Het werk van P» W* Bulthuis Passagierslijst ss „Nieuw Holland" De passagierslijst van het ss. „Nieuw Holland", dat vermoedelijk 17 'Januari e.k. te Amsterdam zal aankomen, ligt ter iinzage op 'net bureau. De Directie. Waaghalzerij met den dood bekocht Vrijdagavond omstreeks half elf trachtte de 23-jarige Amsterdammer A. W. het ijs, op het Westelijk Marktkanaal, ter hoogte van de brug bij de Jan van Galenstraat, over te loopen. Halverwegen viel hij in een wak en verdronk. Voor bijgangers waarschuwden hem nog dat het ijs onbetrouwbaar was, maar hij waagde het toch en heeft zijn overmoed met den dood moeten bekoopen. De brandweerlieden boomden een zolderschuit naar het midden van het kanaal en na een half uur dreggen werd het lijk op gehaald, dat door den G.G.D. naar het Wilhelmina-Gasthuis is vervoerd Illegaal werker verkocht duizenden bonkaarten De Sliedrechtsche gemeente-amb tenaar D. Hofman heeft, zooals thans gebleken is, van 1943 af tot de bevrijding duizenden bonkaar ten ten eigen bate yerkocht, die de illegaliteit hem voor versprei ding onder de onderduikers had toevertrouwd. Al lang bestond ver denking tegen hem en bij geldsanee- ring bleek, dat hij een groot be drag op zijn naam had staan. Min stens 25.000 gulden heeft hij aap zijn bonnenhandel verdiend. Op zijn geheele bezit, meubels incluis, heeft de officier-fiscaal te Dordrecht be slag laten leggen. Dubbel boek gehouden De voormalige klerk van de sec retarie van Katwijk aan Zee, thans in militaire dienst in het kamp te Oirschot, is aldaar gearresteerd we gens ernstige fraude, waarbij een bedrag van f 48.000 gemoeid is. Hij heeft bij de werkzaamheden op het militaire vliegveld bij Katwijk bij de boekhouding afrekening met de geallieerden nogmaals geboekt en heeft op deze en andere wijze zooals hij bekende zichzelf f 30.000 toegeëindigd. Hij is thans ter beschikking gesteld van den officier van justitie. VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag 11 Januari werd in de Nobelpoort de door de Katholieke gidsen en zee verkenners georganiseerde bazafr ten bate van de groepskas, ge opend. Pastoor Bresser sprak er zijn vreugde over uit dat deze ba zar mogelijik was geworden. Hij wees op de historische entourage, die de bazar omgeeft, een entourage die een stoere en sterke taal spreekt. Wanneer deze bazar dien stig zal zijn dit stoere element ook in de padvindiersjeugd te openbaren, dan zal het naast hat financieele voordeel, dubbel geslaagd kunnen heeten. Een rondgang langs de standis leerde dat de Katholieke padvin ders en padvindsters zich hebben, ingespannen „to make the best of it". Grabbelton, rad van avontuur, een stand waar geschoten kan wor den, en met ballen geworpen, waar iets te hengelen viel en last not least een bar, waar prima con sumptie door keurig geüniformeer de meisjes het publiek werd aan geboden. Aardige prijsjes, variee- rend tusschen haarolie en marme lade, boeken en sigaretten, vielen de prijswinnaars ten deel. Het be zoek stemde tot tevredenheid. Bevorderd tot Commies-titu lair met terugwerkende kracht van 1 October 1945 aan de Inspectie der Registratie en Successie te Zie- rikzee, de heer E. W- Cashock, al hier. HAAMSTEDE. Burg. stand over December. Geb.4. Marinus, z. v. C. Dijkman en J- W. Hanse; 10. Elizabeth A. C., d. v. M. T. Klaas- sen en M. M. Saman; 18. Marius, z. v. M. Evertse en C. VertjonJ 23. Anthonie A., z. v. M. L. Jon ker en A. Aalbrecht; 30. Josias A., z. v. C. Verton en J. Kouwen- berg; 31. Frank, z- v. J. Slager en J. A- v. Klooster. Huwelijken: 20. H. Oostdijk, 28 j.. en L. Koo- men, 20 j. Overlijden: 5. Levenr loos kind v. P. M. v. Dalsen en E- C- v. d. Graaf; 3. J). Pv ZijJaJtt Naordgouwe, ech'tg. v- N. Fokker; 17. C- v. d. Berge, wed. v. E. Ge- leijnse; 23. Jan H. Landegent, ech'tg. v. S. M. v. Waveren. Loop der bevolking. Ingekomen: 3. Leentje de Vin uit Renesse; 9- Pieternella A. ,C. v. Zuijen uit Maar tensdijk; 9. Leendert v. d. Pol uit Burgh; 27. Adriana K. Fomteimeuit Apeldoorn. Vertrokken: 7. Martina J. J. Steenland naar Rotterdam;; 16. Adriaantje v. d. Wekken naar Renesse; 21. Christiaan v. d. Wek ken naar Duivendijke; 28. Jan de Vos naar Amsterdam. RENESSE. Loop der bevolking over 1946. De bevolking per 31 Dec. 1945 bedroeg 411 m. en 407 v. In 1946 werden geboren 11 m. en 13 v., 29 m. en 37 v. vestigden zich hier en 37 m. en 37 v. vertrokken, javerledeja 5 m. en 7 v. Het totaal der bevolking bedroeg op 31 Dec. 1946 derhalve 409 m. en 413 vr., totaal 822 personen. Burg. Stand over Dec. 1946. Ingekomen: A. v. d. Wekken van Haamstede. Vertrokken: L. de Vin naar Haamstede; M. J. v. d. Slikke naar Amersfoort; W. M. Wiebrens en gezin naar Bruinisse. Geboren: Lena M., d. van W. J Koeman en J. v. Splunder; Centina A., d. van J. L. Prummel en T. Kappers. Overleden: P. Bezuijenj, v. van Joh. v. Klooster. Het wachtlokaal, beschikbaar gesteld door de gemeente, als zop- danig voor de autobusdiensten, zal voortaan alleen dienst doen voor autobusdiensten in de richting Zie rikzee, dus niet meer voor de rich ting Haamstede—Burgh. De Bemalingscommissie, inge steld den 24 April 1944, welke tot taak had gronden in de gemeenten) Rei esse en Noordwelle, tijdens de inundatie, te vrijwaren voor zout water, door hiervoor de noodigle maatregelen te nemen, is in een in het Hotel het Wapen van Zee land belegde vergadering, geliqui deerd. Dat de resultaten zeer gun stig geweest zijn, heeft Iedereen- kvnaien aanschouwen. Thans heeft het voortbestaan der commissie ge lukkig geen doel meer. 11 en 12 Januari vierde de afd., Renesse der V.C.J.C. haar 3e lustrum. Zaterdagavond werd hier toe in de kerk een bijeenkomst gehouden, waar vele jongeren, o.a. afgevaardigden uit Aardenburg, Oostburg. B. op Zoom en andere plaatsen aanwezig waren, evenals gen nodigden en belangstellenden. De afd. Middelburg zond slechts 1 persoon. Wat voor West Zeeuwsch- Vlaanderen mogelijk was, was voor Middelburg blijkbaar niet mogelijk. Ook een hoofdbestuurder van de V.CJ.C was aanwezig. Ds. Kleinman gewaagde in zijn openingswoord van de groote kracht die er momenteel uitgaat van het jeugdwerk der V.C.J.C. Mej. v. d. Hoek droeg het gedicht voor „15 jaar", getoonzet door de dames Kooman en Houtman. Besloten werd met het leekenspel „De Jeugd van Parcival", uitgevoerd door de afd. V.CJ.C. van Renesse, waarna dankzegging. Zondags had een jeugddienst plaats, waarna de V.CJ.C.'ers an der eikaar het 15-jarig bestaap vierden. ELLEMEET. In een gecombineer de vergadering van de gemeenten Ellemeet en Eikerzee werd met algemeene stemmen benoemd tot secretaris de heer v. Wijck uit Zie- rikzee, thans a'mbt. ter secretarie te Kerkwerve. In verband met het ontslag van de vorige functionaris en gevraagd ontslag van diens plaatsvervanger, werd de heer v. Wijck ook met algemeene stemmen benoemd tot Ambt. v. d. Burg. Stand te Ellemeet. BRUINISSE. Zaterdagmiddag vond alhier onder groote belangstelling de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van den heer Joh. van den Berge L.Hz., in leven beurtschipper en handelaar in land bouwproducten. Vooral in deze laatste functie genoot de heer van den Berge op ons eiland groote bekendheid en behoorde hij tot de vooraanstaande figurem. Hij was voorzitter van den Bond van Han delaren en bestuurslid van deschip- persvereenigiing „Schuttevaer", afd. Schouwen—Duiveland. Aan de groe ve spraken Ds. Marsman en de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaire. Een a.s. schoonzoon dankte namens de familie voor de belangstelling. De collecte voor het algemeen Kerkewerk in de Ned. H-erv. Kerk op Oudejaarsavond bracht op f 112,05. Vier van de zeven mannen, die beschuldigd worden het opperbevel te vormen van de verboden onder- grondsche Pcolsche organisatie „W. I. N." zijn ter dood veroordeeld. De E.V.C. heeft een telegram' naar minister Drees gezonden, waar in zij verzoekt den eisch van 10 pet. loionsverbonging niet aan de S.V.Z. (Rotterdam) voor te leggen, daar zij bezig is hiervoor een landelijke actie te voeren. Het werk van den schilder Bult huis, die zooals bekend in kunst handel Murk exposeert en waarvoor wij in een der vorige edities een inleiding schreven, vordert een na dere bespreking. Wij wezen reeds op de rijke verscheidenheid als voornaamste kenmerk van het werk en wilden daarom allereerst de aquarellen ter sprake brengen. Wanneer iemand beweert dat de aquarellen niet de sterkste verte genwoordigers zijn van Bulthuis' werk dan zegt hij het onjuist, of liever hij trekt een voorbarige con clusie. Bulthuis heeft Zierikzee in zijn aquarellen tot thema gekozen en het is duidelijk dat hij met het oog op zijn onbepaald verblijf ter plaatse, zich de weelde van een breedere oriëntatie kon veroorlo ven. Hij is m.a.w. niet gedwongen binnen een kort tijdsbestek „volrijp werk" af te leveren. Deze orientatietocht evenwel is overal boeiend en interessant ge worden. De schilder heeft b.v. rond een Zierikzeeseh motief zich een geheel eigen conceptie veroorloofd. Het resultaat is romantisch werk, waarbij elke gedachte aan een na- tuurcopy misplaatst is, Molen aan het Bolwerk. Als voor beeld van meer bedwongen werk, zonder een gloed die in vlammen dreigt uit te breken kunnen ver schillende stukjes gelden, speciaal de studies van den St. Lievens- monstertoren. Als vertegen woordigers van een derde genre noemen wij de verschillende frag menten van de Vischmarkt, diep doorleefd, rijper met een beel dend gemaakt vlak, met een inder daad evenzeer t geprononceerde vormbouw als op de andere werk jes, maar waarbij een zonnige speel- sche soepelheid preveleert. De schilder was hier trouwens geheel vrij wat hij doen wilde. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 15 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 orgel; 7.45 woord voor den dag; 8 |nieuws; 8.15 gram.; 830 morgeneoncert9 voor de zieken; 9.30 zang en piano; 10 kwartet; 10.30 morgendienst; 11 concert; 11.45 famberichten uit In- dië 12 concert 12.30 N.C.R V.-koor 1 nieuws; 1.15 orgel; 1.45 Metropole orkest; 2.30 causerie; 2.50 Swee- iinck-kwartet; 3.20 Engelsche com posities; 3.50 cello en piano; 4.15 kinderkoor; 4.45 voor jongens en meisjes; 5.30 Ned. Volksherstel; 5.35 concert; 6 klavier; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 land- en tuinbouw;' 7.30 Engelsche les; 8 nieuws; 8.08 omroeporkest; 9 cau serie; 9.20 vrouwenkoor; 10nieuws; 10.15 actueel geluid; 10.30 zang; 10.45 avondoverdenking; 11 orgel; 11.15 vrij en blij; 11.35—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw!; 9 gram.; 9.30 berichten; 9.5C gram.; 10 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 piano; 11 gr.; 12 piano en orgel; 12.35 Miller- sextet; 1 nieuws; 1.15 voor het plat teland; 1.20 stafmuziek; 2 voor de vrouw; 2.15 trio; 3 voor de zieken; 3.30 voor de jeugd; 5.15 orgel; 5.45 rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 dans muziek; 6.45 toespraak; 7 gram.; 7.15 causerie; 7.30 lezing; 8nieuws; 8.05 dingen van den dag; 8.15 sextet 8.45 hoorspel; 9.30 opera; 10.45 gr.; 11 nieuws; 11.15 piano; 11.25—12 dansmuziek. Van de 1.675.000 ton rijst, die door den internationalen moodraad voor levensmiddelen over behoef tige landen wordt verdeeld, krijgt Indonesië 100.000 ton. Los hiervan tenslotte staan de stukjes in zwart en sepia, waar van vooral Zuid havenpoort den „Vlaamschen tijd" van den schilder verraadt. De uitersten in één collectie samengebracht Dat Zierikzee nog op geheel an dere wijze door Bulthuis zal wor den „bewerkt" valt wel zeer sterk te verwachten als wij het andere werk in oogenschouw nemen. Zon der twijfel is hier een keus tus schen de uitersten gemaakt. Het prachtige werk Straatje in P a- r ij s vormt met het doek Avond in Hoogmade de grootst denk bare tegenstelling. Het eerste min ot meer monochroom en toch uiterst kleurgevoelig, het ander donker in de kern van het vlak en bijna abrupt overslaand naar helgroen en geel. Daar tusschen in past het bijna primitieve Sneeuwland schap in Vlaanderen, waar bij alle kleuren-accentuatie is weg gelaten, zander dat dit geschiedde ten koste van de vormbouw. Een bijna onbeperkte perspectiefwer king en een vereenvoudiging van het compositieschema geven iets mystieks aan dit ontroerende stille werk. Door inkrimping van dekleu- renschaal is het wonderlijk be- heerschte doek Corbignon ont staan, dat eveneens als een der hoogte punten van de collectie aan gemerkt mag worden. Juist door een strakke uitbeelding is de kleur hier dienstig gemaakt een bepaalde sfeer te scheppen. Zonder een te groot risico te nemen, zouden wij in een adem het werk Stille ven met kandelaar willen noemen, dat hoe andersoortig ook van gegeven in gelijke mate deze kenmerken vertoont. De plastieken, eveneens op deze expositie te zien, willen wij nog eens apart ter spra ke brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2