zullen wij deze fahri- cecren, indien wij geen spoorwegen hebben, zullen wij deze aanleggen, indien wij geen vliegtuigen hebben, zullen wij deze bouwen", aldus be sloot Soekarno zijn rede. Op het politieke front in Indo nesië is naar Ass. Press meldt, het contact tusschen de Commissie-ge neraal en de republikeinen weer opgenomen. Prof. Schermerham: heeft een conferentie va,n twee uur gehad met Sjahrir. Sjahrir vertrok daarna naar Djokjakarta om verslag uit te brengen aan het republi- keinsch kafci .et over Sehermerhom's uiteenzetting van de tegenwoordige Nederlandsche politiek. Verwacht wordt, dat dit rapport van zeer groote invloed zal zijn op het door de republikeinen te nemen besluit, of de overeenkomst van Cheribon onmidde.lijk geratifi ceerd zal worden of dat een beslis sing dienaangaande zal worden uit gesteld hangende de opheldering van de Nederlandsche houding met betrekking tot de onlangs geleverde gevechten en den exporthandel van de republiek. De Fransche minister van over zeesche gebiedsdeelen, Moutet, is van zijn reis door Indo China in Parijs teruggekeerd. Moutet be streed de bewering dat Indo-China aan het vuur en het zwaard wordt prijsgegeven. IntussChen woedt het vuur en hanteert men het zwaard. Zoo wordt in Hanoi voortdurend verbitterd gevochten. Een gedeelte der rioleering van de stad heeft men laten springen, teneinde te voorkomen, dat de Vitnameezen dhoir de riolen bevoorraad werden met amunitie, wapens en voedsel. Zware rookwolken stijgen overal op, daar de opstandelingen de tac tiek der verschroeide aarde toe passen. Zij vechten fel en verbeten tegen de Fransche troepen, die voortdurend uit hinderlagen be- stbokt worden. Minister Moutet is van meening dat de moeilijkheden in Indo-China overwonnen zullen worden met me dewerking van die elementen, die in werkelijkheid het Indo-Chinee- sehe volk vertegenwoordigen. De voormalige opperbevelhebber van de Duitsche strijdkrachten iin Italië, maarschalk von Kesselriing, zal in de tweede helft van Febru ari voor een geallieerde rechtbank te Venetië terecht staan. Daarom is het politiek, zoo goed als moreel, verwerpelijk, dat oil nieuw Nederlandsche onderdanen van het halfslachtig element, dat telkens in de ontwikkeling van de Indische kwestie onmiskenbaar openbaar wordt, slachtoffer worden. Zoowel in Indië als in Neder land woedt een politieke strijd. Het zij zoo. Maar is het veranti woord deze strijd ook op de rug gen van Nederlandsche soldaten uit te vechten Een leger is een neutraal machtsapparaat in de han den der regeering. Men kan nooit tegenwerpen dat het leger in Indië niet neutraal is. Ziende op de voor hen steeds penibeler wordende si tuatie, wordt een bepaalde keus voor de Nederlandsche soldaten een kwestie van zijn of niet zijn. En niet zij, maar de verantwoor delijke republikeinen stellen de za ken zoo scherp. In dit verband is de jongste rede van Soekarno ka rakteristiek: „Wij zullen dit kruis punt van wegen bewaken, wij zul len enz. En de Nederlandsche troepen die kunnen verdwijnen. Ot sneuvelen? Soldaten als stakingsbrekers De Engelsche regeering gebruikt nu troepen voor het vervoer van levensmiddelen in Londen, waar de chauffeurs in staking zijn gegaan. Deze maatregel heeft een aantal sympathiestakingen doen ontstaan, waarbij meer dan 7000 arbeiders waren betrokken. De stakingen drei gen groote afmetingen aan te ne men. Toen de soldaten op de markt van Smithfieid, het grootste cen trum van Londen voor den vleesch- verkoop, aankwamen, gingen meer dan 2300 vleesehsjouwfrs in staking uit sympathie voor de stakende vrachtautochauffeurs. Onmiddellijk daarop sloten 3000 arbeiders van Convent Garden de voornaamste groentenmarkt zich daarbij aan. Er heerscht daardoor een hevige spanning in de Britsche hoofdstad, waar een algehecle verkeersstaking dreigt uit te breken. Minister-president Attlee heeft ter bespreking van den huidigen toc- stend een speciale kabinetszitting bijeengeroepen. Zweedsch hout voor Duitschland De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. deelt mede, dat Ameri- kaanschb autoriteiten thans onder handelen met de directie van het Zweedsche Nationale Museum over de levering van Zweedsch hout en SPREUK VAN DEN DAG De waarheid is gewoonlijk de beste verdediging tegen laster. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 15 Januari: Meest krachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest, zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Overdag zeer zacht. 15. Zon op 8.42, onder 16.57. Maan op 2.14, onder 12.32. Nieuwe maan 22 Januari, 9.34. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 16. 10.21 v.m 23.11 m.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Het Republikeinsche Indonesische Kabinet heeft Sjahrir gemachtigd de overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen Voor het accoord zal woolen onderteekend, zal de Indonesische delegatie nog nadere besprekingen houden over verschillende gebeur tenissen, waarover verschil van mee ning bestaal en oplossing noodzake lijk is. ander bouwmateriaal voor de res tauratie van een aantal door den oorlog vernielde historische bouw werken in Duitschland. Het aan bod tot levering van deze materia len is gedaan door een aantal Zweedsche houtfirma's. Als te her stellen bouwwerken zijn uitgekozen de St.-Sebalduskerk en de St.-Lo- irenzkerk te Neurenberg, de lSt.- Michaelskerk te Muenehen, het stad huis van Augsburg, de kloosterkerk van Stuttgart, de St. Michaelskerk van het slot Pforzheim, de Jesuiten- kerk te Mannheim, het slot van Weilburg aan de Lahn en de kathe draal en het Romerhaus te Frank furt. Von Papen en Hans Fritsche, in October door het internationale tribunaal vrijgesproken, zullen 27 Januari te Neurenberg voor het Duitsche zuiveringshof moeten ver schijnen. Dr. Walter H. Laves van Chi cago is benoemd tot plv. secreta ris-generaal van de Unesco de organisatie voor opvoeding, weten schap en cultuur van de V.N. 50.000 arbeiders op scheepswer ven zijn te Glasgow in staking ge gaan. In den Amerikaanschen staat Tennessee is een vierling geboren. De laatste die ter wereld kwam was een meisje, dat kort daarop overleed. Met het groote Fransche mail schip „11e do France" zijn 8000 man troepen naar Indo-China ver trokken, ter versterking van het koloniale leger aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1