'Al 1 u J DE WEDLOOP NAAR DE ZUIDPOOL A f* it i lm c/ Na prof. Qerbrandy ir. Albarda Na de uitvoerige debatten in de Tweede Kamer over het zooveel deining makende ontwerp van Linggadjati zijin we in het stadium van microfoon-debatten aangelact 1. Eerst heeft prof. Gerbrandy een vrij geruchtmakende radiorede ge houden, waarin hij de houding van de huidige regeering scherp heeft aangevallen. Daarop is een offici- eeie regeeringsverklaring gevolgd, waarin Gerbrandy's opvattingen werden bestreden. Nadien heeft de ex-premier van het Londensche ka binet de regeering van antwoord -gediend en thans iis ook oud-minister Albarda voor de microfoon verschenen om aijn visie op het acooord van Ling gadjati te geven. Ir. Albarda, die deel heeft uitge maakt van het kabinet waarvan prof. Gerbrandy de premier was, blijkt niet diens opvatting te dea len, dat de huidige regeerimg den geest van de Koninklijke rede ge weld aan doet. Integendeel. Hij is van oordeel, dat zij, die Lingga djati bestrijden, op grond van deze léde, hetgeen a.a. prof. Ger brandy heeft gedaan aan ie daarin vervatte verklaring een te enge interpretatie geven en deze een te bindend karakter geven. Auto in brand Op den Rijksweg onder Oud-Al- blas is een auto, tengevolge van de gladheid geslipt en over den kop geslagen. De wagen geraakte ini brand, In de auto zaten vier per sonen, van wie er één in den wagen totaal verkoold is; twee an deren zijn zwaar gewond. Hun toe stand is vrijwel hopeloos. De vierde inzittende heeft slechts lidhte ver wondingen opgei oopen. Meisje overreden Donderdag verongelukte de 18- jarige mej. W. J. Hullegie uit Vaas- sen, die op een nauw kruispunt te Apeldoorn, vermoedelijk door de gladheid van den weg bij het af stappen van het trottoir struikelde en met haar hoofd juist voor een. achterwie! van „een passeerentden, vrachtauto viel. Zij was op slag dood. De strooprijzen Reeds enkele weken heerscht er in den stroohandel een tendens tot stijging van de prijzen.. Deze stij ging is voornamelijk te wijten aan allerlei geruchten over een op han den zijinden enormen export van stroo naar Duitschland. Hoewel enkele weken geleden de kansen tot slagen van de onder handelingen met de geallieerde be- nettingsautoriteiten gunstig leken, is het nog steeds niet tot het af sluiten van contracten gekomen. Blijkbaar zijn de geruchten over den gunstigen stand der onderhan delingen van enkele weken gele den doorgedrongen tot de stroopro- ducenten en is de volkomen ver keerde conclusie getrokken, dat de prijs zou stijgen. Het moet echter beslist uitgesloten worden geacht, dat bij een eventueele vergunning tot export naar Duitschland de be staande prijzenverordening zal wor den gewijzigd. De maximumprijs, welke aan den landbouwer mag worden betaald, is vastgesteld op f 2! per ton. Elke verkoop tegen hoogeren prijs be- teekent een overtreding. Nieuw Kerkelijk centrum De Algemeene Synodale Commis sie der Ned. Herv. Kerk heeft, voor het stichten van een gebouw, waar in de thans verspreide bureaux der algemeene synodale commissie, der raden en werkgroepen, der kerke lijke publiciteit enz. kunnen wor den ondergebracht, in samenwer king met de diaconie en kerkvoog dij der Ned. Herv. Gemeente te Den Haag beslag kunnen leggen op het landgoed Oostduin-Arendsdorp, ge legen aan de Wassanaarsche weg en Oostduinlaain te Den Haag. Op dit terrein zullen behalve boven genoemde synodale bureaux, de bu reaux van den kerkeraad en de di aconie der Ned. Herv. Gemeente worden gevestigd, terwijl op een fraai gedeeltevan deze oude bui tenplaats twee rusthuizen zullefn kunnen worden gesticht. De uienpuzzle De uitvoer van uien levert op het oogenblik merkwaardige zorgen op. De uien zijn dit jaar n.l. nogal onderhevig aan toprot, waardoor zij niet geschikt zijn voor export naar Engeland. Het uitvoercontrölebu- reau geeft voor de Engelsche markt alleen onberispelijke partijen vrij, aangezien onze naam hooggehouden moet worden. Het is jammer, dat wij ons deze beperking moeten op leggen, omdat Enigeland bij de ge ringe exportcapaciteit van Egypte op het gebied van uien, zeer veel van dit materiaal zou kunnen ge bruiken. Nu zouden wij de zwakke uien graag verkocht hebben naar Duitschland, waar men deze grove groenten uitstekend kan gebruiken, maar de bezettingsautoriteiiten wei geren de invoer in Duitschland toe te staan, omdat de voedingswaarde van dit gewas niet hoog is. Dat is zonder twijfel juist, doch wij' iwe- ten hoe waardevol uien zijn voor het smakelijk maken van een ma ger rantsoen. In de oorlogsjaren heeft onze eigen bevolking dat met veel succes toegepast. Uien zijn daarom te beschouwen als een on misbare wintergroente en de beslis sing van de Engelsche beheerders van Duitschland is dan ook wel zeer te betreuren. Maar overtuig maar eens een militair bestuur van het nut van uien. Daar zouden huis vrouwen aan te pas moeten komen. Met het oog op de situatie in Indo-China heeft het Fransche mi nisterie van defensie bepaald, dat alle gevechtsklare troepen, die in Frankrijk zijn gestationneerd, ge reed moeten zijn voor den dienst in Indo-China. Twee compagnieën „ervaren" Fransche soldaten heb ben een opleidingskamp bij Tarbes verlaten op weg naar Indo-China. De heer A. A- v. d. Have, die vele jaren aan het hoofd stond van eert groote fruit- en boomkwee- kerij te Kapelie en een der pio niers van het fruitteelt en veilings- wezen op Zuid-Beveland was, is te Goes overleden. Donderdag zaten de Parijzenaars zonder kranten als gevolg van een staking van de drukkers die 25 pet. loonsverhooging eischen. De diamanten ter waarde van 8 millioen dollar, die te Antwerpen door de nazi's werden geroofd, tij dens de Duitsche bezetting, zijn in Duitschland teruggevonden en zul len aan de rechtmatige eigenaars worden teruggegeven. Leerlingen van scholen te Rome staken. Zij weigeren naar school te gaan, omdat de kachels in de lo kalen niet kunnen worden gestookt door gebrek aan kolen. RADIO PROGRAMMA Maandag 13 Januari 1947. HILVERSUM I (301 M.) 10 klassiek programma; 10.30 mor gendienst; 11.15 van oude en nieuwe schrijvers; 11.45 fam.berichten uit Indië; 12 Cinderella; 1 nieuws; 1.15 orgel; 2 voor jonge moeders; 2.20 ensemble; 3 gram.; 3.15 klassiek programma; 4 bijbellezing; 4.45 zang en piano; 5.15 Symphonie-or- kest; 5.45 rijk overzee; 6 gram.; 6.10 actualiteiten; 6.15 sportpraat- je; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 N.C.R.V.-leeslamp; 7.35 gram.; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.08 volkszang; 8.45 causerie; 9.05 strijk orkest; 10 nieuws; 10.15 actueel ge luid; 10.45 avond-overdenking; 11 orgel; 11.30—12 strijkorkest. HILVERSUM II (415 M.) 10 morgenwijding; 10.20 de regen boog;. 11 zang en piano; 11.30 voor dracht; 11.45 gram.; 12 orgel; 12.35 gram.; 1 nieuws; 1.20 dansmuziek; I.50 gram.; 2 klarinet en piano; 2.30 voor de vrouw; 2.45 gram.; 3.35 voor de kleuters; 3.50 zang en orkest; 4.30 voor de jeugd; 5.30 kwartet; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.45 lezing; 7 zang en piano; 7.30 cau serie; 7.45 sweet en swing; 8 nieuws; 8.15 omroeporkest; 9.15 hoorspel; 9.45 gevarieerd program ma; 10.45 geestelijk leven11 nieuws II.1512 gram. Dinsdag 14 Jan. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk den dag; 8.55 muziekkalender; 9 mcrgenconcert9.05 pluk den dag; 9.45 lichtbaken; 10.15 orgel; 10.40 gedichten; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.45 fam.berichten uit In(dië; 12.03 zang en piano; 12.30 de Palmyra's; 1 nieuws; 1.15 vau deville-orkest; 1.50 drie treurspelen; 2 zang en piano; 2.30 kamermuziek; 3 voor de vrouw; 3.30 gram!.; 4 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 zang; 5.15 omroepkamerorkest; 5.45 irijk overzee; 6 zang met rhytmische begeleiding; 6.20 sportpraatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 de brug; 7.30 gram.; 7.45 reportage; Is uranium Reeds een vorig maal gaven wij een bericht door vain de groote Amerikaansche expeditie naar de Zuidpool onder commando van ad miraal Byrd. De Amerikanen heb ben het ditmaal wel zeer groot scheeps op gezet. De „Philipine Sea", het vliegtuigmoederschip, dat als vlaggeschip van de expeditie fungeert, heeft zes Dakota-trans- portvliegtuigen aan boord, een heli copter en twee verbindings-vlieg- tuigen. Admiraal Byrd en zijn man nen zullen de Zuidpool verkennen en groote gebieden in kaart bren gen. Intusschen wordt aangenomen dat ook de Russen bezig zijn een geheime expeditie uit te rusten. Ar gentinië en Chili stellen pogingen in het werk onderzoekers te vinden om hun aanspraken op het Zuid poolgebied veilig te stellen. Het wordt dus plotseling een gedrang in het anders zoo verlaten Zuid poolgebied. En de oorzaak? Men heeft ontdekt dat de Zuid pool in tegenstelling met de Noord pool bestaat uit een samenhangen de landmassa. Een landmassa waar in groote rijkdommen aan erts, speciaal het uraniumerts, onont beerlijke grondstof voor de atoom energie liggen verscholen. De ex- peditie-Byrd is in verband hiermede ook uitgerust om hot onder de ijs massa zich uitstrekkende land op eventueel aanwezige ertsen te con- troleercn. Sommige critisch inge stelde bladen in Engeland evenwel 8 nieuws; 8.08 de gewone man 8.15 philharmonisch orkest; 8.40 filmpraatje; 8.50 philharmonisch or kest; 9.20 Surinaamsch programma; 10 nieuws; 10.20 avondgebed; 10.35 grani.; 10.50 actualiteiten; 11 con cert; 11.30—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gj/mn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9-15 morgen wijding; 9.30 berichten; 9.50 ar beidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.50 voor de kleuters; 11 gram.; 12 Lyratrio; 12.30 ons plat teland; 12.40 piano; 1 nieuws; 1.15 Meiropole-orkest; 2 met naald en schaar; 2.20 orgelconcert; 3 uit de wereldpers; 3.15 gram.; 3.30piano; 4 Nederiand's glorietijdperk; 4.40 de schoolbel; 5 dat kun jij ook; 5.30 dansmuziek; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 causerie; 7 nu naar bed; 7.05 pianospel; 7.15 NJ.G.; 7.30 zang en piano; 8 nieuws; 8.15 bonte Dirsdagavondtrein; 9.30 contact; 10.15 buitenlandsch overzicht; 10.30 contact; 11 nieuws; 11.15 lichte mu ziek; 11.4512 swingmuziek. Rijksdienst voor landbouwherstel DRINKPUTTEN Voor de laatste maal wordt thans gelegenheid geboden zich op te ge ven voor het leegpompen van drink putten. De opgave dient vóór 31 Januari as. gericht te worden aan het Districtskantoor van den Rijksdienst voor Landbouwherstel, Wandeling A 419 te Zierikzee. Opgaven na 31 Januari 1947 wor den in geen geval meer ki be handeling genomen. Er zij nog op gewezen, dat putten gelegen in de weilanden ter weers zijden van de Groene Weg, Slik- weg, Zuidweg, Zwaard/weg, Floris- weg, Kievitsweg, ten N. van Taay- ersweg en ten O. van de Seroos- kerksche Weg voorloopig niet zul len worden gepompt of gedolven in verband met mogelijke aanslui ting op de waterleiding, waarover nog besprekingen gaande zijn. Het Districtshoofd, B. MENAGE. de prijs der overwinning WEDLOOP NAAR DE ZUIDPOOL Alt OcrOon I 1 iV--- >A "f Z. AMERIKA-^ &T Margve'ic* \y NV" 0 ni>Y<X u dpnol J V M BYBD '\jioii ze .•V .- CABIO m v* -)«z> J Belangen onder» notie» en mogelijke expeditie» eM^w^ AmeriV. expeditie von 8>«D ===:a Het veronderstelde natuurlijke konooi dat de Ro»»- en de Weddell ree tou «nde« noemen de verhalen over het on uitputtelijk rijke Zuidpoolgebied sterk overdreven. Zooveel is overigens wel zeker, dat zich naast economische ook po litieke moeilijkheden met betrekking tot de Zuidpool zullen voordoen» Diit onmetelijke gebied was tot dus ver „niemandsland" en vele landen lieten er rechten op gelden. De Amerikanen hebben reeds hun stand punt uiteengezet. De Ver. Staten zullen geen enkele territoriale eisch erkennen en zij zullen die zelf ook niet stellen. Voorloopig zal dus vorst Winter in al zijn gestreng heid nog alleenzeggenschap hebben over de ijzige vlakten van de Zuid pool.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2