ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Internationale ontwapening Oorlog in Indo-China onvermijdelijk DINSDAG 7 JANUARI 1947 waarin opgenomen de No. 16483 101* Jaargang Zierikzeesche Courant 1797-1889 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zitrikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Administratie Schuithuven B 94. Telefoon 32 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzea ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract sp*ei»!e prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Het resultaat dat de thans aain- hangig gemaakte ontwapeningsplaoi- nen zullen opleveren moet vanzelf sprekend geheel worden afgewacht. Vooruit te loopen op het effect dat desbetreffende besluiten en over eenkomsten zullen' sorteeren is spe culatief en daarom niet van groot nut. Het is evenwel uitermate leer rijk te spreken in dit verband over het militair potentieel, waarover de Sowjet-Unie thans en Ln de toe komst de beschikking heeft. Hier bij komen cijfers aan het licht, die zelfs voor Amerikaansche begrip pen alle voorstelling te boven gaan. Vooropgesteld moet worden dat alles wat aan zware industrie in Europeesch Rusland te zien valt, 6lechts een inleiding vormt op het geen op dit gebied achter den Oeral, met name in Siberië te vin den is. Uit de dorre steppe zijn enorme hoogovenbedrijven, staalin dustrieën en wapenarsenalen uit den grond 'gestampt. In den loop van de vijf jarenplans, waarvan Stalin zeli de promotor was, is met deze gigantische projecten ean aanvang gemaakt, terwijl de dwingende macht van den oorlog, dit industri alisatieproces met ongekende he vigheid deed voortzetten. De uitrus ting der fabrieken die door de Duit- schers bedreigd werden, ging in ijl tempo naar het Oosten. Het grootste deel van de tien milliard dollar die Amerika Rusland volgens de leen- en pachtwet ter beschticking stelde, werd gestoken in nieuw te vestigen industrieën, die daarna tien, zelfs honderdvou dig gecopieerd de Sowjet-Unie tot een der machtigste industriestaten der wereld maakten. Uit de 193 millioen inwoners, konden 25 milli- oen jonge, sterke kerels worden gerecruteerd, die als stoottroepen van den arbeid, deze gigantische projecten voor hun rekening namen. Nieuwe steden, waarvan vele van Va—1 millioen inwoners rezen op uit den grond, die eertijds alleen over duizenden kilometers met korstmos was bedekt. Spoorwegen werden geprojecteerd, autostrades aangelegd en nieuwe groote vlieg velden uitgezet. A I deze resultaten kwamen tot stand ten koste van duizenden menschenlevens. Dit wekt herininie- ringen aan den tijd van Tsaar Pe ter de Groote, die eens een kanalen- net liet graven, dat tot stand moest komen, ongeacht het aantal men- schen dat er bij om zou .komen. Millioenen boeren verder werden gedwongen voortaan als fabrieks arbeider hunlichaamskracht in dienst van deze monsterindustrieën te stellen. In 1945 leverde de Sibe rische industrie b.v. af: 30.000 vliegtuigen, 40.000 tanks en 123.000 stukken geschut van elk kaliber. Wie weet dat thans het Russische leger reeds het sterkste ter wore ld is en na het voltooien van enkele vijfjarenplans de Russische 'ndustrie ln staat zal zijn 32 millioen solda ten van de modernste wapens te voorzien, zal de ongerustheid be grijpen die m de rapporten van Amerikaansche industrieelen tot uit drukking komt. Het is niet te loochenen dat voor al in het begin de Amerikanen gel delijke steun hebben verleend, ter wijl ook vele Amerikaansche inge nieurs assistentie verleenden. Thans evenwel wordt het al meer duide lijk dat krachten zijn Iosgemaaikt, die door niets ter wereld meer te bedwingen zijn. Vraag nooit ot dit alles „zoo maar kan", en de Russen dat alles even prettig vinden. Het wordt met Aziatisch fanatisme door gezet en reeds nu bevolken veertig millioen menschen het iin de toe komst grootste industriecentrum der wereld, waar alles en iedereen in dienst staat van den ijzeren mo loch. Met deze feiten voor oogen kan het niet anders of in verantwoorde lijke kringen heerscht een doode- lijke ongerustheid over deze gang van zaken. De bedreiging van het Avondland komt wanneer er van een bedreiging sprake is, uit het Ocs'en. Het aangezicht der wereld wordt bepaald door een machtspo litiek, die als eerste en laatste doc trine de totale bewapening kent. Internationale ontwapening, met als gevolg het verlaten van deze heil- looze weg, is daarom een opgave, van welker succes het zijn ai wiet zijn van de wereld afhangt. Renpaarden per vliegtuig naar Amerika Zes Engelsche volbloedpaarden, waarbij de renpaarden van de Der by 1946 „Radiotherapie" en „Fast and fair", waren de voornaamste passagiers van een Skymaster van de American Overseas Airlines, wel ke Zaterdag Heathrow verliet op weg naar Californië. Het vliegtuig dat ee.nige uren tevoren in Stock holm aangekomen was met 27.000 paar nylon kousen (uit New York), werd in den nacht omgebouwd tot een vliegenden paardenstal. De Fransche minister van kolo niën, Moutet, die momenteel in! Hanoi vertoeft, verklaarde, dat hij de hoop had opgegeven op vrede, tenzij de Fransche troepen de Viet- nameesehe nationa'.sten vernietigd zouden hebben. Het is noodzakelijk, zco zeide hij, een militaire beslis sing te bereiken. Hij was er van ..overtuigd, dat de Vietnameezen de vorige maand te Hanoi den strijd begonnen waren en dat dit een deel uitmaakte van een complot, dat tegen Fransiehe controle was gericht. „Zij die verantwoordelijk zijn voor deze tragedie, hebben systema tisch alle hoop vernietigd en de pogingen in gevaar gebracht, waar in wij al onze goede wil belichaamd hadden, zei Moutet. Het spijt mij, maar men kan zich niet neerleggen bij de dwaasheden, welke de Viet nameezen hebben uitgehaald". Naar de Franschen zeggen, telle? de Vietnameezen 10.000 man strijd krachten rondom Hanoi. De totale strijdkrachten van de Franschen in heel Indo-China worden op 65.000 man geschat, ten tijde van het uit breken van den strijd. Inmiddels Engelsche kolenmijnen gesocialiseerd Dat staatsbeheer van kolenmijnen voortreffelijk kan werken, bewijzen onze Limburgsche staatsmijnen, die tot de modernste en best geleide van de wereld behooren. Het is ech ter onjuist, dat men totaal ver ouderde mijngebieden, zooals de meeste Engelsche, slechts in staats eigendom behoeft over te dragen om een gouden tijd voor de mijn werkers te doen aanbreken. Toch rekenen de Engelsche mijnwerkers daarop, nu op 1 Januari de mijnen regeeringsbezit zijn geworden. Het merkwaardige is, dat ook de oor spronkelijke eigenaars met een zucht van verlichting die overdracht hebben begroet. De commissie, die de waarde van de mijnen moest taxeeren is n.l. royaler geweest, dan men verwacht had, zoodat bij de verschijning ven haar rapport in Zomer 1946 de koersen van de mijn- aandeelen stegen. Thans zijn de voormalige bezitters van de riskante mijn waarden rustige eigenaars van staatsobligaties geworden en de re geering moet maar zien hoe zij de arbeidstijd verkort, tegelijk ie productie vergroot en de soeiale vrede bewaart. Dé mijnwerkers heb ben n.l. bedongen, dat zij slechts viji dagen in de week zullen wer ken- Door het uitvallen van de Zaterdagsche dienst, verliest Enge land niet minder dan 300.000 ton kolen per week. Daartegenover heb ben de mijnwerkers moeten toestaan dat er Poolsche arbeiders te werk zullen worden gesteld. De regeering bezweert nu de mijnwerkers-orga nisaties alles iin het werk te stel len om de productie te vergrooten, aangezien het slagen of falen in de ze mijnkwestie voor de regeerimg beslist over haar bestaan. zijn echter versterkingen uit Frank- rijk vertrokken. Olie op de onrustgolf in Indonesië Vrijdagavond hebben de regee ring in Indië en de leiders van de republiek een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, naar aanlei ding van het steeds slechter wor den van den toestand. In deze ver- klaring wordt er op gewezen, dat het bestand, ondanks de verklaring van Soedirman nog voor 100 pet. van kracht is. De republikein- sche minister van Defeqsie, Sjarifoe- din, heeft daarbij de rede van Soe dirman ter sprake gebracht. Hij wees er op, dat Soedirman wel heeft gezegd, dat de tijd is gekomen voor Indonesië om blijk te geven van zijn macht en dat do strijdbare geest aan de binnenland- sehc gevochtsfronten moest herle ven, mar.r dat dit geen order insloot om het bestand te beëindigen. Aan beide zijden wordt gehoopt zoo luidt da gemeenschappelijke verklaring, dat tengevolge van deze uiteenzetting van Sjarifcedin, olie op de golven wordt gestort en dat de orde spoedig zal worden her steld. Op de oceaan des levens zeilen wij op eigen wij», Verstarad de kaart, hartstocht de storm op rein. WEERBERICHT Verwachting tot Dinsdagavond. Langzaam afnemende krachtig* Oostenwind, toenemende bewoLung, voornamelijk in het Zuid-Westen, nog geen sneeuw van beteekenis, voortdurende strenge vorst. 7. Zon op 8.47, onder 16.45. Maan op 16.54, onder 94)5. Volle Maan 5.47. Hoogwater te Zierikzee over de maand Januari 7. 3.02 v.m. 15.30 n-m. Opgave van den Prov. Waterstaat Hoogwater te Bruinisse 15 ram. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Het Qrieksche vraagstuk Verlangens der buurstaten De burgeroorlog in Griekenland duurt thans reeds twee jaar. Ook al is er intussehen heel wat ge beurd, de gegevens van het Griek- sche vraagstuk zijn vrijwel onge wijzigd gebleven. Er is te Athene ten regeering aan het bewind d:« niet de volledige uitdrukk'ng' is van den Griekschen volkswil. Deze regeering heeft te kampen met zwa re economische moeilijkheden, waar voor zij den steun van Washington tracht te bekomen. Inmiddels hou den de Eritten het land bezet omdat hun heengaan een burgeroorlog va* groot formaat tot gevolg zou heb ben en omdat de buren der Hei- Itmen hiervan dadelijk gebruik zou den maken om met geweld zeker* territoriale eischen te verwezenlij ken. Hunnerzijds hebben deze onvrien delijke buren, alsmede Ruslcrd, er belang bij aan opstandige clemente* steun te verleenen om de Britten t* beletten hun Balkanbruggenhoofd opnieuw 6tevig uit te bouwen. Dc aanhoudende grensincidenten zijn de uiterlijke kenteekenen va* een poging om den Balkan volgens nieuwe beginselen te organiseeren. De federa'e republ'ek Joegoslavië streeft er naar de kern te worden van een federatie van Balkansta- ten waartoe Albanië, Bulgarije en een hereenigd Macedonië zouden behooron. Het eerste objectief is de autonomie van Grieksch Mace donië met Saloniki. Zaterdag is de Douglas DC-4 PH-TAP Paramaribo, gezagvoerder Wittkampf, voor de derde extr» vlucht van Schiphol naar Zuid- Afrika vertrokken. Aan boord be vonden zich 43 passagiers, terwijl het toestel 1127 kg. bagage, 464 kg. vracht on 270 kg. post meevoert. Professor dr. C. P. M Romme, voorzitter van de r.k. Tweede Ka merfractie, vertrok heden per Skymaster naar Indië, om con tact op te nemen met dc Indisch* Katholieke Volkspartij. Dt Duitscho ex-luchtveldmaa*- schalk Mileh is te Neurenberg tet dood veroordeeld. Hij was natuur lijk „unschuldig". WERELDNIEUWS ln Indonesië verbetert de toestand niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1