De Fifstedentocht gaat niet door VAN ONS EILAND RADIO-PROGRAMMA Salarissen leeraren HBS. De minister van Onderwijs heeft •en commissie van advies in over leg benoemd, die, onder voorzitter- schop van het hoofd der afdeeling H. M. O., den heer Chr. Kok, zich aal moeten beraden op de bezoldi ging der leeraren van gymnasia en hooger burgerscholen bij de bespre kingen, die half Januari aanvan gen, zal worden overwogen of het mogelijk zal zijn, de leeraren-bezol- öiging per lesuur, zooals zij tot dusverre geschiedt, te vervangen door vaste bezoldiging. Uiteraard zal ook de hoogte der bezoldiging •en punt van overweging voor deze «ommissie, waarin ook de ministe ries van binnenlandsche zaken on firtnciën vertegenwoordigd zijn, uitn aken. Dit vraagstuk kan echter ■iet losgemaakt worden van de bezoldiging der overige academisch gevom.de ambtenaren. Fraude met graan De technische dienst van den CCD heeft in den zak van Zuid-Beveland een groote fraude met graan ont dekt. Een onregelmatigheid, geconsta teerd bij een molenaar te 's-Graven- po'der, bracht den CCD op het spoor hiervan. De eigenlijke dader is de handelaar C. de Vr. uit Baar land, die bij verschillende boeren graan opkocht, dit clandestien liet ma'.en en bet dan in den verboden handel bracht. Men spreekt van een 50.000 kg., «He op deze wijze aan de normale «crsi.rrptie is onttrokken. Vermoed wordt, dat een groot dsel der terwe uiteindelijk zwart ia Dvctschland werd verhandeld. De Vr. is gearresteerd en het onder zoek is nog in vollen gang. Zuster levend verbrand Op de bovenverdieping van het kinderpaviljoen van de gestichten der Vereeniging tot christelijke ver zorging van geest es- en zenuwzie ken te Ermelo-Veldwijk ontstemd Dinsdagmiddag door tot nog toe onoopgehe'.derde oorzaak brand. De geheele bovenverdieping en de zol der van de tweede verdieping brandden uit. Bij dezen brand kwam de hoofdverpleegster, zuster Stam om het leven. Aangezien op de bovenste verdieping de kleed'ngder verpleegsters geborgen was, heeft üj vermoedelijk nog wat kleeran willen redden. Zij is hierbij waar schijnlijk in een rookkolom terecht gekomen en bedwelmd geraakt. Toen men haar vond, was zij deer lijk met brandwanden overdekt en geen teeken van leven meer. „Fleur de Matras" Toen in Bergen op Zoom een mi litaire jeep voor een won'ng in de Belvederestraat stopte, schoten en kele kommiezen toe en eischten dat een pak, dat een der inzittenden, de burger Van H., aan een zekeren A., een bewoner van deze straat, wilde overhandigen, werd geopend. De steekproef had sucoes, want in het pak bevond zich ongeveer vijf en zestig kilogram Belgische tabak. Tegen de beide burgers werd pro- •es-verbaal opgemaakt. De chauf feur van de jeep, een militair uit Tholen, werd gearresteerd. De Elfstedentocht zal Donderdag «iet worden gereden. Het aantal wakken langs de route in Fries.and is groot en ondanks <fo zeer strenge vorst zelfs toege nomen. Het ijs in den omtrek van Leeuw brdern is minder d k en min der betrouwbaar geworden. Ver moedelijk is dit het gevclg van dm zeer harden wind en van de stroo- «ïir.gen in hef water. Op sommige plaatsen is het ijs zelfs zeer dik, maar on andere punten wordt het weer dunner in plaats van dikker. Daarom heeft het bestuur van de Fritscbc Eifstedenvereeniging zich genoodzaakt gezien den tocht, wel ke voor Donderdag was vastgesteld, niet te laten doorgaan. Over een an deren datum kon het bestuur van de Frltsche Eifstedenvereeniging zich nog niet uitlaten. Inzameling babykleertjes Ook in Zierikzee zal men graag willen meewerken aan het plan van H.KJf. Prinses Juliana, om alle ba- bies die gelijktijdig geboren zullen worden met het Prinsje of Prin sesje, dat half Februari in het Pa leis te Soestdijk wordt verwacht, een pak met kleertjes aan te bie den. Velen zullen nog wel een kiee- dingstukje beschikbaar willen stel len voor dit sympathieke doel. De U.V.V. zal voor de verzending zorg dragen. Laat ieder nog deze week te dien einde haar goede gaven be zorgen bij Mevrouw M. van Na- huijs—de Haan, Oude Haven 360. Als ieder wat geeft kan er ook uit onze stad een smaakvol en nuttig pakket verzonden worden. ZIERIKZEE. Een vrij talrijk pu bliek was Dinsdagavond naar de Concertzaal gekomen om de ver richtingen van den telepaath André du Lancelle, die al op verschillende plaatsen van ons eiland is opgetre den, te aainsohouwen. Voor de pau ze bestond het programma uit het beschrijven van voorwerpen, dat de heer du Lancelle, geblinddoekt, op vlotte en juiste wijze deed. Tijdens de pauze bestond er gelegenheid briefjes in te vullen met namen van vermiste of vertrokken perso nen. Hiervan werd zoo'n druk ge bruik gemaakt dat de telepaath niet alle behandelen kon en verschillen de naar zijn spreekuur op Woens dagmorgen moest verwijzen. Om trent de behandelde briefjes .kun nen we zeggen dat hij enkele beken de personen op verbluffende wijze beschreef en op stellige wijze een en ander vertelde over hun beleve nissen en eventueele terugkomst. Het publiek toonde zich terecht heel ingenomen met hst gebode- ne en gaf dit door herhaald applaus te kennen. Het was een interessante avond! In verband met de vorst en ijsgang zijn de eerste en laatste dienst van de Prov. Boot voo.rloo- pig uitgevallen. HAAMSTEDE. Voor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen en het Nutsdepar- tement hield Maandagavond in ho tel Bom Lode van Gent een lezing over: „Noord-Afrika en de Sahara" Na ingeleid t ezijn door den voor zitter van het Nutsdepartement, bur gemeester Röell, begon spreker met een korte inleiding tot zijn lezing, waarin hij meedeelde hos en waar om hij Noord-Afrika bezocht had. Bij een serie mooie lantaarnplaatjes bepaalde hij zijn aandachtig gehoor bij de schilderachtige steden en hef mooie natuurschoon van Marokko, Algerië, Tunis en de Sahara. Hij ver haalde belangwekkende bijzonderhe den van de levenswijze, gewoonten en de godsdienst van de verschil lende volksstammen, die dit deel van Afrika bewonen. Uit de gespan nen aandacht van het publiek bleek wel, dat de heer Lode van Gent een verteller bij uitnemendheid is. Het was daarom voor Mevr. v. To ledo een gemakkelijke taak aan het eir.d van zijn lezing hem den dank der aanwezigen te brengen voor zijn zeer mooie en interessante lezing. NOORDGOUWE. Het bestuur van de Cul'ureele Vereeniging heeft voor a.s. Zaterdagmiddag, ter geiegsn- heid van de installatie van burge meester, en in verband met het schieden in een openbare zitting van den Raad, om drie uur, een eenvoudig programma in elkaar ge zet. In overleg met den burge- meseter en in verband met het winterseizoen, zal van het organi- seeren van feest worden afgezien. Evenwel zal bij deze gelegenheid, op gepaste wijze, middels het op gestelde programma, de sympathie van de bevolking worden tot uiting gebracht. Indien iedere ingezetene, door zijn aanwezigheid, alsmede door het uitsteken der vlag, hieraan mede werkt, zal dit zeker slagen. Het spreekt van zelf, dat ieder inge zetene en allen die van buiten de installatie willen bijwonen, van har te welkom is. Burgerlijke stand over Dec. 1946. Geboren: Marinus A., z. v. J. v. d. Hoek en Th. M. v. Leeuwen; Pieternella G., d. v. J. Hilleman en Ca. Westdorp; Catharina M., d. v. S. v. d. Houten en Joha. v- d. Hoek; Bergheta K., d. v. B. de Glopper en Ga. Verbaan te Eiker zee; Wouter, z. v. G. van Veld huizen en Joha. van IJseidijk te Kerkwerve. Overleden: Pa. Ja. Zijta, 56 j., v. v. N. Bakker te Burgh; T. de Ruiter, m. v. J. Huissan; J. P. Hanse, 10 j., z. v. P. J. Hamse en A. v. d. Sluis te Bruimsee; Ca. Smalheer, 18 j., d. v. C. Smalheer en Ca. Folmer te Nieuwerkerk; Ha. de Muijnk, 58 j., v. v. R. van Klin ken te Nieuwerkerk; Jan Bakker, 58 j., te Duivendijke. Loop der bevolking over Dec. 1946. Ingekomen personen: F. S. de Moor van Wissenkerke; M. Bil van Zierikzee; P. C. J. Catsman van Rotterdam; W. L. Kloet van Bergen op Zoom; M. N. Bolier van Amers foort; W. P. van Dienst van Zierik zee; K. P. Klompe van Rotterdam. DREISCHOR. Burgerlijke stand over December. Gehuwd: 19. L. M. G. van Dijke, 25 j. en J. C. Feleus, 22 j. te Zierikzee. Geboren: 28. Adri an a G. J., d. v. P. A? Rotgans en C. v. d. Gouwe, te Wieringen. Loop der bevolking: Aantal in woners bp 1 December 1946: 508 m. en 481 vr. Vertrokken: 1 vr. Aan- tai inwoners op 31 December: 508 m. en 480 vr. Tot onze groote vreugde kun nen wij thans mededeelen, dat de zangvereenig.'ng „Streven naar Be ter' niet bij de pakken is neer blij ven zitten. Hoewel bij de brand van het café Slager, op 10 Mei 1945, baar inventaris is verloren gegaan, heeft het bestuur de zaak weer energiek ter hand genomen en tracht de groote slag weer te boven te komen. Hoewel het nog niet mogelijk is om weer met het zingen te beginnen, wegens gebrek aan materiaal en middelen en goe de zangers, welke na de evacuatie niet zijn teruggekeerd ot om an dere redenen uit de gemeente af wezig zijn, zal toch deze winter weer een uitvoering gegeven wor den. Ook zal er binnenkort op de donateurs der vereenig'ng een be roep gedaan worden om de ver eeniging geldelijk te steunen. Wij hopen dan ook dat deze vereeni ging, welke bestaansrecht heeft in deze gemeente, als eenigst oorlogs slachtoffer der veree ligingen, door allen geadopteerd zal worden, op dat haar voortbestaan verzekerd zal worden. BRUINISSE. Zondagmorgen werd te Zijpe de laagste laagwaterstand genoteerd die sedert menschenheu- genis is voorgekomen, n.l. minus 3.05 N.A.P., Zondagavond was de stand minus 2.77 N.A.P., terwijl het normale laagwaterpeil plm. 1.46 mi nus N.A.P. bedraagt. Bij de in de Geref. Kerk ge houden verkiezing voor oen ouder ling in de vacature W. van den Berg Dz. werd deze herkozen. In de vacature voor een diaken, we gens aftreden van den heer Joh. Muller (niet herkiesbaar) werd ge kozen de heer L. S. Abrahamse met Q Wij verzieken onze posf- abonné's dringend GEEN betaling van het abonne ment over 1947 te doen door storting op het giro nummer van DE VRIJE STEMMEN Het gironummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt De Administratie Vrijdag 10 Januari 1947. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.16 morgenconcert8.55 muziekkalen- der; 9 vrouwenspiegel; 9.05 pluk den dag; 9.45 het eeuwige masker; 10.25 'kwartet; 11 de zonnebloem; 11.30 als de ziele luistert; 11-40 gram.; 11.45 fam.berichten uit In- dië; 12.03 viool; 12.30 ensemble; 1 nieuws; 1.15 Metropole orkest; 1.50 van man tot man; 2 kamermuziek; 2.30 causerie; 3 voor de vrouvr; 3.30 trio; 4 St. Caecilia; 4.30 na schooltijd; 4.45 amusementsorkest; 5.45 wat het buitenland leest; 6 kamerkoor; 6.30 Ned. strijdkrachten 7 nieuwsberichten; 7.15 muzikale tombola; 7.50 causerie; 8 nieuws 8.08 de gewone man; 8.15 folklo ristisch programma; 8.55 hoorspel; 9.45 gram.; 10 nieuws; 10.20 avond gebed; 10.35 gram.; 10.50 biddend leger; 11 Klaas van Beeck; 11-30 12 gram. HILVERSUM II (413 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 graun.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 kamerorkest; 9.30 be richten; 9.50 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 de regenboog; 10.45 voordracht; 11 symphonie-oTkost; 11.15 voor de vrouw; 11-30 Eddy Walis; 12 Spaansch programma; 12.30 sportagenda; 12.35 orgel; 1 nieuws; 1.15 Vaudeville-orkest; 8 kookkunst; 2.20 de kwintetspelers; 3.20 hoorspel; 4 gram.; 4.30 voor de jeugd; 5 orgel; 5.30 muzikaal babbeltje; 6 nieuws; 6.20 danson- kest; 6.50 gram.; 7 denk om de bocht; 7.15 departementale uitzen ding; 7.30 cursus (V.P.R.O.); I nieuws; 8.05 cello en piano; 830 lezing; 9 men vraagt...; 9.30 bul- tenlandsch weekoverzicht; 9.45 om- roep-kamerkoor10.15 jazz-uitzen- ding; 10.40 avondwijding; 11 nieuws 11.15—12 gram. 18 stemmen. De heer S. Beekman verkreeg 14 stemmen. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor Kin- derzorg te Middelburg bracht op f 176,80. Burgerlijke stand over Decem ber 1946. Geb.: 4. Johannes A., b. v. A. v. d. Berge en K- v. d. Velde; 5. Eisabeth N., d. v. R. Hirdes en G. v. d. Bos; 10. Leendert, a. v. M. de Waal en J. de Waal; 10, Maria, d. v. A. de Koning H. M. Jumelet; 16. Jan W., z .v. i W. R. v. d. Meer en A. Kroezen; 30. Leendert, z. v. G. W. de Keizer en W. Jumelet. Overleden: 7. Joh. Hanse, 10 j., z. v. P. J. Hanse; 19. Iz. Hage, 86 j., v. v. A- de Koning. Maarschalk Montgomery is per vliegtuig te Moskou aangekomen waar hij door den Russischen maar schalk Wasslefski werd ontvangen. Montgomery za'. gedurende 8 dagen in de Britsche ambassade logecreo. Tien Duitsche generaals zijn Za terdag uit de krijgsgevangenschap ontslagen, om vervolgens als bur gers in de gevangenis te Neuren berg gedetineerd te worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2