ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Amerikaansche mutatie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Wat verwacht de wereld van Amerika? DINSDAG 14 JANUARI 1947 No. 15489 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithaven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speeiale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Op een belangrijke bijeenkomst, waar de Amerikaansche zaken door de prominente politici van het land werden besproken, vroeg één der aanwezigen aan den thans ex-minis ter van buitenlandsche zaken Byr nes op den man af: „steekt er politiek achter uw aftreden, ja of neen Byrnes antwoordde zonder aarzeling neen en er bestaat geen aanleiding zijn ontkenning in twij fel te trekken. Reeds eerder was Byrnes van plan het bijltje er bij neer te leggen, wegens een( ■zwakke gezondheid. Hij wist zijn aanblijven nog wat te rekken, doch moet thans op medisch advies er beslist mee ophouden. Aan den vooravond van de con ferentie, waarop het vredesverdrag voor Duitschland zijn beslag moet krijgen, heeft dit aftreden groote sensatie verwekt. Het aftreden is ais onverwacht en ontijdig gekwa lificeerd. Dit commentaar is stellig niet onjuist, althans binnen het ka der der internationale politiek. Amerika zal evenwel de persoon lijke motieven van dezen grooten staatsman hebben te respecteeren. Byrnes mag dain zelf al niet de kroon op zijn werk hebben mee gemaakt, hij is toch de man, die de koers van de buitenlandsche politiek, inzonderheid ook met be trekking tot Duitschland, heeft uit gestippeld. Wij herinneren in dit verband, aan zijn rede te Stuttgart, waar hij de Amerikaansche politiek t.o.v. Duitschland openbaarde. Ook in het zoeken naar de politieke norm, voorzoover het Rusland geldt, was Byrnes de meest toonaangevende diplomaat. Zooals bekend zal Byr nes worden opgevolgd door gene raal Marshall, die tot op heden in China was gedetacheerd en be last was met de netelige opgave, de twee partijen, die elkaar na de Japar.sche capitulatie, onafgebroken in de haren zaten, tot elkaar te brengen. Een opdracht waar hij evenwel niet mede is geslaagd. jQeze belangrijke wijziging in de top van het Amerikaansche di- ploiratencorps, doet allereerst vra gen naar een mogelijke koerswijzi ging, die de Amerikaansche politiek zal ondergaan. Die vraag raakt de kern van het internationaal gebeu ren. Deze koerswijziging valt niet te verwachten. Speciaal de politiek van Amerika t.o.v. Rusland werd toi nu toe gekenmerkt door een eindeloos trachten elkaar bij tel kens opduikende meenigsverschillan te vir.den, terwijl als stok achter de deur, Amerika er voor zorgde dat het strategisch verdedigingssteisel systematisch werd uitgebouwd. Het feit dat thans een militair op de buitenlandsche post heeft plaatsgenomen loochent wel zeer sterk de veronderstelling dat aan deze gang van zaken een einde zal komen. Sterker, het is alleszins te verwachten, dat juist het militaire e'ement in de buitenlandsche poli tiek, een extra accent zal krijgen. Betreurenswaardig zoo goed als noodzakelijk. Er kan toch angst bestaan, dat elke maatregel door de Ver. Staten getrofffen, met een ge lijkwaardige zet van Rusland zal Chaotische toestanden in Duitschland Sprekende te Cleveland (V.S.) heeft minister van Kleffens een re de gehouden over het onderwerp: „Wat verwacht de wereld van Ame rika?", waarin hij de hoop uitsprak dat de leiders i'n de Ver. Staten rekening zullen houden met de on vermijdelijke gevolgen van de soci ale verschillen in Amerika voor die volkeren, welke veel moeite hebben zich te herstellen. Met de politiek dat de overwonnen vijanden gehol pen worden, was mr. van Kleffens het eens, maar zij die het slacht offer zijn geweest van de Duitsehe agressie kunnen het evenwel niet waardeeren, dat zij armlastiger blij ven dan strikt noodzakelijk is. Ne derland wil zichzelf helpen en wensoht de handel met Duitschland dan hersteld en niet belemmerd wordt. Een verwerping van Neier- land's beseheiden eisehen op Duitsch grondgebied zal ons land niet ac cepteeren. Nederland wil mede werken aan de opstelling van het vredesverdrag met Duitschland, dat een duurzamen vrede moet waar borgen. Over de Duitsehe mentali teit maakte mr. van Kleffens zich geen illusies. De Duitschers betreu ren alleen dat zij den oorlog ver loren hebben. Zij hebben zich niet verzet tegen Hitler's plannen. Ons verzet en dat van andere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken. De ongeregeldheden in West- Duitsohland, tengevolge van hon ger en kou, nemen voortdurend toe- Bij een razzia in Bonn, door de politie op een groote massa kolen- plinderaars ondernomen, is een Duitscher door een Belgische mili tair neergeschoten. In het Ruhrge- bied werden vorige week 600 ton kelen uit kolentreinen ontvreemd. De overvallen werden ondernomen do>or groepen van 200 tot 300 per sonen. Een speciale rechtbank heeft men ingesteld om deze zaken te berechten. Tot nog toe werden slechts geringe straffen opgelegd. Te Hamburg hielden de commu nisten een protestvergadering te gen 'den honger en de koude. De voorzitter vertelde den Duitschers dat zij met hun leven zouden moe ten betalen voor de fouten van bet 'bestuur, waardoor zij van voedsel en brandstof verstoken waren ge bleven. Uit de gevangenissen te Hannover en Celle heeft men 400 gehangenen de vrijheid hergeven, omdat de cellen niet verwarmd konden worden. Berlijnsche dokto ren kwamen bijeen om een oproep om hulp tot de wereld te richten voor de bevolking die kou en hon ger lijdt, maar zich niet bekom merde over de ellende in die lan- 'den, welke in 1944/'45 aan honger en kou waren overgeleverd. Vier vliegtuigongelukken eisehen vele slachtoffers In Engeland is een Dakota van de B.O.A.C. neergestort met 15 men- schen aan boord. Boven Texas is een Amerikaansche bommenwerper v< rdwenen. Een Amerikaans c!h ver keersvliegtuig, met 19 personen aan boord, is, geheel verbrand, bij Wy- tevi le in Virginia gevonden. En tenslotte is er nog een passagiers vliegtuig verongelukt boven de Zuid-Chineesche Zee. De Dakota was op weg van Lon den naar West-Afrika. Tijdens den tocht naar Bordeaux kwam het vliegtuig in slecht weer terecht. Tweemaal probeerde men een tus- vvorcien beantwoord. De praktijk heeft dit reeds bewezen. Nauwe lijks was de drukinkt der kranten die het bericht van de Amerikaan sche aanspraken ,op verschillende eilandengroepen in de Stille Oceaan publiceerden, droog, of het Russi schs verlangen naar Spitsbergen werd wereldkundig gemaakt. Een vraag die open blijft is, of de grootste aandacht van Amerika niet uit zal gaan naar de Pacific, zoodat met betrekking tot Europa, Amerika niet alleen een economische, maar ook een politieke afzijdigheidspol;- tiek gaat voeren. Dit zou een ster kere Russische beïnvloeding van het Westen met zich meebrengen. De vragen die opdoemen in verband met het heengaan van dezen mi nister van buiteniandsche zaken zijn vele. De tijd zal ons, hoe dan ook, een antwoord geven. scnlar.ding te maken, maar tenslotte keerde het toestel naar Engeland terug. Toen de Dakota boven het Kanaal vloog, zond de marconist een SOS-bericht uit: „Nog brand stof voor vijf minuten". Daarna hoorde men niets meer. Het vlieg tuig was neergestort in het mod derige heuvelland van Kent. Ver moedelijk heeft dit ongeluk aan vijf menschen het leven gekost. Een Amerikaansche bommenwer per is verdwenen boven den Ame- rikaarschen staat Texas. Het derde ongeluk is gebeurd in West-Virginia, waar een politie patrouille Zondagochtend het wrak van eer. verongelukt vliegtuig van de Eastern Airlines aantrof, dat met zestien passagiers en een be manning van drie koppen gedurende hevlgen storm en regenbuien was neergestort. Volgens mededeeling van de politie werden achttien per sonen gedood. Slechts één passa gier bleef in leven. Het vierde ongeluk trof een pas sagierstoestel van de Far-Eastem Airlines, dat van Sjanghai op weg was naar Manilla. Het is in de Zuid-Chineesche Zee neergestort met vier personen aan boord. Een schip heeft aan de Amerikaansche marine te Manilla per radio be richt, dat 36 van de 42 slachtoffers waren gered. Vliegtuigen zijn nog op zoek naar de overige zes. Ordertusschen heeft men het vliegtuig van de Zuidpool-cxpeditie van admiraal Byrd, dat sinds 3 December werd vermist, terugge vonden. Van de negen leden van dc bemanning waren er nog zes SPREUK VAN DEN DAG Men moet de gebreken van zijn vrienden kennen, maar ze er ni«t om haten. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 14 Januari. In den avond en nacht toene mende en van Zuid naar West rui mende wind, aan de kust tijdelijk stormachtige, later afnemende en terugdraaiende wind, wisselend be wolkt en minder zacht. 14. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 1.02, onder 12.17. Laatste kwartier 3.56. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 15. 9.17 v.m. 2201 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. in leven. Vliegtuigen hebben Mee ding, brandstof en levensmiddelen uitgeworpen. Mijnbrand in Schotland 14 mijnwerkers levend begraven In een leisteenmijn in SchoTand is een hevige brand uitgebroken. 38 mijnwerkers konden zich in veilig heid brengen, maar veertien ande ren werden door vuur en rook dieper de mijn ingedreven en daar geïsoleerd. Een haLven dag hebben 250 mijn werkers en brandweerlieden onaf gebroken gezwoegd om de veertien man te redden. De hulpbrigadea konden tot cjp 70 meter van d» ongelukkigen doordringen, maar liet vuur maakte verdergaan onmogelijk. Tenslotte moest de brandweer de mijngang met zandzakken blckkee- rc-n om uitbreiding van den brand te voorkomen. Het bevel hiertoe werd pas gegeven nadat men alle hoop op redding had opgegeven. De brand ontstond na een ontplof fing van met leisteen bereide olie. Het personeel van de artillerie- inrichtingen Hembrug is in staking gegaan, omdat bij het uitbetalen van de loonen, in verband met d« pensioenregeling, zes procent werd ingehouden. Een van de eerste resultaten van het bezoek aan Rusland door Montgomery zou wel eens een nau were militaire samenwerking tus- schen Engeland en de Sovjet-Unie kunnen zijn. Een brand met vreeselijke ge volgen heeft zich afgespeeld teDon- caster in Engeland. Vijf kinderen zijn verbrand in het huis van den mijnw erker John Gray. De 13-jarig» Patricia rende nog het huis uit om hulp te halen, maar keeerd» terug naar haar vier broertjes en zusjes. Alle vijf verbrandden daar na levend. De staking der havenarbeiders te Antwerpen is ten einde. Met groote meerderheid werd de door de regeering goedgekeurde loon»- verhooging aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1