ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Amerikaansche verdedigings-bases omspannen heel de wereld Nationale Feestdag op komst DONDERDAG 9 JANUARI 1947 K t waarin opgenomen de No. 15485 101e Jaargang Zierikzeesche Courant 1797-1889 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zitrikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithavon B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De commissie voor vlootaangte- legtnheden van den Amerikaanschen Si naat heeft het volledig recht van bezp gevraagd op a.la eilanden in den Stillen Oceaan die zich onder trusteeship van andere lid-staten der Ver. Naties bevinden. De com missie betoogt in haar rapport dat die eilanden „de schakels van de Ami rikaansche verdedigingsketery uitmaken" en dat de landen, die er thans controle houden, niet bij machte zijn ze te verdedigen. Ver der ciseht de commissie zekere rechter op eilanden die tot een van dc V.N.-leden behooren en waar Amerika tijdens den oorlog steun punten bouwde. De eischen van deze vlooteom- missie stemmen volledig overeen met de in Maart 1946 afgelegde verklaringen van den minister van oorlog, volgens welke „een systeem van steunpunten het meest essen tieel e bestanddeel vormt van de de- fei sieve voorbereidingen van de Ver. Staten". Heel de kwestie komt er op neer te weten hoever deze verdediging reikt en waar in het atoomtijd perk de grens ligt tusschen ver dediging en aanval. Tijdens den tweeden wereldoorlog werden 450 nieuwe bases ingericht in Eiropa, Afrika, Klein-Azië, In- dië, Birma, China, Australië, Canada. Groenland, IJsland en op verschei dene eilanden in den Atlantisehen en Sli.len Oceaan. Meer dan 2.5 milliard dollar werd uitgegeven voor het aanleggen van deze steun punten. De bestaande bases vormen een' gordel rondom de wereld ende aanvullende steunpunten worden vooral gezocht in de arctische- en semi-sretische gebieden, omdat de Noordpool, tengevolge van het toe genomen vliegbereik, een van de strategische zwaartepunten van de wereld geworden is. De e.vpansietrek die in deze steun- puntenpolitiek ligt beslóten, illu streert duidelijk dat Amerika als cie sterkste mogendheid uit den strijd kwam en voorts dat het de finitief de idealistische politiek van wijlen Woodrow Wil on vaarwel ge zegd heelt. De Ver. Staten beschik ken over een vloot zesmaal groot er dan de Rritsehe en over een na tionaal inkomen dat 55 procent be draagt vanhet inkomen van alle overige naties samen. En, ten slotte bezitten zij het monopolie van de atoombom. De samenvoeging van zooveel macht in handen van één staat is in de geschiedenis steeds een gevaar gebleken. BYRNES NEEMT ONTSLAG De Amerikaansche minister van buitenlandsehe zaken, James Byrnes, heeft president Truman zijn ont slag aangeboden. De president heeft dit onts.ag aan vaard. Tot zijn op volger is benoemd generaal George Marshall. Het ont slag van Byrnes gaat Vr ,da 7 i i. H heeft wegens ge zondheidsredenen ontslag moeten ne men. Pres. Tru man heeft het ent- 6l?gMVan BrES Byrnes „slechts noode en met diepe spijt aanvaard". Britsche kustvaarder bij Sumatra gezonken Het Britsche consulaat-generaal te Batavia heeft, naar Ass. Press meldt, bekend gemaakt, dat het een rap port heeft ontvangen over een inci dent, waarb*ii een Britsch schip, gecharterd door kooplieden uit Pe- nang, door Nederlandsche gewapen de troepen zou zijn aangevallen en tot zinken gebracht. Ofschoon de naam van het schip niet werd bekend gemaakt, zei een Britsch woordvoerder, dat het ver moedelijk een kleine kustvaarder is geweest, waarvan de motor ter hoogte van Sumatra in het onge remde was geraakt. Hij zei, dat in de voorioopigc rapporten wordt betoogd, dat Ne derlandsche vliegtuigen en een Ne der,'uidsche kanonneerboot het schip op 22 December om onbekende re denen tot zinken hebben gebracht en del. de bemanning, die door Indonesiërs werd gered, een for- meele klacht heeft ingediend bij' den Britseben vice-consul te Medan. Het is niet bekend, of er slacht- olffefs zijn gevallen. ADOLF EN EVA De Führer thuis Enkele maanden geleden hebben de Amerikaansche bezettingstroepen in Dtntsehland een opzienbarende ontdekking gedaan, weike eerst thans aan de openbaarheid werd prijsgegeven. In een geheime berg plaats ergens in het Bavaria-geberg- te hebben de Yank's namelijk een en dertig filmrollen ontdekt, die een licht werpen op het privé-leven van Adolf Hitler en Eva Braun. Een paar dagen geleden werd voor het eerst een voorstelling ge geven voor den Amerikaanschen be velhebber in Europa, generaal Jo seph T. McNarney. Deze eerste voor stelling, welke enkel en alleen be trekking had op gebeurtenissen tus schen 1939 en 1941, duurde tien en een half uur. Dc films, waarvan er vele in kkiren zijn opgenomen, toonden irtieme bijzonderheden uit het le ven van Hitier en Eva. Officieren van de Amerikaansche geheime dienst hebben deze films dagenlang met zeer veel belang stelling en toewijding bestudeerd er. gaver, als eerste commentaar: „Er zijn heel veel menschen -hier in Duitsfhland. die zeggen, dat zij nooit iets met de Nazi's te maken hebber, gehad en toch komen zij op deze films voor!" Generaal Spoor's reis naar Nederland Generaal Spoor zal in den nacht van tl op 12 Januari naar Neder land vertrekken. Het republiKeinsche blad „Soeara Oemoem" schrijft naar aanleidjng hiervan: In politieke kringen te Ba tavia is men van meenjng, dat het bezoek van generaal Spoor aan Ne derland niet ui.sluitend een onder houd met den minister-pres-dent, dr. Beel, ten doel kan hebben, doch dat er andere bedoelingen achter moeten zitten. Men acht de moge lijkheid groot, aldus het blad, dat generaal Spoor reeds meermalen op eigen initiatief de Nederlandsche politiek heeft gesaboteerd, terwijl dr. Van Mook ais opperste bevel hebber een slappe houding aan neemt. Wanneer, zoo vervolgt het blad, generaal Spoor straks zal zijn teruggekeerd, zal de toestand in Indonesië nog slechter worden, hetgeen beteekent, dat generaal Spoor met succes maatregelen zal treffen om het Nederlandsche ge zag hier te herstellen, door buiten de officieele wegen van de Neder landsche- politiek in Indonesië te treden. Generaal Spoor, zoo be sluit het blad, zal uit Indonesië moeten worden teruggeroepen, wil len Nederlanders in Indonesië werkelijk nieuwe wegen bewan delen. Honderd koeien in storm omgekomen Het Deer.sche stoomschip Mercur is na een avontuurlijke reis uit Esbjerg te Amsterdam aangekomen. Het 791 'ton metende schip had een lading van 453 koeien aan boord welke bestemd waren om ons vleeschrantsoen voor eenigen tijd te bestendigen..Tengevolge van het zware weer zijn tijdens de reis ruim 100 koeien dood gegaan. De kadavers zijn ongeschikt voor de menschelijke consumptie. De mate- rieele schade wordt op een halve ton geschat. De kapitein van de Mercur heeft een redacteur van het A.N.P. een relaas van zijn avonturen gedaan. Zaterdagavond, zoo vertelde hij, zijn wij met goed weer uit Esbjerg vertrokken, met bestemming naar Amsterdam. De eerste uren ging alles goed. 's Nachts, terwijl het schip nog onder de Deensche kust voer, stak een hevige storm op, die het schip in al zijn geledingen deed trillen. Het vee werd onrustig; eenigen raakten los en werden geheel onbe schermd van de eene naar de an dere zijde van het schip geslingerd. Hierdoor kwamen steeds meer die ren ten val, die onder den voet werden geloopen en stierven. Toen de storm luwde kwam dc beman ning tot de ontdekking dat meer dan 100 koeien waren gestorven. Walvisch biefstuk op komst Het internationale gezelschap van experts, dat zich thans in het ge bied van de Zuidpool verdringt, zal ook de mogelijkheden onderzooken om bcvroyen walvischvleeseh naar Europa te brengen, zoo meldt oen Scandinavischen medewerker van het Vr. V. Indien de Willem Ba- rer.dsz over een flinke ijskast be schikt, dan zal er ook wel een SPREUK VAN DEN DAG Het is niet minder verdienste lijk, het verkregene te bewa- reen dan het te verkrijgen. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 9 Januari: Matige tijdelijk krachti ge wind tusschen Zuid en Oost, hier en daar nevel of mist, overdrijvende wolkenvelden, motregen of sneeuw in het Zuiden van ons land. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt in Zeeland. 9. Zon op 8 46; onder 16.48 Maan op 19.45; onder 10.48 Laatste kwartier 14 Jan. 3.56 Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 9. 4.48 v.m. 17.15 r..m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. •walvischbiefstukje mee neer Neder land komen. De Noren eten dit vleesch al een kwart eeuw laDg. .Ge vindt het in Oslo echter slechts in de goedkoo- pe restaurants„waalbif" is n.l. goedkooper dan rundvleesch. Het wordt in dikke plakken, gebraden geserveerd en smaakt naar vleesch dat gebraden is in levertraan. Een flinke portie gefruite uien maakt dat wel beter; de Noren preferee- ren veenbessenjam. Walvischvleeseh kan lekker zijn maar moet met zorg worden uit gekozen. Loopen er witachtige stre pen door 't vleesch dan duidt dit op aanwezigheid van traan en de ze is ongewenseht. Ook is het zaak het vleesch flink bruin te bakken. De ministerraad heeft in overleg met een speciale commissie ten aan zien van de aanstaande viering van de geboorte van een prins of een prinses het volgende bepaald: Indien do jonge Oranjetelg geboren wordt tusschen 0 en 12 uur zal die dag verder als nationale feestdag worden beschouwd. Het overheids personeel krijgt, voor zoover de dierst dat toelaat onmiddellijk vrij evenals de schooljeugd. Wordt het kind tusschen 12 en 24 uur geboren, dan wordt eveneens vrtj gegeven, maar dan zai de volgende dag als nationale feestdag worden be schouwd. Valt het tijdstip van de geboorte op Zondag, dan vali de nationale feestdag op Maandag. De kwestie van hel Saargebied, waar de Franschen een tolgrens hebben opgericht, zal in Maart te Moskou dcor de Groole Vier wor den behandeld en niet door den ge nii eerden con rö err ad vcor Del sch- land. De parlementaire commissie voor West-lndic is heden per K.L.M- tocslel naar Paramaribo vertrokken, waar zij Zondag zal aankomen. De reis gaat via Rio de Janeiro.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1