ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rusland wenscht militaire basis op Spitsbergen MAANDAG 13 JANUARI 1947 No. 15488 101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adminislratie Schuithayen B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h; Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171',' Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special© prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Het Noorsche ministerie van bui- temlandache zaken heeft medege deeld, dat Rusland aan Noorwegen om speciale rechten op Spitsber gen beeft verzocht. Deze kwestie dateert reeds uit 1944 toen de Noorsche regeering in Landen zetelde. Rusland vroeg toenmaals herziening van het z.g. Svalband (Spitsbergen) verdrag van 1920. Rusland verklaarde bijzondere belangen bij de eilandengroep te hebben en merkte op dat het ver- dreig in 1920 buiten Rusland om tot stand was gekomen. Tijdens haar ballingschap wilde de Noorsche regeering deze kwes tie niet aansnijden, maar wenschte daarmede te wachten totdat men weer in Oslo terug was. Thans vraagt Rusland weer in williging van zijn verzoek om steunpunten op Spitsbergen, dat in 1920 onder Noorsche souvereiniteit werd geplaatst. Amerika heeft pas bekend ge maakt dat het onmogelijk steun punten in het Verre Oosten kon missen als barricades tegen even tueel opdringen van Rusland en nu komt het Kremlin met een soort gelijke eiseh om in het Noorden van Europa steunpunten te bezitten, vanwaar de vliegtuigen gemakkelijk de Pool kunnen overvliegen; (Spits bergen bestaat uit 3 grootere en verscheidene kleinere eilanden. In 1596 werd het door Willem Barentsz ontdekt bij zijn poging om de Noor delijke doorvaart naar Indië te vinden). Amerika beschuldigt Polen Aan den Amerikaanschen ambas sadeur te Warschau heeft de re geering der Ver. Staten een nota doen toekomen teneinde deze door te geven aan de Poolsche autori teiten, waarin deze beschuldigd wor den van „onderdrukking, dwang en intimidatie" van de Poolsche op positie in verband met de alge- meene verkiezingen, welke op 19 Januari zullen worden gehouden. Dit is de derde nota, waarin te gen het gedrag der Poolsche rsgee- ring wordt geprotesteerd. Door de voortzetting der huidige politiek der Poolsche regeering ten aan zien van de verkiezingen wordt zoowel de letter als de geest dier overeenkomsten van Jalta en Pots dam geschonden. Interessant is, dat de leider van de Poolsche boerenpartij, Mikolajc- zyk heeft verklaard, dat 110 van de door zijn partij gestelde eandi- daten voor de algemeene verkie zingen op grond van verschillende besehuldigingen door de politie wor den vastgehouden. Mikolajczyk deelde mede, dat op het oogenblik in 8 van de 52 kies districten, waarin Polen is verdeeld de door zijn partij gestelde cam- didaten niet zijn toegelaten, 21 van de lijst zijn wel toegelaten en de toestand van de rest is nog onzeker. Foutloos typen In Amerika heeft men een schrijf- m ach ine geconstrueerd, waarmede men foutloos zal kunnen typen. Deze machine, die voorzien is van een normaal toetsenbord, zet een geheelen regel tegelijkertijd op het papier. Het systeem van het letter voor letter op papier zetten is dus verlaten. De machine werkt elec- trisch. Er komt niets op het papier te staan als de typiste de toetsen bedient. In de plaats daarvan wordt een regel schrift voorbereid. Even bboven het toetsenbord kan men den regel zien. Indien er een fout is getikt, drukt de typiste op een toets, waardoor de wagen terug loopt en het mogelijk wordt, de forut te verwijderen. Vervolgens wordt de juiste letter getikt. Wan neer de regel klaar is wordt hij afgedrukt. De typiste kan tijdens dit proces alweer een volgenden regel klaarmaken. Soldaten verzorgen'de voedselvoorziening in Londen De Britsche premier Attlee heeft bet leger opdracht gegeven, al het mogelijke te doen om de voedsel voorziening van Londen, die door de chauffeursstaking ernstig in ge vaar ia gebracht, aan den gang te houden. Inmiddels hebben zich vrij willigers aangeboden voor het ver voer ran levensmiddelen van den groothandel naar de magazijnen en de wederverkoopers, maar dit aan bad werd niet onmiddellijk aan vaard, daar men meent, dat het de taak van de regeering is, te zorgen voor de distributie van voed sel onder de bevolking. Het is mogelijk, dat ook de chauffeurs van bussen en taxi's in staking zullen gaan, nu het leger het werk van de stakers gaat over nemen. Parijs zonder kranten Parijs is, nu de typografen staken, geheel van kranten verstoken. Men trekt elkaar de weekbladen uit de hand en luidsprekerauto's rijden door de straten en brullen het laat ste nieuws rond. In alle wijken van de stad deelt men gratis een blad van een pagina uit, waarvan de metingen doen denken aan de clan destiene blaadjes tijdens de Duit- sche bezetting en dat de titel draagt draagt: „De onafhankelijken spre ken tot u". Alle hpofdartikelschrijvers van de Figaro hebben daarin een commen taar op den toestand geschreven. In een ander artikel wordt gezegd: „Het is bedroevend, dat op het oogenblik, waarop het gaat om den herbouw van het land, duistere krachten zich inspannen het te rui- neeren. Duitsche industrie herstelt zich Binnen drie jaar zullen de Duit- schers weer op de internationale markt verschijnen met landbouw machines, aldus luidt de conclusie van een rapport, uitgebracht door een Engelsche commissie van des kundigen. Voorshands hebben de Duitsche fabrieken nog druk werk aan de voorziening van Duitschland zelf met machines. Het is te voor zien, dat de Duitsche industrie zich de oorlogservaringen ten nutte zal maken en een geheel nieuwe rich ting zal inslaan bij de constructie van landbouwmachines. Deze werk tuigen werden over het algemeen van 2eer zwaar materiaal vervaar digd, hetgeen de constructie duur en de exploitatie moeilijk maakte. Thans echter gaat men over tot een zeer veelzijdig gebruik van ge perste stalen frames (b.v. voor maai- machines) en van Hchte metalen. Vooral prof. Klotz heeft op dit terrein baanbrekend werk verricht, waardoor b.v. reeds thans dorsch- maehines worden gebouwd, die slechts de helft wegen van voor den oorlog. Op ploegen wordt reeds 30 pet. van het gewicht bespaard. Van de reeds weer in werking zijnde fabrieken produceert de Har nomag op het oogenblik twee trac toren van resp. 40 en 20 p.k. met een viercylinder-Dieselmator; de Deutz levert een 11 p.k. met één cylinder. Lanz bouwt 25 p.k. trac toren, aardappelrooiers, enz. De Westphalia-fabriek hoopt zelfs bin nenkort weer centrifuges te expor teeren. De bekende Claasfabriek heeft een bijzonder practische nieu we maai-dorscher gebouwd. 51 of 101 maal De man, die wat betreft de a.s. geboorte van ©en nieuw Oranjetelgje genoemd mag worden als te zijn „het beste geïnformeerd" ml. dr. J. de Groot, behandelende genees heer van Prinses Juliana ver telde: „alles is zoo goed, dat ik eigenlijk niets kan vertel len. Ik verwacht de geboorte van de prinselijke baby te gen half Februari, doch zal mij reeds in de eerste week van Februari naar Soestdijk begeven". Hoeveel maal zullen de ka nonnen bulderen? 51 maal of 101 maal? 23 SS'ers gevlucht Niet minder dan drie en twintig Nederlandsche SS-ers, die onge schikt bevonden waren om in de mijnen te werken en van Hoens- broek in Limburg per auto naar Den Helder werden getransporteerd zagen te Ede kans uit de auto weg te sluipen en in de boschrijke omgeving van de Veluwezoom te ontsnappen. Dit alles kon geschie den, schrijft het V.V., doordat de bewakers bij een borrel en een war me kachel in de gelagkamer van een herberg te Ede hun verantwoor delijke taak vergaten. De SS-ers, tot op hun botten ver kleumd besloten van de gelegen heid gebruik te maken on gingen de een na den ander aan den haal, waartoe de boschrijke omgeving oen goede mogelijkheid bood. Het nachtelijk verblijf in het open veld viel voor de meesten echter niet mee, zoodat de helft der deserteurs zich Donderdagochtend uit eigener SPREUK VAN DEN DAG Een karakter dat geen beproe ving heeft doorstaan, is nog nega tief, de beproeving maakt het posi tief. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond: Matige tot krachtige, aan de kust stormachtige wind tusschen Zuid en Zuidwest, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele buien. 13. Zon op 8.44; onder 16.54 Maan op onder 12.03 Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 14. 8.27 v.m 21.04 n.m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. beweging weer aanmeldde. De rest is nog zoek. Voor de bewakers, die na I1/2 uur uit de herberg kwamen, toen de vogels gevlogen waren, zal dit muisje nog wel een staartje hebben, want de SS-ers die op weg waren naar een fort bij Den Hel der, behoorden zelfs niet tot het beste soort S.S-ers. Autobus contra vrachtwagen Op den Afsluitdijk is een autobus, blij het passeeren van een vracht-* auto tegen een tegenligger opge reden, welke wagen tengevolge van den mist niet tijdig genoeg werd opgemerkt. Na de botsing is de autobus door de gladheid van den weg gaan glijden en daardoor tegen den juist gepasseerden vrachtwagen opgebotst. Het gevolg was dat de autobus zoowel aan voor als achter zijde ernstig werd beschadigd. Zes passagiers werden min of meer ern stig gewond. De eieren blijven ook dit jaar nog op de bon. Ze moeten helpen onze deviezen positie te versterken. Prof. Posthuma naar Indonesië Prof. S. Posthuma, sinds 1 Nov. 1945 buitengewoon hoogleeraar aan do Economische Hoogeschool te Rotterdam en directeur der Neder landsche Bank, heeft zich bereid verklaard om als financieel expert in de Commissie Generaal zitting te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1